دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
ترس از دندان پزشكي

ترس از دندان پزشكي

ترس از دندان پزشكي با بي‌قراري و اضطراب در هنگام تعيين وقت يا نياز به مراجعه شروع شده و تا رفتارهاي غيرعادي طي اين دوران ادامه يافته و در نهايت هنگام شروع و درمان در زير دست دندانپزشك ادامه پيدا مي‌كند. اين ترس ممكن است از وسايل دندانپزشكي، محيط مطب، صداهاي وسايل و حتي خود دندانپزشك باشد.
در اين بيماران معمولا نشانه‌هايي براي تاخير يا تعويق وقت دندانپزشكي ديده مي‌شود. در افراد با ترس شديد، حملات اضطرابي شديدي به وقوع مي‌پيوندد كه مي‌تواند باعث به‌هم خوردن نظم برنامه‌هاي درماني در اين افراد شود.
افرادي كه از دندانپزشكي مي‌ترسند، معمولا براي سال‌هاي متوالي درمان‌ هاي مورد نياز دندان پزشكي را به تعويق مي‌اندازند. نتيجه اين وضعيت، كم شدن اطلاعات بهداشت دهان، عدم رفع خطاهاي بهداشتي و ابتلا شدن به انواع بيماري‌هاي دهان و دندان است اما اين آخر ماجرا نيست؛ چراكه با ناتواني در جويدن درست غذا و در نتيجه هضم ناكافي غذا مشكلات گوارشي هم ايجاد شده و سلامت عمومي بدن به خطر مي‌افتد.
نكته بسيار مهم ديگر در اين افراد، كاهش اعتماد به نفس به دليل ظاهر نازيبا و بوي بد دهان ناشي از خرابي‌هاي متعدد دنداني است.
براي افرادي كه ترس از دندانپزشكي دارند، روش‌هاي متعددي براي كنترل اين ترس و نگراني وجود دارد. قبل از هر چيزي لازم است بدانيد با پيشرفت‌هاي به دست آمده، امروزه تقريبا براي هر مشكلي، راه‌حلي وجود دارد؛ بنابراين براي شما هم حتما راهي وجود دارد. اين مساله باعث كاهش نگراني شما مي‌شود.
مساله مهم ديگر آن است كه نقش خودتان را براي كنترل اين مشكل جدي بگيريد. قدم اول آن است كه چرخه ايجاد و تشديد اضطراب را كنترل كنيد. درخصوص ناراحتي و نگراني خود با دندانپزشك صحبت كنيد و از او بخواهيد وقت بيشتري براي شما اختصاص دهد. اين مساله در ايجاد اعتماد متقابل به شما و دندانپزشك كمك مي‌كند.
دندانپزشكان با شناخت و ترس‌تان راهكارهاي لازم براي كنترل اين ترس را به شما پيشنهاد مي‌كنند. امروزه روش‌هاي مختلف و داروهاي مختلفي براي كاهش اضطراب وجود دارند كه در انجام درمان صحيح بسيار مفيد هستند.
در اكثر افراد، روش‌هاي ساده مثل صحبت كردن يا استفاده از داروهاي كاهش‌دهنده اضطراب در شب قبل از مراجعه به دندانپزشكي مفيد است. در برخي افراد ممكن است روش‌هاي تزريقي و حتي روش‌هايي مثل درمان همراه با بي‌هوشي مفيد واقع شود.

دکتر محمد امین نریمانی- ارتودنتیست
جام جم- اسفند 1389


Tags: ترس از دندان پزشکی
تعداد نمایش ها: 3387
-: 
Narimani, Mohamadamin دكتر نریمانی، محمدامین

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر