دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
دندان پزشکان، کودکان را از درمان محروم نکنند

دندان پزشکان، کودکان را از درمان محروم نکنند

دکتر غلامحسین رمضانی | دندان پزشک متخصص کودکان

هميشه اين سوال در ذهن بيشتر افراد جامعه وجود دارد که چرا بايد از دندان هاي شيري مواظبت کرد در حالي که طول عمر اين دندان ها کوتاه است و بيش از شش تا هفت سال ادامه پيدا نمي کند؟
    در واقع، اين پرسش برگرفته از يک باور اشتباه عمومي در ارتباط با دندان هاي شيري است. براي اين که اهميت يک عضو مشخص شود بايد نگاه ويژه اي به وظايف آن عضو بشود و در اين ارتباط پيش از هر چيز بايد بدانيم دندان هاي شيري قرار است به مدت حداقل 12 - 10 سال داخل دهان، سالم وجود داشته باشد.
    دندان شيري غير از سه وظيفه مهم جويدن، صحبت کردن و زيبايي که براي دندان هاي دائمي نيز وجود دارد، چند وظيفه مهم تر نيز دارد. ابتدا اين که زير هرکدام از دندان هاي شيري يک جوانه دندان دائمي وجود دارد که فضاي کافي براي رويش آن دندان از سوي دندان شيري حفظ مي شود. ديگر آن که هر کدام از دندان هاي دائمي از ريشه دندان هاي شيري به عنوان راهنما استفاده مي کنند تا در مسير اصلي رويش خود قرار گيرند و در مکاني مناسب رويش پيدا کنند که اگر چنين نبود حتما به هم ريختگي و اختلال در مکان و مسير رويش دندان هاي دائمي اتفاق مي افتاد.
    در واقع، حدود 70 درصد به هم ريختگي ها و نامرتبي دندان هاي دائمي به علت زود از دست رفتن دندان هاي شيري اتفاق مي افتد، پس مي توان گفت سلامت دندان هاي دائمي در گرو حفظ و نگهداري و سلامت دندان هاي شيري است. بنابراين مراقبت هايي که براي دندان هاي دائمي لازم و ضروري است مانند مسواک زدن بموقع و صحيح، استفاده از نخ دندان و همچنين معاينات دوره اي مکرر و منظم بايد با دقت بيشتري براي دندان هاي شيري صورت بگيرد. باور اشتباه ديگري که بايد به فراموشي سپرده شود آن است که دندان هاي شيري مدت کوتاهي داخل دهان است و اصلاريشه ندارد. چنين تصوري اشتباه است؛ چرا که دندان هاي شيري نه تنها ساختاري کاملامستقل از دندان هاي دائمي دارد، بلکه داراي تاج و ريشه هاي مستقل است. به علاوه ريشه دندان هاي شيري بعد از اين که به وظيفه خود عمل کرد همزمان با رويش دندان دائمي زيرين به طور طبيعي تحليل مي رود.
    ضروري است والدين با آگاه شدن از نقش مهم و اساسي دندان هاي شيري، انجام مراقبت هاي بهداشتي لازم، مراجعه و معاينات مرتب و منظم دنداني براي فرزندانشان را جدي بگيرند و همکاران دندانپزشک نيز در مواجه شدن با کودکاني که همکاري لازم را با آنان ندارند، با بي حوصلگي يا براي حفظ راحتي خود، بيمار را از درمان مناسب محروم نکنند چرا که چنين رفتاري صدمات جبران ناپذيري روحي براي کودک و هزينه هاي گزاف مالي براي والدين و در نهايت کل جامعه به دنبال خواهد داشت. پس تا آنجا که ممکن است نبايد اجازه دهيم دندان هاي شيري مانند دندان هاي دائمي دچار پوسيدگي و مشکلات بعدي شود يا اگر چنين شد، بموقع از سوي متخصصان براي درمان اقدام شود. خوشبختانه امروزه براحتي روش هاي درماني مختلف از درمان ساده روي يونيت دندانپزشکي گرفته تا درمان تمام دندان ها در يک جلسه از طريق بيهوشي عمومي در کودکان امکانپذير است.
   

Tags: دندان پزشکی کودکان, دندان پزشک متخصص کودکان
تعداد نمایش ها: 3396
منبع: 
جام جم 3864

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر