مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
نقش رسانه ها در بهبود وضعيت بهداشت

نقش رسانه ها در بهبود وضعيت بهداشت

دکتر علیرضا مجیدی- پزشک طب اورژانس

نگاهي به نقش رسانه ها در بهبود وضعيت بهداشت
در اينجا سعي مي كنم درس هايي كه اين نوشته براي ما در بر دارد، در موارد زير خلاصه كنم:
    ۱- در خارج از كشور (برخلاف ايران) به سبب آگاهي هايي كه رسانه ها و محيط اطراف به ‏تدريج به مردم مي دهند، مردم بينش زمينه اي مناسبي در مورد بيماري ها دارند، مثلابيش از آنكه برطرف شدن ظاهري تب برايشان مهم باشد، برايشان عامل ايجاد آن مهم است. به علاوه آنها صبوري و شكيبايي لازم براي كشف علت تب يا بيماري هاي ديگر را دارند.
    ۲- در ايران بسيار صحبت از سيستم ارجاع مي شود، اما چيزي كه اهميتي ندارد و اصلا رعايت نمي شود همين سيستم است. در اين داستان به وضوح خوانديد كه پزشك خانواده، در محور داستان قرار گرفته بود و هيچ گاه او را دور نزدند.
    ۳- هم مادر بيمار و هم دوستان او و هم پزشك، رويكرد مثبتي به اينترنت داشتند و از آن گريزان نبودند.
    ۴- شبكه هاي اجتماعي، صرفا مكاني براي وقت گذراني يا جايي كه همواره با ترس از تهاجم غربي ها، بايد با شك و ترديد و واهمه به آن نگريست، نيستند. آنها جايي براي هم فكري، تبادل اطلاعات و تسلي هم هستند و غالبا آدم در موارد بحراني مي تواند از كمك هاي افرادي در آن بهره مند شود كه اصلا فكرش را نمي تواند بكند.
    ۵- اگر وب فارسي هم در زمينه هاي مختلف داراي اطلاعات به روز و دقيق بود، مثلادر مورد پزشكي، به بسياري از نگراني ها و سوالات مردم، مي توانست پاسخ هايي مكفي بدهد.
    ۶- هم پزشكان و هم خانواده بيماران، با انتشار مقالاتي از اين دست در نشريات مي كوشند كه تجربه خود را به اشتراك بگذارند تا در آينده بتواند به كمك ديگران هم بيايد. اين درست، همان فرهنگي است كه ما فاقد آن هستيم.
    ۷- در عين حال تلقي معجزه داشتن از شبكه هاي اجتماعي هم درست نيست، فيس بوك در اين مورد تنها به اين علت توانست به اين مادر كمك كند كه در آن پزشكان متخصص اطفالي عضو بودند و مادري هم كه پيش از اين فرزندي مبتلابه بيماري «كاوازاكي» داشت، با استفاده از تجربه خود اخطار داده بود. بديهي است كه در وب فارسي به سبب حضور كمتر دانشگاهيان و افراد متخصص، ميزان تكيه كاربران عام اينترنت در زمينه پزشكي به آن كمتر مي شود. در اينجا بايد تاكيد كنيم كه هيچ چيز، جاي ويزيت دقيق يك پزشك آگاه را نمي گيرد. اين را هم بايد در نظر داشته باشيد كه در غرب، مردم دشواري هاي زباني، مثل ما ندارند، بنابراين مي توانند به سرعت علايم بيماري را به زبان محاوره اي خود جست‏وجو كنند و تشخيص هاي محتمل را ببينند اما من تصور نمي كنم كه در وب فارسي هم بتوان كار مشابهي كرد. البته در صورت بينش درست و مهارت هاي زباني خوب، ميزان سودرساني اينترنت به بيماران و خانواده شان بيشتر مي شود.
    گرچه در خود مقاله، در مورد بيماري «كاوازاكي» توضيحات خوبي داده شده، اما لازم مي بينم كه توضيح مختصر جداگانه اي در مورد بيماري بدهم. بيماري داراي سه مرحله باليني نسبتا مشخص است:
    ۱- مرحله حاد: اين مرحله حدود 10روز طول مي كشد. در اين مرحله اكثر معيارهاي تشخيصي بيماري وجود دارد: تب، كونژكتيويت (التهاب ملتحمه چشم)، تغييرات مخاط دهان و لب، تورم و اريتم (قرمزي) دست ها و پاها، راش يا بتورات پوستي، لنفادنوپاتي (بزرگ شدن غدد لنفاوي بدن)، مننژيت آسپتيك (التهاب پرده مغز با عامل غيرعفوني)، اسهال و اختلال كبدي.
    ۲- مرحله تحت حاد: در روز 11 تا 21 بيماري، تب، راش و لنفادنوپاتي كاهش يافته يا ناپديد مي شود، اما تحريك پذيري، بي اشتهايي و كونژكتيويت ممكن است باقي بمانند. پوسته ريزي (غاليات ضخيم و بدون درد) دور ناخن انگشتان دست ها و پاها، آرتريت و آرترالژي (التهاب و درد مفاصل)، اختلال فعاليت ميوكارد (عضله قلب) و ترومبسيتوز (افزايش پلاكت خون) از ويژگي هاي اين بيماري هستند.
    ۳- مرحله نقاهت: در اين مرحله علايم و نشانه هاي بيماري به‏ تدريج برطرف مي شود و واكنش گرهاي مرحله حاد در آزمايش ها از جمله ESR و CRP به حد طبيعي بازمي گردند (معمولادر مرحله شش تا هشت بيماري). اهميت اين مرحله و نيز مرحله تحت حاد، احتمال انفاركتوس ميوكارد (عضله قلب) و پارگي آنوريسم كرونر (پاره شدن عروق قلب كه به‏طور غيرطبيعي اتساع پيدا كرده اند) است.
    از آنجا كه حدس مي زنم، ممكن است خواندن اين مقاله بسياري از مادرها و پدرها را هنگام مواجهه با تب بالاي فرزندشان نگران كند، توجه آنها را به اين نكته جلب مي كنم كه تنها تب بالاو بي حالي دليلي بر بيماري «كاوازاكي» نيستند و براي تشخيص بيماري علاوه بر تب بالابه مدت حداقل پنج روز، چهار معيار از پنج معيار آورده شده در تصوير بايد وجود داشته باشد و به علاوه اين علايم و نشانه ها بايد با بيماري ديگر قابل توجيه نباشند:
    در بيماري «كاوازاكي» تب غالبا شديد است (بيشتر از 9/39 درجه سانتي گراد) و در صورت عدم درمان، براي مدت يك تا دو هفته باقي مي ماند. شايع ترين عارضه خطرناك بيماري «كاوازاكي» كه در 20 تا 25درصد موارد رخ مي دهد و بيشتر در هفته دوم تا سوم بيماري ديده مي شود، گرفتاري قلب، اكثرا به صورت آنوريسم عروق كرونري (اتساع عروق خون رسان قلب) است. درمان بيماري شامل آسپرين با دوز بالاو ايمونوگلوبين داخل وريدي IVIG است. (تذكر: در صورت تب، سرخورد به اطفال خود آسپرين ندهيد.)


Tags: شبکه اجتماعی, طب اورژانس, بهداشت عمومی
تعداد نمایش ها: 6070
کاربر مرتبط: 
دکتر علیرضا مجیدی
منبع: 
روزنامه شرق 1325

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...