دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
گول نخورید! هیچ مسواکی نمی تواند کار نخ دندان را انجام دهد!

گول نخورید! هیچ مسواکی نمی تواند کار نخ دندان را انجام دهد!

تعداد بسيار كمي از افراد در جامعه هستند كه دندان هايشان را براساس برنامه صحيح نخ مي زنند. دلايل متعددي نياز به نخ زدن دندان ها را ضروري مي كنند. مهم ترين دليل اين است كه موهاي مسواك قادر به دسترسي و تميز كردن همه نواحي و سطوح دنداني نيستند.
    بياييد برخي دلايل دور شدن افراد از نخ دندان را بيان كنيم: از نظر برخي، نخ زدن دندان ها باعث آسيب رساندن به لثه مي شود. اين مساله به دليل عدم اطلاع فرد از روش صحيح نخ زدن دندان است. نخ زدن دندان ها بايد با آرامي و با عبور دادن ملايم نخ دندان از بين سطوح دنداني همراه باشد. سپس بايستي با حلقه كردن نخ دندان در اطراف دندان آن را به آرامي به بالاو پايين حركت داد. اگر اين كار به طور منظم يا روزانه انجام نشود، در هر مرحله اي كه اين كار شروع شود، مشكلاتي در ارتباط با درد مختصر و مشكل در عبور دادن نخ دندان از بين دندا ن ها وجود خواهد داشت.
    در برخي افراد نخ زدن دندان ها باعث ايجاد خونريزي درقسمتي از لثه مي شود. اگر با هر تماسي چه مسواك يا نخ دندان، لثه هاي فرد شروع به خونريزي كنند، اين مساله نشانه اي از التهاب ناحيه است كه به دليل عدم رعايت بهداشت در طي روزهاي گذشته ايجاد شده است. شدت اين التهاب وابسته به مدت زماني است كه فرد از مسواك يا نخ دندان استفاده نكرده است. اگر اين مدت كوتاه باشد با استفاده منظم از وسايل بهداشتي امكان بهبود خود به خود اين التهاب وجود دارد، پس بايستي بدون نگراني اين كار را ادامه داد تا پس از چند روز مشكل برطرف شود. در غير اين صورت براي درمان هاي تكميلي بايد به دندانپزشك مراجعه شود. مساله مهم آن است كه از آن غافل نشد، اگر فردي دچار زخمي در دست شود، حتما راهي براي كنترل خونريزي و ترميم آن جستجو مي كند، براي خونريزي از دهان هم بايستي به همين ميزان حساس بود.
    بعضي ها هنگام نخ زدن دندان ها دچار پارگي نخ و حتي گير كردن قسمت هايي از نخ در بين دندان ها مي شوند و اين مساله باعث ناراحتي و آزردگي بيشتر آنها مي شود. اين مشكلات هنگامي رخ مي دهد كه پوسيدگي بين دنداني يا جرم هاي بين دنداني وجود دارد. براي كسب منافع استفاده از نخ دندان بايد با مراجعه به دندانپزشك علت اين مشكلات را برطرف كرد. همه اين مشكلات مي توانند باعث شوند تا فرد از نخ زدن دندان ها دوري كند و يا اين كه دنبال راه هايي براي جبران آن باشد. همين مساله باعث شده تا انواع مسواك ها با طرح هاي متفاوت ارائه شوند كه نمونه هايي از اين مسواك ها و تبليغاتشان را به طور معمول در تبليغات محيطي و رسانه اي شاهد هستيم.

Tags: نخ دندان, بهداشت دهان, خونریزی لثه
تعداد نمایش ها: 6157
منبع: 
جام جم3151
-: 
Narimani, Mohamadamin دكتر نریمانی، محمدامین

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر