دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

انتخاب دندان‌پزشک

معيارهاي مختلفي براي انتخاب دندان‌پزشک در بين مردم رايج است؛ مثل اخلاق دندان‌پزشک، جنسيت دندانپزشک، محل فعاليت او اعم از کلينيک يا مطب شخصي، ارزان و گران بودن خدمات دندانپزشک، نحوه آمپول زدن دندانپزشک و چيزي که از آن به عنوان کار خوب دندانپزشک ياد مي شود. اين که عوامل ارزيابي کار خوب دندانپزشک از نظر مردم عادي چيست و درست يا نادرست بودن اين عوامل مورد بحث امروز نيست.
    اگر بخواهيد انتخاب درستي داشته باشيد بايد سعي کنيد با سوال و ارتباط برقرار کردن با دندانپزشک، ميزان اهميت دادن دندانپزشک به سالم شدن و سالم ماندن دهان و دندان هايتان را ارزيابي کنيد. به عبارتي بررسي کنيد مجموعه اقدامات آن دندانپزشک تا چه حد به روش هاي پيشگيري و ممانعت از بروز مجدد بيماري نزديک است.
    اگر دندانپزشکي گرايش هاي مبتني بر پيشگيري داشته باشد، اولين اقدامي که انجام مي دهد آشنا کردن شما با روش هاي پيشگيري است. در تمام فعاليت هاي درماني کليد درمان موفق حذف علت بيماري است. اگر فردي روش صحيح مسواک زدن يا نخ را نداند و متعاقب آن دچار بيماري دهان و دندان شود و دندانپزشک هم آن را به بهترين نحو ترميم كند، ولي روش صحيح حفظ بهداشت دهان و دندان را به بيمار نشان ندهد، نتيجه آن جز شکست درمان، برگشت بيماري و پرداخت هزينه مجدد نخواهد بود.
    دندانپزشکاني که اين نگرش را دارند در ابتدا وضعيت بهداشت دهان بيمار را ارزيابي كرده و آن را به بيمار اعلام مي کنند و عواقب بعدي اين کوتاهي را به بيمار تذکر داده و او را آگاه مي کنند. سپس روش هاي صحيح رعايت بهداشت دهان و دندان را در جلسه اول به بيمار آموزش مي دهند. در جلسات بعدي ميزان توجه و عملکرد فرد را بررسي مي کنند. يعني نحوه مسواک زدن و نخ دندان را بررسي کرده و براي رفع آنها تلاش مي کنند. در اين مرحله با کمک محلول يا قرص هاي آشکارکننده، پلاک هاي باقي مانده در سطح دندان ها را به بيمار نشان مي دهند.
    خصوصيت ديگر دندان پزشکان اين است که مواظب ذره ذره بافت هاي بدن شما هستند. اين افراد از درمان هاي تهاجمي جز در موارد ضروري استفاده نمي کنند. مثلاسلامت را فداي زيبايي نمي کنند. در برخي موارد افرادي به ما مراجعه مي کنند که براي رديف نشان دادن دندان هايشان به جاي ارتودنسي از درمان هاي تخريبي مثل روکش دندان يا لامينيت استفاده کرده اند. دندانپزشکان ماهر در اين موارد ضمن رد درخواست بيمار، وي را از عواقب درمان هاي نادرست آگاه كرده و از بروز صدمات غيرقابل جبران، پيشگيري مي کنند.

دکتر محمد امین نریمانی- ارتدنتیست

جام جم، شماره شماره 2988- 16 آبان 1389

Tags: 
تعداد نمایش ها: 2646
-: 
Narimani, Mohamadamin دكتر نریمانی، محمدامین

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر