دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
خطر رادیوگرافی دندان

خطر رادیوگرافی دندان

راديوگرافي هاي دندان براي مشخص كردن دندان هاي شكسته، استخوان هاي آسيب ديده، پوسيدگي، آبسه هاي دنداني، كيست ها، بررسي مفصل، بررسي رابطه استخوان ها و خيلي موارد ديگر كاربرد دارد. ممكن است تهيه راديوگرافي هاي دهان و دندان براي برخي از افراد نگران كننده باشد. براساس قانون مراجع علمي حداكثر اشعه مجازي كه هر فرد طي سال مي تواند دريافت كند، برابر با 5 هزار ميلي رم است. بنابراين اگر فردي در محدوده پايين تر از اين حد قرار گيرد نبايد نگراني داشته باشد. هر فردي به طور طبيعي به ميزان تقريبي 350 ميلي رم از اشعه هايي كه در محيط وجود دارد را به طور سالانه جذب مي كند. اين اشعه ها از منابعي نظير پرواز با هواپيما و ساختمان ها به فرد مي رسد. با احتساب اشعه هاي محيطي هر فرد مي تواند تا حتي 70 بار از تمام دندان ها راديوگرافي در سال تهيه كند.
    چند منبع مهم اشعه در دندان پزشكي وجود دارند.يك نوع مربوط به عكس هاي موسوم به پري آپيكال است كه از تك تك يا گروهي از دندان هاي مجاور گرفته مي شود تا بررسي تاج، ريشه و بافت هاي اطراف دندان ها انجام شود.
    نوع ديگر راديوگرافي هايي است كه عمدتا براي بررسي پوسيدگي دنداني است كه به آنها راديوگرافي بايت وينگ گفته مي شود. گروه بعدي عكس هايي هستند كه براي بررسي تمام دندان ها يا بررسي استخوان هاي سر و صورت تهيه مي شوند كه در درمان هاي تخصصي تر مثل ارتودنسي استفاده مي شوند و هر كدام از اين منابع اشعه متفاوتي را به افراد مي رساند.
    با توجه به اين كه راديوگرافي هاي دنداني در محل هاي خاصي از دهان و يا صورت تهيه مي شوند و مقدار اشعه آنها به نسبت كم است مقدار اشعه اي كه از اين راديوگرافي ها به ساير نقاط بدن مي رسد، بسيار كم است. بنابراين خطر جدي ساير اندام ها را تهديد نمي كند.
    راديوگرافي هاي معمول دندانپزشكي تنها حدود پنچ ميلي رم اشعه وارد دهان و فك مي كنند، اگر بيش از1000 راديوگرافي از اين نوع تهيه شود خطر ايجاد عوارض وجود خواهد داشت. از طرفي با توجه به پيشرفت تكنولوژي فيلم ها، افزايش ولتاژ و فيلتر هاي مناسب باز هم ميزان اشعه مورد نياز كاهش يافته است. در هر نوع راديوگرافي دستگاه هاي قديمي از اشعه بيشتري استفاده مي كنند. مهم آن است كه افراد تهيه كننده دقت كافي در تهيه عكس داشته باشند.
    باوجود ايمني نسبي راديوگرافي هاي دندانپزشكي حفاظت دربرابر حداقل اشعه نيز توصيه مي شود. چند راه براي كاهش خطرات تهيه راديوگرافي وجود دارد. در مرحله اول اطمينان حاصل كنيد كه به محل هايي مراجعه كنيد كه از دستگاه هاي قديمي استفاده نمي كنند. اگر فردي حامله نياز به تهيه راديوگرافي داشته باشد لازم است آن را به تهيه كننده راديوگرافي اطلاع داده و حفاظت هاي موردنياز را به عمل آورد.
    استفاده از يقه هاي گردني براي محافظت از تيروئيد يا استفاده از پيش بند هاي سربي براي حفاظت از اندام هاي حساس به اشعه مفيد است. برخي از بيماران تصور مي كنند كه فراموش يا گم كردن راديوگرافي ها اهميتي ندارد و مي توانند آن را تكرار كنند اما اين مساله درست نيست و محافظت در برابر تكرار تهيه راديوگرافي هم توصيه مي شود.


Tags: راديوگرافي دندانپزشكي, حفاظت دربرابراشعه
تعداد نمایش ها: 9950
منبع: 
جام جم- شماره3135 تاريخ1/3/90
-: 
Narimani, Mohamadamin دكتر نریمانی، محمدامین

بازگشت به فهرست


گفتاورد نام
حمیده, ۱۰ فروردین ۱۳۹۲ ۱۷:۳۳:۵۷
چهارشنبه دکتر متخصص در برنامه بسیار جالبی در باره گسترش سریع سرطان تیروئید خاطرنشان کرد که این افزایش می تواند احتمالا به علت استفاده از عکسبرداری "ایکس ری" از دندان باشد.
وی اشاره کرد دندان پزشکان می توانند هنگام عکس برداری پیش ­بند محافظ را
بالا آورده بطوری که گردن بیمار را کاملا بپوشاند.
بسیاری از دندانپزشکان این زحمت را به خود نمی ­ دهند. همچنین وسیله ای بنام "محافظ تیروئید" وجود دارد.
تصادفاً من دیروز دندانپزشکی رفته بودم. بااینکه احساس می کردم سوال احمقانه ای خواهد بود اما در مورد "محافظ" سوال کردم. تکنیسین یکی از کشویی بیرون آورد. پرسیدم چرا همیشه از آن استفاده نمی ­شود.
وی جواب داد :"نمی­دانم، باید بخواهید".
خوب اگر من این برنامه را ندیده بودم چطور می­توانستم درخواست استفاده از آ ن را بکنم.
گفتاورد نام
فروغ شهپر | Shahpar, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۵:۰۶:۲۹
سلام
درباره این آزمون ها برای کودکان نگفتید به کجا باید مراجعه کنیم؟
مرسی
گفتاورد نام
دکتر مریم زنگویی بوشهری | Bushehri, ۷ تیر ۱۳۹۲ ۲۳:۳۸:۲۴
رادیوگرافی ها دقیق ترین رکوردهای پزشکی هستند. هم به لحاظ نوع اطلاعاتی که ارائه می دهند و هم به لحاظ تطلبق با واقعیت. به همین دلیل است که شرکتهای بیمه برای پرداخت حق الزحمه بسیاری از خدمات ارائه رادیوگرافی را ضروری می دانند.بعلاوه مطالعات دینامیک تصویر برداری روند و ماهیت بیماریها را نشان می دهند. بنابراین تمامی آنها باید توسط بیمار و دندانپزشک حفظ و نگهداری شوند.

در اینکه اشعه ایکس اشعه یونیزان است و یکسری عوارض قطعی و احتمالی متعاقب پرتو تابی برای بیمار حادث می شود شکی نیست و محافظت از بیمار در حین تصویر برداری یک اصل پذیرفته شده رادیو بیولوژی است. اما حفاظت اصول وروشهای شناخته شده خودش را دارد. به این معنا که در تهیه رادیو گرافی های داخل دهانی علیرغم اندک بودن اشعه پراکنده و دوز جذبی استفاده توامان از محافظ تیرویید و پیش بند سربی که تا روی زانوها را بپوشاند الزامی است.

اما در رادیوگرافی پانورامیک و نماهای قدامی خلفی جمجمه استفاده از محافظ تیرویید سبب ایجاد سایه اپک روی مندیبل شده و هدف تصویر برداری که تهیه تصویر از مجموع ماگزیلوفاسیال است مخدوش می کند ضمن آنکه به دلیل کالیماسیون بسیار دقیق و ظریف دسته پرتو در ماشینهای پانورامیک میزان اشعه پراکنده بسیار جزیی و عمدتا در محدوده جمجمه است که توسط سرجذب می گردد و بنابراین استفاده از پیش بند سربی در کاهش دوز جذبی بدن نقش موثری ندارد اما در بعضی منابع گفته شده درتهیه تصاویر پانورامیک به منظور تاثیر مفیدتر باید پیش بند سربی از پشت به بیمار پوشانده شود.

در مورد سرطان تیرویید القا شده توسط رادیوگرافیهای تشخیصی دندانی بنده تحقیق مستندی نه در منابع داخلی و نه خارجی مشاهده نکرده ام اکثر مطالعات در این زمینه عوارض را پس از رادیو تراپیهای با دوز بالا یا حوادث تابشی مثل واقعه چرنوبیل یا بمباران اتمی بررسی کرده اند..چرا که سرطان تیرویید از عوارض آستانه دار و وابسته به دوز محسوب می شود یعنی برای ابتلا به سرطان تیرویید القا شده توسط اشعه بیمار باید حداقل10 میلی سیورت اشعه(دوز موثر) در ناحیه تیرویید دریافت نموده باشد. که حتی در یک سری کامل دهانی یا ترکیبی از رادیوگرافیهای معمول تشخیصی دندانپزشکی چنین دوزی جذب نمی شود.


دکتر مریم بوشهری- رادیولوژیست دهان
 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر