مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
ارگونومی  در دندان پزشکی

ارگونومی در دندان پزشکی

  دکتر همایون فراست
کمتر فعالیتی را بتوان یافت که عاری از هر گونه عامل تهیه کننده ای باشد. از این رو حفظ صیانت نیروی انسانی به عنوان رسالتی مهم مطرح می گردد و در این بین بخش عمده ای از مواردی که سلامت جسمی و روحی کاربران را به خطر می اندازد مربوط به شرایط ارگونومی محیط های کار می باشد. در حقیقت (ergo) به معنی کار و (nomos) به معنی قوانین و اصول می باشد. ارگونومی از تطابق هرچه بیشتر شرایط محیط با اپراتور سخن می گوید به تعبیـری می توان ارگونومی را به ترتیب زیر تعریف نمود.
«علم اصلاح و بهینه سازی محیط، شاغل و تجهیزات به گونه ای که متناسب با محدودیت ها و قابلیت های انسان باشد. با توجه به اهداف و دامنه عملکرد ارگونومی، مهم ترین اهداف ارگونومی عبارتند از:
الف- ایمنی  بهداشت
ب- تولید – بهره وری
با توجه به اهداف مزبور بخشی از حیطه های عملکردی ارگونومی را می توان به شرح زیر دانست:
1-    بررسی میزان توانمندی شاغلین با توجه به نوع کار و انرژی مصرفی
2-    مطالعه ابعاد فیزیکی بدن (آنتروپومتری) و کاربرد این دسته از اطلاعات در طراحی ایستگاه های کار
3-    طراحی ارگونومیک ابزارهای دستی
4-    طراحی ایستگاه های کار نشسته، ایستاده یا توام و آنالیز سیستم انسان- ماشین
5-    بررسی روان شناختی از دیدگاه نحوه ارتباط بین افراد
6-    تعیین رژیم های کار و استراحت
7-    بررسی صدمات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار و آنالیز وضعیت های بدنی
8-    بیومکانیک شغلی
9-    کاربرد بهینه رنگ و موسیقی در محیط های کار
Dental ergonomics  ،  مانند هر شغل نشسته شدیداً تحت تأثیر طراحی وسایل نشستن، وسایل کار و مهارت کاربر قرار دارد.

ارگونومی در دندانپزشکی

 متاسفانه آموزش های لازم و کافی در زمینه Dental ergonomics در طول دوره آموزش دانشگاهی به دانشجویان داده نمی شود که این مسئله می تواند منجر به سرمایه گذاری در خرید وسایل non-ergonamic ، تکنیک پوسچر ضعیف و نامناسب و عدم انجام ورزش های لازم که می تواند سلامتی دندان پزشک را به خطر بیندازد و منجر به مشکلات زیر شود:
1-دردهای مزمن پشت و شانه
2-tension neck syndrome
Trapezius myalgia 3-
 Rotator cuff impingement 4-
5-carpal tunnel syndrome
پوسچرهای نادرست و حرکات تکراری دائمی در طول زمان منجر به ابتلای دندان پزشکان به مشکلات اسکلتی و عضلانی می گردد. دندان پزشکان در زمره گروه با ابتلای بالا هستند که به علت قرار گرفتن در وضعیت های ثابت و طولانی مدت همراه با حرکات ترکیبی در گردن و تنه در حالات نشسته و ایستاده دچار اختلالات گردنی و ستون فقرات می شوند.

ارگونومی در دندانپزشکی

نکات ضروری جهت پیشبرد سلامت اسکلتی – عضلانی
1-    Ergonomize your operatory اولین و مهم ترین مسئله، رفع مشکلات ارگونومی در موقع کار می باشد. قبل از خرید وسایل کار مانند یونیت و صندلی باید از دارا بودن قابلیت ارگونومی این وسایل مطمئن شوید. علاوه بر وسایل باید از سندروم درد گردن- شانه ، پشت و دست آگاه بوده و همچنین اطلاعات کافی در مورد پوسچر بیمار – نحوه چیدمان وسایل و نحوه کمک دستیار داشته باشد.
2-    Rignt health care professional اگر شما درد  مزمن بیش از 6 یا 8 هفته دارید حتما باید با یک متخصص مشورت کنید متخصص مربوطه باید در زمینه بافت نرم ، عدم تعادل عضلات و نقاط trigger point  اطلاعات خوبی داشته توصیه می شود به یکی از متخصصین رشته های زیر جهت درد های مزمن مراجعه شود:
Physical therapist با تست ها و بررسی های مختلف منشاء سندروم درد را مشخص کرده و روی برگشت حرکات وعمل نرمال عضلات و بدن کار می کند.
Certified Hand Therapist (CHT) در صورتی که فکر می کنید مشکل شما از دست، مچ یا بازو منشاء می گیرد.
  Certified Neuromuscular Therapist) CHT) با بررسی روی بافت نرم – انعطاف پذیری در مقابل کشش حرکات مفصل و مطالعه   neromusculor  یک (CNMT) معمولا یک فیزیوتراپ، پزشک کار یا ماساژ تراپیست می باشد.
معالجات آلترناتیو دیگری مانند تحریکات  intramuscular (IMS) ، پزشک کار ، طب سوزنی  craniosacral کایروپراکتیک نیز می تواند موثر باشد.
3-    Resolve trigen point – هرگونه  triger point یا نقاط دردناک باید قبل از شروع ورزش سنگین برطرف شوند. نقاط دردناک در دندانپزشکان به علل زیر فراوان دیده می شوند.
عدم تقارن بدن- پوسچرهای ضعیف ، نیروی بدنی ضعیف- حرکات تکراری- کم تحرکی- گرفتگی مداوم عضلات و استرس های فکری
4-    Develop good flexibility حرکات کششی در محل کار و خانه به برگشت حرکات کمک خواهد کرد. کشش زیاد عضلات همراه با نقاط درد  می تواند باعث پارگی ریز عضلات شود به خاطر همین موضوع حرکات کششی به بعد از برطرف شدن درد موکول می شود.

ارگونومی در دندانپزشکی

نکات مهم جهت انجام حرکات کششی مطمئن
1-    کشش ملایم – بدون درد
2-    نگهداشتن در همان حالت برای دو یا سه سیکل تنفسی
3-    انجام روزانه
حرکات کششی محل کار و در طول روزکاری، استراتژی مهمی است برای جلوگیری از تروماهای ریز و عدم تعادل عضلات، حرکات کششی مخصوصاً بعد از کارهای طولانی وحتی بعد از کار در پوسچرهای خسته کننده مهم می باشد. بعضی از انواع یوگا نیز راه های عالی برای پیشرفت و نگهداری انعطاف پذیری عضلات در خارج از مطب می باشند
5-strengthen specific stabilizing muscles  مطالعات نشان داده که دندان پزشکانی که عضلات شانه و پشت قوی تری دارند کمتر به دردهای عضلانی – اسکلتی دچار می شوند.
6-Be patient چند هفته تا یک ماه صبر کنید تا بهبودی ظاهر شود. این مشکلی است که در مدت طولانی ایجاد شده و نباید انتظار داشت که سریعا برطرف شود. صبور بوده و به طور مرتب استراتژی جلوگیری از ابتلاء را در مطب و خارج از مطب رعایت کنید.
توصیه می شود در طول کار هر 15 تا 20 دقیقه بلند شوید و چند حرکت کششی انجام داده و دوباره به سرکار برگردید. از پوسچر های نامناسب استفاده نکنید و با ورزش از بروز مشکلات عضلانی – اسکلتی جلوگیری کرده و یا در صورت وجود آن رفع نمائید.
Reference
-  Hunchinson and Del: New horizons for Human Factors in Design.Mc Grow- Hill
W.H.O 1978. A Training Guide for community , Health workers in occupational Health. New York : wiedy
دکتر محسن ابدی – استادیار گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی
Bethany Valachi , Pt, MS , CEAS

Tags: ارگونومی, گردن درد, کمر درد
تعداد نمایش ها: 8557
-: 
Farasat, Homaiun دکتر فراست، همایون

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...