دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
عدم جایگزینی دهان شویه ها به جای مسواک

عدم جایگزینی دهان شویه ها به جای مسواک

دکتر مجيد رحماني، با بيان اينکه دهان شويه‌ها به سه دسته خوش‌بويي – بهداشتي، درماني و خانگي تقسيم مي شوند، با بيان اينكه نوع اول دهان شويه ها بدون تجويز پزشک نيز قابل مصرف است و ضرري به همراه ندارد گفت: اين نوع دهان شويه ها براي خوش بو کردن دهان استفاده مي شوند؛ هرچند که به دليل رفع بوي بد دهان و ايجاد حس تازگي و شادابي و کاهش موردي تعداد باکتري‌هاي دهان، تا حدودي نيز اثرات درماني دارد.

وي در توضيح دهان شويه هاي درماني آنان را به دو دسته دهان شويه هاي آنتي باکتريال و فلورايدلار تقسيم کرد و با تاکيد بر اينکه اين نوع دهان شويه‌هاي درماني براساس نوع بيماري فرد و توسط پزشک معالج تجويز مي شود، گفت: اين نوع دهانشويه پس از جراحي هاي لثه و يا به صورت دارويي براي پيشگيري مشکلات دهان و لثه در افراد مستعد تجويز مي شود.

معاون آموزشي جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي تهران با تاکيد دوباره درمورد استفاده از دهان‌شويه هاي درماني با تجويز پزشک معالج، گفت: اين نوع دهان‌شويه ها اگر بيش از 2 هفته مورد استفاده قرار گيرند رنگدانه هاي تيره رنگي بر روي سطح دندان پديدار مي شود و دندان تيره مي شود، ولي اگر در زمان مناسب و زير نظر پزشک معالج استفاده شود به دليل کاهش ميکروب ها در دهان اثرات مطلوب درماني بر روي بيماري هاي لثه ايجاد مي کند.

وي دهان شويه هاي حاوي فلورايد را نوع دوم دهان شويه هاي درماني دانست و با بيان اين که اين نوع دهان شويه ها معمولاً در کودکان تجويز مي شود گفت: فلورايد ماده معدني است که با نفوذ به ساختمان دندان موجب استحکام دندان مي شود.

دکتر رحماني با بيان اين که پزشکان مصرف منظم دهان شويه حاوي فلورايد را به کودکاني که دندان شيري دارند و يا به تازگي دندان هاي دائمي درآوردند توصيه مي کنند افزود: مصرف دهان شويه هاي حاوي فلورايد در برنامه هاي وزارت بهداشت و آموزش پزشکي نيز قرار دارد.

وي ادامه داد: مصرف اين نوع دهان شويه ها موجب استحکام فک و دندان کودک مي شود.

دکتر رحماني با تاکيد بر اين مطلب که دهان شويه هاي حاوي فلورايد را نبايد بيش از 30 تا 45 ثانيه در دهان نگه داشت گفت: اين دهان شويه ها درصورت بلعيده شدن توسط کودک يا افراد مي تواند اثرات سمي در بدن فرد داشته باشد.

عضو هيأت علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران دسته سوم دهان شويه ها را خانگي و دست ساز معرفي کرد گفت: در بسياري از خانواده ها به جاي دهان شويه هاي شيميائي موجود در داروخانه ها از محلول آب نمک، جوش شيرين يا رزماري و نعنا استفاده مي کنند که اثرات مثبت درماني آن ثابت شده است.

وي در پايان با اشاره به اين مطلب که دهان شويه ها به هيچ وجه جايگزين مسواک و نخ دندان نمي شوند گفت: هريک از اين 3 عملکرد کارکرد خاص خود را دارند و مناسب است که دهان شويه بعد از مسواک و نخ دندان استفاده شود تا به تمام سطوح دهان برسد.

ایسنا- 18 مرداد 88

Tags: دکتر مجید رحمانی, دهان شویه, مسواک, نخ دندان
تعداد نمایش ها: 1611
کاربر مرتبط: 
مجید رحمانی | Rahmani
مطالب مرتبط: 
خلال دندان می تواند جای نخ دندان را بگیرد

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر