دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

دقت در انتخاب دندان‌پزشک

چه بسا يك انتخاب نادرست علاوه بر آنكه وقت و هزينه هاي بسياري از بيماران مي گيرد، سلامت آنان را هم به خطر بيندازد. نمونه آن، بيماري است كه براي درمان ارتودنسي در هفته گذشته به من مراجعه كرده بود.موضوع از اين قرار بود كه دختر خانم 17 ساله اي، 2 سال پيش براي درمان ارتودنسي به فردي بدون تخصص لازم مراجعه كرده بود. اتفاقا اين فرد در دوره هاي كوتاه مدتي كه براي آموزش ارتودنسي هم برگزار مي شود شركت كرده بود. فرد درمان كننده در مرحله اول دچار خطاي تشخيص شده و متعاقب آن، طرح ريزي درمان بيمار دچار اشكال شده بود.
    طي درمان فرد درمان كننده 4 دندان آسياب كوچك دائمي از بيمار كشيده بود ولي به دليل عدم دانش و مهارت كافي نتوانسته بود درمان را در جهت مطلوب كنترل كند. نتيجه اين وضعيت اين بود كه بيمار همچنان از جلو بودن فك و دندان هاي فك بالابسيار ناراحت بود و گريه مي كرد. تا اين جاي قضيه اين مساله همانند خيلي از بيماراني است كه بعد از درمان اشتباه توسط افراد بدون دانش، به اميد جبران و درمان كامل به متخصصان ارتودنسي مراجعه مي كنند، اما مساله ويژه در اين بيمار آن بود كه فرد درمان كننده به دليل عدم آشنايي با اصول دستگاه هاي ثابت ارتودنسي مهارت قرار دادن براكت را نداشته و نامناسب بودن محل براكت ها باعث بيرون زدن ريشه دندان هاي نيش و دندان آسياب كوچك به خارج از استخوان شده بود. با اتفاقي كه رخ داده بود بيمار قادر به نوشيدن راحت حتي يك ليوان آب هم نبود و در اين مرحله فرد درمان كننده مرتكب اشتباه بعدي هم شده بود و اين كه به جاي اصلاح خطا هاي گذشته و ارجاع بيمار به متخصص ارتودنسي به بيمار براي قرار دادن پودر استخوان وقت داده بود.اميدوارم با توصيف بسيار ساده اي كه از بيمار داشتم به عمق ماجرا پي ببريد. اين كار قطعا آسيب كمتري از آسيبي كه با بدرفتاري به يك كودك يا نوجوان وارد مي شود نيست. اين بيمار با پرداخت هزينه اي كه اتفاقا بيشتر از تعرفه معمول متخصصان ارتودنسي است، علاوه بر اين كه چيزي به دست نياورده بود دچار مشكل روحي، سلامت، كارايي و زيبايي شده بود كه رفع آن اگر غيرممكن نباشد آسان هم نيست.
    اميدوارم اين مطلب تلنگري باشد براي افراد جامعه تا در انتخاب فردي كه قرار است براي درمان به او مراجعه كنند، دقت كنند و از مهارت و تخصص درمان كننده مطمئن شوند. مثلابراي درمان ارتودنسي به هر فردي اعتماد نكنند، هر فردي كه ارتودنسي انجام مي دهد يا در تابلو عنوان ارتودنسي را نوشته است متخصص ارتودنسي نيست. يكي از راه هاي كسب اطلاعات از صلاحيت و تخصص افراد، استعلام موضوع از انجمن علمي ارتودنتيست هاي ايران است.

 دکتر محمدامین نریمانی- ارتدنتیست
جام جم- 10 بهمن 1389


Tags: 
تعداد نمایش ها: 2338
مطالب مرتبط: 
تغذیه و سلامت دهان
خوردن آب زياد جهت حفظ سلامت دهان
بهترین لبخند، لبخند با دندان!
عدم استفاده از مسواک بلافاصله پس از خوردن ترشی و شیرینی
سایش دندان
مواد مخدر جديد و دندان ها
اولین معاینه ارتودنسی
کشیدن دندان در ارتودنسی
انتخاب دندان‌پزشک
آفت دهان
راه هایی برای کاهش هزینه های دندان‌پزشکی
برخی علل نامرتبی دندان ها
سن و طول درمان ارتدنسی
-: 
Narimani, Mohamadamin دكتر نریمانی، محمدامین

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر