دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

برخی علل نامرتبی دندان ها

چرا دندا ن ها نامرتب مي شوند؟
چرا دندان هاي كودك من نامرتب است؟ آيا مي توان از نامرتب نشدن دندان ها يا بدشكل شدن صورت پيشگيري كرد؟ اگر جواب مثبت است چه اقدامي بايد انجام داد و سن مناسب چه زماني است؟ اگر پيشگيري در زمان مناسب صورت نگيرد چه عواقبي گريبانگير كودك ما مي شود؟ اينها سوالاتي هستند كه ذهن والدين را به خود مشغول كرده و هنگام ملاقات با متخصص ارتودنسي آنها را مطرح مي كنند. براي پاسخ به اين سوالات لازم است نگاهي به چگونگي نحوه تشكيل دندان ها و استخوان هاي صورت بيندازيم.
    در دوران بارداري شكل كلي صورت، قوس دنداني، انداره دو فك و دندان ها به طور مشترك از پدر و مادر به فرزندان به ارث رسيده و اين صفات در طول دوران جنيني و پس از آن بروز پيدا مي كنند. در اين فرآيند محيط رشد چه در رحم مادر و چه پس از آن مي تواند سبب تغييراتي در اين روند شده و باعث ايجاد دهان و صورتي هماهنگ تر، زيباتر و كارآمدتر يا برعكس شود؛ بنابراين مي توان گفت از ابتداي شكل گيري صورت كودك تا پايان دوره رشد دوره بحراني براي كنترل شكل گيري صورت و دندان هاست. از آنجا كه دندان ها در داخل استخوان هاي فكين قرار گرفته و با هم رابطه متقابل دارند وجود ناهنجاري در هر كدام از دندان ها مي تواند سبب بروز ناهنجاري شده و روي بقيه دندان ها اثر بگذارد.
    نامرتبي دندان ها مي تواند به عوامل مختلفي بستگي داشته باشد كه به طور كلي به 2 دسته عوامل ارثي و محيطي تقسيم بندي مي شوند. علل ارثي مي تواند به علت اختلالات ژنتيكي باشد. برخي بيماري ها از قبيل تالاسمي يا كاهش و افزايش تعداد دندان ها يا نامناسب بودن اندازه دندان ها موجب ناهنجاري مي شوند. به طور مثال كودك فك كوچك را از يكي از والدين و دندان هاي بزرگ را از ديگري به ارث برد كه باعث كمبود فضا و نامرتبي آنها مي شود. همين مساله مي تواند در مورد اندازه و شكل فكين نيز صادق باشد. علل محيطي شامل عوامل محيط رشد جنين در رحم و بعد از تولد است، براي مثال تغييرات مايع آمنيوتيك يا مصرف برخي داروها يا در معرض تابش اشعه قرار گرفتن مي تواند سبب بروز برخي ناهنجاري ها مانند شكاف لب و كام شود. در دوران كودكي نحوه تغذيه كودك يا عادت مكيدن انگشت پس از 3 سالگي يا تنفس دهاني مي تواند سبب تغييرات فرم فكين و دندان ها شود و در مواردي در صورت عدم درمان عوارض برگشت ناپذير به جاي مي گذارد.
    همچنين زود از دست رفتن دندان هاي شيري به علت پوسيدگي شديد مي تواند يكپارچگي قوس دنداني كودك را بهم بزند و باعث حركت دندان ها به فضاي بي دنداني و انسداد مسير رويش دندان هاي دائمي زيرين خود و برخي عوارض ديگر شود كه در آينده مستلزم اقدامات درماني ارتودنسي است.
   
محمدامین نریمانی- ارتودنتیست
جام جم- 12 دی 1389

Tags: 
تعداد نمایش ها: 4739
مطالب مرتبط: 
عدم استفاده از مسواک بلافاصله پس از خوردن ترشی و شیرینی
سایش دندان
مواد مخدر جديد و دندان ها
اولین معاینه ارتودنسی
کشیدن دندان در ارتودنسی
انتخاب دندان‌پزشک
آفت دهان
راه هایی برای کاهش هزینه های دندان‌پزشکی
-: 
Narimani, Mohamadamin دكتر نریمانی، محمدامین

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر