مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!


Erica Johnson  & Dun Chung - CBC
ترجمه آزاد و گزارش از دکتر شکفته راد

 CBCسی‌بی‌سی، شبکه اصلی خبرپراکنی کانادا، اقدام به پخش یک گزارش پژوهشی و ارزیابی افشاگرانه در مورد روش پذیرش بیمار از سوی دندان‌پزشکان کرد.


Put Your Money Where Your Mouth Is - CBC
 
یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

 درگزارش مشروح خبری این شبکه، که با تبلیغات وسیع قبلی، درساعت هشت شب جمعه نوزدهم اکتبر 2012 در سراسر کانادا پخش گردید، گزارش مستندی نمایش داده شد که یک خانم به نام ترزا Theresa به همراه یک سری کامل فیلم رادیوگرافی دهانی در شهرهای تورنتو و ونکوور، به 20 دندان پزشک مختلف مراجعه می‌کند و از آن ها می‌خواهد که نیازهای درمانی او را تعیین کنند. 

  یک دوربین مخفی نیز گفتگوها و معاینات را ضبط کرده است. قبل از شروع برنامه، ابتدا بیمار در دانشکده دندان پزشکی تورنتو مورد معاینه دقیق دو دندان پزشک متخصص ترمیمی و مسوول برنامه آموزش دندان پزشکی جامع دانشکده قرار می‌گیرد. معاینه‌گر اصلی، پروفسور دورثی‌مک‌کامب Dorothy McComb که یک متخصص ترمیمی باتجربه است، به او اطمینان می‌دهد که هیچ‌گونه پوسیدگی دندانی ندارد و تنها تمیز کردن دندان‌ها و احتمالن یک روکش (کراون) می‌تواند در نظر گرفته شود. هزینه تمیزکردن دندان‌ها 500 دلار و یک کراون بین 1800 تا 2000 دلار برآورد می‌شود. در نماهایی که از دندان‌های شخص در حال خنده و لبخند نشان داده می‌شود، او دارای ظاهر دندانی بسیار مطلوبی است


یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!
یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

خبرنگار از روی راهنمای تلفن، 20 دندان پزشک از مطب های مختلفِ کوچک و بزرگ را انتخاب می کند، تلفنی از آن ها نوبت معاینه می‌گیرد و ترزا به یک یک آن ها مراجعه می کند. خلاصه ای از این مراجعات در گزارش ویدیویی نمایش داده می شود که در این ترجمه، تصاویری از این فیلم ملاحظه می‌شود.


یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!
یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!
یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

 پزشک‌های مورد مراجعه، هریک طرح درمان‌های متفاوتی ارائه می دهند که کاملن با هم متفاوت و گاه مغایر است و در این میان، پنج دکتر نیز شبیه طرح درمان متخصصین دانشگاه را پیشنهاد می‌کنند. برخی از درمان‌های پیشنهادی عبارت بوده اند از "حذف یک دندان به دلیل تحلیل استخوانی شدید"، "ایمپلنت در محل دندان کشیدنی"، "یک معالجه ریشه و ترمیم آن دندان"، "نایت گارد برای حذف دندان قروچه احتمالی بیمار"، "نیاز به معالجه ریشه یک دندان دیگر و ترمیم آن"، "نیاز به ونیر پرسلن برای اصلاح خط میانی دندان‌های بالا"، "ترمیم سه دندان پوسیده با ذکر شماره"، "روکش‌های زیبایی و آنلی رنگِ دندان برای خلفی ها" و ...
در این میان یک دندان پزشک مطرح می‌کند که تریزا نیاز به سه ترمیمی دارد اما شماره دندان ها را نمی‌گوید و نظر دقیق خود را موکول به دانستنِ نوع پوشش بیمه ای بیمار می‌کند. خبرنگار تعجب می‌کند که طرح درمان چه ربطی به بیمه شخص دارد!


یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

گزارشگر برای روشن شدن موضوع، سراغ یک دندان پزشک بازنشسته که پس از 4 دهه کار دندان پزشکی، اکنون کارشناس مشاور بیمه های خدمات درمانی دندان پزشکی است می رود. دکتر ریک بیر Rick Beyers می‌گوید که " در طرح‌درمان‌های دندان پزشکی، به آسانی امکان سوءاستفاده هست. برخی دندان‌پزشکان ابتدا به پوشش بیمه‌ای شخص نگاه می‌کنند و بعد بر اساس آن، نیاز به ترمیم را مطرح می‌نمایند. این ها به جای درمان بیمار، بیمه‌ی او را درمان می‌کنند!" او در محل کار خود نمونه عکس‌های متعددی از خلاف‌کاری دندان پزشکان را دارد که به عنوان نمونه تصویر دندان‌های خلفی یک بچه 11 ساله را نشان می‌دهد که دندان پزشک برای او ترمیم دندان های تازه رویش یافته را توصیه کرده است.


یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

نمونه دیگری از پیشنهادات غیر قابل قبول، نظر دکتری است که دو بریج بیمار را نامناسب و نیازمند تغییر می داند. دکترحسین صرافان از بیمار می‌پرسد که کدام بریج او قدیمی‌تر است و بعد پیشنهاد می‌کند که هردو بریج او باید تعویض شوند و حدود 7 هزار دلار هزینه برآورد می‌کند. چون از نظر گزارشگر، این تنها طرح درمان اینچنینی بین همه بیست دکتر است، با پروفسور مک کامب موضوع را مورد مشورت قرار می دهد. این استاد دانشگاه چنین توصیه ای را درست نمی داند و از این طرح درمان تعجب می کند. خبرنگار می گوید که از دکتر صرافان درخواست مصاحبه کرده اما او پاسخ مثبت نداده است.


یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

پروفسور گفته که «دندان پزشکی خیلی بیش از آن که علم باشد، هنر است». خبرنگار محقق همه طرح درمان های مطرح شده را در یک چارت بزرگ پیاده می‌کند و نمایی از دندان‌های دو فک بیمار را نشان می‌دهد که تقریبا برای همه دندان‌ها نوعی درمان پیشنهاد شده است.

دکتر مایکل زوک Michael Zuk دندان پزشک پولداری است که در مطب خود نمونه‌های گران قیمتی از فک و دندان حیوانات را دارد و حتی به خبرنگار سی‌ان‌ان دندان کشیده شده‌ی جان لنون John Lennon * را نشان می دهد


یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

 که در یک حراجی بیش از30 هزار دلار خریده است. اوکتابی نوشته تحت عنوان  Confessions of a former cosmetic dentist - Michael Zuk DDS «اعترافات یک دندان پزشک زیبایی سابق».


یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

  خبرنگار، بخشی از فیلم هایی را که با دوربین مخفی از دندان پزشکان قبلی گرفته به او نشان می‌دهد و دکتر زوک می‌گوید که این توصیه ها شیوه‌های بیزینس و کسب و کار است که دندان پزشکان به دلیل این که بهرحال یک بیزینس را می‌گردانند، ناچار هستند برای پیشگیری از ورشکستگی به آن ها متوسل شوند تا بتوانند هزینه های سنگین کار خود را پوشش دهند. آن ها کلی هزینه های سربار و بدهی‌هایی دارند که باید درآمد مطبشان آن مخارج را پوشش دهد. در مطب دکتر زوک مادر و دختری مراجعه می‌کنند که مادر می‌گوید دندان های دخترم همه جز سه تا حساس هستند و در مراجعه به یک دندان پزشک، دکتر به آن ها گفته جز سه دندان، بقیه باید یا روکش شوند و یا با کشیدن آن ها ایمپلنت گذاشته شود!

هزینه ای که آن دندان پزشک برآورد کرده، حداقل 80 هزار دلار بوده است. دکتر زوک پس از معاینه دقیق نظر می‌دهد که دختر باید یک تری به همراه خمیردندان ضدحساسیت مخصوص استفاده کند و مشکلش با یک هزینه 200 دلاری رفع خواهد شد. وقتی خبرنگار از دکتر زوک دلیل این اختلاف نظر را می‌پرسد او می‌گوید که در واقع دندان پزشک برای درآمد بیشتر این پیشنهاد را نداده و هرمتخصصی نظر خود را دارد و طرح درمان پیشنهادی او بر اساس نظر خودش تنظیم شده که قابل احترام است.

در طی برنامه، آمارهای مختلفی نشان داده می شود که مثلن تنها 9% کانادایی ها به دندان پزشک خود اطمینان دارند و یا 63% کانادایی ها دندان پزشکان را یک کاسب می دانند و 57% مردم با این نظر که دندان پزشکان «دکتر» هستند موافق بوده اند. تلاش نهایی خبرنگار برای مصاحبه با مسوولین انجمن دندان پزشکی کانادا، انجمن دندان پزشکی انتاریو، انجمن دندان پزشکی بریتیش کلمبیا و دو کالج دندان پزشکی انتاریو Ontario و بریتیش کلمبیا BC بی نتیجه می‌ماند و می‌گوید که هیچ یک از این مراجع قبول نکرده اند جلو دوربین حاضر شوند.


یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!

در ارزیابی پایانی پروفسور دانشکده دندان پزشکی تورنتو، مطرح می‌کند که دندان پزشکی سیاه و سفید نیست و بسیار بیش از پزشکی دارای سایه‌های خاکستری فراوان است که هر دندان پزشک، بر اساس میزان تجربه اش، می‌تواند نظر متفاوتی داشته باشد.

ایردن:
 آیا اگر در ایران چنین پژوهش و یا مانند این نظرسنجی ای انجام شود، تفاوتی در نتایج خواهیم دید یا به هر کجا که روی، آسمان همین رنگ است؟
 

آیا در جامعه حرفه‌ای ما آمادگی پذیرش این‌چنین پژوهش، در مدیران ما توان مدیریت این‌گونه برنامه ها و در خبرنگاران ما
جسارت ورود به چنین عرصه ها و صلابت و سلامتِ گزارش آنها وجود دارد؟
پاورقی

* جان لنون خواننده سیاسی گروه بیتلز که در دسامبر1980 توسط یک جوان 25 ساله مذهبی، در نیویورک به قتل رسید. Put Your Money Where Your Mouth Is |پولت را جایی بذار که دهانت هست

Money Where Your Mouth Is

Broadcast Date: Friday, October 19, 2012

Nearly every tooth in Theresa's mouth is in need of some kind of treatment — from root canals, veneers, and fillings to bridge replacements, whitening and crowns — if you combine all the recommendations of 20 dentists she visited.
A tale from the dentist’s chair
That, despite the fact that dental experts suggested only a few cleanings and possibly a crown.
Theresa, a CBC researcher, went to a mixture of small and large dental offices in Toronto and Vancouver for a Marketplace episode, Money Where Your Mouth Is, airing on Friday.
By the end, the dentists had recommended treatments covering 19 different teeth, ranging from nighttime mouth guards to veneers promising a "complete smile makeover," with cost estimates ranging from $144 to $11,931
"Some of it I found quite frightening," said dental insurance expert Rick Beyers. "It was actually quite scary that invasive procedures like root canals and bridge replacement would be offered."
Before visiting dental offices, Theresa underwent an examination by two expert dentists — University of Toronto professors Dorothy McComb, a restorative dentistry specialist, and Laura Tam, co-director of the faculty's Comprehensive Care Program.
According to their baseline treatment recommendation, Theresa had no tooth decay, needed several cleanings to fight gum disease and potentially needed a crown on one tooth, at a cost of about $1,800 to $2,000.
Armed with a hidden camera, Theresa went to see 20 dentists, offering them X-rays of her teeth and asking for a treatment plan.
The first dentist, after an 11-minute consultation that did not include looking in Theresa's mouth, agreed with the experts that a cleaning and crown was necessary but also recommended a filling, a mouth guard and a root canal. She also suggested Theresa was suffering from severe bone loss and definitively stated she'd lose one tooth, requiring treatment at a cost of $7,000 to $8,000.
'Easy to abuse' dental plans
Another Toronto dentist raised the possibility of a root canal on another tooth, identified three cavities, and recommended two cast metal onlays and the whitening of lower teeth.
She also suggested a "complete smile makeover" that included six veneers to correct a cosmetic midline shift, meaning the centerline of her upper and lower teeth don't line up. "It doesn't look nice to me," the dentist concluded. The total treatment cost was $8,622.
Dentist and author of Confessions of a Former Cosmetic Dentist, Dr. Michael Zuk of Red Deer, Alta., says cosmetic dentists often focus on veneers as a cure-all but it can be a costly solution — and one sometimes driven by economics rather than patient interest.
"The teeth are often mutilated in the process and once they are done, the patient is stuck with that treatment," said Zuk. "And they will have to have it redone over the period of their lifetime."
Zuk said some dentists try to push veneers, "trying to make $30,000 to $40,000 in cases that really don't need the treatment."
The issue of dentists crafting treatment plans based on an individual's insurance also arose during Marketplace's undercover dental office visits.
One dentist told Theresa she needed three fillings, but refused to specify the teeth without viewing her insurance plan.
"It's pretty easy to abuse dental plans," says Beyers, a former dentist who now works for companies that investigate misuse of dental insurance plans.
"The joke we make in some cases: They're not treating the patient. They're treating the dental plan," said Beyers. "In other words, they’re reading up on the plan, finding out what it covers."
Dentistry not 'black and white'
The most expensive treatment estimate encountered by Theresa was $11,931, a total that included a root canal, six optional veneers, a crown and cleanings.
The estimate came from a Vancouver-area dentist, who was visited by CBC Marketplace 15 years ago for a similar episode looking at dental costs and came under fire then for providing the highest estimate.
About three-fifths of the 20 dentists visited by Marketplace offered dental treatment options either in line with the expert opinion or containing what the experts describe as innocuous differences.
Overall, McComb noted that she wasn't concerned with the wide variety of suggested treatments.
"Unfortunately in dentistry more than in medicine, things are not absolutely black and white," says University of Toronto professor McComb. "So [there are] a lot of shades of grey and it depends very much on the dentist’s personal experience."
Other factors that can contribute to dental treatment variation include where a dentist trained, whether they take a wait-and-see or more aggressive approach, and the types of materials used by the dentist.
The patient's own medical history, oral hygiene status as well as their likelihood to follow a treatment plan can also influence the dentist's decisions.
“It’s not that they are basically trying to tell you something different to make more money, but they have different ideas," said Zuk. "And different trainings. And they see things differently. And it’s extremely variable."
Still, some recommendations by the dentists puzzled McComb.
One Vancouver-area dentist suggested replacing two bridges in Theresa's mouth at a cost of $7,013 — bridgework complimented by other dentists visited in the Marketplace test.
McComb says bridges don't typically need replacement unless there's a "real overt reason for it."

REFERENCE
http://www.cbc.ca/marketplace/episodes/2012/10/money-where-your-mouth-is.html


Tags: هزینه دندان پزشکی, درمان ریشه دندان, ترمیم دندان, دندان پزشکی در کانادا
تعداد نمایش ها: 22291
کاربر مرتبط: 
دکتر شکفته راد
مطالب مرتبط: 
درعرصه ی رقابت حرفه ای، چگونه توجه درمان‌خواهان دندان‌پزشکی را جلب کنیم؟
چگونه یک خبر ناخوشایند را به دیگری بدهیم؟
فرهنگ، مدیریت و ارتباطات نوین در دندان پزشکی
چهارپایه شادی، ابزار موفقیت
آشنایی با انواع همایش های حرفه ای

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...