مقالات همایش ها | پایان نامه ها | پژوهش-ترجمه | آزمون ها

اوتیسم و دندانپزشکی کودکان

چكيده:
اوتیسم مشهور ترین اختلال فراگیر رشد است که در آن تعاملات اجتماعی ، رفتار ، گفتار و فانکشن شناختی فرد به شدت دچار اختلال می شود و شیوع آن 20-10 در هر ده هزار کودک است.
بسیاری از دارو هایی که برای درمان در جنبه های مرتبط با اوتیسم بکار می روند ، دارای عوارض جانبی سیستمیک و اوروفیشیال هستند و نیز با داروهای مورد استفاده در دندانپزشکی تداخلاتی دارند.
از سوی دیگر انجام درمان دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به اوتیسم پیچیدگی های خاصی دارد؛ این بیماران دامنه وسیعی از سطح درک و توانایی همکاری ضمن درمان دندانپزشکی را نشان می دهند.
ملاقات اولیه، گرفتن تاریخچه، حضور والدین در اتاق کار، تکنیکهای کنترل رفتار، استفاده از آرام بخشی خوراکی، تزریقی و یا استنشاقی، بیهوشی عمومی، مراقبتهای طولانی مدت دندانپزشکی و ... همه و همه باید تحت شرایط ویژه ای در این بیماران انجام گردد.
با توجه به شیوع نسبتا بالای اوتیسم در کودکان، دندانپزشکان بایستی با تظاهرات بیماری اوتیسم و جنبه های مرتبط با آن و نیز داروهای مصرفی این بیماران اشنایی داشته باشند و بتوانند والدین این کودکان را در انجام اقدامات پیشگیرانه دهان و دندان راهنمایی کرده، در صورت نیاز به درمان دندانپزشکی، شیوه درمان را با توجه به سطح تعاملات اجتماعی و شناختی بیمار، اصلاح نمایند.
در این مقاله مروری به بیان عوارض جانبی اروفیشیال و تداخلات دارویی و همچنین راهکارهای انجام درمان دندانپزشکی در بیماران اوتیستیک پرداخته شده است.


Preview image: 
-:  دکتر رها کوثری اصفهان،دکتر نجمه اخلاقی،دکتر مریم حاجی احمدی

بازگشت به فهرست