مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
اثر افزایش تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی بر وضعیت سلامت دهان جامعه

اثر افزایش تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی بر وضعیت سلامت دهان جامعه

دكتر هادی قاسمی
استاديار گروه سلامت دهان و دندان‌پزشكي اجتماعي،
دانشكده دندان‌پزشكي شهید بهشتی (ملی)

سلامت دهان به عنوان جزیی از سلامت عمومی، تحت تاثیر طیف وسیعی از عوامل تعیین کننده قرار دارد. در یک طبقه بندی کلی می توان این عوامل را به عوامل فردی (بیولوژیک، رفتاری و روان‌شناختی) و محیطی (اجتماعی، سیستم ارائه خدمات سلامت، ....) تقسیم بندی کرد.
ارتقاء سلامت، آن‌طور که در بیانیه آلما آتا و  Ottawa به آن اشاره شده است، شامل انجام مداخلاتی جهت تاثیرگذاری بر هر دو دسته از این عوامل می‌باشد.
یکی از پایه های اصلی سیستم ارائه خدمات سلامت، تربیت نیروی کار متخصص برای فراهم آوردن خدمات سلامت و توزیع مناسب آن‌ها به منظور ایجاد دسترسی مناسب به خدمات سلامت برای تمام طبقات جامعه است. ترکیب نیروی کار متخصص باید متناسب با گستره خدمات سلامت از سطح پیش‌گیری اولیه (پیش‌گیری از بروز بیماری) تا سطح پیش‌گیری ثانویه (غربال‌گری) و نهایتاً ارائه درمان‌های تخصصی بازتوانی بوده و در هر سطحی به تعداد کافی از نیروی متخصص با توزیع مناسب برای دسترسی گیرندگان خدمت موجود باشد. از طرفی دیگر با توجه به اصول ارتقاء سلامت که تاکید فراوانی بر پیشگیری از بروز بیماری و توانمند سازی افراد در جهت قبول مسئولیت سلامت خود دارد، بدیهی است که ترکیب نیروهای متخصص به نحوی باشد که به لحاظ کمی تعداد بیش‌تری از نیروی کار برای فعالیت در سطوح اولیه پیش‌گیری تربیت شده و به نسبت کم‌تری نیروهای متخصص با آموزش‌های طولانی و پیچیده برای درمان بیماری‌ها و ناتوانی‌های ایجاد شده، وارد بازار کار سلامت شوند.
از آن‌جاکه فلسفه حاکم بر سیستم سلامت در ایران فلسفه درمان‌گرا می‌باشد، در سالیان اخیر تلاش فراوانی برای تربیت نیروی کار برای فعالیت در سطح درمان های پیچیده و گران قیمت تخصصی پزشکی صورت گرفته است و افزایش این نیروها به نوعی مایه مباهات سیستم آموزش پزشکی تلقی می‌شود به‌ طوری‌که هر روزه خبر از تاسیس دوره های آموزش تخصصی، فوق تخصصی و فلوشیپ بیماری‌های مختلف در دانشگاه‌های کشور شنیده می‌شود و این دانشگاه‌ها برای کسب مجوز تاسیس چنین دوره هایی، گوی سبقت را از هم می ربایند. اما در رابطه با میزان هزینه-اثربخشی این نیروها در ارتقا سلامت عمومی جامعه به سختی می‌توان مستندی ارائه داد. حوزه دندان‌پزشکی و سلامت دهان نیز از این اصل مستثنی نیست. در حال حاضر تعداد دندان‌پزشکان کشور حدود 23000 تخمین زده می شود و 18 دانشکده دندان‌پزشکی به‌صورت رسمی در سطح کشور مشغول تربیت دندان‌پزشک می باشند که هر ساله حدود 700 دندان‌پزشک جدید وارد بازار کار می‌کنند. با این وجود، تحقیقات در زمینه میزان دسترسی، بهره‌مندی و استفاده مردم از خدمات درمانی دندان‌پزشکی  بسیار محدود بوده و یا اصلاً وجود ندارد. آمارهای نظام پزشکی حاکی از این است که حدود یک چهارم از کل دندان‌پزشکان کشور در تهران بزرگ (با حدود 19% کل جمعیت کشور) مشغول ارائه درمان‌های دندان‌پزشکی هستند. در چنین شرایطی، صحبت از کسب مجوز تاسیس حدود 15 دانشکده دندان‌پزشکی جدید به گوش می رسد. این درحالی است که فقط دو (؟) دانشکده برای تربیت پرستار دندان‌پزشکی موجود بوده و تربیت بهداشت‌کار دهان و دندان در حد صفر (؟) است و علاوه بر این جایگاه شغلی این نیروهای حد واسط دندان‌پزشکی در سیستم ارائه خدمات سلامت مشخص نیست.
در مشروح این مقاله تاسیس دانشکده های دندان‌پزشکی جدید از زوایای مختلف ارتقاء سلامت، هزینه-اثربخشی، تاثیر بر فضای فرهنگی-اجتماعی محیط‌های دارای دانشکده دندان‌پزشکی و همچنین تاثیرات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تحصیل دانشجویان دندان‌پزشکی در خارج از کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.


Tags: افزایش دانشکده های دندان پزشکی, سلامت دهان, بهداشتکار, تربیت دندان پزشک
تعداد نمایش ها: 7383
-: 
Qasemi, Hadi دکترقاسمی، هادی
مطالب مرتبط: 
عدم ارتباط بهبود سلامت دهان با افزایش تعداد دندان پزشکان

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...