دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
دانستنی هایی در مورد جراحی فک

دانستنی هایی در مورد جراحی فک

دکتر حسین بهنیا، متخصص جراحی دهان و فک و صورت از آلمان

معيارهاي زيبايی
اقوام و ملل مختلف براي خود معيارهاي متفاوت و حتي متناقضي براي زيبايي دارند.اما يك نكته مشترك در تمام اين اقوام و كشورها بحث تناسب و هارموني ست كه برمبناي عقايد همان قوم و نژاد تعيين مي شود.
مثلاَ در نژاد آفريقايي هر دو فك بيرون زده و جلو آمده است كه از نظر مردم بسياري از كشورها نازيباست اما در ميان خود آفريقايي ها زيبا و متناسب تلقي مي‌شود.
  بنابراين اجزاي صورت و بدن تعيين كننده زيبايي با توجه به معيارهاي قومي و نژادي ست.در نتيجه در صورت بايد تمام اجزا را باهم درنظر بگيريم.اينكه بياييم و روي يك جزء صورت دست بگذاريم و فكر كنيم با دستكاري آن صورت ما زيباتر مي‌شود طرز فكر اشتباهي ست.
براي تعيين تناسب چهره بايد تمام اجزا آن از قبيل موها،پيشاني،ابروها و ... بررسي شوند كه فك بالا،پايين و دندان‌ها هم از جمله همين اجزا هستند. بعضي اوقات افراد فكر مي‌كنند اگر تغييري در فك‌شان داده شود چهره شان زيباتر مي‌شود درصورتي كه شايد اصلاَ فك‌ها مشكلي نداشته باشند  و ناهنجاري مربوط به قسمت ديگري از صورت باشد.
ناهنجاري‌هاي فكاز مشكلات شكلي فك با عنوان ناهنجاري‌هاي فك ياد مي‌شود. اين ناهنجاري‌ها مي توانند مادرزادي باشند يعني مشكل فك بصورت ژنتيكي به بيمار ارث رسيده باشد.گروه ديگر ناهنجاري‌هاي اكتسابي هستند، مثل مكيدن انگشت در دوران كودكي يا ضربه خوردن به فك در دوران كودكي و نوزادي كه ممكن است باعث بروز ناهنجاري‌هاي شديدي در فك‌ها شود. بطور كلي ناهنجاري‌هاي فك يا عقب ماندگي رشدي هستند يا زيادي رشد؛ ممكن است ناهنجاري زيادي رشد يا عقب ماندگي رشد فقط در يك فك ديده شود يا اينكه هر دو فك جلو زده يا كوچك باشند. حتي امكان دارد يك فك بيش از حد طبيعي رشد كرده باشد و يك فك كمتر از حد!عقب ماندگي رشد فك
در عقب ماندگي رشد فك يكي از اصلي ترين عوامل ايجادكننده، ضربه به فك و به مراكز رشدي فك در هنگام كودكي است.اين حالت معمولاَ‌در فك پايين اتفاق مي‌افتد و در نتيجه فك پايين عقب بوده و كوچك مي‌ماند. قبلاَ اعتقاد براين بود كه براي درمان بايد تا سن 18 سالگي صبر كرد ولي امروزه اصل بر اين است كه به محض كشف مشكل بايد مداخله پزشكي انجام شود و ديگر نيازي نيست كه تا سنين بالا صبر كنيم.ما مي توانيم مشكل عقب ماندگي رشد فك را با يا بدون جراحي در همان دوران كودكي درمان كنيم.
در درمان غيرجراحي از پلاك‌هاي تحريك كننده رشد فك كه توسط متخصص ارتودونسي تجويز مي شود استفاده مي كنيم.در درمان جراحي هم در دوران كودكي مي توان دستگاه‌هاي كشش دهنده استخوان را داخل فك كار گذاشت تا با ايجاد كشش بصورت تدريجي عقب ماندگي رشد فك جبران شود. گاهي اوقات مجبوريم نوزاد تازه متولد با عقب ماندگي شديد فك را بلافاصله جراحي كنيم چون در غير اينصورت نوزاد به‌دليل عقب ماندن فك دچار خفگي مي شود. زيادي رشد فك
اين مشكل هم در فك بالا و هم در فك پايين وجود دارد ولي اغلب در فك پايين ديده مي شود.در اين مورد برخلاف عقب ماندگي رشد فك بايد تا سن 18 سالگي براي آقايان و كمي زودتر از 18 سالگي براي خانم‌ها صبر كنيم.علت، ادامه رشد فك تا اين سنين است.اگر اين ناهنجاري زودتر از 18 سالگي جراحي شود به‌دليل باقي ماندن مقداري از رشد،فك مجدداَ به وضعيت اول خود برمي‌گردد.
تجويز جراحيبراي اين‌كه جراحي فك تجويز شود اول بايد عامل ايجاد كننده ناهنجاري مشخص شود.چون شايد اصلاَ مشكل از فك نباشد.سپس تناسب اجزاي صورت و وضعيت ناهنجاري فكي در كل صورت مد نظر قرار مي گيرد.در اينجا ما معمولاَ ‌از روش‌هايي مثل راديوگرافي،عكس از چهره يا تهيه مدل‌هاي گچي از فكين براي بررسي بهتر ناهنجاري استفاده مي كنيم.به اين ترتيب ما متوجه مي شويم كه آيا اصلاَ ناهنجاري فكي وجود دارد يا خير و اگر وجود دارد چه عاملي آن‌را ايجاد كرده و چطور بايد آنرا با توجه به ساير اجزاي صورت تصحيح كرد.

