دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
ارتودنسی نامرئی، تبلیغی گمراه کننده و بدون نظارت

ارتودنسی نامرئی، تبلیغی گمراه کننده و بدون نظارت

به گزارش ایرنا، دكتر 'محمد سیف' دندان پزشک متخصصی ارتدنسی گفت: ارتودنسی نامرئی كه اغلب به زعم دندان پزشكان غیر متخصص انجام می شود به هیچ وجه نامرئی نیست بلكه در آن از ابزارهای شفاف و یا مشابه رنگ دندان استفاده می شود و فقط میزان دیده شدن آنها كمتر از وسایل رایج ارتودنسی است.
تبلیغاتی از این گونه موارد كه با استفاده از ارتودنسی نامرئی دیگر برای ردیف كردن دندان ها نیاز به استفاده از سیم و براكت در همه موارد نخواهد بود و به راحتی می توان تا 80 درصد از افرادی را كه به مرتب كردن دندان ها نیاز دارندبا این روش درمان كرد.
این در حالی است كه دكتر سیف می گوید: ارتودنسی نامرئی تنها در موارد ناردیفی های بسیار ساده دندانی قابل استفاده است و با در نظر گرفتن این كه فناوری مربوط به این سیستم هنوز در كشور ما به درستی پیاده نشده است ادعاهای مذكور بسیار دور از ذهن به نظر می رسد.
این عضو انجمن ارتودنتیست های ایران می افزاید:حتی در كشورهای غربی كه لابراتوار و امكانات بیشتری دارند چنین ادعایی نمی توان كرد كه 80 درصد از افرادی را كه نیاز به مرتب كردن دندان ها دارند می توان با این روش درمان كرد و هیچ مقاله و یا مرجعی نیز هنوز قابلیت این سیستم ها را تایید نكرده است.
در تبلیغات دیگری مشاهده می كنیم كه از روش درمانی دیگری به نام 'ارتودنسی لینگوال' كه در آن دستگاه های ارتودنسی در پشت دندان قرار گرفته نام برده می شود كه در طول درمان موجب حفظ زیبایی دهان و دندان می شود.
دكتر سیف در این باره می گوید: ارتودنسی لینگوال كه در آن سیم ها و براكت ها در سطح پشتی دندان ها قرار می گیرند محدودیت كاربردی داشته و هم پذیرش بیماران و تحمل دستگاه توسط بیماران بسیار كمتر از روش های رایج است و به همین دلیل این روش درمانی اصلاً رایج نشده است.
در پاره ای دیگر از تبلیغات به پلاك های نامرئی بر می خوریم در این تبلیغات نوشته شده است كه امروزه روش هایی ابداع شده است كه بیماران را از شر برق فلزات در لبخندهای شان راحت می كند. در این روش بدون استفاده از سیم پلاك های پلاستیكی شفافی ساخته می شوند كه دندان ها را به موقعیت صحیح هدایت می كنند.
عضو انجمن ارتودنتیست های ایران در این باره گفت: با نگاهی به تاریخچه معروفترین انواع پلاك های شفّاف ( نامرئی ) ارتودنسی كه از ابتدای دهه 90 میلادی مطرح شده اند به خوبی این حقیقت مشخص می شود كه این پلاك ها با اهداف اقتصادی و توسّط شركتی كامپیوتری و بدون انجام تحقیقات لازم ارتودنسی بر روی تأثیر گذاری آن ها، ارائه شدند.
دكتر سیف افزود: با بمباران تبلیغاتی مردم، سعی شد تا مراجعه به دكتر متخصص ارتودنسی برای این نوع درمان به شكلی زیاد شود كه پزشك مجبور به ارائه این درمان شود ولی به رغم تمامی این مسائل، متخصصان ارتودنسی هیچ استقبال چشمگیری از این روش نكردند.
عضو فدراسیون جهانی ارتودانتیكس خاطر نشان كرد: مشكل دوم این وسایل و روش های نامرئی، فقدان تحقیقات ، اسناد و مدارك علمی قابل استناد، چه از نظر كمی و چه كیفی به میزان قابل قبول است. بنابراین برای استناد به نتایج این روش های درمانی تنها باید به تجربه و آزمون و خطا بسنده كرد.
سیف افزود: همچنین تحقیقات نشان می دهند این روش ها در درمان نامرتبی های ساده دندان های جلو یا عقب مـؤثر هستند ولی در موارد نیاز به كشیدن كرسی های كوچك دائمی كه اتفاقاً موارد بسیار زیادی را هم در درمان های ارتودنسی شامل می شود، اصلاً قابلیت كافی و مناسبی ندارند.
از سوی دیگر بررسی ها نشان می دهند كه روش استفاده از پلاك های نامرئی ارتودنسی از روش های رایج پر هزینه تر نیز هستند این در حالی است كه به گفته دكتر سیف، این روش درمانی نتیجه با كیفیت پایین تری را به دنبال خواهد داشت و به علاوه هیچ برتری كیفی از نظر نتیجه درمان نسبت به روش ارتودنسی ثابت رایج ندارد.

نكته ای كه در پایان یادآوری آن بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد این است كه بیماران برای درمان تخصصی باید فقط به متخصص مربوطه مراجعه نمایند زیرا در صورت شكست در درمان، جبران آن در اكثر موارد غیر ممكن خواهد شد و پیچ و خم های قانونی نیز مانع دسترسی بیمار به حق و حقوق خود خواهد شد.

سیف بهترین راه برای یافتن متخصص مربوطه را مراجعه به لیست متخصصان در انجمن تخصصی آن رشته عنوان كرد و گفت: برای اطمینان از یافتن متخصص ارتودنسی مورد تأئید انجمن ارتودنتیست های ایران می توان به وب سایت این انجمن به آدرس www.iao.ir مراجعه و نام اعضاء انجمن و متخصص ارتودنسی مورد نظر را پیدا كرد.

Tags: متخصص ارتدنسی, انجمن ارتدنتیست ها, تبلیغات, ارتودنسی نامرئی
تعداد نمایش ها: 30539
کاربر مرتبط: 
محمد سیف | Seif
مطالب مرتبط: 
مدیر گروه ارتودنسی دانشگاه تهران به ادعای یک همکار معترض شد
اولین نشست صنفی ارتودنتیست های جوان برگزار شد
اعتراض به آموزش ارتدنسی با حمایت شرکت های بازرگانی
منبع: 
ایرنا

بازگشت به فهرست


گفتاورد نام
فریدون, ۲۹ دی ۱۳۹۴ ۰۱:۴۱:۳۴
با سلام به شما عزیزان تحصیل‌کرده در رشته دندانپزشکی.

اینجانب لازم دانستم نکاتی را در مورد مطالب بالا عنوان نمایم:

1- نامری بودن و یا نبودن دلیل قانع کننده بر عدم کارای این روش نمی باشد.
2- اگر توجه بفرمایید اگر چنانچه این روش در 80 درصد از موارد توان درمان بیماران را ندارد ، بهتر است شما عزیزان همانطور که روش تحقیق را می دانید با یک تحقیق این روش را به نقد و بررسی بکشانید و نتایج تحقیق خود را مستدل گزارش نموده و فقط با بیان اینکه نمی شود و یا نمی تواند بدون آوردن دلیل و مدرک سعی در مخدوش کردن این روش ننمایید.
3- در سایت ایردن تاجایی که می دانم بیشترین افراد عضو دنداپزشک می باشند و بهتر است کمی مطالبی که عنوان می شود بر پایه علم و دانش دندانپزشکی باشد و فقط با استناد به کلام بدون در نظر گرفتن وجه علمی آن شروع به نقض نفرمایید.
4- در ایران این روش بنام crystal correct و invisalign توسط تعدادی از دنداپزشکان عمومی و متخصص انجام می‌شود و به نتایج مطلوبی هم رسیده‌اند.
5- همچنین ذکر شده نمونه های ساده به کمک این روش انجام می شود لذا خواهشمندم از دندانپزشکان عزیز که به سایت های crystalcorrect.com و invisalign مراجعه نمایند و عکس های قبل و بعد را مشاهده نمایند.

با سپاس فراوان از شما عزیزان
گفتاورد نام
محمد سیف | Seif, ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۱۳:۳۳
با درود بر خوانندگان گرامی سایت ایردن و عذر خواهی به دلیل تاخیر در جواب دهی

به هیچ عنوان در متن اینجانب گفته نشده که مریی یا نامریی بودن دلیلی بر کارایی یا عدم ان است.لطفا برداشتهای شخصی خود را به اینجانب نسبت ندهید.
اگر وقت مطالعه هر کدام از کتب مرجع ارتودنسی را دارید که گمانم ندارید و البته نداشته اید حتی یک مدرک در تایید توانایی این روشها برای درمان موارد سخت و حتی بسیاری از موارد متوسط بدون کمک گرفتن از اتچمنتهای باند شونده وجود ندارد.منظور از مدرک هم چند مورد درمان گزارش شده در نشریات و کنگره ها نیست.بلکه مطالعات علمی و بدون جهت گیری تجاری است که گویا اصلا به مذاق برخی محققین خوش نمیاید.
با توجه به امار اعضای ایردن و با توجه به نام و ادرس و اطلاعات کامل اینجانب که در دسترس است هر یک از بزرگواران با گذشت این زمان طولانی از ارسال متن این حقیر میتوانستند وباید هم مدارک رد این مطالب را اریه میکردند.خیلی جالب است که بدون نام کامل و با ادعای علمی فراوان ولی بدون حتی نام کامل درست در زمان نزدیک به نشستی در مورد همین روش درمانی ناگهان چنین نقد تندی را ارایه میفرمایید.
از فقدان اطلاع کافی میهمان عزیز همین را گفته باشم که اصلا امکان انجام درمان اینویزالین در ایران وجود ندارد.هم به علت عدم ارتباط با شرکت امریکایی نامبرده و هم عدم امکان ارسال از ایران در زمان قابل قبول.هزینه هم حدود هفت هزار دلار به بالاست که احتیاجی به توضیح ندارد.
مطلوب بودن نتایج هم در حضور متخصصین کار معلوم میشود نه نظر دکتر یا بنده حقیر و یا جنابعالی

در مورد سایتهای تبلیغاتی هر محصولی هم فقط کافی است به جمله زیر اشاره شود که:
خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی.

امیدوارم این مکالمات تلخ وجهت دار روزی به دیالوگهای کاربردی تبدیل شوند تا به سود بیماران و حرفه باشد نه نمایش نفرت و رقابت بر سر شهرت و درامد و دعوای خسته کننده "عمومی و متخصص" .
 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر