مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
سونامی بدنامی دندان‌پزشکان

سونامی بدنامی دندان‌پزشکان

در واکنش به انتشار خبر ورود ایمپلنت‌های چینی که جنجال آفرین شد
سونامی بدنامی دندان‌پزشکان
ماشین چینی، لباس چینی، تلفن چینی، به تکرار نام چین پشت هر محصولی عادت کرده‌ بودیم. چین تمام بازارهای دنیا را تصاحب کرده است. اما در ایران جنس چینی معنای دیگری دارد؛ تقلب و مشابه سازی از یک جنس اصل با کم‌ترین کیفیت و پایین‌ترین هزینه. حتی وقتی برخی نشریات و سایت‌های چینی خبر ساخت تخم‌مرغ چینی را منتشر کردند و برای اثبات گفته‌شان چند عکس از مراحل ساخت این تخم مرغ تقلبی ضمیمه کردند اصلا تعجب نکردیم. فقط به پدرسوختگی و خلاقیت چینی‌ها لبخند زدیم. اما زمانی‌که خبر ورود ایمپلنت دندانی چینی در سطح جامعه پیچید هیچ کس لبخند نزد. تا وقتی که پای تقلب و مشابه سازی در محصولات مصرفی در میان بود همه اطمینان داشتند که پای سلامت افراد (به طور مستقیم) در میان نیست، اما ورود چینی‌ها به حوزه تولید تجهیزات پزشکی عملا به این معنی بود که چینی‌ها دارند جان مردم ما را به بازی می‌گیرند.
خبر غیر استاندارد بودن چهل درصد ایمپلنت‌هایی که در ایران استفاده می‌شوند، به سرعت در پهنه رسانه‌های فارسی زبان پیچید. از روزنامه و مجله گرفته تا رادیو و تلویزیون و حتی سایت‌های اینترنتی این خبر هشدار دهنده را منتشر کردند. حتی برخی نشریات این خبر را به عنوان تیتر اول خود انتخاب کردند. اما عجیب اینکه هیچ کدام از این رسانه‌ها به خود زحمت ندادند درباره صحت این خبر با یک متخصص این حوزه یا دندان‌پزشک عمومی مشورت کنند.
این روزها اگر عبارت ایمپلنت چینی را در سایت گوگل جستجو کنید با لیست بلند بالایی از سایت‌هایی مواجه خواهید شد که دهان به دهان خبر خبرگزاری مهر را منتشر کرده‌اند تا دلهره‌ای در دل مردم از همه جا بی‌خبری بیاندازند که جراحی ایمپلنت کرده‌اند یا چنین دغدغه‌ای در سر دارند.

اصل ماجرا چه بود؟
روح‌الله نوروزی، مدیرعامل یکی از شرکت های وارد کننده ایمپلنت به ایران، در مصاحبه با خبرگزاری مهر ادعاهایی کرد که جنجال افرین شد. او در این مصاحبه از وجود ایمپلنت‌های بی کیفیت چینی به بازار دندان‌پزشکی ایران خبر داد و ادعا کرد: 40 درصد ایمپلمنت‌هایی که در کشور استفاده می‌شود غیر استاندارد است.
روح‌الله نوروزی که خود را دبیر ستاد اجرایی هیئت موسس انجمن ایمپلنتولوژی ایران معرفی کرده بود در این مصاحبه نسبت به ساخت ایمپلنت چینی هشدار داد و گفت: استفاده از این نوع ایمپلنتها به دلیل قیمت ارزان باعث تحلیل استخوان فک و بروز عفونت می شود.
با توجه به حساسیت موضوع ایمپلنت این خبر به سرعت در چندین روزنامه و سایت اینترنتی منتشر شد و شبکه های مختلف رادیو و تلویزیون ایران هم در بخش‌های خبری خود این موضوع را انعکاس دادند.
نکته جالب توجه این است که در نسخه اولیه این مصاحبه در خبرگزاری مهر، از روح‌الله نوروزی به عنوان مهندس و دارای مدرک « مهندس پزشکی» نام برده شده است، درحالی‌که در نسخه ویرایش شده این مصاحبه این عنوان از جلوی نام او حذف شده است.
نوروزی در این مصاحبه دلیل استقبال از ایمپلنت‌های بی کیفیت را قیمت پایین آنها دانست و با تخصصی دانستن روش کاشت ایمپلنت انجام جراحی ایمپلنت توسط دندان‌پزشکان عمومی را زیر سوال برد.
وی در تشریح عوارض استفاده از ایمپلنت غیر استاندارد، علاوه بر احتمال تحلیل استخوان فک و بروز عقونت و قطع عصب، ادعای عجیبی را مطرح کرد: در هنگام کاشت این قبیل ایمپلنت‌ها براده‌های ریزی که تیتانیوم هستند، وارد چشم شده و منجر به نابینایی شود.
روح الله نوروزی در ادامه مصاحبه پای ایمپلنت‌های ساخت کشور کره را نیز به میان کشید و با این استدلال که تکنولوژی ساخت این ایمپلنت‌ها چینی است نسبت به استفاده از ایمپلنت‌های با برندکره‌ای هشدار داد.
او همچنین از ITI که یک برند شناخته شده در زمینه ایمپلنت است به عنوان کمیته بین المللی ایمپلنت نام برد که ایمپلنت‌های مختلف را بررسی و تایید می کنند.
نوروزی که ادعای عضویت انجمن ایمپلنتولوژی ایران را دارد، در معرفی این انجمن اینگونه توضیح داد: انجمن ایمپلنتولوژی ایران بعد از 20 سال در کشور تاسیس شده است. یکی از اهداف اولیه این انجمن، جلوگیری از واردات ایمپلنتهای غیراستاندارد و نامرغوب به کشور و آموزشهای مدون و مداوم به دندانپزشکان عمومی و متخصصین طبق تایید و نظارت وزارت بهداشت و گروه بین المللی است.

هر کسی صلاحیت اظهار نظر علمی ندارد!
با فاصله کمی از انتشار این خبر، برخی از متخصصان و پیشکسوتان دندان‌پزشکی در برابر این خبر موضع گیری کردند. دکتر حسین مرتضوی رییس انجمن جراحان فک و صورت ایران اعلام کرد: متاسفانه فرد مورد مصاحبه صلاحیت اظهار نظر در مورد عوارض جراحی ایمپلنت و کیفیت ایمپلنت‌های موجود در ایران را نداشته و ادعاهای منتشر شده در این مصاحبه هیچ مبنای علمی ندارد. ورود افراد غیر متخصص به مباحث علمی همچون ایمپلنت تنها موجب ابهام و سردرگمی بیماران می‌شود.
دکتر علی تاجرنیا در یادداشتی که در سایت دندان‌پزشکی ایردن منتشر شد، نوشت: متاسفانه علی‌رغم پیشرفت علمی در کشور و سطح مطلوب دانش پزشکی، شاهد هستیم برخی افراد غیر متخصص و غیر کارشناس به راحتی به مباحث علمی وارد می‌شوند و در موضوعاتی که تنها در صلاحیت افراد متخصص است اظهار نظر می‌کنند. از طرفی فقدان افراد کارشناس در روزنامه‌ها و رسانه‌های ارتباط جمعی و عدم توجه جدی به مسدولیتی که بر عهده دارند باعث می‌شود شاهد انعکاس اخباری باشیم که هیچ مبنای علمی ندارند.
دکتر تاجرنیا همچنین به آلوده شدن برخی رسانه‌ها به مسائل اقتصادی اشاره کرد که گاه موجب رسانه‌ای کردن افرادی می‌شود که صلاحیت اظهار نظر و کارشناسی در مورد مباحث علمی و پزشکی را ندارند.

ایمپلنت چینی در ایران نداریم!
انجمن دندان‌پزشکان عمومی نیز در موضع گیری خود در برابر این خبر اعلام کرد: تا امروز هیچ ایمپلنت چینی در بازار ایران موجود نمی باشد.  کلیه ایمپلنت های موجود در بازار ایران که از سوی کمپانی های مختلف وارد شده باید دارای استانداردهای مورد نظر وزارت بهداشت بوده و از اداره کل تجهیزات پزشکی وابسته به وزارت بهداشت مجوز گرفته باشند.
برای تأیید نظارت بر واردات ایمپلنت، دندانپزشکان یا بیماران می توانند به نشانی اینترنتی www.imed.ir مراجعه و تاییدیه مجوز واردات ایمپلنت را مشاهده کنند.
رئیس هیئت مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی گفت: تمامی همکاران متخصص و دندانپزشکان عمومی در سراسر کشور خود را موظف می دانند که در درمان بیماران با ایمپلنت قطعا از ایمپلنت های استاندارد استفاده کنند و تمامی شرکتهای تجاری موظفند ایمپلنت خود را از طریق مجوز و تحت نظارت اداره کل تجهیزات پزشکی وارد کنند که این امر تا کنون تحقق یافته است.

اعاده حیثیت از دندان‌پزشکان عمومی
زیر سوال رفتن دندان‌پزشکان عمومی و تاکید بر تخصصی بودن جراحی ایمپلنت یکی از موارد مورد اعتراض دندان‌پزشکان در جریان این جنجال بود.
دكتر سيد مهدي جعفري متخصص جراحي فك و صورت در گفتگو با هفته نامه سلامت گفت: در تمام جهان درصد زيادي از درمان‌هاي معمولي ايمپلنت را دندان‌پزشکان عمومي انجام مي‌دهند و بسياري از بهترين ايمپلنتولوژيست‌هاي جهان، دندان‌پزشک عمومي هستند. آنچه مهم است اين است که اين دندان‌پزشکان آموزش‌هاي لازم را ببينند و تجربه کافي را به دست آورده باشند. هنگامي که پيش نيازهاي فراگيري انجام شده باشند، ديگر براي انجام درمان‌هاي متداول، نيازي به دندان‌پزشک متخصص نيست و البته هنوز به‌طور پذيرفته‌شده و مدون چيزي به نام تخصص ايمپلنت در دندان‌پزشکي نداريم.
دکتر باقر شهنی زاده رییس انجمن دندان‌پزشکان عمومی نیز با تاکید بر حق ورود دندان‌پزشکان عمومی به حوزه ایمپلنتولوژی، گفت: کلیه دندانپزشکان عمومی و متخصص که در سراسر کشور دوره های ایمپلنت را در انجمن ها، دانشکده ها و کمپانی های دارای تأییدیه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می گذرانند، یا از مراکز معتبر خارج از کشور، مدرک آن را اخذ می کنند، مجوز کاشت دندان برای بیماران را دارا می باشند.

انجمن ایمپلتولوژی ایران وجود خارجی ندارد!
درحالی‌که روح‌الله نوروزی خود را درحالی که گفته‌های جنجال‌برانگیز از طرف دبیر ستاد اجرایی هیئت موسس انجمن ایمپلنتولوژی ایران عنوان شده بود که در ایران انجمنی به این نام وجود خارجی ندارد. در بیانیه انجمن دندان‌پزشکان عمومی نیز به این مساله تاکید شده است: انجمن ایمپلنتولوژی در ایران فعلا در شرف تاسیس بوده و تاکنون هیئت مدیره آن انتخاب نشده که فعالیت رسمی خود را آغاز کند. همچنین انجمن دندانپزشکان عمومی ایران تا این زمان در تاسیس انجمن ایمپلنتولوژی هیچ گونه دخالت یا نظارتی نداشته است.

ایمپلنت‌های کره‌ای استاندارد است
زیر سوال بردن کیفیت ایمپلنت‌های ساخت کشور کره یکی دیگر از موارد جنجال برانگیز این مصاحبه بود. روح‌الله نوروزی درحالی تمامی ده برند کره‌ای ایمپلنت حاضر در بازار ایران را غیر استاندارد خواند، که شرکت‌های وارد کننده این ایمپلنت‌ها تاکید می‌کنند تمامی استانداردهای لازم در ساخت ایملنت در برندهای کره‌ای رعایت شده و واردات ایمپلنت از کشور کره با اخذ تمام مجوزهای لازم از وزارت بهداشت انجام می‌شود.
مهندس محمد مینایی رییس یکی از این شرکت‌ها دلیل زیر سوال بردن ایمپلنت‌های کره‌ای را اینگونه توضیح می‌دهد: شخص مصاحبه کننده ذی نفع یک شرکت وارد کننده ایمپلنت به ایران است که سال‌ها پیش در بازار غیر رقابتی ایمپلنت در ایران سهم عمده‌ای از بازار را در اختیار داشت اما به دلیل کیفیت بد سرویس‌دهی و حضور قدرتمند رقبا بازار خود را در ایران از دست داده است.
دکتر محمدرضا حضرتی، به عنوان یک دندان‌پزشک عمومی که چند سالی است یکی از ایمپلنت های کره‌ای را برای جراحی انتخاب می‌کند، ضمن تاکید بر وجود هلوگرام وزارت بهداشت روی این برند کره‌ای، می گوید: یکی از ملاک های انتخاب من برای مارک ایمپلنت،‌علاوه بر وجود تاییدیه FDA امریکا و وزارت بهداشت، سرویس‌دهی مطلوب شرکت واردکننده است که تمام خدمات مورد نیاز من برای جراحی و روکش را به نحو مطلوب فراهم کرده است.


Tags: 
تعداد نمایش ها: 11481
مطالب مرتبط: 
کنگره دوم ایمپلنتولوژی icoi- اسفند 1389
واکنش انجمن دندان‌پزشکان عمومی به خبر ورود ایمپلنت‌های چینی
واردات ایمپلنت چینی صحت ندارد
خبر ورود ايمپلنت‌هاي چيني مصداق تشويش اذهان عمومي است

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...