دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
رویش دندان كودكان را با هم مقايسه نكنيد‬

رویش دندان كودكان را با هم مقايسه نكنيد‬


دکتر فیروزه ساجدی- دانشیار بیماری های کودکان
مصاحبه گر: پونه شیرازی

با وجود آن كه بسياري معتقدند نوزادان در بدو تولد شبيه هم هستند، اما حتي 2 نوزاد نيز كاملاً با هم تفاوت دارند و هر كودكي از نظر خصوصيات جسمي ، ظاهري، رواني و عاطفي با كودكان ديگر، حتي خواهر و برادر خود متفاوت است.
    متخصصان اطفال كه روي مراحل رشد كودك كار كرده اند پس از سال ها بررسي دريافته اند كه هر كودكي مراحل رشد و تحول خود را به گونه اي متمايز از ساير كودكان سپري مي كند. هر چند بسياري از والدين انتظار دارند كه نوزاد و كودكشان مراحل رشد خود را شبيه ديگر كودكاني كه مي شناسند طي كند، اما واقعيت اين است كه كودكان داراي تفاوت هاي فردي بي شماري هستند و نمي توان زمان معيني را براي دندان درآوردن، نشستن، ايستادن، چهاردست و پا رفتن و تكلم آنها تعيين كرد.
    دكتر فيروزه ساجدي، متخصص کودکان و دانشيار دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي مي گويد: بهتر است والدين براي اطمينان يافتن از طبيعي بودن روند تكامل كودكشان، به جاي نگران شدن به انجام آزمون هاي استاندارد تكاملي توسط متخصص اطفال يا مراقبان بهداشت در 4، 9، 12 و 18 ماهگي اقدام كنند.
    وي مي افزايد: در بسياري موارد تاخير در دندان درآوردن، راه رفتن و تكلم كاملاطبيعي است و به تفاوت كودكان در طي كردن مراحل رشد باز مي گردد. آنچه مهم است، توجه به سلامت جسمي و ذهني هر كودك است كه مي تواند سرعت روند رشد او را تعيين كند.
    
    تاخير در دندان درآوردن نگران كننده مي شود
    دندان درآوردن كودكان روندي است كه معمولامي تواند از 4 ماهگي تا حداكثر 12 ماهگي اتفاق بيفتد.
    دكتر ساجدي ضمن بيان اين مطلب مي افزايد: زود دندان درآوردن مزايا و معايب خود را دارد؛ از يك سو كودك مي تواند غذاي تكميلي را زودتر شروع كند و از سوي ديگر دندان هايش زودتر در معرض پوسيدگي قرار مي گيرد، اما اگر كودكي در 10 ماهگي يا يك سالگي، حتي يك دندان هم در نياورده، بايد توسط پزشك متخصص مورد بررسي قرار بگيرد.
    اين متخصص اطفال تاكيد مي كند: برخي عوامل چون كمبود كلسيم، كم كاري تيروئيد يا برخي بيماري هايي كه زمينه استخواني دارند، مي تواند به تاخير در روند دندان درآوردن كودك منجر شود، اما هميشه تاخير در دندان درآوردن به اين عوامل باز نمي گردد، بلكه در برخي موارد مي تواند جنبه ژنتيكي نيز داشته باشد.
    
    تاخير در تكلم به دليل كم شنوايي
    متخصصان اطفال مي گويند: بچه ها معمولادر 10 ماهگي تا يك سالگي قادرند كه يك يا 2 كلمه معني دار مانند مامان و بابا را بگويند، اما تاخير در بيان چند كلمه ساده حتي ممكن است در برخي كودكان تا 14 ماهگي نيز وجود داشته باشد.
    دكتر ساجدي تاكيد مي كند: اگر تاخير در بيان چند كلمه ساده و با معني تا 18 ماهگي ادامه يابد، بايد مورد بررسي قرار بگيرد و از آنجا كه بسياري از پدر و مادرها تاخير در تكلم كودك را به وجود سابقه خانوادگي نسبت مي دهند و از بررسي فرزندشان از لحاظ كم شنوايي هاي خفيف غافل مي شوند، ضرورت مراجعه به پزشك لازم است.
    به گفته وي كودكاني كه دچار كم شنوايي هاي خفيف هستند، در بيان حروف شبيه به هم مثل ب و پ دچار مشكل هستند و در سنين بالاتر كلمات را به شكلي ادا مي كنند كه براي بسياري افراد قابل تشخيص نيست.
    اين پزشك متخصص اضافه مي كند: از سوي ديگر تاخير طولاني در تكلم بايد از نظر ابتلابه عقب ماندگي هاي ذهني خفيف و همين طور بيماري اوتيسم يا در خودماندگي (اوتيسم، نوعي اختلال مغزي است كه با رفتارهاي ارتباطي و كلامي غير طبيعي مشخص مي شود) مورد بررسي قرار بگيرد.
    
    آزمون هاي استاندارد
    به گفته دكتر ساجدي استفاده از آزمون هاي تكاملي استاندارد در تمام كشور و براي همه كودكان در سنين مختلف بايد استفاده شود.
    وي تاكيد مي كند: والدين بايد بدانند كه بچه ها از نظر روند رشد و تكامل خود مسيرهاي متفاوتي را طي مي كنند. آنچه مهم است تاييد صحت و سلامت جسمي و ذهني كودك از طريق اين آزمون ها در يك پروسه زماني مشخص است كه براي برخي كودكان زودتر و براي برخي ديگر ديرتر طي مي شود. هر كودكي براي اين كه مراحل رشد خود را طي كند، احتياج به زمان و آمادگي بدني دارد. هر كودكي با توجه به ويژگي ها و تفاوت هايي كه با ساير كودكان دارد، مراحل رشد خود را طي مي كند.
    
    دير راه افتادن هميشه نگران كننده نيست
    زماني كه گفته مي شود كودكان در يك سالگي راه مي روند، به منزله آن نيست كه همه كودكان اين توانايي را دارند؛ زيرا ممكن است كودكي در ۹ ماهگي آمادگي جسماني لازم براي راه رفتن را پيدا كرده باشد و بتواند راه برود، ولي كودكي ديگر تا ۱۴ ماهگي هم هنوز به اين آمادگي جسماني نرسيده باشد، به همين دليل متخصصان اطفال مي گويند كه بيشتر كودكان قادرند از 9 تا 15ماهگي راه بروند.
    دكتر ساجدي مي گويد: بر خلاف تصور والدين زود راه افتادن كودكان، زير 9 ماهگي نشانه خوبي نيست و مي تواند به معناي وجود بيماري سفتي عضلات باشد. از سوي ديگر دير راه افتادن كودك هم بيش از 14 يا 15 ماهگي مي تواند نشانه اي از شلي عضلات باشد كه در هر دو مورد كودك بايد مورد بررسي قرار بگيرد. راه رفتن روندي تكاملي است كه بايد به مرور و با افزايش سن شكل بگيرد و كامل شود، در نتيجه تعجيل والدين براي راه رفتن كودكان بي دليل است.والدين فراموش نكنند كه تمامي كودكان مراحل رشد يكساني دارند، ولي سرعت رشد آنها به دليل تفاوت هاي فردي مي تواند با هم متفاوت باشد، حتي ممكن است كودكي بدون اين كه يك مرحله از رشد جسماني خود را سپري كند، به مرحله بعد برود و در عين حال رشد طبيعي و سالمي هم داشته باشد.

Tags: دندان درآوردنی, دندان پزشکی کودکان
تعداد نمایش ها: 28381
کاربر مرتبط: 
دکتر فیروزه ساجدی | Sajedi
منبع: 
جام جم3344

بازگشت به فهرست


گفتاورد نام
حمیده, ۱۰ فروردین ۱۳۹۲ ۱۷:۳۳:۵۷
چهارشنبه دکتر متخصص در برنامه بسیار جالبی در باره گسترش سریع سرطان تیروئید خاطرنشان کرد که این افزایش می تواند احتمالا به علت استفاده از عکسبرداری "ایکس ری" از دندان باشد.
وی اشاره کرد دندان پزشکان می توانند هنگام عکس برداری پیش ­بند محافظ را
بالا آورده بطوری که گردن بیمار را کاملا بپوشاند.
بسیاری از دندانپزشکان این زحمت را به خود نمی ­ دهند. همچنین وسیله ای بنام "محافظ تیروئید" وجود دارد.
تصادفاً من دیروز دندانپزشکی رفته بودم. بااینکه احساس می کردم سوال احمقانه ای خواهد بود اما در مورد "محافظ" سوال کردم. تکنیسین یکی از کشویی بیرون آورد. پرسیدم چرا همیشه از آن استفاده نمی ­شود.
وی جواب داد :"نمی­دانم، باید بخواهید".
خوب اگر من این برنامه را ندیده بودم چطور می­توانستم درخواست استفاده از آ ن را بکنم.
گفتاورد نام
فروغ شهپر | Shahpar, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۵:۰۶:۲۹
سلام
درباره این آزمون ها برای کودکان نگفتید به کجا باید مراجعه کنیم؟
مرسی
گفتاورد نام
دکتر مریم زنگویی بوشهری | Bushehri, ۷ تیر ۱۳۹۲ ۲۳:۳۸:۲۴
رادیوگرافی ها دقیق ترین رکوردهای پزشکی هستند. هم به لحاظ نوع اطلاعاتی که ارائه می دهند و هم به لحاظ تطلبق با واقعیت. به همین دلیل است که شرکتهای بیمه برای پرداخت حق الزحمه بسیاری از خدمات ارائه رادیوگرافی را ضروری می دانند.بعلاوه مطالعات دینامیک تصویر برداری روند و ماهیت بیماریها را نشان می دهند. بنابراین تمامی آنها باید توسط بیمار و دندانپزشک حفظ و نگهداری شوند.

در اینکه اشعه ایکس اشعه یونیزان است و یکسری عوارض قطعی و احتمالی متعاقب پرتو تابی برای بیمار حادث می شود شکی نیست و محافظت از بیمار در حین تصویر برداری یک اصل پذیرفته شده رادیو بیولوژی است. اما حفاظت اصول وروشهای شناخته شده خودش را دارد. به این معنا که در تهیه رادیو گرافی های داخل دهانی علیرغم اندک بودن اشعه پراکنده و دوز جذبی استفاده توامان از محافظ تیرویید و پیش بند سربی که تا روی زانوها را بپوشاند الزامی است.

اما در رادیوگرافی پانورامیک و نماهای قدامی خلفی جمجمه استفاده از محافظ تیرویید سبب ایجاد سایه اپک روی مندیبل شده و هدف تصویر برداری که تهیه تصویر از مجموع ماگزیلوفاسیال است مخدوش می کند ضمن آنکه به دلیل کالیماسیون بسیار دقیق و ظریف دسته پرتو در ماشینهای پانورامیک میزان اشعه پراکنده بسیار جزیی و عمدتا در محدوده جمجمه است که توسط سرجذب می گردد و بنابراین استفاده از پیش بند سربی در کاهش دوز جذبی بدن نقش موثری ندارد اما در بعضی منابع گفته شده درتهیه تصاویر پانورامیک به منظور تاثیر مفیدتر باید پیش بند سربی از پشت به بیمار پوشانده شود.

در مورد سرطان تیرویید القا شده توسط رادیوگرافیهای تشخیصی دندانی بنده تحقیق مستندی نه در منابع داخلی و نه خارجی مشاهده نکرده ام اکثر مطالعات در این زمینه عوارض را پس از رادیو تراپیهای با دوز بالا یا حوادث تابشی مثل واقعه چرنوبیل یا بمباران اتمی بررسی کرده اند..چرا که سرطان تیرویید از عوارض آستانه دار و وابسته به دوز محسوب می شود یعنی برای ابتلا به سرطان تیرویید القا شده توسط اشعه بیمار باید حداقل10 میلی سیورت اشعه(دوز موثر) در ناحیه تیرویید دریافت نموده باشد. که حتی در یک سری کامل دهانی یا ترکیبی از رادیوگرافیهای معمول تشخیصی دندانپزشکی چنین دوزی جذب نمی شود.


دکتر مریم بوشهری- رادیولوژیست دهان
 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر