مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
RSS
جستجو:
 


 دانشگاه با افزایش آ‌زمایشگاه‌ و اساتید کیفی پیشرفت می‌کند نه با افزایش تعداد دانشجو‎ دانشگاه با افزایش آ‌زمایشگاه‌ و اساتید کیفی پیشرفت می‌کند نه با افزایش تعداد دانشجو‎

پایان دولت دهم، فرصت مناسبی برای بازبینی روند تحولات حوزه علم و فناوری کشور در سال‌های اخیر است. دکتر رضا منصوری، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف که در جایگاه معاون پژوهش و فناوری دولت هشتم، سنگ بنای بسیاری از سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی اجرا شده در این دوره را گذاشته به بازبینی و نقد روند تحولات علم و فناوری کشور در هشت سال اخیر پرداخته است.
مفهوم «مجمع عمومی به طور فوق العاده» مفهوم «مجمع عمومی به طور فوق العاده»

از اعضای انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران دعوت می‌شود تا در جلسه مجمع عمومی عادی به‌طور فوق العاده که در ساعت10 صبح روز پنج‌شنبه 14 شهریور 1392 در محل انجمن دندان‌پزشکی ایران تشکیل می‌گردد حضور یابند.
ثبت تجاری مطب دندان پزشکی - شرکت حرفه ای دندان‌پزشکی ثبت تجاری مطب دندان پزشکی - شرکت حرفه ای دندان‌پزشکی

بیش از نیمی از مطب های دندان پزشکی و همچنین محل کار بسیاری از صاحبان مشاغل دندان پزشکی در کانادا به عنوان شرکت ثبت شده است. این که چرا بسیاری از دندان پزشکان کانادا ترجیح می دهند مطب خود را به عنوان یک شرکت به ثبت برسانند، به طور خلاصه -با استفاده از منابع مختلف- در اینجا مورد بحث قرار می گیرد تا شاید، نکات قابل استفاده ای برای دندان‌پزشکان ایرانی در این مطلب یافت شود.
پیشرفت های نو در حوزه مغز، ژن و کروموزوم انسان پیشرفت های نو در حوزه مغز، ژن و کروموزوم انسان

 برای آنکه انسان بتواند  کنترل شرایط زیست خود را در دست داشته و بنابر اراده خود تغییر یا بهبود ببخشد لازم است که از مهندسی معکوس استفاده کند، و برای شناخت عوامل زیستی خویش سرمایه گذاری کند. پروژه ژنوم انسان یکی از این موارد است که نزدیک به 60 سال روی آن کار شده و در یک پروژه 15 ساله با هزینه 6 میلیار دلار امروز به نتیجه رسیده است و خبر به صورت ژنوم انسان شکسته شد در رسانه ها منتشر شد. این خبریست درخور توجه همکاران
ارتقای جایگاه مالیات در جهت قطع وابستگی به نفت ارتقای جایگاه مالیات در جهت قطع وابستگی به نفت

لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در راستای نیل به اهداف و سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه مبنی بر کاهش اتکای بودجه به عواید حاصل از نفت و گاز و ارتقای جایگاه مالیات ها در تامین منابع مالی دولت و همچنین «قطع وابستگی هزینه های جاری دولت به درآمدهای نفت و گاز تا پایان برنامه» موضوع بند (ج) ماده ۲۳۴ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران گردید و یک فوریت آن در جلسه علنی مورخ ۳/۸/۱۳۹۱ به تصویب نمایندگان مردم رسید.
چالش‌هایی در مدیریت همایش‌های دندان‌پزشکی ایران چالش‌هایی در مدیریت همایش‌های دندان‌پزشکی ایران

درباره همایش‌های دندان‌پزشکی ایران، که با نام کنگره‌های بین المللی سالانه، با همت موسسین جامعه دندان‌پزشکی از سال 1342 آغاز شده، از دیدگاه‌های مختلف می‌توان بحث کرد که صاحب نظران بسیار این کار را انجام داده یا خواهند داد. اما فارغ از بررسی تاریخی، آماری، اداری، مالی، علمی، اعتباری، مکانی و بسیاری جنبه‌های دیگر که همه مهم و قابل توجه هستند، هدف این نوشتار توجه دادن همکاران به برخی نکات مخفی یا مسکوت مانده در همایش‌های علمی و صنفی دندان‌پزشکی و تاکید بر برخی چشم اندازهای احیانن مغفول مانده آن‌هاست. این نوشته در واقع می‌تواند به عنوان یک پیش نهاد و طرح ابتدایی برای شروع یک کار تیمی موثر و کارساز، مورد نظر قرار گیرد.
فشار بودجه انقباضی بخش سلامت بر دوش چه کسانی خواهد بود؟ فشار بودجه انقباضی بخش سلامت بر دوش چه کسانی خواهد بود؟
همه شواهد و قرائن حاکی از آن است که در سال 92 بودجه های بخش عمومی سلامت انقباضی خواهد بود. در این شرائط اولین سوالاتی که به ذهن افراد متبادر می گردد این است که خب چه خواهد شد؟
جامعه دندان‌پزشکی، پیشاهنگ برگزاریِ کنگره های حرفه ای جامعه دندان‌پزشکی، پیشاهنگ برگزاریِ کنگره های حرفه ای

جامعه دندان پزشکی ایران در 24 دی ماه 1341 موجودیت یافت و شادروان دکتر حسین نواب -که بر حق او را باید موتور محرک هیأت  مؤسس دانست- با همکاری صمیمانه و همه جانبه هیأت موسس و عده ای از دندان پزشکان علاقمند، تنها به فاصله 8 ماه پس از تاریخ تأسیس، اولین کنگره دندان پزشکی را -که تا آن زمان سابقه نداشت- در شهریور ماه 1342 برگزار کرد.
نشستی به نام مجمع عمومی نشستی به نام مجمع عمومی
در بررسی جمعیت‌ها و انجمن‌های مردم‌نهاد، فاکتورهائی مانند: شیوه نگرش مدیران به اساس‌نامه، ابراز عملی وفاداری آنان به حقوق و رای اعضاء و موضع گیری هیئت مدیره‌ها نسبت به گزارش دهی منظم مالی و کاری، می‌تواند در شناخت و درک بهتر رویه رشد آگاهی اجتماعی و تعیین مرز خواسته‌های حقوقی برای دست یابی به جایگاهی بالاتر در اداره جامعه، یاری رساند.
گزارش مجمع عمومی فوق العاده انجمن صنفی دندان پزشکی ایران می‌تواند از این منظر، نمونه ای با ارزش باشد.
وابینی یک فرهنگ وابینی یک فرهنگ

سرانجام کار اراده ای که می‌خواست اطلاع رسانی را کاهش دهد تا بحث گزارش مالی و کاری و مجمع عمومی سالیانه به میان کشیده نشود، پس از مدت‌ها کشمکش، با تدوین و اجرای آئین نامه داخلی به هدف خود رسید و روز شنبه 3 تیر 1391 آخرین شماره خبرنامه الکترونیک هفتگی انجمن دندان‌پزشکی ایران به دست همکاران رسید و از انتشار شماره 104 جلوگیری شد.
پنهان‌کاری چرا؟ پنهان‌کاری چرا؟

مجمع عمومی عادی انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران ساعت 16 روز چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 هم‌زمان با کنگره 53 در ساختمان همایش های برج میلاد تهران برگزار می‌شود. این اعضای انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران هستند که با رای خود یک بار دیگر تاکید خواهند کرد که هیئت مدیره یک انجمن دندان‌پزشکان باید راست کردار، تابع قانون و وفادار به رای اعضای مجمع عمومی باشد.
انجمن، هیئت مدیره، بازرس، عضو و قانون انجمن، هیئت مدیره، بازرس، عضو و قانون

همه همکارانی که در انجمن‌های مردم نهاد غیر انتفاعی صنفی و علمی فعالیت می‌کنند، بارها با پرسش‌هائی روبرو می‌شوند که بی‌پاسخ می‌ماند. دندان پزشکان ایرانی بزودی سالگرد بنیان‌گذاری کهن‌ترین سازمان اجتماعی آسیا را جشن خواهند گرفت ولی هنوز حتی یک نوشتار نیز در باره برخورد قانونی با کژی‌ها و سستی‌ها و قانون گریزی‌ها در سازمان های مردم نهاد نوشته نشده است تا بتوان به آن استناد کرد.
آگاهی بیماران به حقوق خود، عامل مهمی در افزایش شکایات از پزشکان است آگاهی بیماران به حقوق خود، عامل مهمی در افزایش شکایات از پزشکان است

آمار قصورهای درمانی، تنها شامل مواردی است که بیمار اقدام به شکایت از درمانگر خود می کند. این شکایات بیش از آن که به دلیل صدمه باشد، به دلیل ناراحتی و گاه عدم رعایت اخلاق حرفه ای اتفاق می افتد. نظرات یکی از تحلیل گران روزنامه اعتماد در این مورد خواندنی است.
در صورت قصور دندان‌پزشک، چگونه خطا را اثبات و درخواست غرامت کنیم؟ در صورت قصور دندان‌پزشک، چگونه خطا را اثبات و درخواست غرامت کنیم؟

اخیرا در ایالت اکلاهامای امریکا، جنجال بزرگی بر سر رفتار خلاف یک دندان پزشک جراح دهان که سی و شش سال سابقه کار دارد ایجاد شده و جوی از نگرانی و عصبانیت در بین مردم به وجود آمده است. از میان صدها خبر منتشره، برخی خبرهای مربوط به این واقعه از طریق ایردن ترجمه و منتشر شده و یک فیلم از ده ها ویدیوی مربوطه نیز در خبرها آمده است. در اینجا، به طور خلاصه، اخبار مختلف مربوط به دکتر هرینگتون اکلاهامایی با محوریت یکی از مطالب، در زمینه «حقوق بیماران در صورت مواجهه با خطای درمانی» مورد بررسی قرار می گیرد. نگارنده که خود از متخصصین صاحب تجربه در حوزه آموزش، پژوهش، بهداشت دهان و همچنین درمان دندان پزشکی است، در صدد طرح این پرسش هاست که "در چه صورت یک بیمار می تواند مدعی خطای دکتر شود؟"، "چگونه موضوع خطای پزشکی قابل اثبات است؟" و "در چه صورت برای خسارت وارده، می توان درخواست غرامت کرد؟"
گزارشی انتخابات اسفند 1391 سازمان نظام پزشکی در تهران گزارشی انتخابات اسفند 1391 سازمان نظام پزشکی در تهران

گزارش انتخابات سال 1391 نظام پزشکی در دو بخش آورده می شود. بخش نخست، گزارش برگزاری انتخابات و نتیجه آن بدون تحلیل داده‌ها و بخش دوم، بررسی داده‌ها و ارائه تحلیل بر پایه دیدگاه و تجربه و مسئولیت شخصی.
گرایش نخبگان در انتخاب رشته‏ تغییرکرده و دیگر پزشکی نیست‎ گرایش نخبگان در انتخاب رشته‏ تغییرکرده و دیگر پزشکی نیست‎

بي رغبتي به رشته پزشکی دو سال پيش صداي رئيس سازمان نظام پزشكي را درآورد. او نسبت به اين كه گرايش نخبگان در انتخاب رشته تحصيلي در آزمون ‏هاي ورودي دانشگاه‏ها تغيير محسوس داشته و انتخاب رشته پزشكي مانند گذشته نيست، هشدار داد. همين مساله باعث شده تا به جاي پزشكي عمومي رشته هاي داروسازي و دندان پزشكي محبوب تر شود.
بی احتیاطی طبیبان جوان و بی مبالاتی پزشکان مسن بیشترین علت قصور پزشکی بی احتیاطی طبیبان جوان و بی مبالاتی پزشکان مسن بیشترین علت قصور پزشکی

بهبود روابط بين پزشك و بيمار و رعايت اخلاق حرفه اي حسب سوگند نامه پزشكي، كاهش روابط مالي ميان پزشك و بيمار و پرهيز از دريافت دستمزد مازاد، افزايش دانش و مهارت علمي- فني پزشكان، نظارت دقيق بر عمل هاي تيم پزشكي توسط پزشك مسئول، توجيه مناسب قبل از انجام فرايندهاي تشخيصي يا درماني و ارتقاي فني و تجهيزاتي مراكز درماني در كاهش قصور پزشكي و شكايات مرتبط تاثير بسزايي خواهد داشت.
بیماران روانی رها شده، باعث آسیب های اجتماعی جدی می شوند بیماران روانی رها شده، باعث آسیب های اجتماعی جدی می شوند

هيچ بيمار رواني نه تنها خطرناك نيست بلكه قابل درمان بوده و مي تواند تحت نظر پزشكان به زندگي عادي خود در جامعه ادامه دهد.
برنامه ریزان باید درک کنند که خدمات بهداشتی درمانی اختیاری نیست برنامه ریزان باید درک کنند که خدمات بهداشتی درمانی اختیاری نیست

تخصيص بودجه بهداشت و درمان بايد کامل باشد و در اولويت قرار گيرد و برنامه ريزان دولت بايد درک کنند که خدمات بهداشتي درماني اختياري نيست و بيماران ناگزير از درمان بيماري خود هستند و هزينه هاي اين خدمات بايد با اولويت .کامل تامين شود
از ایستادن های طولانی مدت و بی حرکت خودداری کنید از ایستادن های طولانی مدت و بی حرکت خودداری کنید

به طور معمول همه چيز از يک درد گنگ و خستگي در پا شروع مي شود، دردي که شايد خيلي از افراد آن را پشت گوش بيندازند و منتظر بنشينند تا روزي برطرف شود، غافل از اينکه يکي از سياهرگ هاي پايشان روز به روز گرفتگي بيشتري پيدا مي کند و متسع تر مي شود. بعد از آن يک روز مي بينند که قسمتي از پايشان تغيير رنگ داده و متورم شده است اما مشکل اينجا چيزي است به نام واريس، بيماري شايع و دردناک... . مصاحبه با دکتر شروين نجفي زاده، فوق تخصص جراحي عروق، عضو هيات علمي دانشگاه را در اين مورد بخوانيد.


مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...