دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
آسیب های دندانی

آسیب های دندانی

فرض كنيد مشغول انجام كارهاي روزانه هستيد كه از مدرسه فرزندتان با شما تماس گرفته مي شود. به شما گفته مي شود كه فرزندتان در حين بازي واليبال دچار آسيب دهاني ـ دنداني شده
است. فوري خود را به مدرسه مي رسانيد و متوجه مي شويد يكي از دندان هاي جلوي فرزندتان شكسته و ديگري از جا كنده شده است. اولياي مدرسه اقدام خاصي انجام نداده اند. شما در اين زمان چه مي كنيد؟
    به دليل آن كه ضرب ديدگي دهان و شكستگي و كنده شدن دندان درد و اضطراب شديدي به همراه دارد درمان سريع آن باعث آرامش مصدوم مي شود. دراين حادثه اولين اقدام پيدا كردن دندان جدا شده است. 90 درصد دندان هاي كنده شده با درمان مناسب احيا مي شوند. دندان را پيدا و آن را از تاج در دست بگيريد. از تماس دست با ريشه دندان اجتناب كنيد تا به ريشه آسيب كمتري وارد شود. اگر دندان روي زمين افتاده و آغشته به گرد و خاك است آن را به آرامي آب كشيده و از ساييدن آن خودداري كنيد تا رشته هاي ليگاماني و تكه هاي بافتي چسبيده به آن حفظ شود. براي آن كه دندان بر اثر خشك شدن آسيب نبيند بايد آن را در يك محيط مرطوب قرار دهيد. بهترين محيط براي نگهداري دندان، كيت مخصوص دندان، شير سرد يا داخل دهان مصدوم است. البته نگهداري دندان در محفظه دهاني براي كودك مصدوم خطرناك و احتمال بلعيدن دندان را افزايش مي دهد.
    
    براي مصدوم چه بايد كرد؟
    از مصدوم بخواهيد تا دهانش را آب بكشد. يك گاز استريل لوله شده را داخل حفره دندان او بگذاريد تا خونريزي كنترل شود. بلافاصله و در صورت امكان در كمتر از 30 دقيقه، مصدوم را به همراه دندان كنده شده به دندانپزشك برسانيد. براي پيوند موفق دندان زمان بسيار تعيين كننده است.
    
    شكستگي دندان
    در اكثر مواقع ضربه هاي دهاني منجر به شكستگي دندان مي شود. بنابراين آلودگي و خون خارج شده از دهان يا لثه را با يك گاز استريل يا پارچه تميز نمناك پاك كنيد. براي كاهش تورم و التهاب يك كيسه يخ روي گونه در منطقه دندان آسيب ديده قرار دهيد و در جستجوي فوريت هاي پزشكي باشيد.
    
    دندان درد
    دندان پوسيده اغلب به گرما و سرما حساس و در صورت ورود مواد تند يا شيرين به حفره پوسيدگي دردناك خواهد شد. گاهي دندان پوسيده قابل شناسايي نيست بنابراين بهتر است با دسته قاشق يا يك شيء مشابه به دندان هاي ناحيه دردناك ضربه وارد كرده تا دندان پوسيده را پيدا كنيد. يك دندان پوسيده بر اثر ضربه دردناك ترخواهد شد. اگرلثه دندان پوسيده تحريك و متورم شده است براي كاهش درد و التهاب روي گونه كيسه يخ بگذاريد. براي كاهش درد دندان، مسواك بزنيد. سپس چندين مرتبه دهان را با آب گرم بشوييد تا ذرات غذا از حفره دندان خارج شود. بهتر است از نخ دندان استفاده كنيد تا اگر غذا بين دندان پوسيده و دندان هاي مجاور گير كرده پاك شود. به مصدوم مسكن دهيد و خيلي سريع در جستجوي دندانپزشك باشيد.

نويسنده: فاخره بهبهاني

Tags: شکستن دندان, ضربه به دهان, اورژانس دندان پزشکی
تعداد نمایش ها: 2999
منبع: 
جام جم3349

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر