دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

بیماری لثه منشاء بسیاری بیماریها


 اغلب افراد هنگامی که سخن از بهداشت نامناسب دهان و دندان پیش می‌آید، مشکلاتی مانند پوسیدگی دندانها، ناراحتی لثه و بوی بد دهان در ذهن آنها خطور می‌کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی هلث دی نیوز، اما کارشناسان می‌گویند دهان پر از باکتری می‌تواند به بروز انواع بیماریها در سراسر بدن مانند بیماری قلبی، دیابت، عفونت خونی و حتی تولد نوزادان کم وزن بینجامد و علت بسیاری از آنها بیماری لثه است.
جین کونور بهداشتکار دهان و دندان در کمبریج می‌گوید مبتلایان به بیماریهای لثه عفونت مزمن نیز مبتلا هستند و بدین گونه سلامت تمام بدن اندکی به خطر می‌افتد.
تحقیقات روزافزون نشان می‌دهد بیماری لثه که گاهی بیماری پریودونتال نامیده می‌شود می‌تواند دسته گسترده‌ای از بیماریها را تشدید کند.

براساس اعلام موسسه ملی تحقیقات دندانی و جمجمه صورت ،از هر پنج آمریکایی چهار تن به بیماری لثه مبتلا است.

بیماری لثه از طریق جریان خون در بروز بیماریها نقش دارد. باکتریهای دهان وارد گردش خون می‌شوند و به سایر قسمتهای بدن می‌روند و التهاب گسترده‌ای ایجاد می‌کنند.
عفونتهای دهانی با تحریک دستگاه ایمنی بدن باعث ایجاد التهاب در دیگر قسمتهای بدن می‌شوند.
مطالعات اخیر نشانگر افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته در مبتلایان به عفونتهای لثه است. هرچه عفونت شدیدتر باشد خطر نیز بیشتر می‌شود.
بیماری لثه مقدار زیادی باکتری تولید می‌کند. اگر کسی مشکل دریچه قلب داشته باشد باکتری می‌تواند قلب را گرفتار کند.
همچنین به نظر می‌رسد بین دیابت و عفونتهای لثه ارتباطی وجود داشته باشد. بیماران دیابتی بیشتر به بیماریهای لثه مبتلا می‌شوند.
دیان بومکامپ بهداشتکار دهان و دندان و معاونت انجمن بهداشتکاران دهان و دندان آمریکا می‌گوید عفونت خونی ناشی از بیماری لثه حتی می‌تواند به پس زدن ایمپلنت مصنوعی کمک کند و مفصل تعویضی را ازکار بیندازد.
سایر محققان دریافته‌اند زنانی که بیماری لثه دارند احتمال زایمان زودرس در آنها دو برابر سایر زنان است. مشکلاتی مانند پایین بودن وزن نوزاد هنگام تولد و نقایص مادرزادی نیز می‌تواند بروز کند.
بیماری لثه در دوران بارداری احتمال بروز مشکلاتی را در دوران بارداری و زایمان افزایش می‌دهد.
بیماری لثه از شکل شایع و جزیی ژنژویت تا اشکال جدیدی‌تر پریودونتیت را دربرمی‌گیرد. این بیماری مهمترین علت از دست دادن دندانها در بزرگسالان است.
مسواک زدن بطور مرتب و کامل و استفاده از نخ دندان اولین اقدام دفاعی در مقابله با بیماری لثه است. تغذیه مناسب عاری از تنقلات و نوشیدنی‌های قندی راه دیگر مقابله با این بیماری است.

اسید موجود در برخی نوشیدنی‌های گازدار می‌تواند به دندان و لثه آسیب برساند.

مصرف روزانه پنج وعده سبز و میوه‌های پر الیاف به سلامت دهان و دندان کمک می‌کند و تامین مواد معدنی سطح دندانها در مراحل اولیه پوسیدگی دندان موثر است.
والدین به ویژه کسانی که بیماری لثه دارند نباید با کودکان از یک ظرف غذا بخورند یا آب بنوشند. حتی عمل ساده فوت کردن به غذا برای خنک کردن آن می‌توان باکتریهای دهان را از والدین به کودک منتقل کند.
مصرف آب حاوی فلوراید و استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید نیز حائز اهمیت است. مصرف آب بطری افراد را از یکی از بهترین منابع برای پیشگیری از پوسیدگی دندان محروم می‌کند.
عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی نیز نقش مهمی دارد. سیگاریها هفت برابر غیرسیگاریها به بیماری لثه مبتلا می‌شوند.
و بالاخره مراجعه مرتب به دندان پزشک می‌تواند به تشخیص و

درمان زودهنگام بیماریهای دهان و دندان کمک کند


Tags: 
تعداد نمایش ها: 6307

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر