مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
جای خالی تجهیزات اضطراری در مراکز درمانی دندان پزشکی

جای خالی تجهیزات اضطراری در مراکز درمانی دندان پزشکی


نويسنده: سعيد اويس

دندانپزشكان با جمعيتي بالغ بر 22 هزار نفر در سطح كشور، از اجزاي اصلي جامعه پزشكي به شمار مي روند كه به رغم محدوديت ها و مشكلات توانسته اند سرمايه علمي و اجتماعي عظيمي فراهم آورند و خدمات ارزنده اي در جهت حفظ و ارتقاي بهداشت و سلامت دهان و دندان به هم ميهنان ارائه دهند اما تحقيقات نشان مي دهد مطب هاي آنان ا ز كمبودهاي جدي در زمينه دارو تجهيزات درماني رنج مي برد.
    روزانه تعداد زيادي از افراد تحت درمان دندانپزشكان قرار مي گيرند. افزايش جمعيت آگاه تر، تعداد ملاقات هاي دندانپزشكي براي داشتن دندان هاي سالم را افزايش داده است كه كاملادر تضاد با دلايل ويزيت هاي دندانپزشكي در قرن هاي گذشته است كه بر محور كشيدن دندان متمركز بود.
    اما با توجه به كثرت مراجعه سالمندان و نيز افراد مبتلابه بيماري هاي مزمن براي دريافت خدمات دندانپزشكي و احتمال بروز برخي فوريت هاي پزشكي نظير افزايش ناگهاني فشار خون، توفان تيروئيدي، حملات صرع، شوك كاهش فشارخون، اختلالات قلبي و عروقي، نارسايي قلبي و ايست تنفسي، قانون برخي استانداردها را به جهت رويارويي با اين موارد در نظر گرفته است كه بر اساس مطالعات و گزارش هاي علمي متاسفانه چندان رعايت نمي شوند.
    
    بروز حوادث ناگوار
    بديهي است كه بروز موارد اورژانس در مطب دندان پزشكان، جزو رويدادهاي شايع نيست، ولي به هر حال در صورت رخ دادن جزو ناگوارترين حوادثي هستند كه ممكن است در مطب دندانپزشكان رخ داده و بيمار و دندانپزشك را در موقعيتي بسيار مخاطره انگيز قرار دهد.
    به عنوان مثال بيماراني كه دچار آنژين قلبي هستند يا سابقه آنفاركتوس دارند، ممكن است در مطب دندانپزشك (اعم از زير دست دندانپزشك يا در اتاق انتظار و پيش از انجام عمليات دندانپزشكي) دچار ناراحتي هايي شوند كه اگر به سرعت مورد رسيدگي قرار نگيرد، مي تواند حيات فرد را به مخاطره اندازد.
    آيا دندانپزشك به هنگام بروز اين حالات توانايي علمي و عملي كمك به اين بيماران را دارد، آيا تجهيزات موجود در مطب دندانپزشكي براي رسيدگي به اين موضوعات كفايت مي كند؟
    با وجود آن كه نص صريح ضوابط تاسيس درمانگاه عمومي دندان پزشكي و همچنين دستورالعمل ضوابط بهداشتي مطب دندانپزشكي، از كپسول اكسيژن، ست احيا و داروهاي دندانپزشكي اورژانس داراي تاريخ مصرف به عنوان حداقل تجهيزات لازم نام برده و وجود لوازم مورد نياز براي شرايط اورژانس در مطب دندانپزشكان را ضروري در نظر گرفته است، اما بر اساس بسياري از مطالعات و گزارش ها اين موارد چندان رعايت نمي شود و از آن تاسف آورتر آن كه هيچ مرجع و مركزي نيز به صورت جدي و موثر به دنبال رفع اين معضل بهداشتي نيست.
    
    نتايج چند بررسي
    مطالعه اي كه به منظور بررسي وضعيت داروها و تجهيزات اورژانس در مطب دندانپزشكان عمومي و متخصص كرج سال 83 توسط گروه جراحي دهان، فك و صورت دانشگاه علوم پزشكي تهران انجام شد، نشان مي دهد متاسفانه شرايط و امكانات اورژانس شامل تجهيزات، دارو ها و آموزش در اين زمينه دچار نقص است.
    همچنين در تحقيقي كه توسط دكتر محمودي سال 84 روي دندانپزشكان عمومي شهر تهران انجام شد، در مجموع ميزان بهره مندي از تجهيزات و داروهاي اورژانس در ميان دندانپزشكان عمومي شهر تهران نسبت به كشورهاي اروپايي و آمريكا بسيار پايين گزارش شد.
    علاوه بر اين در مطالعه ديگري كه سال 86 در سطح شهر كرمان درخصوص حداقل دارويي كه يك دندانپزشك بايد در مطب خود داشته باشد نشان مي دهد، ميانگين داروهاي اورژانس موجود در مطب 6 / 19 درصد و ميانگين كل لوازم اورژانس موجود در مطب 4 / 31 درصد است.
    همچنين پژوهش ديگري كه توسط دكتر مسگرزاده در سطح مطب دندانپزشكان شهر تبريز انجام شده است، بيانگر نياز آشكار به آموزش بيشتر دندانپزشكان براي كنترل فوريت هاي پزشكي است.
    از سوي ديگر نكته اي كه نبايد از آن غفلت كنيم اين است كه در صورت توانمندسازي دندانپزشكان از طريق آموزش مستمر و دوره اي و تامين ست هاي احيا و داروهاي مورد نياز فوريت هاي پزشكي، اين 22 هزار پزشك اين پتانسيل را دارند كه در مواقع ضروري و اضطرار همچون حوادث محيطي و شغلي، زلزله، سوانح رانندگي، سقوط از بلندي، سوختگي، برق گرفتگي، آوار، مسموميت هاي دارويي و شيميايي، خودكشي، گزيدگي و غرق شدگي اقدام به ارائه خدمات اورژانس قلبي، تنفسي، گوارش و ساير فوريت هاي پزشكي كرده و حيات را مجددا به فرد بازگردانند.
    يك دندانپزشك علاوه بر توانايي فني و علمي كه درامر بهداشت دهان و دندان دارد بايد هنگام برخورد با فوريت هاي پزشكي، آگاهي و آمادگي كافي و تجهيزات اورژانس هاي پزشكي و احيا و داروهاي لازم را در اختيار داشته باشد.

Tags: اورژانس, مراکز دندان پزشکی
تعداد نمایش ها: 7097
منبع: 
جام جم 3262
مطالب مرتبط: 
قوانین مربوط به مطب های پزشکی و دندان پزشکی
آیین نامه تأسیس درمانگاه های دندان پزشکی
آئین نامه تأسیس درمانگاه عمومی دندان پزشکی
آیین نامه تأسیس درمانگاه ها

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...