مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
تعدد همایش های دندان‌پزشکی؛ نعمت یا آفت

تعدد همایش های دندان‌پزشکی؛ نعمت یا آفت

تعدد همایش های دندان‌پزشکی
دکتر شکفته راد - دندان پزشک متخصص

یکی از موضوعاتی که این روزها در گفتگوی دندان‌پزشکان زیاد به گوش می رسد، چرایی همایش های متعدد دندان‌پزشکی کشور است. در گذشته همایش های این صنف عمدتاً متکی بر جامعه دندان‌پزشکی ایران بود که یگانه تشکیلات متولی این حرفه محسوب می شد. پس از انقلاب با چند پارچه شدن تشکل های دندان‌پزشکی و ایجاد "جامعه اسلامی دندان پزشکان" و سپس "انجمن دندان پزشکی" و رفته رفته افزایش متخصصین و تشکیل انجمن های تخصصی وهمچنین انجمن دندان‍پزشکان عمومی، هر تشکل جدید برای خود وظیفه، یا حق احساس کرد که به طور مستقل همایش هایی را برگزار کند. عمدتاً این همایش ها با عنوان کنگره در فواصل زمانی ثابت (معمولاً سالانه) تکرار شده اند. از سوی دیگر به ابتکار برخی گروه های فعال تر، به‌خصوص انجمن دندان‌پزشکان عمومی، علاوه بر کنگره های سالانه، تعدادی همایش نیز به صورت سمپوزیوم و سمینار، به مباحث ریز تخصصی حرفه پرداختند. بسیاری از صاحب نظران حرفه معتقدند که ضرورتی ندارد این همه همایش در طول یک سال برگزار شود و هزینه های سنگینی صرف این امر گردد. این برنامه های صنفی یا علمی ضمن صرف هزینه های زیاد، موجب کم بار شدن مطالب علمی و همچنین پراکندگی دندان‌پزشکان شده و عملاً ضمن تحمیل بار سنگین بر دست اندرکاران، بهره وری نهایی را کاهش می دهد. همچنین بسیاری از مدیران بخش بازرگانی دندان‌پزشکی نیز معتقدند که تعدد برنامه های دندان‌پزشکی موجب شده همه شرکت های معتبر قادر به حضور در نمایشگاه های جنب برنامه ها نشده و تنها برخی شرکت های خاص همواره امکان حضور پیدا کنند و این نحوه رفتار را تنها به نفع برخی پیمانکاران و متولیان اجرایی می دانند. برخی پارا فراتر گذاشته و مانند آخرین کنگره دندان‌پزشکی اطفال، مدیران و مجریان با افتخار اعلام کردند که برای اولین بار موفق شده اند با تجمیع کنگره های دو انجمن، کنگره مشترکی (انجمن دندان پزشکی کودکان و دفتر بهداشت دهان) برگزار کنند.

در سمت مقابل برخی دیگر از صاحب نظران با این موضع گیری مخالف هستند. این عده قلیل که نگارنده نیز در آن سو قرار دارد معتقدند که فواید این تعدد همایش ها بسیار بیش از مضار آن است.

1.    جمعیت دندان‌پزشکی کشور در دو دهه اخیر افزایش چشمگیری داشته، به‌طوری که تعداد دندان‌پزشکان از چندصد، به ده ها هزار نفر افزایش یافته که در سطح کشور پراکنده هستند و گردآوردن همه یا اکثر ایشان در یک همایش ناممکن است.

2.     با تاسف بسیار، هنوز نه تنها در شهرهای مختلف کشور، که حتی در پایتخت نیز سالن همایشی با وسعت و ظرفیت مطلوب برای جمعیت دندان پزشکان، که در دسترس برگزار کنندگان نیز باشد وجود ندارد. سالن های موجود، ضمن محدودیت ظرفیت که قابلیت پذیرش اجتماعات بسیار بزرگ دندان پزشکان را ندارد، با سیستم های مدیریت پیچیده، نوبت های طولانی، هزینه های سرسام آور و شرایط و نظارت های محدود کننده‌ی بسیار،عملاً امکان گردهم‌آیی این جمعیت را ندارد.

3.     نیاز دندان‌پزشکان به امتیاز بازآموزی ایجاب می کنند که با تشکیل برنامه های مختلف در ایام مختلف و متفاوت، این امکان برای همه فراهم شود که بتوانند امتیاز لازم را کسب نموده، هنگام تمدید پروانه، دچار مشکل نشوند.

4.     انجمن های دندان پزشکی موجود هر کدام دارای دغدغه ها ورویکردهای خاص و بعضاً اعضایی متفاوت از سایر تشکل های حرفه ای هستند. تفاوت تخصص‌ها و رسالت ها ایجاب می کند که هریک وظیفه تأمین خوراک علمی و همچنین کارگشایی صنفی مربوط به گروه خود را برعهده داشته و با برگزاری برنامه های سالانه‌ی مستقل، رسالت خود را انجام دهند.

5.     تداوم فعالیت انجمن ها مستلزم وجود سرمایه مالی و درآمد است. همایش های صنفی یا علمی، ضمن داشتن بهره های مختلف برای اعضای صنف، امکان کسب درآمد را برای تداوم فعالیت های هر انجمن فراهم می کند. این درآمد از ناحیه برگزاری نمایشگاه محصولات، دریافت حق ثبت نام، اخذ حق عضویت های معوقه و گاه تخصیص بودجه از منابع دولتی می باشد.

6.     برگزاری هر همایش، موجب رشد مدیریت در بین جمعی از حرفه ای هاست که وظایف مختلف علمی–اجرایی اعم از برنامه ریزی، مذاکرات وعقد قراردادهای مختلف برای تهیه و آماده سازی مکان کنگره و نمایشگاه، پذیرش شرکت های بازرگانی، جلسات مختلف درون گروهی و برون گروهی، دعوت از سخنرانان ویژه، اقدامات اخذ ویزا و پذیرایی مهمانان خارجی، رسیدگی به مقالات ارائه شده، اقدامات مختلف چاپ و انتشارات، خبرسازی، تبلیغات و اطلاع رسانی، سمعی- بصری و بسیار فرآیندهایی که در برگزاری یک همایش باید مورد توجه دقیق مدیران قرار گیرد، وسیله ای است برای تمرین مدیریت برای کسانی که کارهای مهم تر صنف را برعهده خواهند داشت. وجود بالغ بر 25هزار دکتر دندان پزشک نیازمند وجود تعداد قابل توجهی افراد با تجربه و مدیران کارآزموده است که بتوانند ضمن رسیدگی به امور همکاران، مسائل صنفی و حرفه ای را مدیریت کنند. مدیریت همایش ها از جمله راه های خوب برای ظهور و بروزافراد شایسته و همچنین رشد شایستگی های آنهاست.

7.      دندان پزشکان به طور معمول مانند کشتی گیرها، یک فعالیت حرفه ای انفرادی را انجام می دهند و اغلب ناچار هستند نه تنها کار بیمار، بلکه کلیه امور مطب مانند: مدیریت مالی بیمار و کلینیک، انجام خریدها و انبارداری، امور پرسنلی (استخدام، آموزش، نظارت و تغییر کارکنان)، چیدمان وسایل وطراحی داخلی و بسیاری وظایف حوزه فعالیت را شخصاً انجام دهند. تنها تعداد معدودی از دکترها به عنوان عضو هیأت علمی و یا با اشتغال در کلینیک ها، تا حدودی با فعالیت جمعی مأنوس هستند. وجود برنامه های متعددی که این افراد را دورهم جمع کند، جدای از اهداف اصلی همایش، نتایج دیگری نیز برای شرکت کنندگان خواهد داشت: دیدار دوستان، یادآوری خاطرات گذشته، آشنایی با همکاران جدید، شرکت در برنامه های جمعی چون میزگردها، بحث های گروهی، گردش جمعی، ضیافت ها وغیره، درکنار داشتن فواید روحی و معنوی، افرادی را که همواره با مسائل حرفه‌ی خود به طور "فردی" مواجه هستند، به مشارکت "جمعی" سوق می دهد. درصورتی که تعداد این برنامه ها زیاد نباشد، جمعیت بیش از حد شرکت کنندگان فرصت و امکانی برای چنین چالش ها و مراودات صمیمانه باقی نمی گذارد.

8.     علاوه بر موارد ذکر شده، می دانیم که دندان پزشکان گرفتار کارهای حرفه ای و شخصی خود بوده و امکان مشارکت زیادی در فعالیت های صنفی ندارند. از سوی دیگر، به دلائل مختلف، امکان فعالیت صنفی، محدود و کانالیزه است. برگزاری همایش ها از فرصت های خوب برای تنفس آزادتر و فعالیتی شاداب برای همه خواهد بود.

امید آن که پیش از بستن مسیر یا مسیرهای ولو کوچک و ظاهراً کم ارزش موجود، به فکر گشودن بزرگ راه هایی باشیم که نیاز به مسیرهای فرعی کاهش یابد. هرچند که وجود چنین امکانی، تعارضی با هیچ فعالیت بزرگ تر نخواهد داشت. شاید روشن شدن ده ها شمع در زمان ها و مکان های مختلف ظاهراً کاری عبث یا کم فایده جلوه کند که سرمایه هایی را دود می کند، اما همان نورهای کم سو و حرارت های کوچک، نهایتاً مانع ایجاد خاموشی و سردی کامل خواهد بود. این سرمایه ها هدر نمی روند، بلکه راه پیشرفت و صعود را باز و روشن نگه می دارند.

به امید فرداهایی بانشاط تر؛ با حفظ داشته ها، قدر امروز را بدانیم.


Tags: کنگره دندان پزشکی، انجمن های دندانپزشکی،
تعداد نمایش ها: 25839
مطالب مرتبط: 
سلامت روان در محیط کار را یک اولویت بدانیم!
چهارپایه شادی، ابزار موفقیت
آشنایی با انواع همایش های حرفه ای
مخاطرات بیولوژیک دندان پزشکی - کنترل عفونت
حمایت از انجمن های علمی
چالش‌هایی در مدیریت همایش‌های دندان‌پزشکی ایران

بازگشت به فهرست


گفتاورد نام
انجمن دندان پزشکان عمومی ایران, 14/01/2012 12:57:49 am


آیا کسب امتیاز اولویت اول برای شرکت در کنگره های دندان پزشکی است؟
همه بر این واقفیم که برای تمدید پروانه مطب به 125 امتیاز بازآموزی آموزش مداوم نیاز داریم اما متأسفانه همه می دانیم که اکثریت در سال های پایان فرصت تمدید پروانه مطب به فکر پرکردن این امتیازات می افتیم. هرچند همکارانی حرفه ای هستند که چندین برابر امتیاز مورد نیاز را در پایان هر سال بدست آورده و ده ها دوره کوتاه و دراز مدت داخلی و خارجی کشور را شرکت می کنند و همچنان در بازآموزی ها، سمینارها، کنگره ها برای درک فهمیدن و رسیدن حتی به یک کلمه جدید بطور مدام شرکت می کنند.

اما واقعیت این است که اغلب در آغاز 5 ساله جدید تمدید پروانه مطب صندلی های بسیاری در کنگره ها و همایش ها خالی می ماند و همکارانی که چه در انجمن ها و چه در کادر هیات علمی دانشگاه های دولتی، ساعت های متمادی، روزها، هفته ها، ماه های پی در پی، با برنامه ریزی های متعدد در کار تدارک علمی و اجرایی برگزاری کنگره هستند دغدغه فکری و نگرانی از حضور همکاران و استقبال آنان از این برنامه های علمی ذهن آنها را مشغول می کنید.

اجازه دهید قدری این موضوع را آنالیز و در واقع کالبد شکافی می کنیم:

با وجود ده انجمن تخصصی و دو انجمن فراگیر، اگر بطور متوسط در سال 10 کنگره برگزار شود و اگر میانگین امتیاز هرکدام از آنها 14-12 امتیاز باشد هر فرد می تواند با شرکت در همه آنها 140-120 امتیاز کسب کند. از سوی دیگر مراکز متعددی غیر از انجمن های دندان پزشکی نیز وجود دارند که آنها هم به برگزاری کنگره ها و همایش ها، امتیاز آموزش مداوم اقدام می کنید مثل دانشگاه ها، نیروهای مسلح، شرکت های تجاری و ..... و مراکز متعدد دیگر که امتیاز آنها نیز به جمع امتیازات قبلی اضافه می گردد.

علاوه بر آن بازآموزی های زیادی برگزار می شود که هر بازآموزی دارای 5 امتیاز می باشد و با توجه به اجباری بودن اختصاص 50 امتیاز از 125 امتیاز به بازآموزی مدون ، هر همکار دندانپزشک در طول 5 سال باید در 10بازآموزی امتیاز مورد نظر را کسب کند.

اولین موضوعی که به ذهن می رسد این است که بدین شکل از 29 بازآموزی موجود ، در 19 تای آن همکاران شرکت نمی کنند!

حال اگر بازآموزی اعلام شده انجمن دندانپزشکان عمومی ایران که 75 بازآموزی می باشد را مطرح کنیم در 70 تای آن شرکت نمی کنند

اکنون این سوال مطرح می شود که پس از حذف 19 بازآموزی از لیست بازآموزی ها ، تقریبا هر سال بیش از 40 کنگره باقی می ماند که همکاران در آن شرکت نمی کنند. بنظر شما در این رابطه چه باید کرد؟

با وجود 25000 دندانپزشک، اگر هر همکاری در سال در یک کنگره شرکت کند بطور متوسط در هر کنگره دندان پزشکی 2500 نفر شرکت خواهند کرد در حالی که اینگونه نیست، آیا واقعاً شرکت در 6 کنگره و 10 بازآموزی در 5 سال (که بسیاری بازآموزی ها مورد رضایت همکاران نیست) همکاران دندانپزشک با علم و تکنیک های جدید موردنیازی که در دنیا مطرح می شود، آشنا می شوند؟ مطمئنا اینگونه نیست.

در آمریکا هر دندانپزشک برای تمدید پروانه مطب در هر 5 سال به 750 امتیاز نیاز دارد و جالب است بدانیم که در مالزی در هر سال 300 امتیاز موردنیاز است و کسب بعضی از امتیازات در هر سال اجباری است.

در این موارد سوالات زیادی ذهن مسئولان انجمن را به خود مشغول می کند چرا باید همکاران در پایان سال های پایانی فرصت تمدید پروانه مطب ، همه یکباره به فکر کسب امتیاز افتاده و همه کنگره هایی که در این مدت برگزار می شود با استقبال زیادی روبرو می شوند؟

ولی کنگره هایی که در اولین سال های بعد از تمدید پروانه مطب برگزار می شوند شرکت کنندگان کمی دارند. به نظر ما در این موضوع نیاز به یک بررسی کارشناسانه داریم. ما به عنوان مدیران انجمن ها به صراحت اعلام می کنیم که در این سیستم نقصی وجود دارد و هر چند که اداره کل آموزش مداوم جامعه پزشکی کشور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده است که بعد از سال 1390 نحوه اخذ امتیازها با کسب 25 امتیاز در هر سال اجباری آغاز می گردد ولی باز هم این مشکل را حل نخواهد شد و هر دندانپزشکی با شرکت در 2 بازآموزی و یک کنگره می تواند امتیاز سالیانه خود را تامین کند.

اغتقاد ما بر این است که در این مورد به دو صورت کلی باید اقدام شود :

1- تغییر قوانین و امتیازات موجود در رساندن آن به سطح استانداردهای جهانی که احتمالا بعضی از همکاران نباشد.

2- تکیه بر درایت و ضرورت نیازهای علمی همکاران دندانپزشک که صرفا کسب امتیاز ملاک حضور آنها در برنامه های علمی نباشد که آیا این قابل اتکاء هست؟

بهرحال آنچه که مسلم است این است که با این مسیر کسب امتیاز تمدید پروانه مطب، دانش و علم کافی برای آخرین دستاوردهای علمی به هیچ وجه و در نتیجه توانایی علمی و تکنیکی همکاران را تامین نخواهد کرد، اما می خواهیم بر خرد جمعی و مشارکت در امر جامعه مداری و بلکه برای دفاع از مدنیت و ارج گذاری و توسعه حرفه ای نهادهای مدنی تکیه کنیم و با فریاد و هشدار به همکاران دندانپزشک اعلام می نمائیم. که این واقعیتی است مسلم که اگر چنانچه در هر کنگره بخصوص کنگره های تخصصی ، حداقل 1000 نفر ثبت نام کنند آن کنگره ها با موفقیت روبرو می شوند زیرا همیشه هستند کسانی که در نمایشگاه های مواد، محصولات دندانپزشکی نیازهای خود را تامین می کنند اما در پانل های برگزاری برنامه های علمی کمتر شرکت می کند.

ما به همکاران دندانپزشک در سراسر کشور اعلام می کنیم که نه تنها حضور در کنگره های داخلی امری حیاتی و ضروری است بلکه پیشنهاد می کنیم در کنگره های خارجی هم شرکت نموده و حتما در دوره های دراز مدت را نیز بگذرانند. زیرا امروز این امر مسلم گردیده است که در دوره 5 یا 6 ساله دندانپزشکی عمومی بسیاری از علوم هستند که یا آنها را نیاموخته ایم و یا میزان آشنایی ما با آنها کافی نیست.

خدمت ما به مردم، دانش دندانپزشکی است. آنجا که این دانش موجود و افرادی زحمتکش و فداکار راه کسب این دانش را فراهم می کنند، آنجا که باید این نهال ها را در نهاد وجودمان بکاریم، حضور یافته تا بدین گونه هم از نهادها خود حمایت کنیم و هم دانش خدمت کردن به مردم را بیشتر بیاموزیم.

 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...