دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

خوردن آب زياد جهت حفظ سلامت دهان


پوسیدگی دندان های کودکی
اگر نگاهي به اطراف داشته باشيم كم نيستند كودكاني كه داراي دندان هاي سياه شده و خراب هستند. آفرينش انسان داراي نكات بسيار زيبا و جالبي است كه يكي از كوچك ترين آنها تامين نيازهاي فرد منطبق با شرايط زماني آن دوره است. دندان هاي شيري براي تامين مواد مغذي بدن بوده و با جسم كلي فرد در اين دوره هماهنگي دارد. علاوه بر آن با بزرگ شدن فرد نيازهاي او در حال تغيير بوده و لازم است اجزاء بزرگ شده نيز با يكديگر هماهنگ باشند، به همين دليل دندان هاي شيري با ابعاد كوچك تر در پاسخ به نيازهاي اجزاي بزرگ شده مجاور، به تدريج و هماهنگ با آنها جاي خود را به دندان هاي دائمي با كارايي بهتر مي دهند.
    حال تصور كنيد كه اين فرايند به درستي طي نشود، به عبارتي يك يا چند دندان شيري به دليل پوسيدگي يا حوادث ديگر زودتر از حد موعد از دست بروند يا به دليل پوسيدگي و حضور ناقص در دهان عملكرد كامل و اصلي خود را در اين دوره از دست بدهند. نتيجه آن چيزي نخواهد بود جز به هم خوردن روند تكامل و رشد صحيح كه نتيجه آن نيز درمان هاي پيچيده تر و پرهزينه تر خواهد بود.
    هر چقدر تعداد مشكلات زيادتر و شدت آنها زيادتر باشد، اختلال بيشتر و شديدتري هم مي تواند رخ دهد. يكي از اين اختلالات شديد پوسيدگي هاي فراگير و پيشرونده دندان هاي شيري است كه در سنين حدود 2 تا 3 سالگي رخ مي دهد كه در جامعه به غلط به قطره آهن نسبت داده مي شود. پوسيدگي هاي اين چنيني عمدتا به دليل قرارگيري طولاني مدت دندان در مجاورت محلول هاي حاوي شكر مثل شير است.
    لاكتوز كه شكر موجود در شيرگاو است، مي تواند به سرعت نياز باكتري ها را تامين و باعث ايجاد پوسيدگي شود بخصوص اگر طولاني مدت در مجاورت دندان باشد. نمونه بارز آن خواباندن كودك با شيشه شير در دهان است كه يكي از علل اصلي تخريب وسيع و زودهنگام دندان هاي شيري است. البته اين مساله محدود به شير نبوده و حتي خواباندن كودك با شيشه آبميوه يا مواد شيرين ديگر نيز اين اثر را دارد.
    يكي از بهترين روش ها براي حذف اين عادت شيشه محتوي آب است كه علاوه برحذف ماده شيرين باعث تميز شدن نسبي دهان نوزاد قبل از خوابيدن نيز مي شود. راه دوم آن است كه بلافاصله پس از خوردن شير، دندان نوزاد با دستمال يا گاز تميز مرطوب تميز شود.
    در صورت استفاده از دستمال يا گاز مرطوب لازم است طعم آن در دهان والدين بررسي شود، چرا كه در بعضي موارد به دليل ماده شوينده يا روش استريل سازي وسايل طعم ناخوشايندي ايجاد مي كنند كه تحمل آن براي كودك سخت است. توصيه ديگر جهت حفظ سلامت دهان، خوردن آب زياد است كه علاوه بر حفظ سلامت كلي بدن با مرطوب نگه داشتن و كاهش خصوصيت اسيدي محيط دهان در حفظ سلامت بافت ها دهان كمك مي كند.

دکتر محمد امین نریمانی- ارتدنتیست
روزنامه جام جم - شماره 2936 - 14شهریور1389 - صفحه 16 (سلامت)

Tags: 
تعداد نمایش ها: 2518
مطالب مرتبط: 
تغذیه و سلامت دهان
-: 
Narimani, Mohamadamin دكتر نریمانی، محمدامین

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر