مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
انواع آنفلوانزا در حيوانات و انسان

انواع آنفلوانزا در حيوانات و انسان


انواع آنفلوانزا در حيوانات و انسان 

گردآوری و ترجمه:
دکتر فریبا کرامت - پزشک، متخصص بیماری های عفونی
                                   
آنفلوانزا بیماری حاد تنفسی به علت عفونت با ویروس آنفلوانزا می باشد که دستگاه تنفسی فوقانی و یا تحتانی را درگیرمی کند و اغلب همراه با علائم و نشانه هایی از جمله تب، سردرد، درد عضلانی و ضعف تظاهر می کند. ویروس آنفلوآنزا جزء خانواده اورتو میکسوویریده می باشد و سه نوع دارد (C,B,A)و براساس آنتی ژن های H (هماگلوتینین) و N (نورآمینیداز) به ساب تایپ های مختلف تقسیم می شود . آنفلوآنزای A مسئول اکثر اپیدمی ها  و پاندمی ها  می باشد و 16 ساب تایپ H و 9 ساب تایپN دارد . اپیدمی آنفلوانزای A هر 3-1 سال و پاندمی آن هر 10 تا 15 سال می تواند به علت تغییرات آنتی ژنی گسترده اتفاق می افتد. اولین پاندمی آنفلوآنزای  A (H2N8) در سال 90-1889 رخ داد و آخرین پاندمی در سال 78- 1977با (H1N1) A بوده است. در سال 1997 مواردی از آنفلوانزا در انسان به علت ویروس آنفلوآنزا پرندگان يا (H5N1//A) avian در هنگ کنگ گزارش شد که در طول شیوع وسیع آنفلوآنزا در ماکیان بوده است و تا سال 2007 تعداد261 مورد آنفلوآنزای پرندگان در انسان در ده کشور در آسیای میانه و شرقی گزارش شد که تمام بیماران در تماس مستقیم با ماکیان عفونی شده بودند و هیچ موردی از انتقال انسان به انسان گزارش نشد و مرگ و میر بالا (60%) داشت (1). اپیدمی آنفلوآنزای A به طور ناگهانی شروع می شود و در عرض 2 تا 3 هفته به پیک می رسد و مدت 2-3 ماه طول می کشد و میزان حمله (attack rate) در اپیدمی های مختلف متفاوت است و10 -20% در جمعیت عادی می باشد. در طول پاندمی 1957 میزان حمله (attack rate) در جوامع روستایی 50% گزارش شده است(1).
Infuenza in human&animal influenza آنفلوانزا بیماری حاد تنفسی
بیماری آنفلوآنزا دوره کمون 18 تا 72 ساعت دارد و در عرض 5-2 روز (اکثرا در عرض یک هفته ) علائم بیماری در آنفلوآنزای بدون عارضه بهبود پیدا می کند ، ولی سرفه ممکن است 2-1 هفته بیشتر طول بکشد و حالت ضعف و سستی برای چندین هفته طول می کشد. سایرعوارض آنفلوآنزا در  افراد 64 سال به بالا و برخی بیماریهای مزمن مثل بیماری قلبی یا ریوی، دیابت، هموگلوبینوپاتی، نارسائی کلیه و ایمونوساپرشن بیشتر است. همچنین شیرخواران زیر 2 سال و خانمهای حامله درتريمستر دوم و سوم در خطر بالای عوارض آنفلوآنزا می باشند. شایعترین عارضه آنفلوآنزا پنومونی می باشد که شامل پنومونی اولیه آنفلوآنزا، پنومونی باکتریال ثانویه و پنومونی ویروسی و باکتریال توام می باشد(1).
پنومونی اولیه آنفلوآنزا شیوع کمتری دارد ولی شدیدترین عارضه پنومونی می باشد که در بیماران مبتلا به آنفلوانزا که علائم بیماری فروکش نمی کند و شدیدتر و پیشرونده با تب مداوم، تنگی نفس و سیانوز و گاهی خلط همراه با رگه های خونی می تواند باشد. در گیری ریه به علت ویروس آنفلوآنزا با انفیلتراسیون اﻧﺘـﺮﺳﺘﯿﺴﯿــــﻞ منتشر و یا سندرم دیسترس تنفسی حاد همراه است. عوارض دیگر درگیری ریوی شامل بدتر شدن بیماری ریوی  انسدادی مزمن و تشدید برونشیت مزمن و آسم و در بچه ها علائم کروپ می باشد. سینوزیت و اوتیت مدیا هم می توانند از عوارض آنفولوآنزا باشند. عوارض خارج ریوی شامل سندرم ری (Reyes syndrome)به دنبال مصرف آسپرین، سینوزیت، رابدومیولیز و میوگلوبینواوری می باشند . در گیری سیستم عصبی مرکزی ، سندرم شوک توکسیک و همچنین نارسائی قلبی و کلیوی هم گزارش شده است. در بیماران با آنفلوآنزای (H5N1)A بیشتر از 50% درگیری ریوی و تظاهرات خارج ریوی شامل اسهال و در گیری CNS داشتند و مرگ همراه با اختلال عملکرد چند سیستم شامل نارسائی کلیوی و قلبی بوده است(1). آنفلوانزایی که توسط هر یک از اعضای خانواده ارتومیکسوویریده در خوک به وجود می آید، آنفلونزا خوكي( Swine ) نامیده می شود. ویروس های عامل آنفلوانزا در خوک (SIV) به دو دسته آنفلوانزای A (نوع شایع) و C (نادر) تقسیم می شوند.
influenza آنفلوانزا بیماری حاد تنفسی
شیوع آنفلوانزای B در خوک ها تا به حال دیده نشده و هر سه نوع ویروس در انسان آندمیک هستند. افرادی که با مرغ ، خروس و خوک سر و کار دارند (به ویژه در تماس مداوم)، در خطر ابتلا به عفونت قرار دارند. ویروس SIV می تواند تغییراتی در خود ایجاد کرده و به شکل قابل انتقال از انسانی به انسان دیگر در آید. شیوع آنفلوانزای خوکی سال 2009 با همین مکانیسم رخ داده است (2).  بیماری آنفلونزا در خوک ها برای اولین بار در پاندمی  سال های 1918 تا 1919 تشخیص داده شد و ویرویس آنفلونزای خوکی در سال 1974 برای اولین بار از یک انسان جدا شد(4،3).در بین سال های 1985 تا 2005 ، 37 مورد آنفلونزای خوکی در افراد غیر نظامی از کشورهای آمریکا، چک اسلواکی سابق، هلند، روسیه ، سوئیس و هونگ کونگ گزارش گردیده است. 6 بیمار (17% موارد) فوت کردند. 44% از موارد مواجهه شناخته شده با خوک داشتند(2). در سال 1976، ویروس آنفلونزای خوکی منجر به عفونت تنفسی در 13 سرباز در نیوجرسی آمریکا شد که یک نفر از آنها فوت کردند. هیچ کدام از این سربازان تماسی با خوک نداشتند(5).مطالعه اپیدمیولوژیکی که بعدا انجام شد نشان داد که بیش از 230 سرباز با ویروس آلوده شده بودند (3،6).
Influenza virus آنفلوانزا بیماری حاد تنفسی
در ماه های مارس و آوریل سال 2009، شیوع بیمار تنفسی برای نخستین بار در مکزیک گزارش شد که با بررسی های انجام شده سرانجام مشخص شد که عامل آن ویروس آنفلونزای نوع A (H1N1) بوده است (7). از 19ژوئن 2009 بیش از 44200 مورد آنفلونزای خوکی که با روش های آزماشگاهی تایید شده بودند از 88 کشور دنیا گزارش گردید. بیش از 7600 مورد تایید شده  از این بیماری از مکزیک گزارش گردید که 113 مورد مرگ هم به دنبال داشت (8). در ایالات متحده بیش از 21400 مورد تایید شده گزارش گردیده است که بیشتر شامل موارد خفیف بیماری بوده اند ، هر چند تعدادی از موراد هم نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا کردند (9،10). در گزارشی از موارد بیماری در ایالات متحده 60% موارد بیماری در افراد 18 ساله و کوچکتر اتفاق افتاده است. محدوده سنی بیماران از 3 ماه تا 81 سال بوده است. توزیع سنی بیماری مشابه توزیع سنی آنفلونزای فصلی بوده است (11،12).  با توجه به اهمیت موضوع ، سازمان بهداشت جهانی در 11 ژوئن 2009، سطح آمادگی پاندمیک (pandemic alert level ) بیماری را به بالاترین سطح موجود یعنی فاز 6 افزایش داد (13). ویروس آنفلوآنزای A (H1N1) عامل اصلی بروز عفونت تنفسی تب دار از آوریل سال 2009 در جهان بوده است.  ویروس جدید آنفلوآنزا A(H1N1) نوع جدید از ویروس آنفلوآنزا که شامل ژنهای از ویروس آنفلوآنزا خوکی ، مرغی و انسان می باشد که در مکزیک در آوریل 2009 مشخص شده است و سپس این پاتوژن در سرتاسر جهان پخش شد. 87% بیماران مبتلا به آنفلوآنزا نوع جدید بین سنین 5 تا 50 سال و 5% بیماران 51 یا بیشتر سن داشتند.علائم بالینی ابتلا به ویروس آنفلوآنزای  جدید شبیه به آنفلوآنزای فصلی می باشد.تب 94% سرفه92% و گلو درد66% و اسهال25% و استفراغ25% شایعترین علائم در بیماران مبتلا به آنفلوآنزا A (H1N1) می باشد(14).
نتایج بالینی ابتلا به بیماری از فرم های تحت بالینی تا شدید از جمله نارسایی تنفسی و مرگ می باشد و مشابه آنفلوآنزا فصلی می باشد. عفونتهای ویروس آنفولوآنزا می تواند منجر به پنومونی آنفلوآنزای اولیه ، پنومونی باکتریال ثانویه و تشدید بیماری مزمن زمینه ای  گردد.یافته های رادیوگرافی قفسه سینه در گزارشات بالینی به صورت کدورتهای آلوئولر تکه ای دو طرفه اغلب در قاعده ریه یا کدورتهای انترستیسیل از جمله خطی یا رتیکولر یا ندولر دیده می شود (14).
influenza آنفلوانزا بیماری حاد تنفسی
ویروس آنفلوانزا در ترشحات تنفسی افراد آلوده دیده می شود، به همین دلیل این ویروس می تواند از طریق ذرات منتشره ناشی از عطسه و سرفه  منتقل گردد(15،16). انتقال از طریق تماس با سطوحی که با قطرات تنفسی آلوده شده اند ممکن است اتفاق بیافتد، هر چند این نوع انتقال کاملا ثابت شده نیست(15). علاوه بر ترشحات تنفسی سایر ترشحات بدن همانند مدفوع اسهالی هم ممکن است باعث انتقال بیماری گردند(15). بر اساس بررسی های انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی میزان سرایت آنفلوانزای خوکی به میزان قابل توجهی بالاتر از آنفلوانزای فصلی است (17).
علایم و نشانه های آنفلوانزای خوکی در انسان ، مشابه آنفلوانزای فصلی است. نشانه ها شامل تب ، سرفه، گلودرد، درد بدن، بی حالی ، ضعف و خستگی و سردرد است. علایم گوارشی همانند استفراغ و اسهال که در آنفلوانزای فصلی نامعمول هستند، در آنفلوانزای خوکی شایعند (11،16،18).
 با توجه به غیر اختصاصی بودن علایم این بیماری، آنفلوانزای خوکی باید در تشخیص افتراقی بیمارانی که با علایم فوق الذکر مراجعه می کنند قرار گیرد. بنابر توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) آنفلوانزای خوکی باید در افرادی که با بیماری حاد تنفسی تب دار مراجعه و سابقه تماس با بیمار تایید شده آنفلوانزای خوکی داشته اند و یا در 7 روز قبل از ایجاد علایم در شهرهایی که از انها آنفلوانزای H1N1 تایید شده گزارش شده است، حتما مد نظر قرار گیرد. تشخیص قطعی بیماری نیاز به انجام تست های آزمایشگاهی از نمونه از بینی و سوآب حلق دارد (19). کودکان به میزان کمتری علایم معمول آنفلوانزا همانند تب و سرفه را بروز می دهند (18). بیماری در اطفال ممکن است بصورت تب و لتارژی بروز نماید و سرفه و سایر علایم تنفسی در انها دیده نشود . علایم بیماری شدید در این گروه سنی می تواند شامل آپنه، تاکی پنه، دیس پنه، سیانوز، دهیدریشن، تغییر وضعیت ذهنی و تحریک پذیری زیاد باشد (20). محدوده عوارض در آنفلوانزای A ((H1N1 مشابه آنفلوانزای فصلی است. این موارد شامل تشدید بیماری زمینه ای، عفونت های تنفسی فوقانی (سینوزیت، اوتیت مدیا، کروپ)، عفونت های تنفسی تحتانی ( پنومونی ،برونشیولیت)، عوارض قلبی (میوکاردیت، پریکاردیت)، عوارض نورولوژیک (آنسفالوپاتی حاد، آنسفالیت، تشنج ناشی از تب، صرع پایدار)، سندروم شوک توکسیک و پنومونی باکتریال ثانویه با یا بدون همراهی سپسیس است (16).


References:
1- Braunwald E , Kaspper D :17th Edition . Harrison's Principles of Internal Medicine . New york , MacGraw – Hill. 2009;Chapter 180.
http://www.who.int/mediacentre/news/statements/20092- Chan M. Swine influenza. [Cited 2009 Apr 27].
3- Myers, KP, Olsen, CW, Gray, GC. Cases of swine influenza in humans: a review of the literature. Clin Infect Dis 2007; 44:1084.
4- Smith, TF, Burgert, EO Jr, Dowdle, WR, et al. Isolation of swine influenza virus from autopsy lung tissue of man. N Engl J Med 1976; 294:708.
5- Gaydos, JC, Hodder, RA, Top, FH Jr, et al. Swine influenza A at Fort Dix, New Jersey (January-February 1976). I. Case finding and clinical study of cases. J Infect Dis 1977; 136 Suppl:S356.
6- Gaydos, JC, Hodder, RA, Top, FH Jr, et al. Swine influenza A at Fort Dix, New Jersey (January-February 1976). II. Transmission and morbidity in units with cases. J Infect Dis 1977; 136 Suppl:S363.
7- Outbreak of swine-origin influenza A (H1N1) virus infection - Mexico, March-April 2009. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2009; 58:467.
8-World Health Organization. Influenza A (H1N1) - update 51, 19 June 2009. http://www.who.int/csr/don/2009_06_19/en/index.html (Accessed June 19, 2009).
9- United States Centers for Disease Control and Prevention. H1N1 flu (swine flu). http://www.cdc.gov/h1n1flu/ (Accessed June 19, 2009).
10- Update: novel influenza A (H1N1) virus infections - worldwide, May 6, 2009. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2009; 58:453.
11- Novel Swine-Origin Influenza A (H1N1) Virus Investigation Team. Emergence of a novel swine-origin influenza A (H1N1) virus in humans. N Engl J Med. 2009 Jun 18;360(25):2605-15..
12- Belshe, RB. Implications of the emergence of a novel H1 influenza virus. N Engl J Med. 2009 Jun 18;360(25):2667-8.
13-World Health Organization. World now at the start of 2009 influenza pandemic. http://www.who.int/mediacentre/news/statements/2009/h1n1_pandemic_phase6_20090611/en/index.html (Accessed June 11, 2009).
14- CW, Seo JB, Song JW, Lee HJ, Lee JS, Kim MY, Chae EJ, Song JW, Kim WY. Pulmonary complication of novel influenza A (H1N1) infection: imaging features in two patients. Korean J Radiol. 2009 Nov-Dec;10(6):531-4.
15- United States Centers for Disease Control and Prevention. Interim guidance on antiviral recommendations for patients with novel influenza A (H1N1) virus infection and their close contacts. http://www.cdc.gov/h1n1flu/recommendations.htm (Accessed May 7, 2009).
16- United States Centers for Disease Control and Prevention. Interim guidance for clinicians on identifying and caring for patients with swine-origin influenza A (H1N1) virus infection http://www.cdc.gov/swineflu/identifyingpatients.htm (Accessed May 5, 2009).
17-Fraser, C, Donnelly, CA, Cauchemez, S, et al. Pandemic Potential of a Strain of Influenza A (H1N1): Early Findings. Science 2009.
18- World Health Organization. Human infection with new influenza A (H1N1) virus: clinical observations from Mexico and other affected countries, May 2009. Weekly epidemiological record 2009; 84:185. http://www.who.int/wer/2009/wer8421.pdf (Accessed May 28, 2009).
19-University of Illinois at Springfield. Influenza/Flu vaccine. [Cited 2009 Apr 14] Available at http://www.uis.edu/healthservices/immunizations/influenzavaccine.html.
20- United States Centers for Disease Control and Prevention. Interim guidance for clinicians on the prevention and treatment of swine-origin influenza virus infection in young children. http://www.cdc.gov/swineflu/childrentreatment.htm (Accessed April 29, 2009).


Tags: 
تعداد نمایش ها: 22401

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...