دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
مقاومت در برابر درمان ارتودنسی

مقاومت در برابر درمان ارتودنسی

همه ما دوران نوجواني را به خاطر داريم و تغييرات جسمي و روحي اين دوران و حساس بودن افراد در اين دوران را تجربه كرده ايم. والدين آگاه با درك خصوصيات هر دوران زندگي سعي مي كنند از هر فرصتي براي بهبود زندگي فرزندشان استفاده كنند. درمان ارتودنسي براي هماهنگ كردن اجزاي صورت يكي از اين اقدامات است. از طرفي با توجه به حساس بودن فرزندان، ممكن است مقاومت هايي در درمان وجود داشته باشد؛ مقاومت ها در برخي از موارد مربوط به نافرماني وابسته به سن بوده و برخي مربوط به ظاهر وسايل درماني است. در مواردي كه مقاومت به درمان به دليل نافرماني مطرح است توضيح و توجيه كامل مشكل توسط متخصص ارتودنسي و ارائه راه حل هاي متعدد براي داشتن حق انتخاب، معمولامفيد واقع مي شود. بنابراين در مواردي كه انگيزه دروني براي رفع اين مشكل وجود ندارد، بايد راهي براي ايجاد اين انگيزه فراهم كرد، در غير اين صورت بهتر است درمان به زمان بهتري موكول شود.
    ظاهر وسايل ارتودنسي در اغلب بيماران در سنين قبل از بلوغ نه تنها بد نيست بلكه دوست داشتني نيز هست. به همين دليل است كه اين افراد برعكس ساير درمان هاي دندانپزشكي با اشتياق به مطب ارتودنسي مراجعه مي كنند. با اين حال در تعدادي از اين افراد مقاومت هايي براي استفاده از برخي وسايل وجود دارد. مثلاً درمواردي كه نياز به استفاده از وسايل خارج دهاني است، ممكن است فرد نگراني هايي در ارتباط با آن داشته باشد. اين وسايل كه عمدتا براي درمان هاي رشدي استفاده مي شوند، نقش مهمي در ايجاد يك صورت هماهنگ دارند يا در گروهي از بيماران، وسايل داخل دهاني نسبتا حجيمي استفاده مي شود كه با فعاليت عادي فرد طي روزهاي اول تداخل دارد. همين مشكلات باعث مي شود تا ديد خوبي نسبت به اين وسيله ها پيدا نكنند، در صورتي كه مشورت با متخصص ارتودنسي و در ميان گذاشتن اين مشكلات با وي به رفع اين مشكل كمك زيادي مي كند.
    بخشي از نگراني ها نيز از والدين به فرزندشان انتقال پيدا مي كند، مثلاگاهي مي بينيم كه نگراني والدين در استفاده از وسايل، بيشتر از فرزندشان است و همين مساله با انتقال به كودك باعث مي شود تا براي بيمار هم تحمل وسيله خيلي سخت و ناراحت كننده شود.
    البته همه اين مقاومت ها فقط در كودكان نيست و برخي از افراد بزرگسال هم نگراني هايي در ارتباط با درمان و ديده شدن وسايل دارند. اين افراد كساني هستند كه از ظاهر دندان هايشان ناراحت هستند، ولي با اين تصور كه ارتودنسي در اين سن براي ما زشت است، براي درمان اقدام نمي كنند. براي درك اين موضوع بهتر است بدانيد كه نزديك به 50 درصد بيماران ارتودنسي را امروزه افراد بالاي 18 سال تشكيل مي دهند كه در اين گروه حتي افراد بالاي 50 سال نيز وجود دارند.


Tags: درمان ارتدنسی, ارتودنتیست, دستگاه خارج دهاني
تعداد نمایش ها: 16467
-: 
Narimani, Mohamadamin دكتر نریمانی، محمدامین

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر