دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
جستجو:
 

وقت مراجعه کودک به دندان‌پزشک؛ برای صبح باشد وقت مراجعه کودک به دندان‌پزشک؛ برای صبح باشد

با توجه به اهمیت مراجعه به موقع به دندان پزشکی برای کودکان و در عین حال حفظ آرامش کودک و والدین، کارشناسان چندین پیشنهاد کاربردی دارند تا اولین ملاقات کودک با دندان پزشک را تا حد امکان به تجربه‌ای خوشایند تبدیل کنند. سایت هلث‌دی نیوز به نقل از وب‌سایت سازمان «هلثی‌ماوث»، راهکارهای زیر را برای این منظور به والدین ارائه می‌کند:

آدامس جویدن؛ مفید است اما مضراتی هم دارد آدامس جویدن؛ مفید است اما مضراتی هم دارد

مردم همیشه از جویدن آدامس و طعم آن استقبال کرده‌اند و امروزه آمار نشان می‌دهد که در مصرف آدامس، ایران با 82 درصد، عربستان با 79 درصد و ایالات متحده با 59 درصد در جایگاه اول تا سوم مصرف آدامس قرار گرفته‌اند. اگر شما به مصرف آدامس عادت دارید، توصیه می شود این مطلب را بخوانید تا متوجه شوید جای آدامس در سطل زباله است نه در دهان شما.

قارچ دهان؛ با حذف عامل آن، درمان می‌شود قارچ دهان؛ با حذف عامل آن، درمان می‌شود

دکتر محمد اسلامی دندان پزشک متخصص آسیب شناسی دهان با اشاره به اینکه درمان عامل ایجاد کننده قارچ دهان می‌تواند به صورت خودبه خود باعث درمان قارچ دهان شود، تاکید کرد: رعایت بهداشت عمومی دهان، تعویض دندان‌های مصنوعی نامناسب و درمان نقص ایمنی باعث جلوگیری از بروز قارچ دهان است.

ترمیم با کامپوزیت؛ اگر پوسیدگی دندان زیاد باشد، گزینه خوبی نیست ترمیم با کامپوزیت؛ اگر پوسیدگی دندان زیاد باشد، گزینه خوبی نیست

دکتر ایمان پریسایی با بیان اینکه مواد هم‌رنگ دندان یا کامپوزیت‌ها برای پرکردن دندان مناسب نیستند، گفت: در صورتی که پوسیدگی دندان زیاد باشد بهتر است از کامپوزیت‌ها استفاده نشود. کامپوزیت‌ها یا همان مواد هم‌رنگ دندان به دلیل داشتن خاصیت انعطاف‌پذیری بالا، درزهای زیادی داشته و به همین دلیل در اثر بهداشت ضعیف و پوسیدگی زیاد، میکروب‌ها بیشتر نفوذ کرده و در نتیجه دندان سریع‌تر خراب می‌شود.

زمان شیرخوردن کودک؛ قبل از خواب شب مناسب نیست زمان شیرخوردن کودک؛ قبل از خواب شب مناسب نیست

دکتر مریم مهراب‌خانی دندان پزشک متخصص  گفت: کودکان تا حد امکان شب‌ها قبل از خواب شیر نخورند؛ زیرا هنگام خوابیدن بزاق کمتری در دهان ترشح می‌شود و شیر به مدت زیادی روی دندان‌ها باقی مانده و مکانیسم پوسیدگی در این زمان بیشتر رخ می‌دهد. به همین دلیل قبل از خواب با شستن دندان‌ها، مادران به مدت چهار تا پنج ساعتی که کودک می‌خوابد، به کودک شیر ندهند.

تمیزکردن دندان کودکان؛ والدین با گاز انجام دهند تمیزکردن دندان کودکان؛ والدین با گاز انجام دهند

دکتر قاسم میقانی دندان پزشک متخصص کودکان، با تاکید بر اینکه پس از شش ماهگی با رویش دندان باید نحوه تمیز کردن آن به والدین آموزش داده شود، گفت: والدین باید با استفاده از گاز استریل دندان کودکان را تمیز کنند که تا زمان افتادن بتوان آنها را حفظ کرد و همچنین والدین باید از شش ماهگی کودکان خود را به دندان پزشکی ببرند و هر شش ماه این ویزیت باید انجام شود.

