دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
 لفظ "بیمار" برای دریافت کننده خدمات دندان پزشکی مناسب نیست‎

لفظ "بیمار" برای دریافت کننده خدمات دندان پزشکی مناسب نیست‎

دکتر فرشید میرمطلبی | دندان پزشک متخصص ترمیمی

زيبايي در دندانپزشکي شامل آن دسته از خدماتي مي شود که به منظور ارتقاي وضع ظاهري دندان ها، لثه لب ها و در تمام قسمت هاي دهان انجام مي گيرد، اما لفظ بيمار براي فردي که خواستار دريافت درمان هاي زيبايي است صحيح نيست زيرا اين گونه درمان ها براي فردي انجام مي پذيرد که بيماري دنداني ندارد يا اين که به همراه نياز درماني، خواستار بهبود ظاهري دندان هاي خود است.
    در افراد، ژن مسئول رشد فک ها کاملامستقل از ژن مسئول تکامل دندان هاست. بنابراين هرگونه ناهماهنگي در نسبت ميان اندازه دندان ها با رشد فک بالاو پايين، مي تواند به نامرتب شدن يا شلوغي دندان ها از يک طرف و فاصله افتادن ميان دندان ها از طرف ديگر منجر شود.
    البته عوامل ديگري هم مي تواند به بي نظمي در آرايش دندان ها بينجامد، از جمله زود از دست دادن دندان ها و پوسيدگي بين دنداني، بخصوص در دندان هاي شيري که به کاهش فضاي فکي و در نتيجه از دست رفتن فضاي لازم براي رويش دندان هاي دائمي منجر مي شود.
    بيماري هاي لثه نيز از طريق لقي دندان ها و حرکات نامطلوب دنداني باعث ايجاد ظاهر نامطلوب براي بيمار مي شود و عوارض مهمي مثل عفونت، درد و بوي نامطبوع دهان را ايجاد مي کند.
    بنابر اين اگر به دنبال بهبود ظاهري دندان هاي خود از طريق رديف شدن دندان ها هستيد در درجه اول بايد از سوي يک دندانپزشک باتجربه در زمينه زيبايي يا متخصص ترميمي و زيبايي به طور دقيق معاينه شويد تا علت نامرتبي دندان ها تشخيص داده شود، زيرا در بسياري موارد ممکن است به يک درمان جامع تر مثل ارتودنسي هم نياز داشته باشيد. بنابراين بي توجهي به علت زمينه ساز نامرتبي دندان ها براحتي به شکست درمان زيبايي و اتلاف هزينه و زمان شما مي انجامد.
    در اين زمينه متخصصان ترميمي و زيبايي هرروزه با افرادي مواجه مي شوند که سرخورده از انجام اين گونه درمان هاي شتابزده در مراکزي هستند که ادعا کرده بودند قادر به مرتب کردن دندان ها در يک جلسه هستند که متاسفانه رفع مشکلات به وجود آمده براي آنها در بسياري موارد براحتي ممکن نيست.
    
    بد رنگي؛ تغيير رنگ و لکه هاي روي دندان
    درخصوص تغيير رنگ، ابتدا بايد علت آن، مشخص شود يا دست کم معلوم شود که منشا داخلي چون غذا، نوشيدني، دخانيات، بهداشت ضعيف، سايش هاي طبيعي يا غيرطبيعي يا منشا خارجي مانند بعضي داروها، عفونت هاي دوران کودکي، بيماري هاي مادرزادي، سابقه ضربه، عفونت و پوسيدگي دندان دارد و سپس براي درمان آنها اقدام کرد. اين که از دندانپزشک خود بخواهيد بلافاصله دندان هاي شما را سفيد کند، انتظار معقولي نيست، زيرا شايد ابتدا لازم باشد پوسيدگي دندان، ترميم شود يا داروي مصرفي بيمار عوض شود و بعد براي سفيد کردن يا بليچينگ اقدام شود. همين طور از دندانپزشک خود بخواهيد انواع روش هاي سفيد کردن را براي شما به طور کامل توضيح دهد و اگر به حساسيت هاي دنداني مثل حساسيت به سرما و گرما دچار هستيد، حتما دندانپزشک خود را مطلع کنيد، زيرا سفيد کردن باعث تشديد اين علائم مي شود. همچنين بدانيد سفيد کردن گرچه ضرري ندارد، ولي درمان دائمي بشمار نمي آيد.
    
    تعويض پرکردگي ها با مواد همرنگ دندان
    اگرچه مواد سياه رنگ يا آمالگام بخصوص اگر قديمي باشد منظره زيبايي ندارد و با نفوذ به نسج دندان، رنگ آن را کبود و تيره مي کند که حتي از فاصله دور هم قابل مشاهده است، ولي در درجه اول بايد بررسي شود اين پرکردگي ها معيوب است يا خير يعني شکستگي، لب پريدگي، لقي يا پوسيدگي ثانويه وجود دارد يا نه. همچنين وضع دندان و ريشه آن بايد با راديوگرافي و ديگر تست ها مشخص و سپس با مواد بسيار زيباتر همرنگ دندان يا کامپوزيت تعويض شود.
    لازم است بدانيد ترميم همرنگ، درمان بسيار حساس تر، دقيق تر و زمانبرتر از يک ترميم سياه نياز دارد و بايد از مواد خاصي به عنوان عايق بندي در زيرآن استفاده شود تا بيمار دچار عوارضي مثل حساسيت شديد و درد موقع جويدن نشود زيرا اين عوارض پس از ترميم همرنگ، زياد پيش مي آيد.
    
    اصلاح بدشکلي دندان ها
    در اين زمينه هم بايد مشکلات قبلي مورد بررسي قرار گيرد تا از ميزان فضاي موجود و مورد نياز براي اصلاح دندان و ميزان تراش لازم براي رديف کردن دندان هاي چرخيده و بيرون زده آگاهي پيدا کرد. در بسياري موارد، نياز به قالب گيري اوليه و مطالعه مدل گچي دنداني وجود دارد. با اين حال اگر فقط يک يا تعداد محدودي از دندان ها مبتلاباشند با کارهاي زيبايي مثل لامينيت، ونير و يا پلاک ارتودنسي ساده مي توان مشکل را برطرف کرد.
    
    پوشش بيمه اي خدمات زيبايي در دندانپزشکي

    متاسفانه سازمان هاي بيمه گر و مسئولان وزارت بهداشت اين گونه خدمات را درمان هاي لوکس و واجب تلقي مي کنند و بسياري از بيمه ها از پذيرش اين گونه درمان ها سرباز مي زنند و بار سنگين هزينه اين درمان ها را به دوش فرد متقاضي مي اندازند در صورتي که بد شکلي دنداني هزينه هاي اجتماعي سنگين تري را بر اثر عوارض منفي رواني ايجاد شده در فرد مانند نداشتن اعتماد به نفس، ايجاد تفکر منفي نداشتن موفقيت شغلي و ازدواج و... به دنبال دارد.
    نکته مهم در مورد انجام درمان هاي زيبايي دندان آن است که بايد از پزشک خود بخواهيد ماهيت و علت مشکل دنداني شما را مشخص کند و سپس انتخاب درماني ممکن را با شما درميان گذارد و محاسن و معايب هر روش را به طور کامل برايتان توضيح دهد. در واقع اين شما هستيد که با کمک پزشک خود، مناسب ترين درمان را انتخاب مي کنيد.


Tags: پوسیدگی دندان, بهداشت دهان, دندان پزشک متخصص ترمیمی, دندان پزشک زیبایی
تعداد نمایش ها: 19009
کاربر مرتبط: 
فرشید میرمطلبی | Mirmotalebi
منبع: 
جام جم 3864

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر