دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

مسمومیت خطرناک کودک با بلعیدن خمیردندان

آسيب مغزي با خمير دندان
فلورايد نوعي نمك محلول در آب است كه دريافت مقادير كافي از آن براي رشد استخوان و دندان ضروري به شمار مي رود.
    با اين حال تحقيقات اخير حاكي از آن است مصرف بيش از اندازه فلورايد عوارضي را به دنبال دارد.
    نياز بدن به فلورايد و كمبود اين ماده معدني در مواد غذايي باعث شده تا مقاديري از آن به آب آشاميدني، مكمل هاي خوراكي، دهانشويه ها و خمير دندان اضافه شود.
    نكته قابل توجه در اين باره آن است كه مصرف زياد اين ماده معدني مسموميت زا بوده و ممكن است علائمي شبيه به مسموميت با عنصر سرب، كادميوم و آلومينيوم به وجود آورد.
    شايد بيشترين علت افزايش ميزان فلورايد در بدن بلعيدن دهانشويه ها و يا خميردندان باشد كه در طولاني مدت باعث آسيب وسيع به مغز و كاهش بهره هوشي مي شود.
    اختلال عملكرد تيروئيد، آسيب به دندان و كاهش تراكم استخوان از ديگر عوارض دريافت بيش از اندازه فلورايد است.
    بر اين اساس متخصصان توصيه مي كنند تا با مراقبت بيشتر از بلعيدن تركيبات حاوي فلورايد بخصوص در كودكان پيشگيري شود زيرا بسياري اختلالات هورموني، اختلال عملكرد كليه، سرطان استخوان و مشكلات كبدي مربوط به افزايش ميزان فلورايد در بدن است.
 همچنين مصرف زياد اين ماده معدني بخصوص به دنبال استفاده از قرص هاي مكمل حاوي آن نه تنها تاثير مثبتي نخواهد داشت بلكه زايمان زودرس را به دنبال دارد.
22 آذر 88

يك دندانپزشك گفت: والدين تا سنين پنج الي شش سالگي كودكان نبايد از خميردندانهاي حاوي فلورايد استفاده كنند چون ممكن است خمير دندان توسط كودك خورده شود و موجب عوارضي همچون ايجاد لكه‌هاي سفيد بر روي دندانها گردد.
دكتر عليرضا نواب اعظم، رييس انجمن دندان پزشكان ايران شاخه يزد منطقه يزد، اظهار داشت: دندان‌ها از شش ماهگي شروع به رويش كرده و تا 2 سالگي كامل مي‌شوند كه با توجه به جنسيت، تفاوتهايي در سرعت رشد دندانها وجود دارد.
وي افزود: در شش سالگي اولين دندان دائمي رويش مي كند و تا سن 12 تا 13 سالگي نبايد بعضي دندانهاي شيري را كشيد به طوري كه دندانهايي همچون آسياب و نيش شيري نبايد قبل از سن 13 سالگي كشيده شوند چرا كه ممكن است دندانهاي ديگر جاي خالي دندان كشيده شده را پر كرده و ترتيب و زيبايي دندانها را از بين ببرند و حتي در آينده هم مشكلات بعدي را براي دندانها ايجاد كنند.
دكتر نواب اعظم تصريح كرد:‌ اولين معاينه دندان پزشكي بايد در سن يك سالگي انجام شود چرا كه در اين سن مي‌توان از بسياري از مشكلات بعدي پيشگيري نمود.
رييس انجن دندانپزشكان ايران شاخه يزد توصيه كرد: در فاصله 5 الي 6 ماه يكبار كودكان بايد مورد معاينه دندانپزشك قرار گيرند ‌و تا سنين 5 الي 6 سالگي نبايد از خمير دندانهاي حاوي فلورايد استفاده كنند چون ممكن است خمير دندان توسط كودك خورده شود و موجب عوارضي همچون ايجاد لكه‌هاي سفيد بر روي دندانها گردد.
اين دندانپزشك گفت: دندانهاي كودكان كه دچار پوسيدگي زود رس مي شوند مي‌تواند به دليل استفاده زياد و طولاني مدت از شيشه شير باشد همچنين در تحقيقات ثابت شده است ميكروبهاي پوسيدگي دندان مي‌توانند از دهان مادر به كودك نيز سرايت كنند.
وي ا فزود: ‌دندانهاي شيري كه دچار پوسيدگي زودرس شده‌اند بايد در زماني خاص و با تجويز دندانپزشك كودكان كشيده شوند تا مشكلات بعدي را در آينده به وجود نياورند.
اين جراح فك و صورت در پايان خاطر نشان كرد: مردم بايد در نظر داشته باشند كه براي معاينه و تشخيص به پزشكان متعهد و متخصص مراجعه كنند و صرفا به يك تشخيص اكتفا نكنند همچنين در هر بار معاينه بايد كل دهان و همه دندانها را مورد معاينه قرار دهند و حتما به دستور پزشكان و مشاوره و راهنماييهاي صحيح آنها اهميت دهند.
ایسنا- 18 آذر 88

Tags: 
تعداد نمایش ها: 8559

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر