دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
جستجو:
 

پوسیدگی های دندانی زودرس در کودکان پوسیدگی های دندانی زودرس در کودکان

  يكي از مشکلات شایع دردندان پزشكي كودكان، پوسيدگي های زودرس دندان هاي شيري است. اين مشكل  كه با نام علمي Early Childhood Caries ناميده مي شود، با ايجاد پوسيدگي در دندان هاي شيري سبب تخریب ساختار و درد دندانی مي گردد كه تبعاتي  چون مشكلات تغذيه و ظاهر نا زيبا را برای کودک در پي دارد.
از آنجا كه اين مشكل در سنين خیلی پايين شروع میشود، درمان اين پوسيدگي ها هم براي بيمار و هم براي دندان پزشك يك معضل محسوب مي گردد. اين در حالي است كه تنها با رعايت نكاتي ساده مي توان از بروز چنين مشكلي  جلوگيري كرد.

مسواک از چوب درخت سالوادورا پرسیکا مسواک از چوب درخت سالوادورا پرسیکا

قسمت‌های مختلف گیاه مسواک (سالوادورا پرسیکا) به علت دارا بودن تانن، ترکیبات گوگردی و ترکیبات ایزوتیوسیانات دارای اثر ضدمیکروبی قوی و گسترده بر روی انواع میکروارگانیسم‌ها است.

چای کیسه ای دشمن دندان شماست چای کیسه ای دشمن دندان شماست

.دکتر محمدرضا خامی، مدیر گروه آموزشی سلامت دهان و دندان پزشکی اجتماعی دانشکده دندان پزشکی تهران، در مطلب حاضر به مضرات و فواید «چای کیسه ای» اشاره کرده و در مجموع - بر اساس برداشت ناشر، روزنامه سلامت - آن را مضر دانسته اند.

نکاتی درباره لبخند لثه نما و درمان آن نکاتی درباره لبخند لثه نما و درمان آن
موضوع گامی اسمایل (Gummy Smile) یا لبخند لثه نما، یکی از مشکلات برخی مراجعین دندان پزشکی است که از دیده شدنِ زیادِ لثه ها هنگام لبخند یا خنده خود ناراحت هستند. هفته نامه سلامت این موضوع را با یکی از متخصصین حوزه دندان پزشکی مطرح نموده و مصاحبه ای با این متخصص پریودانتیکس (Periodontics) یا متخصص و جراح لثه انجام داده است که مطالعه این بحث کوتاه برای افراد مبتلا می تواند مقدمه ای برای پرسش های بهتر از دکتر خود باشد. ایردن

عادت مکيدن انگشت بچه تا 3-4 سالگی قابل برگشت است عادت مکيدن انگشت بچه تا 3-4 سالگی قابل برگشت است

با کنترل عادت مکيدن مداوم انگشتان در کودکان، از رويش نامناسب و جابجايي دندان‏ آنها جلوگيري کنيد.

ترمیمی زیبایی دندان یا درمان ارتدنسی؟ ترمیمی زیبایی دندان یا درمان ارتدنسی؟
افراد سودجو نیز با تقویت نگرانی بیماران، آنان را به جای درمان ارتودنسی که تخصص آن را ندارند به سمت درمان های آسیب رسان با برچسب های عامه پسند مانند سرعت بالای ردیف شدن دندان ها، هزینه کمتر و البته بدون درد هدایت می کنند.

ضایعات سرطان های دهان مردان بیشتر در زبان و در زنان در لثه ها دیده می شود ضایعات سرطان های دهان مردان بیشتر در زبان و در زنان در لثه ها دیده می شود

سرطان زبان يكي از سرطان هايي است كه پيشرفت هاي زيادي در مورد آن صورت نگرفته است، به افراد توصيه كرد: هرگونه تغيير ناگهاني در حركت زبان، تكلم، تغيير در غذا خوردن، تن صدا، بلع و در مجموع هرگونه تغيير در شكل ظاهري زبان را جدي بگيرند.

برخی مواردِ شکاف کام و لب قابل پیشگیری است برخی مواردِ شکاف کام و لب قابل پیشگیری است

شكاف كام و لب، شايع ترين ناهنجاري هاي سر و صورت است و نبايد از آن بترسيد چون قابل درمان است. اين بيماري در تمام كشورهاي دنيا شيوع دارد، ولي در كشورهاي فقير از كشورهاي پيشرفته و در نژاد سفيدپوست بيشتر از سياه پوست است. در كل از هر 700 ـ 600 تولد زنده در كل دنيا يك نفر به شكاف لب و كام مبتلاست.

عادت هایی که دندان ها را خراب می کنند عادت هایی که دندان ها را خراب می کنند

22مورد از عادت‌هایی که موجب خرابی دندان هایتان می‌شود را یادآور می شویم که امیدواریم آنها را بشناسید و انجام ندهید.

سفید كردن دندان‌ها با روش های طبیعی سفید كردن دندان‌ها با روش های طبیعی

در این مقاله کوتاه كه در سایت تخصصی ارگانیك به چاپ رسیده چند روش طبیعی و غیرشیمیایی برای سفید كردن دندان ها ارائه شده است.

دانستنی هایی در مورد جراحی فک دانستنی هایی در مورد جراحی فک
دکتر حسین بهنیا، متخصص جراحی دهان و فک و صورت از آلمان
تمایل به جراحی های زیبایی مدت زیادی نیست که مردم اکثر کشورهای دنیا را مشغول به خود کرده است. یکی از اصلی ترین انواع جراحی های زیبایی، جراحی فک است که در حیطه کاری جراحان دهان و فک و صورت قرار می گیرد.

خشکی دهان امکان پوسیدگی دندان ها را بیشتر می کند خشکی دهان امکان پوسیدگی دندان ها را بیشتر می کند

كاهش هورمون‌‌های زنان در دوران یائسگی موجب نازك شدن مخاط دهان، ‌سوزش دهان در اثر كاهش بزاق، تحلیل لثه و تحلیل استخوان حمایت‌كننده دندان می‌شود و به همین دلیل ممكن است لثه‌ها زود خون‌ریزی كنند

خشکی دهان سرعت پوکی استخوان را بیشتر می کند خشکی دهان سرعت پوکی استخوان را بیشتر می کند
تحقیقات نشان می دهد در افرادی که احساس خشکی دهان می‌کنند سرعت از دست دادن تراکم استخوانی نسبت به بقیه افراد بیشتر است و به نوعی به سمت استئوپروز می‌روند چرا که این بیماری خاموش است و علامتی ندارد.


روش های طبیعی کاهش بوی بد دهان روش های طبیعی کاهش بوی بد دهان
بوی دهان یکی از مسائلی است که بسیاری از مردم از آن رنج می برند و برخی نیز راه مقابله با آن را بلد نیست. این در حالی است که راه های زیادی برای مقابله با آن وجود دارد.

لیزر در تشخیص و درمان پوسیدگی دندان موثرتر از روش‌های رایج است لیزر در تشخیص و درمان پوسیدگی دندان موثرتر از روش‌های رایج است

روش‌های فعلی تشخیص این نوع پوسیدگی‌ها کاملا قطعی نیست در حالی که استفاده از لیزر جهت تشخیص اولیه و به منظور درمان پیشگیرانه پوسیدگی‌های سطوح جونده دندان گزینه کاراتری است.

ویتامین دی به طور قابل توجه در کنترل پوسیدگی دندان‌مؤثر است ویتامین دی به طور قابل توجه در کنترل پوسیدگی دندان‌مؤثر است

یافته‌های جدید محققان نشان می دهد که ویتامین D با جلوگیری از پوسیدگی دندان، سلامت دهان را ارتقا می‌ دهد.

 ترس از دندان پزشکی از والدین به فرزند منتقل می شود ترس از دندان پزشکی از والدین به فرزند منتقل می شود
اضطراب و ترس حاصل از مواجهه شدن با دندان پزشک از والدین به ویژه پدران به فرزندان انتقال می‌یابد.

مهم‌ترين قسمت مسواک زدن، تميز کردن ناحيه مجاورت دندان با لثه است مهم‌ترين قسمت مسواک زدن، تميز کردن ناحيه مجاورت دندان با لثه است

هدف اصلی يک مسواک زدن صحيح پاک کردن کليه مواد غذائی همراه با مواد رسوبی مختلف و ميکروارگانيسم هائی که به طور طبيعی بر روی کليه سطوح دندان جايگزين شده اند مي باشد.

اگر دندانتان شکست، تکه جدا شده را نزد دندان پزشک ببرید اگر دندانتان شکست، تکه جدا شده را نزد دندان پزشک ببرید
در صورت جدا شدن دندان از ریشه، آن را در محیط مرطوب و تمیز نگه داشته، در کمتر از 30 دقیقه به دندان پزشک مراجعه کنید.

راه های کنترل هراس بیماران از درمان های دندان پزشکی راه های کنترل هراس بیماران از درمان های دندان پزشکی

عوامل مختلفي ممکن است باعث ترس از دندان‌پزشکي شود، از درد و تجربه بد در مطب دندان پزشکي تا برخورد سرد بعضي دندان پزشکان. اما 10 توصيه به شما کمک مي‌کند که اگر با چنين ترسي دست به گريبانيد، بر آن غلبه کنيد