دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

ایمپلنت چیست؟

اين ماده سازگارترين ماده با بافت بدن است و اين قابليت را دارد كه امكان رشد استخوان را در كنار خود فراهم كرده و در نهايت به جايي مي رسد كه اين دو به سختي به يكديگر مي چسبند، به طوري كه جدا كردنشان از يكديگر با روش هاي رايج آسان نيست.
    ايمپلنت امكان جايگزين كردن يك دندان و حتي تمام دندان هاي از دست رفته را بدون اين كه صدمه اي به دندان هاي سالم يا بافت هاي دهاني بزند را دارد. ايمپلنت علاوه بر بازگرداندن كارايي دندان از دست رفته در حفظ استخوان ناحيه و پيشگيري از تحليل آن نيز كمك مي كند. اين مساله به صورت غير مستقيم در حفظ سلامت ساير بافت ها هم كمك مي كند. در گذشته در افرادي كه اغلب يا همه دندان ها را از دست داده بودند، امكان گذاشتن دندان ثابت وجود نداشت، ولي با كمك ايمپلنت حتي براي افرادي كه تمام دندان هايشان را هم از دست داده اند امكان گذاشتن دندان ثابت با كارايي بسيار بالاوجود دارد.
    معمولابراي قرار دادن ايمپلنت در دهان ازتزريق بي حسي معمول دندانپزشكي استفاده مي شود. در موارد خاص در صورت نياز به ايمپلنت هاي متعدد يا وجود بيماري هاي خاص ممكن است نياز به بي هوشي وسيع تر باشد. قرار دادن ايمپلنت در اغلب موارد به 30 تا 40 دقيقه وقت نياز دارد. بعد از انجام جراحي با تجويز دارو و عمل به دستورات داده شده معمولامشكل خاصي رخ نمي دهد، ولي مشكلات مختصر در ارتباط با جويدن غذا طبيعي است. در مرحله بعد براي ادامه درمان و بررسي پاسخ بدن به ايمپلنت بايد چند ماهي صبر كنيد.
    ايمپلنت، درمان خيلي ارزان يا خيلي گراني نيست، ولي با در نظر گرفتن اين نكته كه اين درمان مي تواند تمام كارهايي كه يك دندان طبيعي انجام مي دهد را انجام بدهد و از طرفي به دندان هاي سالم فرد صدمه اي نمي زند هزينه آن قابل توجيه خواهد بود. در مورد درمان هاي پروتزي بررسي، رفع اشكال و تعويض اين پروتزها هرچند سال يكبار باعث پرداخت هزينه هايي مي شود كه دائمي بودن ايمپلنت نياز به اين اقدامات را در حد بسيار بالايي كاهش داده است. شكست ايمپلنت در حد 2 تا 8 درصد گزارش شده است كه ايجاد واكنش هاي حساسيتي در ابتداي درمان، جراحي نامناسب و طرح ريزي غلط درمان از عمده ترين دلايل آن است. عوارض قرار دادن ايمپلنت شامل عوارض ناشي از تزريق هاي دندانپزشكي، درد، صدمه رسيدن به اعصاب دنداني، شكستگي و كوفتگي استخوان و بلعيدن اجزاي آن است كه درصد شيوع آن بسيار كم است.

دکتر محمد امین نریمانی- ارتودنتیست
جام جم، شماره 3083- 15 اسفند 1389
   

Tags: دكتر محمد امين نريماني، متخصص ارتودنسي، ايمپلنت
تعداد نمایش ها: 3231
-: 
Narimani, Mohamadamin دكتر نریمانی، محمدامین

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر