دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

کشف پروتئین ترمیم کننده ی مینای دندان

گروهی از دانشمندان انگلیسی پروتئینی را کشف کردند که امکان ترمیم سوراخهای سطحی مینای دندان را دارد و می تواند جایگزین فرایندهای دشوار پرکردن و ارتودنسی دندان شود.

محققان "موسسه دندانسازی لیدز" موفق شدند پروتئینی را کشف کنند که بدون نیاز به مته دندان پزشکی توانایی ترمیم سوراخهای سطحی مینای دندان را دارد.
این پروتئین با جذب کانیهایی که مینای دندان را شکل می دهند به همان روشی که بدن دندانهای جدید را می سازد می تواند دندانها را ترمیم کند.
همچنین این دانشمندان نوعی دهان شوی بسیار قوی را با کمک این پروتئین ساخته اند که می تواند ظرف پنج سال آینده وارد بازار شود و به ترمیم دندانهای سوراخ کمک کند.
براساس گزارش دیلی تلگراف، این پروتئین جدید می تواند حتی برای تقویت مینای دندانهایی که به سرما و یا گرما به شدت حساس هستند و به سرعت ترک می خورند مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته این دانشمندان، این دهان شوی محتوی مولکولی است که توسط باکتریهایی که سبب ایجاد پلاکهای دندان می شوند جذب می شود و هنگامی که در معرض یک نور قوی قرار گرفت این باکتریها را می کشد. این روش جدید "فوتودینامیک درمانی" نامگذاری شده و برپایه بعضی از تکنیکهایی قرار دارد که برای درمان بیماریهای سرطان بکار می روند
پزشکان بدون مرز
 

Tags: 
تعداد نمایش ها: 1917

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر