مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 

ظرف های یکبار مصرف

  در حفظ محیط زیست بکوشیم
ظرف های یکبار مصرف
پیشرفت و تمدن بشری گاهی منجر به تولید وسایلی می شود که اگرچه درآن مقطع، قسمت اعظمــی از مشکلات زندگــی مدرن را حل می کند ولـی عوارض آن بعداً مشکلات جــدیدی برای بشر و کــره زمین به وجود می آورد . کیسـه های پلاستیکی و ظرف های یک بار مصرف پلاستیکی با توجــه به غیر قابل اجتناب بودن استفاده از آن ها یکـی از مشکلات جدی دهه های اخیـر می باشند . هنــوز خیلــی از ما به یاد می آوریـم زمانــی را که برای خرید های روزانه به همــراه خود کیســه ای پارچه ای برداشته و خریدهایمان را پس از گذاشتن در پاکت های کاغذی، داخل آن  قرار می دادیم .
    در سال های اخیر، مسؤلان وزارت بهداشت در مورد اثرات سوء ظرف پلاستیکی پلــی استایرونی و PVC بر روی مواد غذایــی داخل آن ها، بارها هشـدار داده و مؤکداً استفــاده از ایـن ظرف ها را برای مواد بالای 65 درجه و بسته بندی روغن های خوراکی ممنوع کرده اند . ضمن آن که ضرر استفاده از موادی اسیدی و چربی مانند نوشابه و کاکائو در این ظرف ها کم تر از چای داغ نیست.
    ظرف یک بــار مصرف، عمــدتاً از پلی استایــرن و PVC که وابسته به مواد نفتــی و فسیلــی می باشند، ساخته شده اند. منومر استایــرن که تشکیل دهنــده پلــی استایـرن می باشد در مواجهه با دمای بالای 65 درجه سانتی گراد و در مجاورت با چربی ها و مواد اسیدی، آزاد شـده و از موادی است کـه سرطان زایی آن ثابت شده است . ضمنأ  جهت ساخت ظـرف های یک بار مصرف، به پلــی استایرن و PVC که مادة تشکیـل دهنده این ظرف ها می باشند، انواع نرم کننده ها، پایدار کننده ها، روان کننده ها، رنگ دانه ها و پرکننده ها اضافه می شود که همگـی آن ها برای سلامتــی مضر هستند. این ظرف ها اصولاً شفاف یا نیمه شفاف، شکننده، نرم و فومی می باشند.
 ظرفـ هائی از نظــر کیفــی مرغوبند که سطح آن ها یک نواخت بوده و در مقابل نور  رگه رگه نباشد. ضمن آن که تیرگی و لکه نیز نباید در آن ها  دیده شود .
    بـرابـر با آمــار غیـر رسمــی در سال 85 حدود پانصــد وهفتاد هزار تن ظرف یک بار مصرف پلــی استایرونی تولید شده است. با توجــه به ایـن که می دانیم بازیافت پلاستیک در طبیعت به طــور طبیعــی در حدود 300 الی 500 سال می باشد، می توانیم پیش بینی کنیم که در اثر اســتفاده بــی رویه از پلاستیک، چه بلایـــی بر سر خانه مان زمین، وارد خواهــد شد . به طــور خلاصــه، مضـرات ظرف های یک بــار مصرف پلاستیکی عبارتنــد از : 1 - مهاجرت مونومــر از ظرف به داخل مواد موجـــود در ظرف در شرایــط خاص و در نهایت سرطان زایــی . 2 - عــدم سازگاری با محیــط زیســت وطبیعت. 3 - مواد اولیــه آن از منابع غیر قابل تجدید تأمین شده و باعث هدر رفتن سرمایه ملی می شوند .
    کشورهای پیش رفته مدت هاست که به فکر تولید ظرف یک بار مصــرف و بستــه بنـدی غیر وابسته به مواد فسیلی و نفتی افتاده اند و از پلیمرهای گیاهی مانند سیب زمینــی ، ذرت و گنــدم در ساخت ظــرف یک بار مصرف استفاده می نمایند. امیـــد است به تدریج ظرف یک بار مصــرف بیوپلیمــری، کاغــذی و پلــی پروپیلنــی، جای گزین ظرف یک بار مصرف پلاستیکی شـود . جالب است بدانیــم که در جهت حفــظ محیــط زیست، المپیک 2008 چین، به علت استفاده وسیع از ظرف های یک بار مصرف گیاهی، به المپیک سبز مشهور شد
    خوشبختانه از سال 86 ظرف یک بار مصـرف گیاهی در ایران ساخته می شود. از مزایای ظرف یک بار مصرف گیاهی می توان به : 1 – عدم مهــاجرت منومــرها به داخــل مــواد غذایی . 2 – سازگاری با محیط زیست و تجزیه پذیری آن ها حداکثر پس از 6 ماه در طبیعت . 3 – قابل استفاده بودن به عنوان غذای دام پس از مصرف . 4 – تهیه شده از مواد تجزیه پذیر و عــدم وابستگی به مــواد اولیــه نفتی ، اشاره نمــود. به اضافه ایــن که ظرف ساخته شده از پلیمـــرهای گیاهی در مایکروفر قابل استفاده است و هیچ گونه محدودیتی از نظر دما ندارد و دمای تا 100 درجه را تحمل می کنند .
    امید است با فرهنگ سازی وسیع در سطــح جامعــه از طــریق صــدا و سیما و روزنامــه ها استفــاده از ظرف های یک بار مصرف گیاهی در رستوران ها و جشن ها و مجامـع مختلف رایج  شــود تا بیش از ایـن به طبیعت و سلامت افراد جامعه زیان وارد نشود. اگرچه هم اکنـون قیمت ایــن ظرف نسبت به ظرف مشابه پلاستیکی حدود 10 الی 15 درصــد گران تــر می باشــد ولــی، اگـر هزینه های مربوط به بازیافت پلاستیک و هزینــه های مربوط به درمان بیماری های ناشــی از ظــرف یک بــار مصرف پلاستیکــی را محاسبه نماییم، می توانیم نتیجه بگیریم که ظرف های گیاهی نه فقط گران تــر نیستنــد، بلکــه در نهایت بــرای جامعه ارزان تر خواهند بود. شرکت تعاونی دندانپزشکان ایران امیدوار است در آینده ای نزدیک بتوانـد به عنوان یکی از مراکز پخش ظرف یک بار مصرف گیاهـــی و مخصوصــاَ آن دستــه از ظرف های یک بــار مصرف  گیاهـــی قابل اســتفاده در مطب ها شــود.

Tags: 
تعداد نمایش ها: 5383
-: 
Miran, Mahmud دکترمیران، محمود

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...