مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
رخش دندان پزشکان

رخش دندان پزشکان

اسم دندان‌پزشکي براي خود دندان‌پزشکان، هميشه قرين درد کمر، گردن، مچ دست و خطر ايدز و هپاتيت و اينهاست! دليلش هم واضح است. در جنگ هميشگي ميان اين سربازان عرصه سلامت با بيماري‌هاي دهان، چيدمان صحنه جنگ و نحوه تعامل دندان‌پزشکان اين بار البته نه در حق بيمار، بلکه در حق خودشان، نتيجه‌اش اگر جز اين باشد جاي تعجب دارد...
قبل از فارغ‌التحصيلي، براي دانشجوي دندان‌پزشکي آموختن نحوه تراش حفره آمالگام مهم است و بعد از فارغ‌التحصيلي براي يک دندان‌پزشک جوان قسط عقب‌افتاده وام تجهيزات. در اين ميان با توجه به جواني و طراوت آنچه اهميت داده نمي‌شود -چون صدايش در نمي‌آيد- سلامت خود دندان‌پزشک است.
ساعت‌هاي کار طولاني در کلينيک‌هاي با تعرفه کم و درصدهاي ناعادلانه، دندان‌پزشک جوان را وامي‌دارد که به‌جاي تنظيم پوزيشن بيمار که حداکثر نيم ساعت روي يونيت خواهد بود، با چرخاندن کمر، گردن و دست به درمان ريشه دندان مولر دوم بالاي يک بيمار بپردازد که حتي حاضر نيست دهانش را کامل باز کند.
در اين جنگ که دندان‌پزشک با زره و کلاه خود به جنگ بيماري‌هاي دهان مي‌رود، ناچار بر مرکبي سوار است که انتخاب نادرست آن، نمي‌تواند وي را از مهلکه‌هاي جنگ برهاند.
عمده وقت دندانپزشک در مطب، روي تابوره صرف مي‌شود که لازم است در انتخاب، حفظ و نگهداري آن دقت شود. اثر کوتاه‌مدت اشتباه در اين کار، سقوط آزاد روي زمين و بيمار به دليل در آمدن چرخ تابوره و اثر بلندمدت آن کمردردهاي مداوم است.
در خصوص رفتار ارگونوميک در مطب، مطلبي جداگانه خواهيم نوشت، ولي در اين مطلب تنها به نکات مهم در انتخاب و حفظ و نگهداري تابوره خواهيم پرداخت.
شايد مهم‌ترين قسمت يک تابوره را بتوان چرخ آن دانست. کمتر شغلي است که به اندازه دندان‌پزشکي محتاج حرکات مداوم و سريع روي صندلي به اطراف باشد و فشار حرکات مختلف تابوره به اطراف بيش از هر چيز به کمر دندان‌پزشک و زانوهاي او وارد مي‌شود. بنابراين سالم‌بودن چرخ‌ها، چرخش بدون اصطکاک آنها در همه جهات، تعداد آنها (5 يا 6 عدد) و بي‌صدا بودن آنها بسيار مهمند.
 پايه صندلي که محل اتصال چرخ‌هاست نبايد کوچک باشد که تعادل صندلي به خطر بيفتد و نبايد پهن باشد که با ساق پاي دندان‌پزشک تداخل داشته باشد. به نظر مي‌رسد پايه‌هاي ستاره‌اي شکل ( پنج‌ پر يا شش پر) که فاقد لبه بيروني هستند بهترند. حتما موقع خريد روي صندلي همه حرکات محتمل را انجام بدهيد تا از راحتي تابوره به‌خصوص از اين جنبه اطمينان حاصل کنيد.
محل نشستن تابوره معمولا به شکل دايره است که برخي انواع جديدتر براي حفظ ارگونومي آن را براي تطابق بهتر، مولد کرده‌اند. نوع ديگر اين قسمت تابوره انواع داراي شيب در قسمت ران‌هاست که در برخي موارد دوشاخه شده است و فشار کمتري به ستون فقرات وارد مي‌کند. نوعي متفاوت نيز وجود دارد که اساسا به شکل زين طراحي شده و فاقد پشتي يا زوايد ديگر است. (مخصوص شواليه‌ها!) بين اين انواع تفاوت قابل‌توجهي ذکر نشده ولي بنابر قاعده کلي ميزان آش با ميزان پرداخت در تناسب مستقيم است.
ضخامت و سفتي لايه نرم آن هم مهم است، به طور کلي، ضخامت متوسط و سفت بودن محل نشستن مورد توصيه است.

نحوه نشستن: اساسا نحوه نشستن دندان‌پزشکان روي تابوره بايد به خودي خود صحيح باشد، به گونه‌اي که ران‌ها با زاويه‌اي کم (حداکثر 10 درجه) رو به پايين باشند؛ پاشنه کفش‌ها در تماس با زمين باشد و ستون فقرات هم کاملا عمود
بر افق باشد. پوزيشن بيمار نيز بايد به گونه‌اي تنظيم شود که چه با ديد مستقيم و چه با ديد در آينه، ‌گويي مشغول خواندن کتاب از فاصله حدود 30 سانتي‌متري هستيم به صورتي که آرنج‌ها موازي افق قرار گيرند. مجددا بايد تاکيد کرد بيمار حداکثر يک ساعت در يک پوزيشن قرار مي‌گيرد، در حالي که دندان‌پزشک مدت‌هاي طولاني بر ستون فقرات خود فشار وارد مي‌کند. در اين مورد قدري خودخواه باشيد.

پشتي و دسته: بنابر آنچه در خصوص نحوه نشستن گفتيم، نحوه نشستن دندان‌پزشکان روي تابوره بايد به خودي خود صحيح باشد؛ بنابراين پشتي صندلي تنها يک راهنما و کمک‌کننده در تنظيم پوزيشن مناسب کمر است و لم‌دادن روي آن مانع از فشار به کمر نمي‌شود. در خصوص دسته نيز عقيده عمومي بر آن است که رخش دندان‌پزشکي، صندلي رياست نيست که به دسته نياز داشته باشد.

جک: قابليت تنظيم ارتفاع يک نياز بديهي براي تابوره است که بايد متناسب با شرايطي که براي نحوه نشستن گفتيم تنظيم شود. به جاي اينکه خودتان را در ارتفاع بالاتري قرار دهيد، بيمار را پايين بياوريد و به جاي خم‌کردن گردنتان به بيمار بگوييد چانه‌اش را پايين بياورد. البته حفظ اصول بهداشتي براي تنظيم ارتفاع صندلي هم لازم است، وقتي هنگام کشيدن يک مولر شکسته مشغول عرق ريختن هستيد، با دستکش خوني جک تابوره را هي بالا و پايين نکنيد.
اسکلت کلي صندلي نيز بايد استحکام کافي داشته باشد تا از تغيير شکل آن تحت فشارهاي مداوم جلوگيري شود.
در پايان بايد تاکيد کرد اگر دندانپزشکان تنها درصدي از زمان، توجه و دقتي که در انتخاب ظواهر مطب خود به خرج مي‌دهند، صرف توجه به خودشان هنگام درمان کنند، عمري را به سلامت خواهند زيست.


Tags: ارگونومی, کمر درد, گردن درد, تابوره دندان پزشکی, بهداشت حرفه ای
تعداد نمایش ها: 5281
کاربر مرتبط: 
سید مصطفی فاطمی | Fatemi
منبع: 
سپید
مطالب مرتبط: 
بررسي ارتباط دردهاي گردني با عوامل ارگونوميك در دندانپزشكان
بررسي تاثير مداخله ارگونوميكي بر اختلالات اسكلتي - عضلاني دندان پزشكان
ارگونومي و دندانپزشکي: سيد جليل صدر
ملاحظات ارگونوميك در دندانپزشكي ترميمي: جامعه نگر
مفهوم نشستن صحيح
فاصله مهره های دندان پزشکان را کسی پر نمی کند
ارگونومی در دندان پزشکی

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...