دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

کشیدن دندان در ارتودنسی

 بحث كشيدن يا نكشيدن دندان براي اهداف ارتودنسي بحث امروز متخصصان و بيماران ارتودنسي نيست. اين مساله در 100 سال گذشته مورد بحث بوده به طوري كه در آغاز ابداع دستگاه هاي ارتودنسي مشابه دستگاه هاي امروزي هيچ دنداني كشيده نمي شد. نتيجه درمان هاي اين دوره برگشتن ناهنجاري تعداد زيادي از بيماران بود. با بررسي درمان هاي اين افراد و درمان مجدد آنها همراه با كشيدن دندان مشخص شد كه عامل بسياري از درمان هاي ناموفق كمبود فضا و عدم هماهنگي اندازه دندان ها با اندازه استخوان در برگيرنده دندان هاست. با مشخص شدن نتايج فوق در اواسط قرن قبل، متخصصان ارتودنسي گرايش زيادتري براي كشيدن دندان طي درمان ارتودنسي پيدا كردند. با بررسي مجدد نتايج درماني اين گروه از بيماران و جمع بندي تحقيقات ديدگاه متعادل تري در ارتباط با كشيدن و نكشيدن دندان ايجاد شد.
    در ارتودنسي پيشرفته امروزي چندين عامل باعث شده است تا متخصصان ارتودنسي تا حد امكان از كشيدن دندان دوري كنند. يكي از عواملي كه امروزه در ارزيابي زيبايي افراد، مورد توجه متخصصان ارتودنسي است ميزان ديده شدن دندان ها و لثه ها هنگام صحبت كردن و خنديدن است به طوري كه ديده شدن مناسب دندان ها و حاشيه لثه علاوه بر زيبايي باعث جوان تر نشان دادن فرد مي شود.
    با توجه به تمايلات امروزي مردم درخصوص داشتن لبخند هاي زيبا و ديده شدن زيادتر دندان ها هنگام لبخند و همچنين آگاهي مردم و مراجعات زودتر در كودكان، پيشرفت هاي سريع و گسترده در ساخت، نوع مواد، به كارگيري آلياژهاي حافظه دار، وجود وسايل هوشمند جديد و همچنين استفاده از پيچ هاي داخل استخواني (ميني اسكرو) تمايل به كشيدن دندان كم شده است. پيشرفت هاي موجود تنها در صورتي قادر به درمان صحيح و كامل بيمار است كه با صلاحيت و مهارت فرد درمان كننده همراه شده باشد. با توجه به ظريف بودن نحوه عمل اين دستگاه ها خطا در نحوه استفاده و ناكافي بودن مهارت فرد درمان كننده مي تواند خسارت غيرقابل جبران به بار آورد. متخصصان ارتودنسي با فراگيري آموزش هاي پايه در دوران 3 تا 4 ساله تخصص و با به روز كردن اين اطلاعات با شركت در دوره هاي آموزشي انجمن ارتودنتيست هاي ايران و ساير نقاط جهان افراد با صلاحيت هستند. اگر فرد درمان كننده مهارت كافي نداشته باشد كشيدن يا نكشيدن دندان و نوع دستگاه و مزاياي روش هاي درماني تفاوت قابل ملاحظه اي ايجاد نمي كند. به عبارتي اين مهارت فرد درمان كننده و استفاده بجا از اين وسايل است كه بيمار را درمان مي كند.
دکتر محمد امین نریمانی- ارتدنتیست
روزنامه جام جم - شماره 2976 -2 آبان 1389 - صفحه 16 (سلامت)

Tags: 
تعداد نمایش ها: 8712
مطالب مرتبط: 
تغذیه و سلامت دهان
خوردن آب زياد جهت حفظ سلامت دهان
بهترین لبخند، لبخند با دندان!
عدم استفاده از مسواک بلافاصله پس از خوردن ترشی و شیرینی
سایش دندان
مواد مخدر جديد و دندان ها
اولین معاینه ارتودنسی
-: 
Narimani, Mohamadamin دكتر نریمانی، محمدامین

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر