مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
در هنگام کار در کلینیک، چه و چگونه بپوشیم؟

در هنگام کار در کلینیک، چه و چگونه بپوشیم؟


معرفي 7 مدل روپوش براي پزشکان
لیلا افشار

لباس‌کار پزشکان مثل شغلشان مهم و حساس است. لباس آنها بايد از طرفي راحت باشد و از طرفي ديگر تميز و مرتب. راحتي لباس بسيار مهم است چون مخصوصا پزشکاني که در بيمارستان‌ها کار مي‌کنند، بايد مدت طولاني اين لباس را بر تن داشته باشند و براي ويزيت بيمارها مدام جابجا شوند. داشتن آستين راحت، تنگي و قد اندازه و...
 مي‌تواند براي آنها لباسي مناسب را رقم بزند و نداشتن هر کدام از اين نکته‌ها به علاوه جنس نامناسب آنها را در شرايطي غيرقابل تحمل قرار دهد. به مناسبت روز پزشک نگاهي داريم به چند مدل روپوش براي پزشکان.

کت کوتاه
لبه‌هاي باز سر آستين، آن را به مدل راحتي تبديل کرده است.
دکمه‌هاي قابلمه‌اي اين روپوش، در آوردن و پوشيدن آن را آسان مي‌کند.
جيب‌هاي باز دارد.
جنس کتان و پلي‌استر آن را از طرفي در برابر شستشو مقاوم و از طرف ديگر به لباسي قابل‌تحمل براي طولاني‌مدت تبديل مي‌کند.

کت سه دکمه رسمي
اين روپوش هم رسمي و هم نشان‌دهنده شغل شماست.
3 دکمه را مي‌توانيد هم ببنديد و هم باز بگذاريد و زير آن بلوزي هماهنگ با آن بپوشيد. آبي کمرنگ که نزديک به رنگ‌هاي بيمارستان است، مي‌تواند مناسب باشد.
بيشتر جنس آن از پلي‌‌استر است.
جيب‌هاي کاربردي و بزرگي دارد.

يک مدل رسمي
يقه ايستاده‌اش آن را براي کساني که گردن بلندي دارند، مناسب‌تر مي‌کند.
از ديگر مدل‌ها شيک‌تر و رسمي‌تر است اما به راحتي آنها نيست.
جيب‌هاي بزرگش يکي از امکانات اين مدل روپوش است.
اين مدل به افراد لاغر پيشنهاد مي‌شود چون راسته بودن آن ممکن است کساني را که کمي اضافه وزن دارند، اذيت کند و برايشان راحت نباشد.

ساده اما شاد
قد آن براي پزشکان مناسب است.
رنگ شادي دارد.
طرح لبه‌هاي آستين و در جيب‌ها و رنگ متفاوت يقه‌اش آن را از سادگي بيرون آورده و به مدل شيکي تبديل کرده است.
اگر مي‌خواهيد اين مدل مانتو را بدوزيد، پارچه‌اي را انتخاب کنيد که درصدي پلي‌استر داشته باشد تا شق و رق بايستد.

روپوش آستين ‌کوتاه
يقه انگليسي و آستين‌هاي کوتاهش آن را به مدلي شيک تبديل کرده است.
زيپ‌‌دار است و پوشيدنش راحت.
علاوه بر دو جيب معمول، يک جيب روي قفسه‌سينه دارد که مي‌تواند بسيار کاربردي باشد.
جنس اين مدل هم درصد زيادي کتان دارد.

يک آبي آرام
رنگ ملايم آن هم مي‌تواند به پزشک و بيمار احساس اعتماد و آرامش بدهد.
گشادي آن اين اجازه را به شما مي‌دهد که زير آن لباسي را که دوست داريد بپوشيد.
آستين‌هاي آن در قسمت سر آستين کمي جمع شده که باعث مي‌شود گشادي آنها شما را هنگام کار اذيت نکند.
اين مدل را با شلوار سفيد مي‌توانيد ست کنيد و هم با شلوار هم رنگ خودش.
جنس آن نخ است.

10 نکته درباره روپوش پزشکان
ترجمه: ندا احمدلو

ديدن يک روپوش سفيد، ساده و نخي شما را ياد چه چيزي مي‌اندازد؟ پزشک؟ دندان‌پزشک؟ داروساز؟ درمانگاه؟ بيمارستان؟ اورژانس؟ يا همه اينها؟ آيا مي‌دانيد چرا پزشکان روپوش سفيد مي‌پوشند؟ دليلش اين است که سفيد، رنگ پاکي و پاکيزگي است و از آنجا که پزشکان با سلامت مردم سر و کار دارند، بايد اول به بهداشت و سلامت خودشان اهميت بدهند...

 رنگ سفيد روپوش‌ها مي‌تواند کوچک‌ترين آلودگي را نشان دهد و بهترين رنگ براي پوشش پزشك محسوب مي‌شود. با اينکه مي‌دانيم خود پزشکان محترم بيشتر از ما به بهداشت لباس و سلامتشان حساس هستند، نکته‌هايي را درباره بهداشت لباس کار به آنها يادآور مي‌شويم تا با رعايت اين نکته‌ها سلامتشان به خطر نيفتد:

1. روپوش خود را هر 2 تا 3 روز يک بار حتما بشوييد. استفاده از پودر صابون براي شستشوي روپوش‌هاي سفيد باعث مي‌شود اين لباس‌ها چرک‌مرده به نظر نرسند.

2.از آنجا که احتمال آلوده بودن اين لباس کار به آلودگي‌هاي عفوني موجود در محل کارتان وجود دارد، حتما آنها را براي پاکيزه و استرليزه شدن با آب داغ بشوييد.

3. بهتر است روپوش خود را پس از شستشو، براي خشک شدن در هواي آزاد و در صورت امکان در معرض آفتاب مستقيم پهن کنيد.

4 اگر قصد داريد روپوش خود را براي شستن به منزل ببريد، هرگز آن را داخل کيف، روي صندلي اتومبيل يا در کنار ساير وسايل شخصي‌تان قرار ندهيد. بهتر است از يک نايلون جداگانه استفاده کنيد و نايلون را هم پس از خارج کردن روپوش يا دور بيندازيد يا براي قرار دادن زباله استفاده کنيد. در غير اين صورت ممکن‌است باعث انتقال آلودگي‌هاي روپوش کار به ساير لباس‌ها و وسايل شخصي‌تان شويد.

5. اگر در آزمايشگاه کار مي‌کنيد، حتما در صورت ترشح نمونه‌ها به روپوش خود، آن را بلافاصله از تن خارج و لباس تميز ديگري به تن کنيد. چنين روپوشي بايد با آب داغ و مواد ضدعفوني‌کننده و جداگانه شسته شود. اگر هنگام معاينه دهاني بيماران (مثلا در موارد ابتلا به آنفلوانزا يا انجام كارهاي دندان‌پزشکي) احساس کرديد آب دهان بيمار روي آستين روپوش ترشح کرد، حتما پس از خروج بيمار و پيش از پذيرفتن بيمار بعدي، روپوش خود را عوض کنيد.

6. هميشه يک روپوش اضافي در محل کارتان داشته باشيد تا در صورت آلوده شدن روپوش، بتوانيد آن را عوض کنيد.

7. دندان‌پزشکان و پزشکان ديگر مي‌توانند آستينک‌هاي سفيد يا کرم ساده و نخي روي آستين روپوش خود بکشند تا در صورت آلوده شدن آستين لباس با ترشح يا خون دهان بيمار، فقط مجبور به درآوردن آستينك باشند؛‌ نه روپوش.

8. بهتر است براي اطمينان از پاکيزگي کامل روپوش، از قرص‌ها يا محلول‌هاي ضدعفوني‌کننده لباس هم هنگام شستشو کمک بگيريد.

9. هرگز روپوش‌هاي آلوده را در منزل و پيش از شستشو روي تخت نيندازيد يا کنار ساير لباس‌ها در اتاق آويزان نکنيد. اگر بهداشت لباس کار پزشکان و افرادي که در مراکز درماني مشغول به کار هستند، به خوبي رعايت نشود، احتمال دارد آلودگي‌ها و عوامل عفوني را از طريق اين لباس آلوده به منزل ببرند و زمينه ابتلاي افراد خانواده به انواع بيماري‌هاي عفوني را فراهم كنند.

10. روپوشي بخريد با دوخت کم. سعي کنيد هنگام خريد روپوش، انواعي از آن که بدون يقه و با کمترين ميزان دوخت و مدل هستند، انتخاب کنيد. شستن و اتو کردن چنين روپوش‌هايي از روپوش‌هاي يقه‌دار و مدل‌دار ساده‌تر است.

7 نکته درباره کفش پزشکان

1. بهتر است کفش‌هاي ساده، طبي و با کفه‌هاي نرم و تخت سفت براي محل کار خود انتخاب کنيد.

2. کفش‌هاي نرم، راحت، سبک و کتاني‌هاي لژدار مي‌توانند براي شما مناسب باشند. کفش‌هاي شما بايد تهويه مناسبي داشته باشند تا از تعريق بيش از حد پا در داخل آنها، جلوگيري شود.

3. اگر مجبور نيستيد زياد از جايتان بلند شويد و مي‌توانيد کار معاينه بيماران را در تمام روز پشت ميزتان هم انجام دهيد، استفاده از صندل و دمپايي‌هاي طبي را براي پيشگيري از تعريق پا و عرق‌سوز شدن پوست بين انگشتان به شما توصيه مي‌کنيم.

4. اگر در طول روز مجبور به پوشيدن کفش هستيد، حداقل هر 4 ساعت يک‌بار پاي خود را با آب خنک بشوييد، با دستمالي نخي آن را خوب خشک کنيد و جوراب‌هايي تميز و خشک بپوشيد. به اين ترتيب سلامت پوست پاها به خوبي حفظ خواهد شد.

5. بهتر است کفشي که در محل کار مي‌پوشيد با خود به منزل نبريد و آن را پيش از خروج از مطب، درمانگاه يا بيمارستان با کفش ديگري عوض کنيد.

6. کفش کار خود را حداقل هر 10 روز يک‌بار با محلولي از آب و مواد شوينده يا سرکه سفيد بشوييد.

7. کفش‌هاي چرمي، دست‌دوز و با رنگ‌هايي روشن (مانند سفيد يا کرم) براي محيط کار از کفش‌هاي ديگر بهتر است زيرا شستشوي چنين کفش‌هايي از کفش‌هاي جير، مخمل، پارچه‌اي و چسبي راحت‌تر است و با هربار شستشو هم رنگ آنها نمي‌رود.

5 نکته درباره شلوار پزشکان

1.شلوارهاي نخي و روشن مي‌توانند جزو بهترين جنس و رنگ شلوار براي پزشکان باشند. شلوارهاي نخي کمترين حساسيت و تحريک پوستي را ايجاد مي‌كنند و تهويه هواي سطح پوست هم با پوشيدن آنها به خوبي انجام مي‌شود. ضمن اينکه رنگ سفيد هم به دليل ايجاد نكردن حساسيت و واکنش پوستي، براي رنگ شلوار پزشکان عزيز پيشنهاد مي‌شود.

2. شلوارهاي کتان سبک هم مي‌توانند گزينه‌هاي مناسبي براي شما باشند.

3. بهتر است براي راحتي بيشتر، به جاي شلوارهاي کمري يا فاق کوتاه شلوارهايي با کمرهاي کشي بپوشيد.

4. تمام دستورالعمل‌هاي لازم براي شستشوي شلوار کارتان هم درست مانند آنچه براي شستشوي روپوش‌تان گفتيم، است.

5.پزشک‌هاي خانم مي‌توانند با ست کردن رنگ شلوار و مقنعه يا روسري، ظاهري آراسته‌ و شيک‌تر داشته باشند.Tags: روپوش پزشکی, کفش طبی, لباس کار
تعداد نمایش ها: 8257
منبع: 
سلامت شماره 385

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...