دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
با مراجعات منظم دندان پزشکی، بر ترس خود غلبه کنید

با مراجعات منظم دندان پزشکی، بر ترس خود غلبه کنید

دکتر عباس کمالی

ترس از دندانپزشکي به عنوان يک مشکل مي تواند هميشه وجود داشته باشد و بر چگونگي درمان مشکلات دهان و دندان اثر منفي بگذارد. جالب آن که ريشه اصلي هراس از دندانپزشکي به تجربيات دردناک و آسيب زاي گذشته، بويژه در دوران کودکي بازمي گردد. گرچه امروزه با پيشرفت تکنيک هاي دندانپزشکي، توليد داروها و ابزارهاي جديد، ويزيت دندانپزشکي بسيار آسوده، کم درد و ايمن تر از روزگار کودکي ماست.
    از سوي ديگر ترس از دندانپزشکي به تجربه بد غيرمستقيم ما از دندانپزشکي در اثر شنيدن تجارب ناگوار ديگران و مشاهده درد کشيدن آنها، بويژه از طريق ديدن فيلم هايي که در آن درد کشيدن فرد در دندانپزشکي بزرگنمايي مي شود، بازمي گردد. همچنين بررسي ها نشان داده است محيط فيزيکي دندانپزشکي مانند لباس هاي سفيد و ابزار و وسايلي مانند سرنگ و مته دندانپزشکي در ايجاد ترس در افراد موثر است.
    با توجه به آن که تاخير در مراجعه بيمار براي درمان به هر علتي، به بروز مشکلات بسيار جدي و حتي تهديد زندگي بيمار منجر مي شود، ضروري است بدانيم از چه روش هايي مي شود بر ترس از دندانپزشکي غلبه کرد. بر اين اساس چند روش را مي توان براي مقابله با ترس از دندانپزشکي توصيه کرد:
     کنترل دروني و روبه رو شدن با ترس که مي تواند موثرترين راهکار براي غلبه بر آن باشد. پس تصورات منفي گذشته را دور بريزيد و با ترس تان روبه رو شويد؛ البته با مراجعه منظم (شش ماه يکبار) به مطب دندانپزشکي نيز مي توانيد رابطه خوبي با دندانپزشک و فضاي دندانپزشکي برقرار کنيد و بر ترس تان غلبه کنيد.
     با نظارت دندانپزشکتان و با کمک داروهاي آرامبخش و ضداضطراب بر ترس تان غلبه کنيد. پس چنانچه احساس کرديد استرس زيادي داريد و قادر به کنترل آن نيستيد، مي توانيد از دندانپزشکتان بخواهيد براي شما داروي آرامبخش تجويز کند. مصرف اين داروها قبل و پس از درمان توصيه مي شود. بر اين اساس مي توانيد از انواع داروهاي خوراکي، تزريقي يا استنشاقي بنابر صلاحديد پزشکتان بهره بگيريد.
     بهره گيري از تکنيک ريلکسيشن و آرام سازي عضلات نيز مي تواند براي رسيدن به آرامش هنگام مراجعه به دندانپزشکي موثر باشد.
    نبايد فراموش کرد، آنچه دندانپزشکان موفق را از ديگر همکارانشان متمايز مي کند، توجه و مهارت آنان بر تکنيک هاي رفتاري براي آرام سازي و آماده کردن بيمار براي پذيرش مطلوب درمان هاي دندانپزشکي است.

Tags: ترس از دندان پزشکی, بهداشت دهان, مطب دندان پزشکی
تعداد نمایش ها: 1507
منبع: 
جام جم 3864

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر