دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
بیماری لثه عامل از دست دادن دندان ها

بیماری لثه عامل از دست دادن دندان ها

 آسان‌ترين و بهترين راه براي پيشگيري از بيمار شدن لثه نيز دو بار "مسواك زدن" و يك بار "نخ دندان" كشيدن در شبانه روز است.
دكتر "سعيد سادات منصوري" متخصص جراحي لثه و ايمپلنت‌هاي دنداني روز سه‌شنبه  با تشريح بيماري‌هاي لثه و علت آن گفت: هر چند مواردي مثل ضربه به دندان‌ها يا بيماري‌هاي خاص و يا كشيدن دندان موجب از دست رفتن دندانها مي‌شود، اما "بيماري لثه" و "پوسيدگي" دو عامل عمده به حساب مي‌آيد.
دكتر منصوري، معاون پژوهشي واحد دندانپزشكي دانشگاه آزاد اسلامي، در تشريح ساختمان لثه و دندان گفت: به طور كلي وضعيت ساختمان‌هاي در بر گيرنده دندان شامل لثه و استخوان و سطح ساروج ريشه دندان است و اليافي سطح ريشه را به استخوان متصل مي‌كند.
وي افزود: بخشي كه از نظر كلينيكي و ظاهري قابل ارزيابي است، لثه است.
"لثه" در حالت طبيعي رنگ صورتي متمايل به قرمز دارد و ناحيه طوق دندانها را مي‌پوشاند.
دكتر منصوري مي‌گويد: قوام لثه محكم و ارتجايي است و تغيير عوامل ذكر شده مانند تغيير در رنگ، تحليل لثه، شل شدن يا تورم لثه مي‌توانند از علايم بيماري لثه باشند.
وي افزود امروزه مهم‌ترين علت بيماري لثه "پلاك ميكروبي" يا همان لايه‌هاي نازك بين دندانها است كه عمدتا از ميكروارگانيزم‌ها تشكيل شده است.
دكترمنصوري خاطرنشان كرد هرچند بعضي از باكتري‌هاي موجود در پلاك ميكروبي، توانايي ايجاد پوسيدگي در دندان را دارند اما گونه‌هاي ديگري از اين ميكروبها كه به خصوص در شيار لثه تجمع يافته و به خوبي توسط فرد تميز نمي‌شود، قابليت ايجاد بيماري لثه را دارند.
بيماري‌هاي لثه معمولا در مراحل ابتدايي خود را به صورت التهاب ساده نشان مي‌دهند اما به تدريج تحليل استخوان نيز به آن اضافه مي‌شود و حالتي كه اصطلاحا به آن "پيوره" گفته مي‌شود ايجاد مي‌شود.
عوامل ديگي نظير بيماري‌هاي ديابت، كشيدن سيگار و فاكتورهاي ژنتيكي در تشديد و شيوع بيماري‌هاي لثه دخالت دارند اما كنترل عواملي كه به آن اشاره شده لازم به نظر مي‌رسد.
اين متخصص بيماري‌هاي لثه گفت مطالعات نشان داده‌اند كه پس از قطع انجام روش‌هاي بهداشتي (مسواك زدن) ، التهاب در لثه تثبيت مي‌شود.
"اگر بهداشت دهان در اين افراد دوباره از سر گرفته شود ،التهاب بر طرف خواهد شد."
دكتر سادات منصوري تاكيد كرد: بنابراين رعايت اصول پيشگيري براي جلوگيري از پيشرفت التهاب و ايجاد تحليل در استخوان و در نهايت از دست رفتن دندان به سادگي اثبات مي‌شود.
وي افزود مهمترين و بهترين روش رعايت بهداشت دهان و دندان استفاده از مسواك و نخ دندان است.
مطالعات نشان داده كه براي تميز كردن نواحي بين دنداني كه مسواك قادر به دسترسي به آن نواحي نيست ، بهتر است از نخ دندان و ساير عوال تميزكننده بين دنداني استفاده شود.
بهتر است حداقل دو بار در شبانه روز، يك بار صبح و يك بار شب قبل از خوابيدن دندانهاي خود را مسواك بزنيم و روزانه يك بار تميز كردن نواحي بين دنداني، نخ دندان توصيه مي‌شود.
www2.irna.i


Tags: 
تعداد نمایش ها: 2953

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر