برای دیدن عناوین قوانین مختلف، لطفاً اینجا کلیک کنید

بورس تحصیلی به منظور ادامه تحصیل در دوره دکترای تخصصی

 الف- شرایط عمومی آزمون و اعطای بورس
1- اعتقاد به دین مبین اسلام و نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه
تبصره: اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی از شرایط ایمان و اعتقاد به اسلام مستثنی هستند.
2- تابعیت جمهوری اسلامی ایران
3- نداشتن منع قانونی ادامه تحصیل از لحاظ خدمت نظام وظیفه عمومی جهت داوطلبان مرد
متقاضی ادامه تحصیل بایستی دارای یکی از شرایط زیر باشد:
1-3- کارت پایان خدمت
2-3- معافیت پزشکی
3-3- معافیت دائم و تحت تکفل
4- متقاضیان مونث طبق اصلاحیه قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور مصوب 14 اسفند      79 (مجلس شورای اسلامی) با رعایت مفاد ماده (18)قانون گذرنامه مجاز به اعزام می باشند.
5- نداشتن هیچ گونه رابطه استخدامی و یا تعهد سازمان ها، وزارتخانه ها و نهادها به غیر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان های وابسته
6- داوطلب پس از قبول نهایی به هیچ عنوان مجاز به تغییر محل تعهد خدمت خود نمی باشد و هر گونه اقدام در این خصوص به منزله انصراف از بورس تحصیلی تلقی خواهد شد.
7- پذیرفته شدگان نهایی بر اساس سیاست های کلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وبا توجه به نظر دانشگاه و یا موسسه محل تعهد خدمت تمام یا بخشی از مدت تحصیل خود را در خارج از کشور خواهند گذراند.
8- برخورداری از سلامت کامل جسمانی و روانی به تأیید دانشگاه و یا موسسه محل تعهد

ب- شرایط اختصاصی آزمون و اعطای بورس
1- دارا بودن مدرک معتبر تحصیلی کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی گروه پزشکی(پزشکی، دندان پزشکی، دارو سازی، دامپزشکی یا دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی)
دارندگان مدرک تخصصی(Ph.D) و یا متخصصین و نیز دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های دکترای تخصصی(Ph.D) یا دستیاری مجاز به شرکت در آزمون نمی باشند.
2- متقضیانی که تا تاریخ 29 اسفند 85 فارغ التحصیل خواهند شد لازم است گواهی مبنی بر فراغت از تحصیل خود را حداکثر تا تاریخ 25 آبان 85 به صورت محرمانه توسط اداره کل آموزش دانشگاه ها ارسال نمایند.
3- داوطلبین متولد 1فروردین 56 به بعد مجاز به ثبت نام در آزمون می باشند.
تبصره: سن داوطلبین بر حسب موارد ذیل حداکثر تا 10 سال افزایش خواهد یافت (حداکثر تا سن 40سال)
1-3- اعضای هیٱت علمی و یا مستخدمین رسمی و پیمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مراکز تابعه و دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی یک سال به ازاء هر سال خدمت تا سقف 10 سال اضافه می گردد.
2-3- دارندگان کارت پایان خدمت وظیفه عمومی معادل طول خدمت
3-3- آزادگان جنگ تحمیلی، یک سال به ازای هر سال اسارت
       4- سن فرزندان داوطلبین در آزمون، در زمان ثبت نام نباید بیش از 8سال(متولدین 1فروردین78 به بعد)باشد.
تبصره: برای کارمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و موسسات تابعه حداکثر سن فرزندان 10 سال می باشد.
- سهمیه های پذیرش در این آزمون به صورت ذیل می باشد:
5- سهمیه رزمندگان:20% از ظرفیت کل پذیرش هر رشته به رزمندگان و ایثارگران اختصاص دارد.
بر اساس آئین نامه اجرائی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان داوطلب بسیجی و اصلاحیه های بعدی آن، افراد زیر می توانند از سهمیه رزمندگان و ایثارگران استفاده نمایند.
1-5-رزمندگان بسیجی، که از تاریخ31 شهریور 1359 لغایت31 فروردین1367 حداقل شش(6)ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی حضور داشته اند. این داوطلبان بایستی مدت حضور خود را بر حسب روز که به تأیید ستاد مرکزی نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رسیده باشد، در ردیف 16 تقاضانامه ثبت نام درج نمایند.
تبصره: مدت حضور یا خدمت در جبهه سربازان و پاسداران وظیفه و همچنین تعهدات و مأموریت های خدمتی پرسنل وزارتخانه ها، سازمان ها و ارگان های نظامی در جبهه و نیز طرح 6ماهه دانشجویان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، حضور داوطلبانه تلقی نمی شود
2-5-جانبازان انقلاب اسلامی: جانبازان انقلاب اسلامی با حداقل 25%جانبازی با ارسال فرم مخصوص استفاده از سهمیه مصوب از بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان محل اقامت خود می توانند از این سهمیه استفاده نمایند. این داوطلبان بایستی گواهی حضور داوطلبانه در جبهه و درصد جانبازی خود را(25 درصد جانبازی معادل 6ماه و به ازای هر 10 درصد اضافی، 6ماه)به روز محاسبه نموده و در ردیف 16 تقاضانامه ثبت نام درج نمایند.
3-5- فرزندان و همسران جانبازان: با حداقل جانبازی 50%و بالاتر با ارائه گواهی مربوطه از بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان محل اقامت خود می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده نمایند. این داوطلبان بایستی مدت جبهه شخص جانباز را بر حسب روز در ردیف 16 تقاضانامه ثبت نام درج نمایند.
4-5- فرزندان و همسران شهدا: این داوطلبان بایستی عدد 180 را به عنوان مدت جبهه در ردیف 16 تقاضانامه ثبت نام درج نمایند و با ارسال تصویر کارت شناسایی شاهد و یا معرفی نامه استفاده از سهمیه مصوب از بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان محل اقامت خود در آزمون شرکت نمایند.
5-5- آزادگان: این داوطلبان ضمن دریافت معرفی نامه استفاده از سهمیه مصوب از بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان محل اقامت خود و ارسال آن به همراه مدارک ثبت نام، بایستی مدت اسارت خود را بر حسب روز در ردیف 16 تقاضانامه ثبت نام درج نمایند.
6-5- فرزندان و همسران آزادگان: این داوطلبان نیز همانند آزادگان ضمن دریافت معرفی نامه مذکور از بنیاد شهید و امور ایثارگران محل اقامت خود و ارسال آن به همراه مدارک ثبت نام، بایستی مدت اسارت آزاده منتسب به خود را بر حسب روز در ردیف 16 تقاضانامه ثبت نام درج نمایند.
تبصره 6-5- فرزندان آزادگان جنگ تحمیلی و جانبازانی که متحمل ضایعات بیش از 50% شده اند در حکم فرزندان شاهد محسوب گردیده و بایستی عدد 180 را به عنوان مدت جبهه در ردیف 16 تقاضانامه ثبت نام درج نمایند.
جهاد گران جهاد سازندگی: این داوطلبان بایستی مدت حضور داوطلبانه خود در مناطق عملیاتی را بر حسب روز(که به تأیید اداره کل امور جهاد گران رسیده باشد)در ردیف 16 تقاضانامه ثبت نام درج نمایند.
تذکر: بر اساس قوانین موجود، داوطلبانی که از سال 1368به بعد یک نوبت با استفاده از سهمیه رزمندگان در آزمون های ورودی پذیرفته شده اند، تنها در صورتی که دارای حداقل مدت 12ماه حضور داوطلبانه در جبهه های نبرد حق علیه باطل باشند، می توانند مجدداً از سهمیه رزمندگان استفاده نمایند .جانبازان انقلاب اسلامی با 35%جانبازی و بالاتر و یا 25%جانبازی و حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه های نبرد حق علیه باطل شرایط استفاده مجدد از سهمیه را دارا می باشند.
6- مابقی ظرفیت به صورت 70%(هفتاد درصد)سهمیه داوطلبان آزاد و 30%(سی درصد)سهمیه مربیان و کارشناسان ارشد رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و موسسات تابعه می باشد. ضمناً سهمیه مربیان و کارشناسان رسمی برای مناطقی که بر اساس اعلام هیٱت دولت محروم شناخته شده اند به 40%افزایش می یابد. این سهمیه شامل حال کلیه مستخدمین رسمی(قطعی، آزمایشی و پیمانی) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه ها و سازمان های وابسته که در یکی از استان های بوشهر، کردستان، کهگیلویه و بویر احمد، اردبیل، سمنان، گلستان، سیستان و بلوچستان، ایلام، لرستان و هرمزگان مشغول به خدمت هستند می گردد.
ضمناً کارشناسان رسمی (آزمایشی، قطعی و پیمانی)دانشگاه ها/ دانشکده های علوم پزشکی بیرجند، رفسنجان و سبزوار نیز می توانند از سهمیه مناطق محروم استفاده نمایند.
1-6-داوطلب مربی به شخصی اطلاق می گردد که عضو هیٱت علمی رسمی دانشگاه های علوم پزشکی باشد.
2-6-داوطلب کارشناس ارشد به شخصی اطلاق می گردد که حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته های علوم پزشکی و یا دکترای عمومی در یکی از رشته های گروه پزشکی و یا دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی بوده و به صورت کادر رسمی قطعی و یا آزمایشی در یکی از موسسات وابسته به وزارت متبوع مشغول به خدمت باشد.
3-6-داوطلبانی که مشمول بندهای 1-6 و2-6 نمی شوند باید از سهمیه آزاد استفاده نمایند
7- شرط پذیرش برای سهمیه مربیان و کارشناسان ارشد دانشگاه ها و مؤسسات وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سهمیه رزمندگان اخذ80 %نمره آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد در آن رشته می باشد.
8- مرحله کتبی آزمون به صورت متمرکز توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار خواهد شد و نتیجه آن جهت مراحل بعدی به دانشگاه محل ثبت نام متقاضی اعلام خواهد شد
9- متقاضیان می توانند فقط یک رشته در سه دانشگاه به ترتیب اولویت انتخاب نمایند.
تبصره: اعلام پذیرش نهایی داوطلبان از طریق دانشگاه محل پذیرش متقاضی، صورت خواهد گرفت.
10- متقاضیان نباید به موسسه یا دستگاه دیگری غیر از دانشگاه بورس دهنده تعهد داشته باشند. درغیر این صورت موظفند پس از اعلام نتیجه نهایی ظرف یک ماه، موافقت سازمان یا موسسه مربوطه را جهت انتقال به دانشگاه بورس دهنده ارائه نمایند و در صورت عدم ارائه، قبولی آن کان لم یکن تلقی می گردد.
11- آزمون رشته های طب سالمندان –طب ورزشی و جامعه شناسی پزشکی در آزمون دستیاری برگزار می گردد. لذا افرادی که درخواست شرکت در رشته های طب ورزشی – طب سالمندان و جامعه شناسی پزشکی را دارند علاوه بر ثبت نام در آزمون اعزام می بایست در امتحان دستیاری ثبت نام و شرکت نمایند. ضمناً این افراد از پرداخت مبلغ 000/60 ریال معاف می باشند.

ج- شرایط اعزام دانشجو
1- مدت اعتبار بورس از تاریخ موافقت نهایی دانشگاه به مدت 2سال می باشد. و این مدت به هیچ وجه قابل تمدید نمی باشد.
2- احراز حد نصاب خاص زبان خارجی قبل از اعزام الزامی است. ارائه میانگین نمره 5/6 و یا 6 به شرط احراز نمره 6 در هر چهار باند در امتحان زبان انگلیسیIELTS و یا معادل آن در سایر آزمون های بین المللی مورد تأیید وزارت متبوع تا حداکثر یک سال پس از اعلام قبول شدگان ضروری است و در صورت عدم ارائه نمره مذکور در طی مدت ذکر شده قبولی کان لم یکن تلقی می گردد.
3- گرفتن پذیرش از کشور و دانشگاه محل تحصیل به عهده پذیرفته شده نهایی می باشد.
4- پذیرفته شدگان نهایی باید قبل از صدور حکم بورس، وثیقه ملکی و ضمانت لازم را مبنی بر این که پس از اتمام تحصیلات به ایران مراجعت و در محلی که تعهد سپرده اند به میزان، دو برابر مدت تحصیل خدمت خواهند نمود بسپارند. مبلغ ضمانت مطابق دستور العمل  مصوبه شورای اجرایی بورس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد.
تبصره: سایر شرایط اعزام نهایی دانشجو مطابق آئین نامه اعطای بورس تحصیلی خارج از کشور خواهد بود.

د- مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون ورودی
1- تکمیل دقیق دو نسخه فرم شماره 1(تقاضانامه ثبت نام)
2- تکمیل دقیق دو نسخه فرم شماره 2(گزینش)
3- 8 قطعه عکس 3در 4 جدید تمام رخ پشت نویسی شده(یک قطعه به فرم شماره(1)و یک قطعه به فرم شماره(2)الصاق گردد.)
4- یک نسخه فتوکپی کلیه صفحات شناسنامه داوطلب و همسر و صفحه اول شناسنامه فرزندان
5- یک نسخه فتوکپی آخرین حکم کارگزینی برای سهمیه مربیان و کارشناسان ارشد و مستخدمین رسمی و پیمانی
6- یک نسخه مدارک خواسته شده مندرج در بندهای 1-5 الی6-5 واقع در قسمت ب متخصص سهمیه رزمندگان
7- مدرک معتبری که نمایان گر فراغت از تحصیل داوطلب در دوره مربوطه باشد با ذکر معدل،(مدرک تحصیلی خارج از کشور باید به تأیید یکی از وزارت خانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا علوم، تحقیقات و فن آوری رسیده باشد.)
8- گواهی مبنی بر فراغت از تحصیل دانشجویان ترم آخر با ذکر معدل(این گواهی باید حداکثر تا تاریخ 25 آبان 85 به صورت محرمانه توسط اداره کل آموزش دانشگاه های محل تحصیل ارسال گردد.)
9- اصل فیش بانکی به مبلغ 000/60 ریال به حساب 1278.خزانه داری کل نزد بانک مرکزی (قابل پرداخت در کلیه شعب بانک ملی ایران)ضمناً وجه ثبت نام تحت هیچ شرایط مسترد نخواهد شد.(رشته های طب ورزشی- طب سالمندان و جامعه شناسی پزشکی نیازی به پرداخت وجه فوق را ندارند)
چند نکته مهم در خصوص چگونگی نحوه تنظیم فرم ثبت نام:
1-    داوطلب باید رشته امتحانی(از جدول شماره1)و نام و کد دانشگاه های محل ثبت نام،(از جدول شماره2)را در بالای فرم تقاضانامه ثبت نام مشخص نماید.
2-    در ردیف 16 داوطلب باید سهمیه خود را با توجه به مندرجات بند(ب-5)و(ب-6)مشخص نماید. هر داوطلب تنها مجاز به انتخاب یک سهمیه می باشد و در صورت عدم انتخاب سهمیه، در سهمیه آزاد سنجیده خواهد شد.
تذکرات مهم:
1-    مندرجات فرم ثبت نام باید دقیق و صادقانه تکمیل شود.
2-    مسؤولیت صحت کلیه مندرجات فرم تقاضانامه ثبت نام به عهده داوطلب خواهد بود.
3-    مدارک ارسالی به هیچ وجه مسترد نخواهد شد.
4-    به مدارک ناقص یا مدارکی که پس از مهلت مقرر و یا به طریقی غیر از پست سفارشی ارسال شوند ترتیب اثر داده نخواهد شد.
5-    در مندرجات فرم تقاضانامه، پس از ارسال هیچ تغییری نمی توان داد. بنابراین داوطلب باید از ارسال تقاضانامه برای بار دوم جداً خودداری کند. زیرا این عمل منجر به ابطال اصل تقاضانامه نیز خواهد شد.
6-    هر موقع مشخص شود که باید داوطلب حقایق را کتمان نموده و واجد شرایط و ضوابط مندرج در این اطلاعیه نمی باشد در هر مرحله ای از آزمون و اعزام، محروم خواهد شد.
7-    با توجه به این که افراد پس از اتمام تحصیل تا اتمام زمان تعهد در کادر هیٱت علمی مشغول به خدمت می گردند لذا دانشگاه ها/ موسسات دارای ظرفیت، ملزم به بررسی صلاحیت های عمومی، علمی، اجرایی، و گزینش داوطلبان بوده که علاوه بر ارسال مدارک خواسته شده در مهلت مقرر، واجد شرایط از هر لحاظ تسخیص داده شوند.
1-7 بدیهی است دانشگاه/ موسسه دارای ظرفیت در آزمون به هر دلیلی که داوطلب را واجد شرایط استفاده از سهمیه خود نداند می تواند از معرفی داوطلب خودداری نموده که در این صورت داوطلب حق هیچ گونه اعتراضی را نخواهد داشت.
ه- نحوه ارسال مدارک و شرکت در آزمون ورودی
1- داوطلبان باید مدارک فوق را از طریق پست سفارشی به آدرس دانشگاهی که به عنوان اولویت اول انتخاب نموده اند ارسال نمایند.
2- تاریخ برگزاری آزمون طبق جدول ذیل می باشد و محل برگزاری آزمون در روز توزیع کارت اعلام خواهد گردید.
3- متقاضیان پس از ارسال مدارک جهت کسب اطلاع نهایی و تکمیل مدارک حداکثر تا تاریخ30 آبان 85 به دانشگاه محل ثبت نام مراجعه نمایند در غیر این صورت دانشگاه محل ثبت نام و وزارت درمان و آموزش پزشکی در مورد عدم صدور کارت شرکت در آزمون هیچ گونه مسؤولیتی ندارند.
4- قبول شدگان مرحله اول آزمون زمان تاریخ مصاحبه تا تاریخ مصاحبه را از طریق دانشگاه پذیرفته شده پیگیری نمایند.
برنامه زمان بندی در خصوص اعطای بورس تحصیلی خارج از کشور به منظور ادامه تحصیل در دوره
ثبت نام
5 آبان 85 لغایت 15آبان 85
اطلاعیه تکمیلی(در صورت تغییرات)
16 دی 85
توزیع کارت ورود به جلسه آزمون
18بهمن 85
زمان و ساعت برگزاری آزمون
پنج شنبه 19 بهمن 85 ساعت 9 صبح
ضمناً اطلاعیه ثبت نام در شبکه اینترنت به آدرس:
http:/dme.hbi.ir/sanjesh نیز عرضه خواهد شد.
از هر گونه تغییری در این اطلاعیه و در شرایط و ضوابط آزمون صرفاً از طریق آدرس اینترنتی موافق اعلام خواهد شد. لذا کلیه داوطلبان شرکت در آزمون موظف به کسب آخرین اطلاعات از این طریق بوده و در صورت عدم توجه به اخبار و اطلاعات ارائه شده حق هیچ گونه اعتراضی را نخواهد داشت./
24 مهر 85

فرم شماره 1
فرم شماره 2
جدول شماره رشته های مصوب دانشگاه های علوم پزشکی و مؤسسات وابسته1
لیست شماره یک
آزمون پذیرش اعطای بورس تحصیل خارج از کشور
لیست واجدین شرایط شرکت در رشته:
نام دانشگاه:
ردیف
نام
نام خانوادگی
نام پدر
شماره شناسنامه
رشته تحصیلی
ملاحظات
 
 
 
 
 
 
 

لیست شماره دو
آزمون پذیرش اعطای بورس تحصیل خارج از کشور سال 85-86
لیست عدم واجدین شرایط شرکت در رشته:
نام دانشگاه:

ردیف
نام
نام خانوادگی
نام پدر
شماره شناسنامه
رشته تحصیلی
ملاحظات
       

جدول شماره 2مبنا: 
وزارت

بازگشت به فهرست