مقالات همایش ها | پایان نامه ها | پژوهش-ترجمه | آزمون ها

بررسی میزان آگاهی از عوارض استفاده از دستگاه الکتروسرجری در دندانپزشکان عمومی شرکت کننده در کنگره پروتز فیکس سال 1383

 
وجود عوارض ناشی ار عدم آگاهی از اصول دستگاه مثل تخریب بافت (بخصوص استخوان) ،‌ تحلیل دائمی لثه ،‌ به تعویق افتادن ترمیم زخم ،‌ ایجاد اسکار ،‌ عدم تامین زیبایی در بافت و ایجاد سوختگی شدید در پی تولید شوک الکتریکی که همگی به نوعی باعث شکست درمان می شود را می توان با دادن اطلاعات و آگاهی صحیح از بین برد .
مواد  و روش ها : تحقیق به روش توصیفی با استفاده از پرسشنامه بر روی 200 نفر از دندان پزشکان عمومی شرکت کننده در کنگره ی پروتز سال 1383 صورت پذیرفت . این دندان پزشکان عمومی  بوده ،‌ و برای انجام کارهای پروتز فیکس از الکتروسرجری استفاده می کردند
یافته ها : زنان از میزان آگاهی بالاتری نسبت به مردان برخوردار بودند . در ضمن میزان آگاهی دندانپزشکان با افزایش سابقه ی کار و سن دارای روند افزایشی بود. بیشترین میزان آگاهی بسیار خوب مربوط به سابقه ی کار 30-25 سال (63%) و گروه سنی 45 سال و بالاتر (8/34%) بود و کمترین میزان آگاهی مربوط به میزان آگاهی 45-35 سال (4 %) و سابقه ی کار 10-5 سال (4در صد) بود .
نتیجه گیری  و توصیه : - با اجرای دوره های باز آموزی وایجاد فرصت ها ی مناسب مطالعاتی می توان سطح آگاهی دندانپزشکان را در مورد عوارض دستگاه الکتروسرجری در حد بسیار مطلوبی ،‌ بالا برد.
 
احمدي. ايزدي


Preview image: 
موضوع:  پروتز
Level:  Undergraduate

بازگشت به فهرست