مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
در كنار مشكل بيماران پزشكان را هم دريابيد

در كنار مشكل بيماران پزشكان را هم دريابيد

بر كسي پوشيده نيست كه در حال حاضر جامعه پزشكي، با حجم زيادي از مشكلات از جمله تفاوت هاي درآمدي زياد، ويزيت شمار كثيري از بيماران در ساعت هاي متمادي در بيمارستان ها، سختي كار در مناطق محروم و غيره مواجه است و شايسته است كه نه فقط به مناسبت اول شهريور روز پزشك، بلكه هميشه زحمات آنها را ارج نهيم، اما شايد بهتر باشد از وعده هايي كه همواره در مناسبت هاي متفاوت داده مي شود، كمي فراتر رفته و به اين توجه بكنيم كه آيا اكنون رسالت اصلي كه بر دوش پزشكان گذاشته شده است با توجه به سوگندي كه ياد كرده اند، به درستي محقق مي شود؟ پاسخ به اين پرسش را بايد از زبان بيماران شنيد. اين روزها بسياري از بيماران در مراجعه به بيمارستان ها، درمانگاه ها و مطب هاي پزشكان نسبت به دريافت خدمات درماني ابراز نارضايتي مي كنند و تاكيد دارند حقوقي كه براي بيماران در منشور حقوق بيماران در نظر گرفته شده است، از جمله بيمار حق دارد پزشك، پرستار و اعضاي گروه معالج خود را بشناسد، در مدت زمان دست كم 20 دقيقه معاينه شود، در اسرع وقت درمان و مراقبت مطلوب و موثر دريافت كند و موارد ديگر رعايت نمي شود.
    به هر ترتيب خلايي كه اكنون بايد مورد توجه قرار گيرد، نكته مهمي است كه حسينعلي شهرياري، رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي بر آن تاكيد مي كند و آن چيزي جز اجراي صحيح قانون نيست.
    به گفته وي، كاهش اختلاف درآمد بخش خصوصي و دولتي، تقويت انگيزه كاري در بخش دولتي، توزيع عادلانه پزشكان، عملياتي كردن برنامه پزشك خانواده و در كل اجراي صحيح قانون از نكات مهمي است كه مي تواند انگيزه خدمت پزشكان به بيماران و حس تعهد آنها را حفظ كرده و افزايش دهد.
    وي با تاكيد بر اين كه درصد زيادي از پزشكان حقوق بيماران را رعايت مي كنند، مي گويد: ممكن است درصد كمي از پزشكان به علت ازدحام بيماران بويژه در بيمارستان هاي دولتي اين حقوق را به علت تراكم بيماران و معاينه تعداد زيادي از بيماران در ساعت هاي متمادي رعايت نكنند، چرا كه حجم زياد بيماران جز بي حوصلگي و خستگي پزشكان و معطل ماندن بيماران و در نتيجه افزايش روحيه پرخاشگري و برخوردهاي نامناسب بين پزشك و بيمار، نتيجه ديگري نخواهد داشت.
    وي با تاكيد بر اين كه بايد توزيع پزشكان را در كشور عادلانه كرد، تصريح مي كند: عده زيادي از پزشكان در شهرهاي بزرگ تجمع كرده اند و وقت زيادي را به بخش خصوصي اختصاص مي دهند، به عبارتي مديريت و برنامه ريزي صحيحي در توزيع پزشكان نداريم. شهرياري مي افزايد: بهترين راهكار در اين شرايط، اجراي قانون است. قوانين بسيار خوبي در برنامه پنجم توسعه مصوب شده است مبني بر اين كه ساعت كاري پزشكان در بيمارستان ها مشخص شود و با تجميع صندوق هاي بيمه، كاهش تعداد بيماراني كه هر پزشك بايد ببيند و در مجموع با اجراي برنامه پزشك خانواده بتوان رابطه بين پزشك و بيمار را ترميم كرد.


    برخي از پزشكان به وظايف خود عمل نمي كنند
    به اعتقاد دكتر عليرضا مصداقي نيا، معاون بهداشت وزير بهداشت و درمان، در ميان پزشكان هم مانند ساير گروه ها ممكن است كساني به وظايف خود به خوبي عمل نكنند. 75 ميليون نفر جمعيت كشور ما خدمات بهداشتي سطح بالادر مقايسه با بسياري از كشورها دريافت مي كنند، اما به طور نسبي ممكن است كادر با اخلاق و مهربان بهداشت و درمان، گاه نامهرباني هايي هم با بيماران داشته باشند.
    وي با اشاره به اين كه ممكن است بار وظايفي كه به عهده پزشكان گذاشته مي شود، از توان آنها بيشتر باشد مي گويد: بهتر است در اين ميان براي كاهش اين بار به فكر تامين هرچه بيشتر سلامت مردم باشيم. بالاخره توان سيستم درماني اندازه اي دارد و اگر بار بيماري ها زياد باشد، با نواقص بيشتري روبه رو خواهيم شد. وي در اين ميان به اهميت اجراي برنامه پزشك خانواده براي رفع اين مشكلات اشاره و اظهار مي كند: در اين برنامه به ازاي هر 10 هزار ايراني بايد تيم درماني هفده نفره شامل چهار پزشك به كار گرفته شود و در اين سيستم پرونده الكترونيك سلامت براي بيماران تهيه شده و هم سوابق بيماران در اختيار پزشك قرار مي گيرد و در نتيجه ارتباط سالم تري بين پزشك و بيمار برقرار خواهد شد. به گفته وي در اين برنامه هر فرد بيماري با پزشك خانواده و پزشك متخصص مربوط به خود در تماس خواهد بود و سرگرداني بيماران در سيستم درماني حذف خواهد شد. در صورت پيشبرد اهداف برنامه پزشك خانواده در مدت 10 سال آينده معضلات بخش درمان كشور مرتفع خواهد شد. وي با اشاره به پوشش 14 ميليون و 500 هزار نفر در شهرهاي زير 100 هزار نفر در سال جاري، اظهار كرد: پيش بيني هايي براي افزايش حقوق پزشكان در برنامه پزشك خانواده صورت گرفته است.
   

Tags: معاون بهداشت, وزير بهداشت, منشور حقوق بيماران
تعداد نمایش ها: 1659
کاربر مرتبط: 
دکتر علیرضا مصداقی نیا
منبع: 
ایران

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...