دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

مواد مخدر جديد و دندان ها

مواد مخدر جديد و دندان ها
گروهي از مواد مخدر جديد كه امروزه استفاده مي شود آمفتامين ها هستند كه مخدر، تحريك كننده و اعتيادآور هستند. اصطلاح عاميانه و خياباني اين مواد، مت، سرعت، يخ، آتش، شيشه، كريستال، كرانك و گچ است. اين گروه از مواد باعث تحريك سيستم عصبي مركزي انسان مي شود كه مي تواند باعث كوتاه شدن تنفس، گرم شدن بدن، تهوع، استفراغ، اسهال، به هم خوردن نبض و ضربان قلب، افزايش فشارخون، آسيب دائم به مغز و ايجاد پوسيدگي هاي پيش رونده شود.
افرادي كه از اين مواد استفاده مي كنند دندان هايشان را سياه، رنگ گرفته، پوسيده، خردشونده يا در حال افتادن توصيف مي كنند.
اثرات اين داروها در محيط دهان به شكل تخريب گسترده بافت سخت و نرم دهان است كه به دليل وجود عوامل آسيب رسان مختلف و تقويت آنها، ساختمان ضعيف شده دندان و بي توجهي فرد نسبت به سلامت خود به سرعت پيشرفت مي كنند.
 تخريب گسترده ناشي از اين مواد به دليل ماهيت اسيدي اين داروها، وضعيت بزاق و خشك شدن دهان و در نهايت تمايل براي خوردن مواد قندي است. بنابراين تمام فاكتورهاي مورد نياز براي ايجاد و پيشرفت بيماري در كنار يكديگر جمع شده اند تا اثرات تخريبي آن را چند برابر كنند. مدت نشئگي در اين مواد تا 12 ساعت هم مي تواند طول بكشد كه به مفهوم بي توجهي فرد به رعايت و كنترل بهداشت به مدت طولاني است. اين افراد ممكن است طي ايــن مـدت دندان هاي ضعيف شده در معرض اسيد را روي هم فشار داده و آنها را دچار سايش كنند كه براي دندان و لثه مخرب است.
براي مواد مخدر امروزي زبان يكي از راه هاي جذب دارو است. در اين موارد به دليل مشكلات حاصل از تزريق ممكن است فرد به دندانپزشك مراجعه داشته باشد. علائم رايج در اين موارد درد، تورم، عفونت، افزايش جريان بزاق و صدمات وارد شده به زبان است. تورم زبان در برخي افراد مي تواند تا حد بزرگ شدن زبان و كاهش يا حذف راه تنفسي و مرگ پيش رفته باشد. صدمات قابل ذكر ديگر شكستگي دندان يا وارد شدن لخته به جريان خون و خطر سكته است. خطرات ناشي از انتقال بيماري هاي عفوني مثل ايدز و هپاتيت به يكديگر از طريق استفاده از وسايل مشترك نيز قابل ذكر است.
امروزه استفاده از جواهرات روي سطح زبان يا لب و بيني نيز در تعدادي از نوجوانان ديده مي شود. هر چند اثرات مخرب ناشي از تحريك عصبي در اين گروه وجود ندارد، ليكن عوارض ناشي از حلقه يا تكمه هاي زباني و صدمه به زبان در دو گروه تزييني و معتاد تزريقي يكسان است. بعلاوه خطر شل شدن دكمه ها، حلقه ها و آويزها وجود داشته و امكان بلعيدن و خطرات مرتبط با تحريك و زخمي نمودن دستگاه گوارش و قرارگيري آنها بين دندان ها و شكستگي دندان ها وجود دارد. با تحريك ناشي از مواد تشكيل دهنده آنها، شروع واكنش هاي آلرژيك و بروز زخم و آلودگي هاي ميكروبي و ابتلابه بيماري هاي مخاطي يا پوستي دور از انتظار نيست.
آگاه كردن نوجوانان و آشنايي آنها با خطرات و صدمات اين مواد در دهان و دندان جزيي از وظايف والدين و دندانپزشكان است تا در زمان مناسب و قبل از مواجهه اين افراد با مواد مشكوك اقدام لازم در اين مورد صورت گرفته باشد.
دکتر محمد امین نریمانی- ارتدنتیست
روزنامه جام جم - شماره 2959 -7 مهر 1389 - صفحه 16 (سلامت)

Tags: 
تعداد نمایش ها: 5959
-: 
Narimani, Mohamadamin دكتر نریمانی، محمدامین

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر