مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 

پزشکان باید از معالجه اقوام خویش اجتناب کنند

پزشکان بايد از معالجه اقوام خويش اجتناب کنند
دکتر آرزو استخری- پزشک
هفته نامه سپید- 8 اسفند 1389
گاهي اوقات، براي پزشکان موقعيتي پيش مي‌آيد که به معالجه دوستان و اقوام خويش بپردازند، اما طبق‌نظر اتحاديه دفاع پزشکي، تا جايي که امکان دارد بايد از اين کار پرهيز کنند....

دکتر جان هولدن، مشاور اتحاديه در انگلستان مي‌گويد: «امکان دارد که پزشکان خيلي راحت، معيشت خود را به مخاطره اندازند.» مردم اغلب ترجيح مي‌دهند که از دوست و اقوام پزشک خود، کمک و مشاوره پزشکي بگيرند، چرا که به او اطمينان دارند و از تلاش بيهوده براي يافتن پزشک توانا و قابل‌اعتماد رهايي پيدا مي‌کنند. از سوي ديگر يک ضرب‌المثل معروف هم هست که مي‌گويد: «پس دوستان براي چه زماني هستند؟»

مشکل‌هاي قابل‌توجه
بسياري از مردم وقتي دچار مشکل در سلامت‌شان مي‌شوند، به سراغ ارتباط‌هاي فاميلي‌شان مي‌روند. بسياري از پزشکان با اين داستان که در وسط رستوران شلوغ يا در يک ميهماني خانوادگي، از آنها درخواست تجويز آنتي‌بيوتيک يا داروي ديگر شود، آشنايي کامل دارند. البته در بعضي شرايط، چاره ديگري وجود ندارد و در شرايط اضطراري که فرد ديگري قادر به کمک نيست، براساس وظيفه پزشکي بايد طبابت کرد، صرف‌نظر از اينکه بيمار چه کسي است.

مساله بسيار مهم در زمينه طبابت براي اقوام، خجالت کشيدن و شرمسار بودن از ابراز واقعي علت بيماري توسط فرد بيمار است. به عنوان نمونه، اگر زماني پزشک در يکي از بستگان خود علامتي مانند ضعف عمومي ببيند، فرد مبتلا از گفتن علت واقعي آن که شايد سوء مصرف مواد مخدر يا مشکلات روحي باشد، پرهيز مي‌کند.گاهي اوقات، ممکن است حالتي مانند سر در آوردن پزشک از بيماري به وجود آيد. به عنوان نمونه، نتيجه راديولوژي يا تست‌هاي آزمايشگاهي که در اولين دقايق ملاقات توسط پزشک بررسي مي‌شوند، شايد نشانه وجود بيماري در فرد باشند، بدون اينکه وي قبلا در مورد آن با پزشک صحبتي کرده باشد. اين اطلاع پزشک از وضعيت بيمار، مي‌تواند عميقا در تفکر و احساسات وي تاثير نامطلوب بگذارد، به‌ويژه اگر نتايج غيرطبيعي هم باشند.
گاهي از اوقات، مسايل اقتصادي هستن که باعث مي‌شوند پزشکان براي اقوام خود طبابت كنند.

پيشنهادهايي براي رفع اين مساله
توصيه‌هاي زير در ارتباط با درمان اين گروه ويژه (اقوام پزشکان) بسيار مفيد است:

1 از ارائه توصيه پزشکي به آن دسته از اقوام خود که در ارتباط با سلامت آنها بسيار احساس مسووليت مي‌کنيد و نگران هستيد، خودداري کنيد.
2 تاريخچه بيماري و معاينه‌هاي پزشکي (مانند معاينه پستان، رکتوم و لگن، به دليل شرمنده شدن بيمار) را همانند انجام آنها در بيماران ديگر (غيرفاميل) انجام دهيد؛ چراکه عدم انجام اين اقدامات پزشکي مي‌تواند مانع تشخيص و درمان درست شود. همچنين، اين روش در جلب اعتماد و کاستن از اضطراب بيمار، بسيار سودمند است.
3 به اضطراب بيمار توجه کنيد و سعي در آرام کردن و کم کردن نگراني او داشته باشيد.
4 ارتباط صميمانه بين پزشک و بيمار را هر چه زودتر برقرار کنيد. به او اطمينان دهيد که اقدامات تشخيصي و درماني خود را از نظر دقت و توجه، به اندازه بيمار غيرفاميل انجام خواهيد داد.
5 براي کاستن از اضطراب بيمار در ارتباط با تشخيص بيماري و طرح درمان، با وي گفت‌وگو کنيد.
6 زمان زيادي را براي ارائه توضيحات در مورد نظرات و توصيه‌هاي خود در ارتباط با بيماري صرف نکنيد، چراکه موجب افزايش اطمينان بيمار نخواهد شد.
7 تا آنجا که ممکن است با بيمار در ارتباط با بيماريش، صريح و بدون واسطه پزشک ديگر که ممکن است در اقوام خود داشته باشيد، صحبت کنيد. همچنين به او اطمينان دهيد که بدون اطلاع و رضايت او، هيچ اقدام درماني انجام نخواهد شد.
8 در ارتباط با موضوع‌هايي مانند محرمانه بودن اطلاعات بيمار، پرداخت هزينه و بيمه با وي صحبت کنيد.

در پايان اميدواريم که با توجه بيشتر به پيشنهادات ارائه شده، پزشکان بتوانند اقدامات تشخيصي و درماني بهتري براي اقوام خود داشته باشند.


Tags: 
تعداد نمایش ها: 3104

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...