دندان های طبیعی مثل صدف سفید نیستند دندان های طبیعی مثل صدف سفید نیستند

ممکن است به نظر برسد که هنرپیشه‌های مشهور همیشه دندان‌هایی به سفیدی مروارید دارند، اما لبخند اغلب مردم دندان‌هایی را به این سفیدی نشان نمی‌دهد. شماری از عوامل متفاوت ممکن است بر رنگ دندان‌های شما اثر بگذارند و ته‌رنگ زردی به آنها بدهند.

آفت‌های دهانی که هر ماه، شش هفت بار تکرار شود را جدی بگیرید آفت‌های دهانی که هر ماه، شش هفت بار تکرار شود را جدی بگیرید

به گفته متخصصان بیماری‌های دهان، یکی از نشانه‌هایی که از نظر ابتلای به بیماری ایدز باید جدی گرفته شود، بروز آفت‌های دهانی است که هر ماه، شش یا هفت بار تکرار شود و با هیچ روشی نیز قابل کنترل نباشد. توجه داشته باشید که ضایعات دهانی شامل ضایعات ویروسی، لثه و ضایعات ناشی از نقص در سیستم ایمنی می‌شود.

شربت و پاستیل‌های دارویی می‌توانند باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند شربت و پاستیل‌های دارویی می‌توانند باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند

مصرف برخی مواد غذایی مخصوصاً قندها و اسیدها می‌تواند باعث ایجاد حفراتی در دندان شده و زمینه‌ساز بروز پوسیدگی باشند.‌ تحقیقات جدید پژوهشگران اثبات کرده برخی داروها نیز حاوی ترکیباتی هستند که سیر پوسیدگی را تشدید می‌کند.

آیا می‌توان استامینوفن را بی‌رویه استفاده کرد؟ آیا می‌توان استامینوفن را بی‌رویه استفاده کرد؟

استامینوفن به این دلیل که بدون نسخه به فروش می رسد تبدیل به یکی از داروهایی شده که بسیاری از افراد برای استفاده از آن هیچ ترسی به دل راه نمی دهند و با کوچکترین احساس دردی مثل نقل و نبات این قرص را استفاده می کنند.

بین مشکلات ساختاری موها و پوسیدگی دندان ارتباط وجود دارد بین مشکلات ساختاری موها و پوسیدگی دندان ارتباط وجود دارد

نتایج یک تحقیق جدید پژوهشگران نشان داد با وجود این که همیشه توصیه می‌شود بهداشت دهان و رژیم غذایی مناسب موجب کاهش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود، اما سلامت موها و ژنتیک نیز نقش مهمی در این مورد ایفا می‌کنند.

افزایش آگاهی بیمار از وظایف دندان پزشکان ترمیمی است افزایش آگاهی بیمار از وظایف دندان پزشکان ترمیمی است

دکتر وحید رضائی مؤید رئیس چهاردهمین کنگره دندانپزشکی ترمیمی، افزایش آگاهی بیمار و انجام درمان های پیشگیرانه به منظور به حداقل رساندن پوسیدگی های دندانی  را از وظایف دندان پزشکان ترمیمی دانست.

حساس شدن دندان‌ها پس از جرم گیری طبیعی است حساس شدن دندان‌ها پس از جرم گیری طبیعی است

دکتر میترا برادران، دندان پزشک  با تاکید بر اینکه مراجعه منظم و یک نوبت در سال به دندانپزشک برای جرم‌گیری ضروری است، یادآور شد: نکته مهم این است که با دقت در نحوه مسواک زدن، تشکیل جرم به حداقل می رسد و حساس شدن دندان‌ها پس از جرم گیری طبیعی است و به مرور برطرف می‌شود.

پیش از مصرف هم‌زمان چند دارو با پزشک مشورت کنید پیش از مصرف هم‌زمان چند دارو با پزشک مشورت کنید

داروهایی که با تلاش دانش پزشکی برای مقابله با بیماری‌ها تولید می‌شوند اگر بدون مشورت پزشک در ترکیب باهم مصرف شوند، گاهی به معجونی سمی و کشنده تبدیل خواهند شد. در این نوشتار کوتاه با 4 دارو آشنا می‌شوید که تداخل یا استفاده همزمانشان سبب چنین نتیجه‌ای خواهد شد.

کاربرد لامینیت در ترمیم و اصلاح تاج دندان ها کاربرد لامینیت در ترمیم و اصلاح تاج دندان ها

لامینیت، درمان زیبایی است که برای برطرف‌کردن بدرنگی دندان‌ها، اصلاح نامنظمی و همچنین فواصل باز بین دندان‌ها به کار می‌رود.

نباید برای درمان، به اطلاعات پزشکی ویکی‌پدیا اعتماد کرد نباید برای درمان، به اطلاعات پزشکی ویکی‌پدیا اعتماد کرد
محققان در آمریکا به مقایسه اطلاعات دایره‌المعارف آنلاین ویکی‌پدیا درباره بیماری‌هایی همچون امراض قلبی، سرطان ریه، افسردگی و دیابت با تحقیقات پزشکی انجام شده درباره همین بیماری‌ها پرداختند. به گفته این تیم تحقیقاتی، بیشتر مقالات ارائه شده در این دایره‌المعارف آنلاین دربردارنده اشتباهات بسیاری است.

تسکین دندان درد با دگزامتازون و کورتون ها خطرناک است تسکین دندان درد با دگزامتازون و کورتون ها خطرناک است

دکتر "محمدحسین مصدق" معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان این که داروی دگزامتازون در مواقع خیلی ضروری باید استفاده شود، گفت: افراد از مصرف این دارو در دندان درد ساده یا سرماخوردگی ساده خودداری کنند، چرا که عوارض درازمدت این دارو خطرناک‌تر از درد یک دندان درد یا علائم سرماخوردگی ساده است.

 لفظ "بیمار" برای دریافت کننده خدمات دندان پزشکی مناسب نیست‎ لفظ "بیمار" برای دریافت کننده خدمات دندان پزشکی مناسب نیست‎

زيبايي در دندان پزشکي شامل آن دسته از خدماتي مي شود که به منظور ارتقاي وضع ظاهري دندان ها، لثه لب ها و در تمام قسمت هاي دهان انجام مي گيرد، اما لفظ بيمار براي فردي که خواستار دريافت درمان هاي زيبايي است صحيح نيست زيرا اين گونه درمان ها براي فردي انجام مي پذيرد که بيماري دنداني ندارد يا اين که به همراه نياز درماني، خواستار بهبود ظاهري دندان هاي خود است.

فرهنگ رسیدگی به دندان ها چگونه شکل می گیرد؟‎ فرهنگ رسیدگی به دندان ها چگونه شکل می گیرد؟‎

پايين بودن سطح آگاهي، بي توجهي به سلامت دندان ها يا بهتر بگوييم فرهنگ بهداشت دهان باعث شده است که براساس بررسي هاي انجمن دندان پزشکي ايران، پوسيدگي دندان، شايع ترين بيماري پس از سرماخوردگي در کشور شناخته شود.

دندان پزشکان، کودکان را از درمان محروم نکنند دندان پزشکان، کودکان را از درمان محروم نکنند

والدين با آگاه شدن از نقش مهم و اساسي دندان هاي شيري، انجام مراقبت هاي بهداشتي لازم، مراجعه و معاينات مرتب و منظم دنداني براي فرزندانشان را جدي بگيرند و همکاران دندانپزشک نيز در مواجه شدن با کودکاني که همکاري لازم را با آنان ندارند، با بي حوصلگي يا براي حفظ راحتي خود، بيمار را از درمان مناسب محروم نکنند.