درمان تيمي
جراحي فك اغلب يك كار تيمي ست كه با همكاري جراح دهان و فك و صورت و متخصص ارتودونسي انجام مي شود.هر دو اينها رشته هاي تخصصي دندان پزشكي هستند چراكه دندان‌ها در اين جراحي نقش بسيار مهمي دارند.
براي انجام يك درمان ايده‌آل بايد روابط فكي و دنداني بيمار تصحيح و تثبيت شود كه اين در حيطه كاري رشته هاي دندان پزشكي ست.معمولاَ بيمار قبل از جراحي توسط ارتودونتيست تحت درمان قرار مي‌گيرد تا قوس‌هاي دنداني و خود دندان‌ها وضعيت ايده‌ال براي جراحي را بدست آورند و پس از آن جراحي انجام شود.
بعد از تشخيص دقيق ناهنجاري و طراحي درمان جراحي،معمولاَ ترجيح مي دهيم تا از يكي دو سال قبل از عمل، درمان ارتودونسي براي جراحي آغاز شود تا وقتي بيمار به سن 18 سالگي رسيد بلافاصله جراحي انجام شود و براي بيمار زماني از دست نرود و ناهنجاري هرچه زودتر برطرف شود.

ريكاوري
بيمار بعد از عمل يك شب در بيمارستان است و روز بعد مرخص مي شود.ما معمولاَ بيشتر از يك شب اين قبيل بيماران را در بيمارستان نگه نمي داريم مگر بيمار شرايط پزشكي ويژه اي داشته باشد.بيمار بلافاصله مي تواند وارد زندگي اجتماعي شده و حتي سر كار برود.بعد از جراحي مقداري تورم در صورت ايجاد مي شود كه كاملاَ‌ طبيعي ست.اين 4-3 روز الي يك هفته بعد از جراحي وجود دارد و به مرور برطرف مي شود.خون مردگي و كبودي معمولاَ ديده نمي شود مگر در افراد مسن تر.

خط برش جراحي
يكي از سؤالات رايج بيماران درباره محل جراحي و باقي ماندن رد جراحي روي صورت است.امروزه تمامي جراحي هاي تصحيح ناهنجاري‌هاي فك از داخل دهان انجام مي‌شود.بنابراين روي صورت هيچگونه اثري به‌جاي نمي‌ماند و نگراني بيماران در اين زمينه بي‌مورد است.

دهان بسته، دهان باز
برای جوش خوردن استخوان بعد از جراحی، یا دهان با سیم بسته می شود و فرد تقریباَ نمی‌تواند دهان را باز کند، یا اینکه با پیچ و پلاک‌های خاصی قطعات استخوانی در داخل فک ثابت مي شوند و دهان بیمار کاملاَ باز می‌شود.این دو روش هیچ ارجحیتی به‌هم ندارند و به‌کار بردن آنها بیشتر سلیقه ای ست.البته در شرایط خاصی بهتر است دهان با سیم بسته شود اما بطور کلی امروزه بعد از اکثر جراحی‌ها از روش تثبیت با پیچ و پلاک استفاده می‌شود و بیمار می تواند دهان خود را باز کند.کلاَ جوش خوردن استخوان یک ماه و نیم طول می‌کشد اما پیچ و پلاک‌ها آنقدر مقاومت دارند که بیمار قبل از جوش خوردن کامل استخوان بتواند رژیم غذایی عادی داشته باشد. یک نکته جالب درباره روش بستن دهان اینکه خیلی از بیماران بعد از جراحی و به‌کار بردن این روش مقداری وزن کم می کنند و بابت این قضیه حتی خوشحال هم هستند.گرچه هدف ما لاغر کردن بیمار نیست اما بعضاَ در روش دهان بسته این اتفاق می افتد.در واقع برای افراد پرخور شاید این فرصتی باشد تا به کم خوردن عادت کنند.

مراقبت‌هاي بعد از جراحي
بيماري كه تحت عمل جراحي فك قرار گرفته باید مراقب باشد تا ضربه ای به فک وارد نشود چون می تواند باعث جابجایی استخوانها شده یا ابزارهای نگهدارنده داخل فک را شل کند.بیماران بهتر است از مسافرت‌های طولانی پرهیز کنند و در خودرو باید حتما کمربند ایمنی را ببندند. بهتر است این بیماران تا مدتی از ورزش‌های سنگین خودداری کنند.رعایت بهداشت برای این بیماران بسیار مهم و واجب است.این افراد از روز بعد از عمل باید مسواک بزنند و دهان خود را با دهانشویه شستشو بدهند.

مدت زمان بسته ماندن دهان و رژیم غذایی
بیمارانی که دهانشان باید با سیم بسته بماند قبلاَ باید تا 6 هفته در این وضعیت می ماندند اما در حال حاضر تا 3 هفته هم می توان این زمان را تقلیل داد.3-2 هفته دهان با سیم بسته می شود و بعد از این مدت سیم باز شده و بجای آن دهان با کش بسته می شود.در واقع در 2 هفته اول دهان مطلقاَ باز نمی شود، اما بعد از جایگزینی سیم با کش، دهان بیشتر از حالت قبل باز می شود.در مجموع حدود یک ماه و نیم طول می كشيد تا بیمار از دست سیم و کش راحت شود. کسانی که فکشان با سیم بسته شده باید بیشتر مایعات و غذاهای صاف شده (مثل سوپ بدون ملاط)استفاده کنند.در واقع در مدت دو هفته‌ای که دهان اصلاَ نباید باز شود بیمار نباید از غذاهایی که نیاز به جویدن دارند استفاده کند.بعد از برداشتن سیم و گذاشتن کش بیمار می تواند رژیم غذایی خیلی نرمی داشته باشد مثل سوپی که نیاز به جویدن زیاد نداشته باشد.بعد از یک ماه بیمار می تواند از غذاهای جویدنی استفاده کند.رژیم غذایی این بیماران باید حتماَ به گونه‌ای باشد که مواد غذایی مورد نیاز را دریافت کنند. کسانی که دهانشان باز می شود باید از غذاهای شل استفاده کنند یعنی غذاهایی که نیاز به جویدن شدید ندارند مثل سوپ،پوره،نان نرم،برنج و خورشت نرم که مواد سخت و سفت نداشته باشند.اما بعد از 4-3 هفته می توانند رژیم غذایی عادی داشته باشند.

ارتودونسی بعد از جراحی
بیمار بعد از اتمام جراحی باید تحت کنترل جراح و ارتودونتیست باقی بماند.یکی از مشکلات بعد از جراحی های تصحیحی فک، تمایل عضلات فک برای برگشت به حالت قبل از جراحی ست.عضلات به‌خاطر عادت قصد دارند به وضعیت قبلی برگردند و طبعاَ کشش آنها می تواند فک را هم به وضعیت قبل از جراحی برگردانده و باعث شکست جراحی شود.باید با این کشش عضلانی مقابله شود که از طریق استفاده از دستگاه‌های ارتودونسی این کار صورت می‌گیرد. ارتودونسی بعد از جراحی در واقع مرحله نهایی درمان است که تغییرات جزیی در وضعیت دندان‌ها اعمال می شود و بعد از 3-2 ماه دستگاه‌های ثابت از داخل دهان برداشته شده و پلاک‌های متحرک برای تثبیت وضعیت دندان‌ها در مرحله نگهدارنده به بیمار داده می شود.

عوارض جراحی های زیبایی و تصحیحی فک
به‌طور کلی هر جراحی می تواند عارضه داشته باشد.مهمترین عارضه در این جراحی ها اختلال در حس لب‌هاست که می تواند بعد از عمل جراحی پیش بیاید و معمولاَ ظرف چند هفته به‌تدریج برطرف می شوند.در شرایط نادر که آسیب جدی به عصب وارد شده باشد اختلال در حس برای مدت طولانی تری باقی می ماند.اگر عارضه خیلی شدید باشد ممکن ا‌ست حس لب‌ها اصلاَ برنگردد ولی این عارضه چندان مسأله جدی نیست و جای نگرانی وجود ندارد.اگر هم حس لب‌ها برنگشت بیمار خیلی زود به آن عادت می کند.

جراحی های مکمل
همانطور که اشاره شد در این قبیل جراحی‌ها باید تمام اجزای صورت را در نظر گرفت.گاهی اوقات یک بینی به ظاهر بزرگ است اما علت آن بزرگی بینی نیست بلکه کوچکی فک بالا ست.گاهی اوقات بعد از جراحی فک دیگر بینی هم در صورت بیمار متناسب به‌نظر نمی‌رسد و بهتر است جراحی شود. یک اشتباه بسیار بزرگ عمل زیبایی بینی قبل از جراحی فک است.در خیلی از این موارد وقتی فک (بخصوص فک بالا)بعد از بینی جراحی شود بینی جراحی شده زیبایی و تناسب خود را از دست داده و حتی زشت و ناخوشایند به‌نظر می رسد.
بنابراین اگر قرار است بیمار هم تحت عمل جراحی فک قرار گیرد و هم بینی جراحی شود،به‌عنوان یک اصل اول فک باید جراحی شود و بعد از آن بینی. گاهی اوقات گونه های بیمار نیز نیاز به تصحیح دارند به‌خصوص بعد از جراحی فک.معمولاَ این مسأله از قبل برنامه‌ریزی می شود و در صورت نیاز اغلب بیمار بصورت همزمان و در یک جراحی گونه ها نیز بهمراه فک ها تصحیح می شوند.
بعضی اوقات چانه بیمار نیز کوچک بوده و احتیاج به عمل دارد.ما دو نوع جراحی برای چانه داریم.یکی استفاده از پروتز و دیگری بریدن استخوان چانه و تغییر موقعیت آن است.روش دوم روش علمی تر و بهتری ست چون پروتزهای ناحیه چانه بعد از مدتی بدلیل فشار شدید عضلات این ناحیه جابجا می‌شوند و حتی ممکن است کاملاَ از آنجا خارج شوند.در بریدن استخوان چانه نتیجه زیباتر و قابل پیش بینی تر است.


Tags: جراحی فک, جراحی زیبایی
تعداد نمایش ها: 76838
کاربر مرتبط: 
حسین بهنیا | Behnia
منبع: 
dukht.com

بازگشت به فهرست


گفتاورد نام
احسان کبیری | Kabiri, ۸ آذر ۱۳۹۲ ۱۳:۳۲:۳۲
بسیار مفید بود. من هفته آینده جراحی فک دارم، ترس ندارم فقط نگرانم نکنه خوشگل نشم!! یعنی بعد از 7 سال نخندیدن میشه بالاخره از ته دل سیر بخندم؟!!؟
گفتاورد نام
دل شکسته, ۲۲ اسفند ۱۳۹۲ ۰۰:۳۶:۲۷
سلام خسته نباشید من 5سال ارتودنسی کردم وجوابی نگرفتم فک پایین من هنوز جلو هستش من باید چیکار کنم خواهش میکنم راهنماییم کنید
گفتاورد نام
احسان کبیری, ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ ۲۱:۲۹:۱۷
گفتاورد
دل شکسته نوشته است:
سلام خسته نباشید من 5سال ارتودنسی کردم وجوابی نگرفتم فک پایین من هنوز جلو هستش من باید چیکار کنم خواهش میکنم راهنماییم کنید
عزیز دلم من الآن 23 سالمه، از دوم دبیرستان که بودم فکم میاد جلو (بعلت تغییر مزاج) و تا الآن حدود 7 سال من یه خنده از ته دلم نکردم، یه عکس از خودم ندارم که لذتش رو ببرم، لذت یه لبخند زیبا تو صحبتام و روابطم به دلم موند، درست تو اوج خوشی و جوونی و عشق و حال. این چند جمله قصه رو گفتم که بدونی اگه مثل من واقعاً خیلی عذاب کشیدی و داری می کشی و واقعاً واست مهمه این صورت اقدام به جراحی فک کن، البته با مشاوره دکترت، ولی اگه غیر اینه اصلاً دنبال جراحی فک نباش.
من بهمن پارسال جور شد و اورتودنسی رو شروع کردم و دندونام مرتب شد تا دوماه پیش که وقت عمل فکم بود و فکم رو جراحی کردم، فک بالا و پایین و چانه. دکتر ارتودنسیم قبل اورتودنسی گفت که واسه اینکه خووب بشی جراحی فک هم باید بکنی، منم اینقدر بهم سخت گذشته بود که همون لحظه هم آماده جراحی فک بودم.
جراحی فک جراحی خیلی سنگینیه، البته واسه دکترش زیاد نه، واسه مریضش، یعنی در حدی اذیت میشی که اگه خانواده ی خوبی نداشته باشی که هواتو داشته باشن و کمکت کنن وهمه جوره پیشتت باشن بدون شک از زندگی سیر میشی...
تصمیم با خودته.
ولی خب کسی من ندیدم که بعد جراحی فکش ناراضی باشه، همه راضی هستن و خوشکل میشن ولی این نقاهتی که جراحی فک داره آدم رو میکشه بخدا!!
گفتاورد نام
احیایی, ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۱۸:۴۰
ببخشید من فک پایین و چانه را جراحی کرده و جلو آورده ام بعد از عمل روی قفسه سینه ام جای کبودی هست وهنگام تنفس درد دارم در ناحیه قفسه سینه. دکتر جراحم می گه چون چانه دست خورده، خونمردگی های چانه به قفسه سینه هم رفته، چون این اعضا به هم متصل هستند واینها از عوارض طبیعی عمل است. ولی دکتر ارتودنتیستم گفتند احتمالا شما زیر عمل رفتی، برت گردوندن! اصطلاح پزشکیش فکر کنم ارک دادن باشه. خواستم دلیل اصلی را بدونم. آیا واقعا من زیر عمل رفتم و دوباره احیا شدم؟
اگر دکتر جراحم حرفش درسته چرا در قفسه سینه درد هم هست علاوه بر خونمردگی؟
گفتاورد نام
علی قاسمیه | Qasemieh, ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ ۱۴:۴۴:۳۱
سلام
می خواستم در رابطه با جراحی فک چند سوالی بپرسم خواهشا جواب بدین:
آیا عوارض عمل تا 7-8 سال باقی میمونه یا نه؟
ایا فک مثل قبل کار می کنه؟
گفتاورد نام
سهراب, ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ ۱۴:۴۹:۵۶
سلام
من بعد از ارتودنسی کردن دندونم مشکل اپن بایت پیدا کردم. بعد ناچارشدم جراحی کنم. الان مدت ۱۰ روزه که جراحی فک بالا رو کردم و مشکل باز بودن دهانم کاملا رفع شده و دندونام بسته شده. البته قبلن هم انقدر زیاد نبود که هر آدمی‌ بفهمه، مگر اینکه خودم می گفتم و دندونامو رو هم می‌ذاشتم. اما الان از نتیجه عمل اصلا راضی‌ نیستم، چون چهره ام از زمین تا آسمون عوض شده و دماغم بزرگتر دیده میشه. وقتی میگم که به خاطره تورم صورتمه اما به نظر خودم در ناحیه دماغم تورمی نیست، وقتی‌ بهش دست میزنم.
می‌خوام بدونم چه جوری میشه فهمید؟
چقدر از پُفِ صورت می‌خوابه و چقدر طول میکشه؟
متشکرم
گفتاورد نام
نگین, ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ ۱۴:۵۳:۲۹
سلام
من فک پایینم جلو است. میخواستم از دوستانی که عمل انجام دادن بپرسم عمل جراحی براشون تقریبا چقدر هزینه داشت؟
متشکرم

گفتاورد نام
آرین, ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ ۱۴:۵۷:۰۱
سلام
من 15 سالم بود فکم شکست، در قسمت لولاو سمت راست و عمل جراحی کردم. فکم رو سیم پیچی کردن به مدت 45 روز، بعد باز کردن فکم به سمت چپ نمیچرخید، دکترش گفت به مرور زمان خوب میشی ولی همون جوری موند، و یه ذره هم فکم به سمت راست کج شده بود، الان احسااس میکنم کجیش داره بیشتر میشه! الان 26 سالمه، میخوام بدونم باید چیکار کنم؟
آیا واقعا با عمل جراحی درست میشه؟ هزینه آن تقریبا چقد میشه؟
.ممنون میشم راهنمائی کنید

گفتاورد نام
ش ح, ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ۱۳:۰۵:۱۵
سلام
من به دلیل دیر عمل کردن لوزه سوم هم فک پایین هم بالا مشکل پیدا کردم سال 85 ارتودنسی کردم. دندان هاییم صاف شدند اما فک بالا جلو هست فک پایین عقب هست، اصلا نمیتونم خوب بخندم احساس می کنم اگه آدما با خندیدن خوشگل میشن من زشت میشم. حالا تصمیم گرفتم عمل کنم ولی از عوارضش میترسم خواهش می کنم راهنمایی ا م کنید.
مرسی
گفتاورد نام
پردیس, ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۸:۱۴
سلام

من 5ساله ارتودنسی کردم دندونامو و فک بالایم عقب بود ولی الان21 روزه جراحی فک کردم و از جراحیم راضی هستم. درسته اذیت داشت روزای اول ولی الان خیلی راضی هستم و خوشحالم که جراحیم رضایت بخش بود واسم. الان من قیافم زمین تا اسمون فرق کرده. خیلیم خوشحالم که خداروشکر خوب خوب شدم.
گفتاورد نام
اف نجفی | Najafi, ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ۱۳:۰۴:۳۵
سلام ممنون از مطالبتون
مشکل من با بقیه فرق داره متأسفانه بنده نهتنها فک بالایی جلوزده ای دارم، بلکه دندونهای جلوییمو هم بالا و هم پایینمو به علت بیماری لثه از دست دادم میخواستم بدونم میتونم برای عمل اقدام کنم یا اصلاً نمیشه ... واقعاً دوست دارم فکم بره عقب خسته شدم.
راهنمایی کنید لطفا
گفتاورد نام
سپیده محتشمی | Motashami, ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ۱۳:۱۱:۱۶
سلام من نزدیک به یک ساله که فکم عمل کردم راضی ام هستم اما نمیدونستم که اینقدر روی بینی تاثیر داره. لطفا اگه فک خیلی بدی ندارید دست کاری نکنید.
گفتاورد نام
رضا, ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ۱۳:۲۵:۱۴
باسلام
فک پایین من هم در مسابقات شکست وچهار تا از دندان هایم شکست و فکم از سه ناحیه دچار شکستکی شد و خونریزی شدیدی داشتم و یک هفته در بیمارستان بستری شدم و توسط دکتر فوق تخصص، جراحی با موفقیت انجام شد و فکم از داخل با سیم بسته شد و تا چهل پنج روز بسته بود وحدود 8کیلو وزن کم کردم و فقط در این ایام مایعات مصرف میکردم و بعد از ان دوباره جراحی انجام دادم سیم ها را باز کردم ولی بخاطر شکستکی زیاد فکم پلاتینها در نیاوردند و الان وضعیت خوبی دارم و بعد از مدت کمی می توانم فکم راباز و بسته کنم وجای بخیه ها اصلا معلوم نیست و جا دارد از دکتر بسیار بسیار خوب دکتر ابراهیمی که زحمات زبادی کشیدند کمال تشکر را داشته باشم و ارزوی سلامتی برای کل هموطنان عزیزم را ارزومندم
گفتاورد نام
مژگان, ۵ دی ۱۳۹۳ ۱۰:۲۶:۰۲
من ۶ماه ارتودنسی کردم دکترم گفته حدود یه ساله دیگه فک بالام که جلوی باید جراحی بشه اما بعضیا میگن بعده جراحی بینیت بزرگ میشه این موضوع باعث استرسم شده اخه همین الانم با بینی ام مشکل دارم چه برسه به اینکه از اینم بزرگتر شه حالا این موضوع چقد درسته؟!
گفتاورد نام
گلی, ۶ دی ۱۳۹۳ ۲۲:۱۹:۳۵
سلام، از ایردن و مطالب مفید و آموزنده اش سپاسگزاری می کنم.
دختری 23 ساله هستم. صورتی کشیده دارم. فکم مشکلی نداره یعنی نه عقب هست نه جلو، دندان هایم مشکلی ندارند. بخاطر این که از کشیدگی صورتم رها شوم بینی ام را سال 92 جراحی کردم، اما صورتم هنوز کشیده است! به همین دلیل تصمیم گرفتم فکم را جراحی کنم. من از لحاظ تنفسی مشکل دارم یعنی باید دهانم همیشه نیمه باز باشه. شرح جراحی فک رو از سایت شما مطالعه کردم و سوالم از شما این است که من برای رهایی از کشیدگی فک نیاز به جراحی فک دارم؟ یا باید پروتز چانه انجام دهم؟ جراحی فک با توجه به مشکل تنفسی من چه می شود؟
سپاس از لطف شما
 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر