مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
گزارش و نقدی از درون مجمع عمومی‌ دو نهاد مدنی

گزارش و نقدی از درون مجمع عمومی‌ دو نهاد مدنی

20 تیر ماه 1393

آیرج  کی‌پور

گزارش و نقدی از درون مجمع عمومی‌دو نهاد مدنی


انجمن دندان‌پزشکی ایران( انجمن صنفی) ، انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران،

 

طبیبی که باشد  ورا ،  زرد  روی     ـ    از او ،  دارویِ سرخ روئی، مجوی

 

* دکتر محمد بیات، عضو هیئت رئیسه مجمع عمومی، مانع گزارش دهی بازرس شد. قانون در پشتیبانی از بازرس انجمن، چه برخوردی می‌کند؟

 

*رئیس جمهور و وزیر بهداشت می‌توانند با رصد کارگزاران دولت و شنیدن نظر فعالان جامعه مدنی ببینند آیا به راستی در گزینش مسئولان دولتی اعتدال گرا بوده اند و کسانی را بر مسند کار گذاشته اند که حقوق شهروندان را رعایت می‌کنند؟

 

*چرا بازرس انجمن علمی‌ دندان‌پزشکی ایران، در گزارشش به مجمع عمومی، فعالیت ساختمان سازی و برپائی نمایشگاه انجمن را دارای ابهام دانست؟

 

*به راستی اساس‌نامه علمی ‌موجود در سایت انجمن- بنا به گفته بازرس - جعلی است؟

 

*انجمن علمی ‌دندان‌پزشکی ایران، سال گذشته 3 میلیارد ریال قرض گرفت تا کنگره برگزار کند. سال پیش درآمد انجمن حدود 25 میلیارد و در کنگره امسال حدود 30 میلیارد ریال بود.

 

* سه مجمع عمومی، در یک مکان  و یک زمان با حضور حدود 60  نفر

 

*آیا سید احمد موسوی می‌داند که بازرس اصلی انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران است؟

 

* بازرس انجمن صنفی اعلام کرد هیئت مدیره انجمن صنفی پس از گذشت 9 ماه هنوز نخستین جلسه خود را تشکیل نداده است و این کار را تقابل با قانون و ارجحیت دادن منافع گروهی بر منافع انجمن صنفی دانست.

 

*آیا دکتر محمد علی افتخاری هم تاریخ جامعه دندان‌پزشکی ایران را فراموش کرده است؟

 

*از نظر قانون، هر شهرستانی می‌تواند سازمان حرفه ای مستقل خود را داشته باشد.

 

*اهمیت انجمن صنفی دندان‌پزشکان عمومی ایران ‌برای دندان‌پزشکان به ویژه در تعیین میزان عادلانه مالیات دندان‌پزشکان

 

*آیا انحلال انجمن دندان‌پزشکی ایران( انجمن صنفی) در دستور کار است؟

 

دوستان و همکاران گرامی. در تاریخ 19 اردی‌بهشت 1393، روز پس از برگزاری سه مجمع عمومی ‌هم‌زمان، یادداشتی خدمت دوستان فرستادم. دو نفر از همکاران هیئت رئیسه مجمع عمومی من را متهم کردند که دروغ گفته‌ام و می‌خواهم با شانتاژ به خواسته‌هایم برسم. محبت کنید پیش از خواندن این گزارش، متن آن نوشته را در بخش سوم ، صفحه 87 ملاحظه بفرمائید.

 

هر سال کنگره انجمن علمی ‌دندان‌پزشکی ایران برپا می‌شود و کمیته اخلاق، بخش جدائی ناپذیر این کنگره‌ها شده است و هر سال هم، حرف از تصویب نشدن گزارش کاری و مالی هیئت مدیره در مجمع عمومی ‌است.

 زمانی که از پانل اخلاق بیرون می‌آئیم، از میان بازار مکاره خرده فروشی کالای دندان‌پزشکی رد می‌شویم و در مجمع عمومی، تماشاگر کردار برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در مجمع می‌شویم، همان را نمی‌بینیم و احساس نمی‌کنیم که در پانل‌های اخلاق و سخنرانی‌ها در توصیف اخلاق پزشکی شنیده‌ایم.  بار‌ها و بار ‌ها از خود پرسیده ایم که:  

اینان را چه سودائی است که عقاب می‌کشند و غُراب می‌فروشند؟.

 

گزارش از مجمع‌های عمومی ‌سازمان‌های مردم نهاد، تجربه گران‌بهائی است برای پژوهش‌گران و فعالان نهادهای مدنی، زیرا می‌توانند ارزیابی دقیقی از رویه کار یک سازمان مدنی، چالش‌ها و رشد کیفی آن داشته باشند. بدون جمع بندی دست‌آوردها و از دست رفته‌های نهادهای مدنی و دانستن ناتوانائی‌ها و توانائی‌های آن، نقش هائی که برای این نهادها در اداره جامعه متصور می‌شویم ذهنی است. آن چه واقعی است این است که جامعه مدنی ایران هنوز در تدوین قانون‌ها و اجرای طرح ‌های بلند مدت ملی سهمی‌ فراخور جایگاه خود عهده دار نشده است.

 

« دولت‌« نیز می‌تواند با ارزیابی گزارش، رفتار و نگرش کارگزاران خود را در نهاد‌های مدنی پایش کند. رصد کردار و عمل‌کرد کارگزاران دولت در نهاد‌های مدنی، برای ارزیابی دقیق و اطمینان از درستیِ گزینش، می‌تواند اهمیت تعیین کننده داشته باشد.

 

در نهاد‌های مدنی، گروه‌های داوطلبی هستند که در چارچوب اساس‌نامه و بر پایه انتخابات، همه مسئولان انجمن را برای دوره ای کوتاه انتخاب می‌کنند و گزارش مسئولان به اعضاء سالانه است و مسئولان برای ادامه مسئولیت، احتیاج به تایید اعضای سازمان دارند. بنابراین، حقوقی برابر به وجود می‌آید که مبارزه با انواع افسادِ در کار را آسان می‌کند.

 

در نهاد‌های مدنی می‌توان ارزیابی دقیق روان‌شناختی و کردارشناسی به ویژه از مدیران داشت. زمانی که در تجلیل از یک استاد بازنشسته، یک مدیر بالای دولتی، فروتنانه سعی می‌کند دست استادش را ببوسد، خود را مسئول دانشکده معرفی می‌کند( نه رئیس) و با دیدن دانشجوی سابقش به استقبالش می‌شتابد، بدون شک قضاوتی نمی‌توان داشت جز این که چه انتخاب شایسته ای! و خوشا به حال همکاران و موسسه ای که چنین شخصی مسئولیت اداره آن را عهده دار شده است.

ولی در جائی دیگر، وقتی یک کارگزار دولت، با استفاده از قدرتی که از سوی دولت به دست آورده است، استبداد ریاستی به وجود می‌آورد، بی‌طرفی مسئولیتی را که به وی سپرده شده است نقض می‌کند و چنان رفتار می‌کند که قانون یعنی من. آن وقت چنین شخصی در راس یک سازمان دولتی که کارمندانش در خطر از دست دادن شغلند چقدر با اعتدالی که رئیس جمهور می‌گوید سنخیت پیدا می‌کند.؟

این که رئیس جمهور تلاش می‌کند حقوق شهروندی را با نظر خواهی همه مردم تدوین کند گام بزرگی به سوی ساختن تمدنی فراخور شهروندان یکی از کهن‌ترین زادگاه تمدن بشری است. این که رئیس قوه مجریه در سخنرانی‌های خود بر اعتدال تاکید می‌کند مرحله جدیدی در تلطیف روحیه مردم به سوی انسانیت و نرم خوئی است، ولی در یک نهاد مدنی، چگونه می‌توان این گرایش به سوی حقوق شهروندی و اعتدال را آزمود؟. بدون شک با  انتشار کردار و منش کارگزارانی که برای اداره کار دولت انتخاب شده اند و در نهاد‌های مدنی به ویژه در انجمن‌های علمی‌ حضور می‌یابند.

وزیر بهداشت و درمان روز 18 اردی بهشت، چند ساعت پیش از برگزاری مجمع عمومی ‌انجمن‌های علمی ‌و صنفی دندان‌پزشکی ایران گفت: «از سازمان نظام پزشکی و انجمن‌ها می‌خواهم که خود را نقد درونی کرده و پای کار بیایند، چرا که در غیر این صورت کار درست نمی‌شود.» و « شعار دولت نیز اعتدال است و تصورش بر آن است که کشور به آرامش نیاز دارد. به این ترتیب تندروی نه تنها هیچ مشکلی را حل نمی‌کند؛ بل‌که مشکلات زیادی را نیز سبب می‌شود.»

خوب است آقای وزیر که عضو انجمن دندان‌پزشکی ایران نیز هست، به آن چه در این نوشتار آمده است بیندیشند و با نقد از درون وزارت بهداشت بگوید آیا به راستی در انتخاب‌های خود برای تشکیل شورای سلامت دهان وزارت بهداشت، شخصیت حقوقی انجمن‌ها و مشی اعتدالی را به طور کامل رعایت کرده است و اگر سستی‌ای وجود دارد در کجااست و چرا؟

 زمانی که مسئولان دوره ایشان در یک انجمن علمی ‌صدا می‌برند و با اعمال قدرت، مانع گزارش دهی بازرس می‌شوند، آن وقت نخستین پرسشی که از ذهن می‌گذرد، این است که چنین کسانی چقدر با مشی اعتدالی و رعایت حقوق اعضاء انجمن‌ها هماهنگی دارند؟

 اگر رئیس جمهور از نخبگان دانشگاهی می‌خواهد سکوت نکرده و نظرشان را آشکارا بیان کنند، گفته‌اش تا کجا می‌تواند عینی شود؟ منطق می‌گوید برگزیدن کارگزارانی که نهاد مدنی را به فغان می‌آورند، خود به خود نخبگان دانشگاهی را به سکوت می‌کشاند. زیرا با چنین گزینشی، در حقیقت به آنان گفته می‌شود سخنرانی یک چیز است و عمل چیزی دیگر. نخبگان ما در دانشگاه که در سلسله مراتب اداری قرار دارند و موقعیت شغلیشان با نیش قلم رئیس تغییر می‌کند، در تلاش برای بقا هم که هست با دیدن چنین انتصاب‌هائی سکوت می‌کنند و همراهی برای ایجاد شرایط اعتدالی را به زمانی دیگر موکول می‌کنند.

 

برای همکارانی که علاقه‌مندند تاریخ فعالیت سازمان یافته دندان‌پزشکان ایران را با جایگاه مشخصی که در هرم اجتماعی دارند، بنویسند، تجزیه و تحلیل این گزارش‌ها، و بررسی کردار شرکت کنندگان در مجمع عمومی از منظر روان‌شناسی اجتماعی می‌تواند به درک و قدرت تشخیص آنان یاری رساند. از همه فعالان جامعه مدنی خواهش می‌کنم از مجمع‌های عمومی‌خود گزارش گسترده و دقیق و بدون ممیزی تهیه و منتشر کنند. کاری که بی گمان بسیاری از اعضای این نهاد‌ها بیش از این گزارش‌گر، توانائی آن را دارند.

 

دوستان گرامی. این نوشتار در سه بخش تنظیم شده است.

در بخش نخست این نوشتار،  تلاش کرده ام برای بسیاری از پرسش ‌هائی که برای تعدادی از شرکت کنندگان در مجمع عمومی پیش آمد پاسخی مناسب پیدا کنم.

 تحلیل و گزارشی که در بخش نخست آمده است شخصی است. ادعائی هم برای بی‌طرفی نمی‌توانم داشت، زیرا بهر حال دیدگاه و تجربه شخصی ام در تنظیم زاویه تحلیل اثر گذارند. بنابراین خواهشم این است که این بخش را تنها برای آشنائی با یکی از دیدگاه‌هائی که یک عضو انجمن دارد، مطالعه بفرمائید. هر چند باور دارم که حقیقت را همان گونه که هست، گفته ام.

 

بخش دوم گزارشی است بدون ویرایش و هر گونه اظهار نظر. شما با فرایند برگزاری سه مجمع عمومی‌ توسط هیئت مدیره‌های دو انجمن دندان‌پزشکی ایران ( انجمن صنفی) و انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران  آشنا می‌شوید و پس از خواندن نظر و دقت در کردار گروهی از دندان‌پزشکان، دیدگاه خود را پیرامون این مجمع‌ عمومی و شرکت کنندگان در آن خواهید داشت. این حق همه اعضای انجمن‌ها است که از روند برگزاری این مجمع‌ها و بحث ‌های درونی آن آگاهی یابند و انتشار آن امکانی است برای فعالان نهاد‌های مدنی تا با دسترسی به این گزارش‌ها تصویر بهتری از کار و فعالیت این نهاد‌ها یافته و با تجربه اندوزی، سره از ناسره باز شناخته و نهاد مدنی خود را نو سازی کنند. 

 

آگاهیم که انتشار این گونه گزارش‌ها مخالفان خود را دارد. پس از اطلاع رسانی من از برگزارنشدن انتخابات 18 اردی بهشت، یکی از همکاران با چنین لحنی نظرش را در سایت ایردن اعلام کرد:

« چقدر این گزارش غیر اخلاقی و بدون حفظ امانت تهیه شده. ظاهرا کسانی فقط در شرایط تنش و سوار شدن بر امواج شانتژ حیات اجتماعی دارن».

 می‌توان بخش دوم را که بدون سانسور آورده شده است مطالعه کرد و قضاوتی عادلانه داشت. یکی از خوبی‌های انتشار اثر بدون سانسور، تامین آزادی فکری و شخصیتی انسان، هنگام قضاوت کردن است.

 

به کار نهاد مجلس نگاه کنیم که چگونه نه تنها با گزارش نوشتاری، بل‌که به یاری رسانه‌های شنیداری و دیداری تلاش می‌کند شهروندان کشور در باره آن‌چه در خانه ملت می‌گذرد تصویر روشنی داشته باشند.

با به کار گیری تجربه نهاد مجلس در می‌یابیم که نهادهای جامعه مدنی ایران چه قدر در درک از دموکراسی و زمانه خود ناموفق مانده اند. همه سازمان‌های مردم نهاد چاره ای جز آشکار زیستی و شفاف سازی و گزارش دهی منظم بی خدشه برای پس زدن این عقب ماندگی ندارند. این راهی است که باید رفت و امید دارم فعالان جامعه مدنی با انتشار گسترده نشست ‌ها و مجمع‌های خود و بحث ‌های درونی آن به همان گونه که بوده( نه دست چین شده و سانسور شده) به شناخت بهتر سطح کار و فعالیت سازمان‌های جامعه مدنی ایران و نقشی که می‌توانند در اداره جامعه به عهده بگیرند یاری رسانند.

 من نزدیک به 3 ماه صبر کردم تا شاید هیئت مدیره انجمن‌های علمی و صنفی دندان‌پزشکی ایران گزارشی از مجمع عمومی 18 اردیبهشت 93 در سایت یا خبرنامه‌ها به عرض اعضای انجمن و فعالان جامعه مدنی ایران برسانند. متاسفانه سکوت معناداری بر انجمن خیمه زده است. « خبرنامه انجمن دندان‌پزشکی ایران» یک مجله بسیار خوب است ولی « خبر » ندارد. سانسور بر خبرنامه و سایت انجمن اتفاقی نیست. خبرنامه و سایت انجمن متعهد به اجرای سیاست و دیدگاه هیئت مدیره است.

 امیدوارم توانسته باشم با امانت‌داری، گزارشی بدون خدشه، خدمت همه اعضای انجمن‌های دندان‌پزشکی ایران ( انجمن صنفی) و انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران تقدیم کرده باشم.

 

در بخش سوم، سند ‌ها و مدرک ‌هائی که می‌توانند به روشن شدن بحث درونی مجمع‌های عمومی ‌یاری رسانند آورده شده است. امیدوارم مجموعه این سه بخش در شناخت بهتر آن چه در درون یک نهاد مدنی پیش آمده است و می‌تواند نمونه ای از خروار باشد پسند افتد.

 

 

 

 

 

بخش نخست:

 نقد و بررسی


مجمع‌های عمومی‌انجمن دندان‌پزشکی ایران و انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران

 

*عنوان« دکتر» از جلوی نام همه همکاران گرامی حذف شده است.

 

به سوی شناخت انجمن همان گونه که هست: گزارشی که خدمتتان تقدیم می‌شود بخشی از گزارشی است که برای کنگره 54 تهیه کرده بودم. در حقیقت جمع بستی است از نزدیک به 10 سال رصد کنگره‌های دندان‌پزشکی. ولی با چالش‌هائی که در مجمع عمومی ‌پنج‌شنبه 18 اردی‌بهشت 93 در سالن اجلاس سران پیش آمد، ترجیح دادم گزارش کنگره را جداگانه تنظیم کنم. بنابراین امروز گزارش مجمع عمومی ‌را خواهید خواند و در نوشتار بعدی گزارش کنگره را.

گرایش تند انجمن‌های علمی‌دندان‌پزشکی به سوی درآمد زائی از راه واسطه گری برای شرکت‌‌های تجاری، تنها انحراف از مبناهای اساس‌نامه ای نیست. به انهدام کشاندن آن معیارهائی است که همیشه پزشکان از افتادن به دام آن هراس داشته اند.

 

رئیس کنگره 54 سیدحسین مرتضوی در جلسه اختتامیه اعلام کرد که در یک روز ده هزار نفر در کنگره شرکت کرده اند. من آمار هر روزه سالن‌ها را نتوانستم به‌دست بیاورم ولی در روز چهارشنبه 17/2/93 توانستم جدول زیر را کامل کنم.

سالن

پانل

ساعت

تعداد شرکت کننده و مدیران پانل

جمع کل شرکت کنندگان

 در پانل ‌ها

سالن 1( سالن اصلی)

جراحی/ایمپلنت

14:45

200    نفر

 


سالن شهید علی محمدی

پرسش و پاسخ ترمیمی

14:50

154     نفر

 


سالن شهید شهریاری

سمپوزیوم سلامت د ‌هان و دندان‌پزشکی اجتماعی

14:55

34     نفر

 


سالن شهید احمدی روشن

لیزر

15:00

24     نفر

 


سالن شهید رضائی

پانل گزارش مورد

15:07

16       نفر

 


سالن سرو ناز

پژوهش و نو آوری

15:15

16     نفر

 


 


 


 


جمع کل

444

همان طور که می‌بینید، اگر همان ده هزار نفری را که رئیس کنگره گفت بپذیریم در ساعت بین 14:45 تا ساعت 15:15 حدود 9566 نفر در حال خرید از بازار بوده اند و حداکثر حدود 444 نفر در پانل‌ها حضور داشته اند ( همکارانی که در کنگره‌ها حضور داشته اند می‌دانند بخشی از این 444 نفر برای استراحت به پانل ‌ها آمده بودند!). چون گزارش کنگره را جداگانه خواهم آورد به همین اشاره بسنده می‌کنم.  

 

ایجاد درآمد از راه واسطه‌گری، خواه ناخواه پرسش‌‌های جدیدی هم پیش آورد. چه کسانی از کشاندن یک انجمن علمی غیر انتفاعی ‌به انجمنی که از راه واسطه‌گری برای شرکت‌های تجاری درآمد زائی می‌کند ولی هنوز نشریه علمی و میزگرد و نشست‌های ماهانه ندارد، سود می‌برند؟. این جا است که گزارش بازرس در مجمع عمومی‌ می‌توانست روشن‌گر باشد و اندیشه در باره علت تلاش یک گروه برای حذف بازرس و جلوگیری از گزارش دهی بازرس در مجمع عمومی می‌تواند به بسیار از این‌گونه پرسش‌‌ها پاسخ دهد.

 

سه مجمع عمومی، در یک مکان و یک زمان!: بنا به اطلاعیه هیئت مدیره‌های انجمن‌های علمی ‌دندان‌پزشکی ایران و هیئت مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران(انجمن صنفی) می‌بایست 3 مجمع عمومی‌هم‌زمان در ساعت 15 روز پنج‌شنبه 18 اردی‌بهشت 1393 در ساختمان اجلاس سران برگزار شود. در هیچ کدام از اطلاعیه‌ها گفته نشده بود که مجمع عمومی ‌در کدام سالن برگزار خواهد شد. روز پنج‌شنبه نیز تا ساعت 16 هیچ اطلاعیه‌ای، محل برگزاری مجمع را مشخص نکرد و چون در برنامه کنگره نیز نه در باره مجمع عمومی ‌اطلاع رسانی شده بود و نه برای ساعت 15 هیچ سالن خالی ای پیش‌بینی، از اعضای عادی انجمن، تنها کسانی از محل برگزاری محل مجمع‌های سه گانه اطلاع یافتند که یک ساعت تمام به دنبال محل بر گزاری  گشتند!. از جمله نماینده کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی وزارت بهداشت بود که در ساعت 15:45 توانست بازرس را پیدا کند و خیالش راحت شود که نشانی را اشتباه نیامده است!

چون سالنی برای برگزاری مجمع‌های سه‌گانه اعلام نشده بود، سر انجام در ساعت 16 با خاتمه یافتن نشست ICD سالن شهید شهریاری برای برگزاری مجمع‌های سه گانه اعلام شد. بنابراین اکثریت حاضران در مجمع عمومی، از شرکت کنندگان در نشست ICD  بودند. پیش از شروع جلسه جلوی سالن اطلاعیه ای دست نویس نیز به دیوار چسبانیده شد!.

 

جلسه در ساعت 16:15 آغاز شد . 1) مجمع عمومی‌عادی سالانه انجمن دندان‌پزشکی ایران2) مجمع عمومی‌عادی سالانه انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران 3) مجمع عمومی‌فوق‌العاده انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران.

دستور جلسه این سه مجمع را در زیر آورده ام.

 

نام شخصیت حقوقی

مجمع

دستور جلسه اعلام شده                           .

انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران

 

 

 

 

مجمع عمومی‌سالانه

 

 

 

 

1-گزارش هیئت مدیره و بازرس. رسیدگی و اتخاذ تصمیم نسبت به فعالیت هیئت مدیره و

رسیدگی به تراز نامه

2-اتخاذ تصمیم در مورد میزان حق عضویت

3-انتخاب یک نفر از اعضاء به عنوان بازرس

4-رسیدگی به سایر مواردی که در صلاحیت مجمع عمومی‌عادی می‌باشد

انجمن دندان‌پزشکی ایران

( انجمن صنفی)

 

مجمع عمومی‌سالانه

( به طور فوق العاده)

 

1..استماع گزارش هیئت مدیره و بازرس

2.تعیین میزان حق عضویت سالانه اعضاء

3-انتخاب دو نفر بازرس

4-رسیدگی به سایر مواردی که در صلاحیت مجمع عمومی‌عادی می‌باشد.

انجمن دندان‌پزشکی ایران

( انجمن صنفی)

مجمع عمومی‌فوق العاده

اصلاح ماده 11 و تغییر زمان مجمع عمومی‌عادی از بهمن ماه به 4 ماه اول سال و تعیین سال مالی از ابتدای فروردین تا پایان اسفند ماه.

 

بند 4 ماده 13 اساس‌نامه یکی از حقوق و وظایف مجمع عمومی ‌را تصویب ترازنامه هیئت مدیره می‌داند. این بند بسیار هم سخت‌گیرانه است. هیئت مدیره که نظر بازرس را راجع به فعالیت مالی‌اش می‌دانست تنها « رسیدگی به ترازنامه» را  در دستور کار خود قرار داده است! و « اتخاذ تصمیم» را فراموش کرده است.!

اساس‌نامه انجمن های دندان‌پزشکی ایران

4-13- اتخاذ تصمیم نسبت به ترازنامه و بودجه انجمن و میزان حق عضویت.

 

در این نوع اطلاعیه‌ها پیچشی به کار می‌رود که بر رویه ناآگاهی یا کم اطلاعی دندان‌پزشکان از اساس‌نامه و قانون‌های جاری سرمایه گذاری می‌کند. بخش بزرگی از همکاران ما زندگی عادی دارند و فرصت آن را ندارند، یا تمایل ندارند، در سازمان‌های حرفه ای فعالیت کنند. از این همکاران خواهش می‌کنم نسبت به سازمان حرفه ای خود حساس باشند. بهر حال به نام ما دندان‌پزشکان، کنگره بر پا می‌شود، گردش مالی چند میلیاردی آن به پای دندان‌پزشکان نوشته می‌شود و تعاونی‌های بساز و بفروشی و ویلاساز عنوان دندان پزشکان را بر خود دارند و از دولت برای تغییر کاربری زمین و کسب امتیازها تلاش می‌کنند.

متاسفانه حتی بسیاری از فعالان انجمن هم با دقت به این نوع اطلاعیه‌ها نگاه نمی‌کنند و توجه ندارند که پاسخ مناسبی نسبت به اعتماد به هیئت مدیره‌ها دریافت نداشته اند. 

 

هر کسی که با سازمانی مردم نهاد کار کرده باشد می‌داند که برگزاری سه مجمع عمومی ‌با اساس‌نامه‌ها و وظایف مختلف و هیئت مدیره‌های متفاوت امکان پذیر نیست ولی هیئت مدیره‌های انجمن علمی ‌و صنفی دندان‌پزشکی ایران اصرار به تحکیم روش خود در انجمن دارند.

تفاوت اساس‌نامه‌ها در برگزاری مجمع عمومی‌در زیر آمده است

مجمع عمومی

زمان تشکیل

تعداد هیئت رئیسه مجمع

مجمع عمومی‌عادی سالانه انجمن علمی

بنا به تصمیم هیئت مدیره

 و در صورت امتناع ،  توسط بازرس

3 نفر.  ( یک رئیس و دو منشی)

مجمع عمومی‌عادی سالانه  انجمن صنفی

بهمن ماه ( بنا به  اساس‌نامه)

4 نفر  ( یک رئیس، یک منشی، دو ناظر)

 

از همان ابتدا مشخص بود که برگزاری مجمع عمومی‌عادی سالانه انجمن صنفی خلاف اساس‌نامه است و برگزاری هم‌زمان آن با مجمع عمومی ‌انجمن علمی ‌از نظر اساس‌نامه به چالش برخواهد خورد.

اعضای هیئت مدیره انجمن‌های علمی ‌و صنفی یک سان نیستند:

انجمن

تعداد اعضای

 هیئت مدیره

نام اعضای اصلی هیئت مدیره

( به ترتیب حروف الفبا)

تعداد بازرس

 (بازرسان اصلی)

نام بازرس( بازرسان) اصلی

انجمن صنفی

5

بیژن اخوان آذری، محمد اسلامی، غلام‌رضا غزنوی، بهزاد فرخ زاد، پوریا مطهری

 

دو نفر

1.میترا  میرمحمدی،

2.سید احمد موسوی

انجمن علمی

9

بیژن اخوان آذری، محمد اسلامی، عبدالجواد رحیم پور، عطاالله شیرازی، غلام‌رضا ‌غزنوی، همایون فراست، بهزاد فرخ زاد، پوریا مطهری، سید محمود میران،

یک نفر

میترا  میرمحمدی

 

در خلاصه مقالات کنگره 54 که انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران برگزار کرد نام اعضای هیئت مدیره نادرست آمده است. برای فعالان انجمن این روش کار هیئت مدیره تکراری است! جائی هم برای واژه اخلاق و از این‌گونه حرف‌‌ها نیست!

هیئت مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران

 

دکتر بیژن اخوان آذری

رئیس هیئت مدیره

 


دکتر عطاالله شیرازی

عضو

دکتر غلام رضا غزنوی

نایب رئیس

 


دکتر سید محمود میران

مسئول کمیته حقوقی

دکتر عبدالجواد رحیم پور

خزانه دار

 


دکتر عباس دلورانی

عضو علی البدل

دکتر بهزاد فرخ زاد

دبیر اجرائی و مسئول کمیته اطلاع رسانی

 


دکتر میترا  میرمحمدی

بازرس

دکتر محمد اسلامی

مسئول کمیته فرهنگی

 


دکتر شفیع جعفری

بازرس

دکتر پوریا مطهری

مسئول کمیته علمی

 


دکتر علی تاجر نیا

مشاور عالی هیئت مدیره

دکتر همایون فراست

مسئول کمیته شعب

 


دکتر امیر رضا رکن

مشاور عالی هیئت مدیره

برگرفته از: خلاصه مقالات « 54-مین همایش بین المللی انجمن دندان‌پزشکی ایران» کنگره نواب.

خلاصه مقالات کنگره 54 زیر نظر هیئت مدیره چاپ شده است. بنابراین نمی‌توان گفت که اشتباه از چاپ‌خانه است!!

1.     « انجمن دندان‌پزشکی ایران» همان انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران است. که در سال 1369 تاسیس شد و به شماره   4244 ثبت شده است. هیئت مدیره اش 5 نفرند( جدول بالا)

2-انجمن دندان‌پزشکی ایران دو بازرس دارد که نامشان را در جدول بالا  آورده ام.

(میترا میرمحمدی، سید احمد موسوی)

3- شفیع جعفری بازرس انجمن صنفی نیست. ایشان بازرس علی البدل انجمن علمی‌است.

در انتخابات 30 تیر 1390 سه نفر برای بازرسی انتخاب شدند. میترا میرمحمدی و شفیع جعفری به عنوان بازرسان اصلی و سید احمد موسوی به عنوان بازرس علی البدل.

انتخاب شفیع جعفری از سوی کمیسیون ماده 10 پذیرفته نشد. بنا به اساس‌نامه، هیئت مدیره می‌بایست به عضو علی‌البدل اطلاع دهد تا ایشان فعالیتش را به عنوان بازرس اصلی شروع کند. ولی هیئت مدیره انجمن صنفی دندان پزشکی ایران سکوت کرد. تا جائی که میترا میرمحمدی بازرس انجمن هم از تایید نشدن بازرس دیگر مطلع نشد!

پنهان کاری هیئت مدیره انجمن صنفی یک دلیل ساده داشت. سید احمد موسوی در لیست گروه انتخاباتی دیگر قرار داشت و بازرس شدن وی تنها یک پیروزی برای آن گروه انتخابی نبود، بل‌که موجب دسترسی وی به اسرار فعالیت هیئت مدیره می‌شد!!.

البته این دلیل ساده آن است و دلیل‌های دیگر را می‌توان از اعضای هیئت مدیره 5 نفره (محمد اسلامی و پوریا مطهری و ...) پرسید. نمی‌خواهم قضاوت کنم، زیرا کلمه هائی که به ذهن می آیند تلخ‌تر از آن است که بتوان نوشت. ولی دلم می خواهد بدانم، کارکنان دفتر انجمن که پس پرده را می‌بینند، زمانی که می‌شنوند در پانل‌های اخلاق، حرف از اخلاق پزشکی و راست کرداری حرفه ای و ... می‌زنیم و در خلوت، علیه هم‌کاران انجمنی خود چنین و چنان می‌کنیم، این کارکنان در نهان خود به چه می‌اندیشند؟

 

4- علی تاجر نیا و امیررضا رکن عضو هیئت مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران (انجمن صنفی) و انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران  نیستند.

 

در زمان شروع جلسه، 4 نفر در جایگاه هیئت رئیسه نشسته بودند. بهنام عباسیان( از ارومیه، عضو شورای عالی نظام پزشکی)، محمد بیات( رئیس انجمن علمی‌جراحان فک و صورت، رئیس دانشکده دندان‌پزشکی تهران،)، امیررضا رکن( رئیس سابق انجمن پریودونتیست‌های ایران، مسئول کمیته ساختمان انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران) و محمد گلچین از رشت

مهندسی برگزاری مجمع عمومی ‌و انتخابات به گونه ای بود که هنگام رای گیری مشخص شد که سمت‌گیری جمعیت حاضر به کدام سو است. در ابتدای شروع جلسه، حدود 60 نفر از جمعیت 30 هزار نفری دندان‌پزشکان در جلسه حاضر بودند. در نتیجه از همان ابتدا معلوم بود 4 نفری که از پیش در جایگاه هیئت رئیسه نشسته اند، بیش‌ترین رای را خواهند آورد. در انتهای کار جلسه، حدود 40 نفر در سالن باقی مانده بودند.

هنگام ورود به محل برگزاری مجمع عمومی، ثبت نام از اعضاء صورت نگرفت. در حین برگزاری مجمع دو لیست جلوی شرکت کنندگان می‌گذاشتند که نام و مشخصات خود را بنویسند. من تقاضا کردم که مشخص شود هر لیست متعلق به کدام مجمع است. سه مجمع هم زمان برگزار می‌شد و دست کم برای حفظ ظاهر هم هست می بایست سه لیست را برای امضاء می آوردند. لیست رفت و دیگر نتوانستم کنترل کنم که چه کردند.

هیئت مدیره‌های انجمن‌های علمی ‌و صنفی دندان‌پزشکی ایران برای برگزاری مجمع‌های مهندسی شده تجربه کافی دارند. در مجمع عمومی‌ و انتخابات روز 11 مهر 1392 چهار نفر با کم‌تر از 25 رای وارد هیئت مدیره شدند . ( نفر اول 24 رای و نفر چهارم 10 رای!). جالب است که در این انتخابات صندوق رای به کار نیامد!. رای‌ها را به محمدرضا طاهریان دادند، خودشان شمردند و اعلام نتیجه کردند . دوستانه و بسیار خانوادگی!. گزارش این انتخابات را می‌توانید در سایت ایردن ( irden.ir) ,  و سایت دندانه (dandane.ir)  مطالعه بفرمائید. ( بخش سوم- سند شماره 5)

در ابتدا بهزاد فرخ زاد با شمارشی تند اعلام کرد که 4 نفر که عضو هیئت رئیسه شده اند رای آورده اند و این کار با اعتراض آقای علی زاده و چند نفر دیگر روبرو شد که بهزاد فرخ زاد عصبانی شد و گفت: « برای این که گفته آقای دکتر حرف درست دربیاید، هر فرد که آمادگی دارد کاندید هیئت رئیسه باشد لطفن بفرماید»

وی پس از رای گیری با صدای بلند به شمارش دست ‌های بلند شده پرداخت. نتیجه رای گیری این بود.

 

جدول تعداد رای در مجمع عمومی‌انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران

 


محمد بیات

بهنام عباسیان

محمد گلچین

امیر رضا رکن

آقای علی زاده

تعداد رای هیئت رئیسه

56

51

47

45

13

 

تعداد اعضای هیئت رئیسه مجمع عمومی‌انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران برابر تبصره 2 ماده 12 اساس‌نامه 3 نفر است و در این مجمع 4 نفر انتخاب شدند. بنابراین اگر صورت جلسه تهیه شده از مجمع عمومی‌دارای امضای 4 عضو هیئت رئیسه باشد، صورت جلسه خلاف اساس‌نامه است و وجاهت قانونی آن زیر علامت سوال.

 

 

 

چرا بازرس، اساس‌نامه ای را که هیئت مدیره در سایت گذاشته است، جعلی خواند

دکتر میترا میرمحمدی بازرس انجمن، اساس‌نامه موجود در سایت را جعلی دانست. وی به مجمع عمومی اطلاع داد که: تغییراتی در مفاد اساس‌نامه انجمن علمی دیده می‌شود که از آن در جهت خاصی بهره برداری می شود.

الف) بازرس را یک ساله نوشته اند.

ب) در ماده دو واژه های حرفه ای و صنفی را اضافه کرده اند.

ج) ماده های 14،13،12،2، 18،16 را تغییر داده اند

*(لطفن برای مشاهده اساس نامه سایت به بخش 3 سند شماره2 مراجعه بفرمائید.)

بازرس زمانی که متوجه اصلی نبودن اساس نامه سایت می‌شود، به دنبال اساس نامه اصلی می‌گردد و در کمال تعجب چندین واریانت از اساس نامه را پیدا می‌کند!.

بازرس این را به اطلاع هیئت مدیره می رساند ولی نه تنها هیئت مدیره اساس نامه سایت را تغییر نمی‌دهد بل که به استناد همان اساس‌نامه، مجمع عمومی را با دستور جلسه انتخاب بازرسی دیگر را اعلام می‌کند.

بازرس آن طور که در مجمع عمومی گفت، به اداره کل ثبت شرکت‌ها مراجعه می‌کند تا اساس‌نامه اصلی را بیابد که در آن جا متوجه چالش‌های جدیدی در ثبت انجمن می‌شود و سرانجام به کمیسیون انجمن های گروه پزشکی که اساس‌نامه را تصویب کرده بود، مراجعه می‌کند و در می‌یابد که در آن‌جا نیز ابهام‌هائی در رابطه با اساس‌نامه اصلی در کار است. !. سرانجام بازرس مسئله پیش آمده را در مجمع عمومی مطرح می‌کند و عنوان جعل را برای اساس‌نامه موجود در سایت به کار می برد و چون هیئت مدیره مسئولیت این کار را به عهده داشته است، می‌توان درک کرد که هیئت مدیره انجمن علمی می‌بایست پاسخ‌گوی مجمع عمومی باشد که سکوت کرد.

در اصطلاح حقوقی، جعل عبارت است از ساختن هر چیز مثل سند به یکی از طرق پیش‌بینی شده در قانون برخلاف حقیقت و به ضرر دیگری.

جعل سند به دو شکل اصلی انجام می شود. «مادی» مانند خراشیدن و لاک گرفتن سند و «معنوی» مانند تغییر محتوای آن. جعل زمانی جرم محسوب می‌شود که تغییر با نیرنگ و به قصد زیان رساندن به شخصی دیگر انجام شده باشد. همین که هدف زیان رساندن به دیگری با تزویر باشد  یا توسط اشخاصی دیگر مورد استفاده قرار گرفته باشد جعل صورت گرفته است.

دکتر حسین میرمحمد صادقی در کتاب «جرائم علیه امنیت و آسایش عمومی» در تعریف جرم جعل می‌نویسد: «ساختن یا تغییر دادن آگاهانه نوشته یا سایر چیزهای مذکور در قانون به ضرر دیگری به قصد جازدن آن‌ها به عنوان اصلی»

با این تعریف، آن چه بازرس به آن اشاره کرد به راستی با تعریف جعل تطابق دارد. با این حال از آن‌جائی که مسئله بار قضائی دارد، از حقوق‌دانان انجمن خواهش می‌کنم با توجه به اهمیت موضوع، در باره مطلبی که در این جا آمده است اظهار نظر بفرمایند.

ایجاد جو روانی علیه بازرس توسط هیئت رئیسه: همکارانی که سال‌ها در دانشگاه به کار تدریس مشغول بوده اند، خیلی خوب می‌دانند که وقتی در کنگره یا حتی نشستی درون بخشی، یک فرد پی‌درپی به میان حرف سخنران می‌دود و آرامش و تمرکزش را بهم می‌زند، رشته کلام حتی از دست سخنرانان حرفه ای هم  بیرون می‌رود و تمرکز سخنران بهم می‌ریزد. تا جائی که دیده شده است سخنران سکوت می‌کند و سخنرانی اش ناتمام می‌ماند. 

یکی از وظایف هیئت رئیسه، ایجاد شرایط مناسب برای عضو هیئت مدیره و بازرس است تا بتوانند با آرامش، گزارششان را به عرض شرکت کنندگان در مجمع عمومی‌برسانند. محمد بیات، بدون تردید این را خوب می‌دانست و با ایجاد جو روانی سعی کرد عرصه را بر بازرس تنگ و جوی برانگیخته به وجود آورد و تمرکزش را بهم بریزد و دچار اضطرابش کند. اگر به سخنرانی بازرس در بخش دوم توجه کنید، می‌بینید که در انتهای سخنرانی، بازرس شتاب زده است و چنان زیر فشار روانی قرار گرفته است که کلماتش که در آغاز سخنرانی رسا و شمرده بود، جویده و نامفهوم شده است. صفحه 85

دکتر بیات سرانجام نیز زمانی که احساس کرد علی رغم این وضعیت، بازرس می‌تواند به گزارشش ادامه دهد، دست به کار عجیبی زد. درست در لحظه ای که بازرس به ابهام در ساختمان سازی انجمن و برپائی نمایشگاه اشاره کرد، سخنان بازرس را قطع و مانع گزارش دهی شد. به تسلسل این ایجاد جو روانی علیه بازرس توجه کنیم:

1-درست پیش از شروع گزارش بازرس، دکتر بیات اولین اخطارش را به بازرس داد و گفت: «  رعایت وقت را بفرمائید...»(دقیقه 47)

2-هنگامی‌که بازرس اساس‌نامه موجود در سایت را جعلی دانست به عنوان مدافع هیئت مدیره ظاهر شد و به بازرس تذکر داد.« دکتر ببینید ، شما گزارشتان را بفرمائید »57دقیقه و پس از کشمکش با بازرس نظرش را روشن‌تر بیان کرد:« نظرتان را در باره مالی هم بدهید» و به محض این که بازرس شروع به صحبت کرد دو باره مانع ادامه گزارش شد و تذکری در باره واژه « جعل » داد. خوش بختانه بازرس گزارشش را از پیش تدوین کرده بود و توانست به کارش ادامه دهد.

3-در دقیقه 62 دوباره تذکر داد:« خانم دکتر سعی کنید ظرف 4 ـ 3 دقیقه آینده مطلبتان را جمع کنید.»

4-در دقیقه 66 مانع ادامه گزارش شد و گفت: « خانم دکتر وقت شما تمام است» و دو باره کشمکش بین بازرس و هیئت رئیسه برای ادامه گزارش دهی شروع شد.

5- دقیقه 68 گزارش بازرس را قطع کرد و به محمدعلی افتخاری اجازه داد بر علیه گزارش بازرس صحبت کند.

6- دقیقه 74  : ناتمام گذاشتن گزارش بازرس هنگامی که در باره ابهام در قراردادها و ساخت ساختمان انجمن صحبت کرد.

 

 مدت زمانی که هر فرد در مجمع عمومی انجمن صنفی صحبت کرد

کل وقت جلسه 4 دقیقه

نام و نام خانوادگی

سمت

مدت زمان صحبت

امیرضا رکن

هیئت رئیسه

2 دقیقه

محمد بیات

هیئت رئیسه

20 ثانیه

میترا  میرمحمدی

بازرس

15 ثانیه

شرکت کنندگان

-

20 ثانیه

 

مدت زمانی که هر فرد در مجمع عمومی انجمن علمی صحبت کرد

کل وقت جلسه 158 دقیقه

نام و نام خانوادگی

سمت

مدت زمان صحبت

محمد بیات

هیئت رئیسه مجمع عمومی

28 دقیقه و 30 ثانیه

امیررضا  رکن

هیئت رئیسه مجمع عمومی

9 دقیقه

بیژن اخوان آذری

هیئت مدیره

22  دقیقه

بهزاد فرخ زاد

هیئت مدیره

19 دقیقه

میترا میرمحمدی

بازرس

20 دقیقه

علی تاجر نیا

شرکت کننده

13 دقیقه

محمد علی افتخاری

شرکت کننده

6 دقیقه

آیرج  کی پور

شرکت کننده

2 دقیقه و 30 ثانیه

کریم نیل‌فروشان

شرکت کننده

2 دقیقه

عادلی نجفی

شرکت کننده

1 دقیقه و 40 ثانیه

میقانی

شرکت کننده و کاندیدای بازرسی

1 دقیقه و 30 ثانیه

فخریه اقبالی

شرکت کننده

1 دقیقه

بقیه شرکت کنندگان

"

3 دقیقه و 30 ثانیه

محمد گلچین

هیئت رئیسه مجمع عمومی

1 دقیقه

آقای موقری

نماینده وزارت بهداشت

8 دقیقه

آقای سعیدی

مشاور حقوقی هیئت مدیره

6 دقیقه

آقای کسائیان

نماینده وزارت کشور

3 دقیقه

 

 

بازرس وظیفه داشت در گزارشش آن چه را دیده و پژوهیده به مجمع عمومی‌ بگوید. در هیئت رئیسه مجمع عمومی امیررضا رکن نشسته بود که دکتر اخوان در گزارشش اعلام کرد « آقای دکتر رکن که کمیته ساختمان هستند بعد اگر سئوالی بود، مسئول کمیته ساختمان هستند می‌توانند پاسخ گو باشند.».

امیررضا رکن می‌توانست به این ایراد بازرس به عنوان مسئول کمیته ساختمان پاسخ دهد و اطلاعات دقیقی از کار ساختمان سازی همان طور که بیژن اخوان آذری گفته بود به مجمع عمومی ‌ارائه دهد. علی‌تاجرنیا مسئول نمایشگاه‌های انجمن، همایون فراست مسئول نمایشگاه کنگره 53، و عباس دلورانی خزانه دار سابق انجمن و محمدجواد رحیم پور خزانه دار فعلی انجمن در مجمع عمومی ‌حضور داشتند و می‌توانستند به مجمع عمومی‌ توضیح دهند، ولی قطع گزارش بازرس مانع این روشن‌سازی‌ها شد و بدون شک سرانجام این حساب‌رس است که می‌تواند بگوید موضوع از چه قرار است و قانون‌های جاری کشور است که بر اساس آن تصمیم نهائی گرفته خواهد شد. 

 

محمد بیات در دقیقه 74 مانع گزارش بازرسی شد (به بهانه نبود وقت) ولی کل گزارش بازرس 20 دقیقه بیشتر نبود و جلسه88 دقیقه پس از آن ادامه پیدا کرد. متن بخش دوم  نشان می‌دهد که به تدریج هر چه به انتهای جلسه نزدیک‌تر می‌شویم مشخص می‌شود ک0 فرایند برگزاری مجمع عمومی ‌خلاف خواسته هیئت رئیسه و هیئت مدیره پیش می‌رود و خطای‌های اداره جلسه بیش‌تر می‌شود.

 

در انتهای جلسه حدود 40 نفر در سالن باقی مانده بودند که 30 نفر آنان بنا به لیستی که تهیه کردم از اعضای هیئت مدیره سابق، هیئت مدیره فعلی، مسئولان کمیته‌های انجمن و کمیته‌های کنگره و چند تن از اعضای شورای عالی مشاوران بودند. دکتر بیات که متوجه خطای خودش در قطع بازرسی شده بود این بار نیز  توپ را به زمین مجمع عمومی ‌انداخت

دقیقه 92اگر این بحث را کافی نمی‌دانند و گزارش بازرسی محترم را می‌خواهند گوش بدهند که از نظر خودشان ناقص مانده، اگر می‌خواهند همین الان ادامه بدهند و استماع کنند، یا در یک جلسۀ دیگری استماع کنند و مباحثی را کامل گوش بدهند، کسانی که موافقند با این کار الان رأی می‌گیرند بعد اگر نشد کفایت مذاکرات می‌دهیم.»

و از آنان رای گرفت که آیا بازرس به گزارشش ادامه دهد یا خیر که که نتیجه اش معلوم بود.  خیر.  بازرس گزارش ندهد!!

 

مجمع عمومی‌بالاترین رکن در انجمن است. آیا شرکت کنندگان در مجمع عمومی‌می‌توانند رای بگیرند بازرس یا هیئت مدیره گزارش ندهند ؟. پاسخ منفی است. مجمع عمومی‌در حدود اختیارات و وظایفی که در اساس‌نامه دارد می‌تواند انجام وظیفه کند. در ماده 13 اساس‌نامه این حدود مشخص شده است. ماده 13 اساس‌نامه می‌گوید که مجمع عمومی ‌می‌بایست گزارش هیئت مدیره و بازرس را بشنود و اختیاری برای متوقف کردن و حذف آن برای مجمع قائل نشده است. رای گیری برای ناتمام گذاشتن گزارش بازرس خلاف اساس‌نامه و تخلفی دیگر از هیئت رئیسه بود.

ماده 13- وظائف مجمع عمومی‌عادی به شرح زیر می‌باشد:

1-   13- استماع گزارش هیئت مدیره و بازرس و رسیدگی و اتخاذ تصمیم نسبت به گزارش فعالیت‌ ‌های سالانه انجمن.

 

اگر قرار بود مجمع عمومی ‌اختیار نامحدود داشته باشد، هیئت مدیره یک مجمع عمومی‌مهندسی شده عادی  بر‌پا می‌کند و برای حذف بازرسی که فعالیت ‌های کاری و مالی اش را زیر علامت سوال برده باشد رای گیری می‌کند و ده‌ها نمونه دیگر هم.

 

به جای گزارش هیئت مدیره، گزارش بازرس به بحث گذاشته شد!!.

پس از پایان گزارش‌های هیئت مدیره و بازرس،  ابتدا هیئت مدیره به ایراد ‌های بازرس پاسخ می‌دهد و سپس نوبت پرسش شرکت کنندگان در مجمع عمومی ‌می‌شود. شرکت کنندگان در مجمع عمومی‌ پرسش ‌های خود را از هیئت مدیره مطرح می‌کنند و هیئت مدیره به آنان پاسخ می‌دهد. این پاسخ گوئی به پرسش ‌ ممکن است ساعت ‌ها طول بکشد.

پس از پایان پرسش، پیش‌نهاد‌های شرکت کنندگان مطرح می‌شود و پس از وقتی معین و اعلام کفایت مذاکرات، برای هر یک ازپیش‌نهادها رای گرفته می‌شود.

اگر به متن بخش دوم نگاه کنید محمد بیات پس از جلوگیری از ادامه گزارش دهی بازرس ، از شرکت کنندگان در مجمع عمومی‌خواست پیرامون گزارش بازرس ( نه هیئت مدیره ) بحث کنند و سرانجام نیز برای گزارش هیئت مدیره رای گرفت.!!

پس از پایان گزارش کاری و مالی انجمن، هیئت رئیسه به درستی رای گیری در باره گزارش مالی را به بعد از گزارش بازرس موکول کرد

محمد بیات: خیلی متشکر ببینید، چون انجمن الان ثبت شده، از این سال به بعد دیگر، طبیعی است که بر اساس همین مقررات گزارش‌ها ارائه می‌شود، جهل به قانون هم، دلیل انجام ندادن نیست، بنا براین شما آقای دکتر، خیلی نگران نباشید که کسی متوجه نشود، اگر کسی عضو یک مؤسسه ثبت شده است باید، بیاید بخواند. یاد بگیرد. خیلی متشکر، بعد گزارش بازرس را هم گوش بدهیم و بعد رأی بگیریم در مورد گزارش مالی.

خانم دکتر بفرمائید، رعایت وقت را هم بفرمائید که ما به برنامۀ بعدی برسیم. ( مکث )

 

 ولی همان طور که خواندید، به جای بحث پیرامون گزارش مالی هیئت مدیره، ابتدا گزارش بازرس را ناتمام گذاشت و سپس گزارش بازرس را به بحث گذاشت.!!

 

محمد بیات: خوب، گزارش خانم دکتر هم استماع شد. خیلی متشکر از زحمتی که کشیدند و دقتی که به خرج دادند. بهر حال انجمن یک انجمن علمی‌است و این دقت‌ ‌ها خوب است. بالاخره حساب‌ ‌ها مرتب تر شد و قطعن اشکالاتی هم وارد است. بر اساس این گزارش-گزارش بازرس - دو نفر وقت بگیرند، لطفن در حد یک دقیقه، موافق و دو نفر مخالف صحبت کنند، بعد من رأی گیری بکنم. اگر کسی موافق گزارش است بفرمائید.

 

 

و به تدریج بحث را به سوی مخالفت با بازرس برد.

 

محمد بیات: اگر کسی موافق نظر خانم دکتر صحبت کند

یک نفر ( آیرج کی‌پور ) به عنوان موافق و در محتوا مخالفت با روش کار هیئت رئیسه صحبت کرد. سپس دو نفر ( کریم نیل فروشان) و (بهزاد فرخ زاد) « نه موافق، نه مخالف» صحبت کردند و شرکت کننده‌ای نیز از بین جمعیت در پشتیبانی از گزارش دهی بازرس ( نه در باره محتوای آن ) حرف زد که محمد بیات اعلام کرد: (دقیقه 83)

محمد بیات: خیلی متشکرم آقای دکتر. ببینید در مورد بحث مخالف و موافق را این جا می‌بندیم....

با توجه به شبهاتی که بهر حال وارد شده و از لحاظ قانونی هم مباحثی از جنس جعل اساس‌نامه و تغییرات و مطالبی که خانم دکتر فرمودند، دو نفر را هم من خواهش می‌کنم یکی نماینده وزارت بهداشت و یک نفر هم مشاور حقوقی در حد 2 دقیقه حرف‌ ‌هایشان را لطفن بفرمایند توضیح دهند.

به این ترتیب آن چه که به بحث گذاشته نشد گزارش هیئت مدیره بود. وقتی مشخص شد کسی رویاروی به عنوان مخالف بازرس صحبت نمی‌کند، از مشاور حقوقی هیئت مدیره و نماینده وزارت بهداشت که هیچ کدام عضو انجمن نیستند خواسته شد به میدان بیایند.

 شما با خواندن متن بخش دوم قضاوت خود را خواهید داشت. ولی اگر شرکت کننده در مجمع عمومی‌ یک انجمن علمی ‌غیر انتفاعی بودید و این شیوه‌ها را می‌دیدید، شک ندارم در پایان جلسه، غمی‌سنگین بر نی‌نی چشمان شما نیز می‌نشست و لعل دلتان از این همه بد عهدی روزگار به‌درد می‌آمد.

 

مخدوش کردن مرز‌های حقوقی برای ادامه وضعیت فعلی:  اکنون همه فعالان انجمن می‌دانند که دو انجمن یکی با عنوان علمی‌دندان‌پزشکی ایران و دیگری صنفی دندان‌پزشکی ایران با اساس‌نامه و شماره ثبت و شناسه و هیئت مدیره مختلف به عنوان شخصیت ‌های حقوقی مستقل وجود دارند. ولی گروهی هنوز با به کار بردن واژه‌هائی مثل دو وجه داشتن و غیره منکر قانونی بودن استقلال این شخصیت ‌های حقوقی می‌شوند تا با نادیده گرفتن مرزهای حقوقی به وضعیت فعلی تداوم ببخشند.

برای اداره انجمن و به روز کردن فعالیت آن دو دیدگاه در کنار هم قرار گرفته بودند که دیگر دارد سمت‌گیری و پایه‌های اختلاف آن ‌ها روشن‌تر می‌شود. گروهی که از اعضای هیئت مدیره دوره پیش، هیئت مدیره فعلی و تنی چند از مسئولان کمیته‌ها از مدافعان و کنش‌گران آن هستند. معتقدند که انجمن دندان‌پزشکی ایران دو وجه دارد و در حقیقت یک انجمن است با دو چهره. اینان که با برآوردهائی حدود 30 نفرند سکان هدایت انجمن را به دست گرفته اند، هیئت مدیره یک سان برای این دو انجمن انتخاب می‌کنند و گزارش مالی و انتخابات آنان از هم تفکیک نمی‌شود. ضعف کمیسیون انجمن‌های گروه پزشکی در قانون‌مند کردن فعالیت انجمن‌های علمی، ادامه کار این گروه را امکان پذیر کرده است. حتی تصویب نشدن گزارش مالی و کاری هیئت مدیره‌ها نیز تا امروز موجب نشده است تغییری در روش این گروه به وجود بیاید. محمد بیات در مجمع عمومی‌18 اردیبهشت درک این گروه را از وضعیت فعلی دو انجمن علمی‌ و صنفی این گونه جمع بندی کرد: ( بخش دوم صفحه 38)

« من یک توضیحی بدهم که انجمن دندان‌پزشکی ایران دو تا وجه دارد، یعنی به دو صورت ثبت شده، برای کسانی که ممکن است مطلع نباشند.

یکی به صورت انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران با ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که تابع اساس‌نامه و قوانین موضوعه آن جا است، همین انجمن در وزارت کشور هم با عنوان انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران ثبت شده که وظایف صنفی دارد و در واقع قوانین موضوعه ای که ناظر بر آن انجمن‌ها هست صادق خواهد بود. بنابراین یک انجمن هست ولی با دو تا وجه قانونی.»

 از جست و جو در باره انجمنی با دو وجه قانونی چیزی دست‌گیرم نشد ولی این را به عنوان یک عضو خوب می‌دانم، زیر همین عنوان‌ها از سال 86 تاکنون، در دو انجمن علمی ‌و صنفی دندان‌پزشکی ایران گزارش کاری و مالی تصویب شده مجمع عمومی‌ دیده نشده است.

گروهی دیگر می‌گویند که انجمن دندان‌پزشکی ایران انجمنی صنفی است و دارای یک شخصیت مستقل حقوقی، در سال 1369 در اداره کل ثبت شرکت ‌ها ثبت شده است، اساس‌نامه مستقل دارد و شناسه ملی آن 10100240370 است و باید هیئت مدیره آن مستقل و دارای مجمع عمومی‌مستقل باشد.

انجمن علمی‌ نیز یک شخصیت حقوقی مستقل دارد. در تاریخ1387 (6 سال پیش) به شماره 22961 ثبت شده است و اساس‌نامه جداگانه و شناسه ملی (10103682431 ) دارد و باید هیئت مدیره اش مستقل باشد، و مجمع عمومی‌آن جداگانه برگزار شود و هیئت مدیره اش گزارش مستقل بدهد.

استدلال این همکاران این است که با مخلوط کردن دو انجمن، شخصیت مستقل حقوقی آنان رعایت نمی‌شود و نه گزارش مالی درست می‌توان داشت و نه می‌شود اموال انجمن را بررسی کرد و اصولن با ناهمگون بودن اساس‌نامه‌ها، قانون‌مداری در انجمن بی‌معنا شده است. وقتی این دو هیئت مدیره یک گزارش تهیه کنند، مرزها مخدوش می‌شود، بازرس از بازرسی و حساب‌رس از حساب‌رسی باز می‌مانند و افسادِ در کار بر انجمن چیره می‌شود.

گروه هیئت مدیره سابق و هیئت مدیره فعلی و پیرامونیان آنان، آخرین نیروئی هستند که برای تداوم وضعیت گذشته در مجمع عمومی ‌تلاش کردند و نمونه‌ها نشان می‌دهد که این دوران به پایان خود نزدیک می‌شود و بزودی شاهد رعایت قانون و اساس‌نامه در انجمن‌های علمی‌ و صنفی دندان‌پزشکی ایران که پیش شرط تحول به سوی یک سازمان مردم نهاد به روز شده است، خواهیم بود.

 

گزارش کاری هیئت مدیره و کنایه بیژن اخوان آذری به دادخوا‌هان انتخابات 30 تیر 1390:

 در گزارش‌هائی که به مجمع عمومی‌ آورده می‌شود، چون بر پایه آن سند رسمی ‌تهیه می‌شود، می‌بایست گزارش از پیش نوشته و دقیق باشد. گذشته از اهمیت به ثبت رسیدن این گزارش‌ها، خود این عمل، احترام به همکارانی است که در جلسه شرکت می‌کنند.

پیش از شروع سخنرانی بیژن اخوان آذری، متن نوشتاری گزارش کاری هیئت مدیره منتشر شد ( سند شماره 4). به نظر می‌رسید رئیس هیئت مدیره در راستای توضیح این سند سخنرانی کند که چنین نبود. مسائلی که اخوان آذری مطرح کرد کهنه شده و تکراری بود و جای آن نه در گزارش هیئت مدیره.

اجازه بدهید اندکی به گذشته برگردیم. در انتخابات تیر 1390 تعدادی از همکاران اعلام کردند که در برگزاری انتخابات شیوه کار به گونه ای بوده است که حق طبیعی آنان برای داشتن یک انتخابات سالم ضایع شده است و برای دادخواهی ( که در قانون اساسی حق هر شهروندی شناخته شده است ) به ارگان‌های قانونی مراجعه کردند.

 این کارِ مخالفان را دادخواهی را - بیژن اخوان آذری با چنین لحن نا زیبائی بیان کرد: «...و پس از آن چند نفر از همکاران در کریدورهای وزارت بهداشت و وزارت کشور مدام رفت و آمد داشتند ».

نگاهی به صحنه ای از برگزاری مراسم کنگره 54 بندازیم. روز پس از مجمع عمومی‌( جمعه 19 اردی‌بهشت 1393 ) در حضور مجسمه یادبود حسین نواب، همکار پیش کسوتمان مرتضی مصفا بخشی از نامه حسین نواب را خواند. اگر قرار است دکتر نواب یک مجسمه باشد که هیچ ولی اگر آن طور که امیر سندوزی همکار پیش کسوتمان نوشته است می‌بایست تنها به نامش اکتفا نکرد و به اندیشه‌اش نیز توجه داشت ، برای یاد آورری،  نامه ای را که  مرتضی مصفا در روز اختتامیه خواند، در این جا می‌آورم.

قسمتی از نامة زنده یاد دکتر حسین نواب

به استاد دکتر مصفا

 

« چند فرازی به عنوان وصیت و مشورش، ارسال می‌کنم.

من معتقدم هر کس با هر سلیقه و گرایشی و آرمانی می‌تواند عضو انجمن دندان‌پزشکی باشد.

حضور در انجمن فقط یک شرط دارد و آن این که برای دیگری یعنی مخالف و منتقد خود همان حقی را قائل شویم که برای خود قائل هستیم.

برای عموم همکاران حتی برای کسانی که در حساس‌ترین شرایط تیشه به ریشة جامعه- دندان‌پزشکی ایران- می‌زدند، احترام دارم. به خصوص در مورد مخالفین معتقدم حتماً دلایلی برای این مخالفت‌ ‌ها داشته‌اند که متاسفانه بعضی از گردانندگان جامعه من‌جمله خودم، از آن دلایل بی‌اطلاع ماندیم.

اگر کاری انجام گرفته و موفقیتی نصیب شده است، کار فردی نبوده بل‌که کار دسته جمعی بوده است. چرا باید عاشق افکار و عقاید خودمان باشیم و گوشمان را بر روی حرف دیگران ببندیم و با سخنان سخیف و ناخوش آیند به مجادله با یک‌دیگر برخیزیم.

مگر من و تو یکی نیستیم؟ آیا شایسته نیست با هم مهربان‌تر باشیم و با هم آرام‌تر سخن گوئیم و اگر دگراندیشی هست که هست و باید باشد، با سعة صدر و کرامت و بزرگواری و با ادب و متانت و  با رعایت احترام با یک‌دیگر در میان نهیم.

از همکاری که از گذشته یاد می‌کرد و تنها گفت که نمی‌توانم فراموش کنم ولی می‌توانم گذشت کنم، یاد بگیریم.

ما جسارت انتقاد کردن را آموخته ایم. امیدوارم توان انتقاد پذیریمان رشد کند و پذیرای هرگونه انتقاد زنده باشیم.

چه عظمتی از این والا تر که آدمی‌زاد با اعتراف به گناه و اشتباه بت نفس خود را بشکند.

الهی دشمنان دادند دست دوستی با هم  -   چرا ما دوستان پیوسته در پیکار هم باشیم»

31 ژانویه 1990

 

من متن شکایت همکاران دادخواه را نمی‌دانم ولی این را مطمئنم که ابطال انتخابات انجمن صنفی با اعتراض قانونی هیئت مدیره منتخب مواجه شد و سرانجام دادگاه این تصمیم کمیسیون ماده 10 احزاب را منطبق با قانون احزاب ندانست و با صرف نظر کردن کمیسیون ماده 10 از تجدید نظرخواهی، سرانجام پروانه فعالیت انجمن صنفی، منطبق با اساس‌نامه، با 5 نفر عضو هیئت مدیره صادر شد. متاسفانه در مجمع عمومی‌30 تیر 1390 همه اعضای هیئت مدیره و بازرسان از یک لیست انتخاب شدند و اکنون با رد صلاحیت چند نفر از همان لیست، بحران درونی انجمن دامن زده می‌شود.

 

آیا دکتر افتخاری عزیز ما هم

تاریخ جامعه دندان‌پزشکی ایران را فراموش کرده است؟

در بخش دوم ( صفحه 83) می‌توان خواند که دکتر محمدعلی افتخاری می‌گوید: « من سابقه را خدمت دوستان عزیز عرض می‌کنم. موقعی که اساس‌نامه اولیه جامعه دندان‌پزشکان را نوشتیم، من و مرحوم دکتر نواب آن موقع...توجه بفرمائید!  در تمام مدت هیچ وقت ما بازرس سه ساله نداشتیم. بازرس همیشه یک ساله بوده. برای این که بازرس بتواند دوره مالی را کنترل کند...( نامفهوم) هیچ وقت در این مدت طولانی جامعه دندان‌پزشکی ایران از 1341 هیچ وقت بازرس سه ساله نبوده. عرف نیز این است که بازرس برای یک سال باشد.»

بسیاری از شخصیت‌‌ها در یک واقعه تاریخی نقشی به عهده می‌گیرند ولی بعد ها اگر بخواهند به همان واقعه اشاره کنند ناچارند به سند‌ها و درک ‌هائی استناد کنند که موجود است. با این که محمدعلی افتخاری نخستین بازرس جامعه دندان‌پزشکی ایران بود ولی نظری که در مجمع عمومی‌داد با تاریخ «جامعه دندان‌پزشکی ایران» هم‌خوانی ندارد.

ماده 17 اساس‌نامه جامعه دندان‌پزشکی ایران:

« وظایف مجمع سالیانه به قرار زیر است:

ب: انتخاب اعضاء هیئت مدیره و یک نفر بازرس و دو نفر جهت عضویت در کمیته نامزدی انتخابات هر دو سال یک بار »

با این که روشن است که مدت مسئولیت بازرس دو سال تعیین شده است با این حال دو باره در ماده 33 اساس‌نامه جامعه آمده است:

بازرس در مجمع عمومی ‌برای مدت دو سال انتخاب می‌شود و وظیفه او رسیدگی به شکایات و نظارت بر اعمال هیئت مدیره و رسیدگی به تراز نامه سالیانه و امضای تراز نامه و فرم انتخاباتی می‌باشد.»

چنان‌که ملاحظه می‌شود بر خلاف آن چه محمد علی افتخاری در مجمع عمومی‌ گفت، بازرس در جامعه دندان‌پزشکی ایران یک ساله نبوده است. جالب است که اختیار بازرس در آن زمان به مراتب بیش‌تر از بازرس در انجمن علمی ‌امروزین بوده است، با این حال بازرس را برای مدت دو سال انتخاب می‌کردند و مدت تصدی مسئولیت بازرس و هیئت مدیره یک سان بوده است.

محمدعلی افتخاری اشتباه دیگری هم داشت. وی گفت: « چون هر جمعیت علمی، جناب آقای موقری، بنده که عرض می‌کنم 50 سال سابقه از سال 41 دارم. هر جمعیت علمی، صنفی هم هست ولی هر جمعیت صنفی، علمی ‌‌نیست.»

 در هیچ کجای اساس‌نامه فعلی انجمن علمی دندان‌‌پزشکی ایران کلمه صنفی حتی برای یک بار هم نیامده است. بنابراین بر چه مبنائی محمدعلی افتخاری چنین ادعائی را مطرح کرد؟

اساس‌نامه جامعه بر خلاف نظر محمدعلی افتخاری ( که ایشان خود در تدوینش نقش داشته اند) نشان می‌دهد که جامعه دندان‌پزشکی ایران یک تشکیلات صنفی بوده که کنگره سالانه علمی ‌برگزار می‌کرده است.

ماده 4 اساس‌نامه جامعه دندان‌پزشکی ایران: « جامعه دندان‌پزشکی ایران جمعیتی است صنفی و غیر انتفاعی»

بند د ماده 7: تشکیل کمیته‌های علمی ‌و فنی و تحقیقاتی در کلیه رشته‌های دندان‌پزشکی

بند ه ماده 7: کوشش برای بالا بردن سطح اطلاعات علمی ‌دندان‌پزشکی ایران

بند ز ماده 7: انتشار مجله و نشریات صنفی و علمی ‌دندان‌پزشکی و بهداشتی

بند ی ماده 7: تشکیل کنگره علمی‌سالیانه دندان‌پزشکی در نیمه دوم شهریور ماه هر سال.

 

کسانی که با تاریخ 90 سال فعالیت سازمان یافته دندان‌پزشکان آشنایند می‌دانند که تا تاریخ 1370 که شورای عالی انقلاب فرهنگی، تاسیس انجمن‌های علمی ‌را تصویب کرد ، کلیه انجمن‌های دندان‌پزشکان  صنفی بود. از اتحادیه مرکزی دندان‌سازان ایران (1303) گرفته تا سندیکای دندان‌پزشکان ایران ( 1324) و کانون دندان‌پزشکان ایران ( 1329) و جامعه  دندان‌پزشکی ایران (1341) و جامعه اسلامی‌دندان‌پزشکان و....

بیش از 70 سال است سازمان‌های مردم نهادی که تاسیس می‌شوند، در کنار فعالیت صنفی به کار علمی‌ و آموزشی می‌پردازند. از عمر انجمن علمی‌دندان‌پزشکان‌عمومی ‌9 سال و انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران  6 سال می‌گذرد. تفاوتی که در فعالیت علمی امروزین ‌انجمن‌های صنفی و انجمن علمی ‌وجود دارد نه در محتوای کنگره‌ها بل‌که در میزان و شیوه درآمد زائی آنان است. انجمن‌های علمی ‌امکان این را یافته اند که با واسطه‌گری و بر پائی بازار مکاره خرده فروشی کالا، در آمد های میلیاردی  به دست آورند.!!. چرا محمد علی افتخاری که حافظه ای بسیار قوی دارد و این‌ها را بعید است فراموش کرده باشد، ناباورانه حقیقت را واژگونه بیان کرد؟. امیدوارم پاسخ قانع کننده ای از ایشان شنیده شود. 

 

سخنی با مشاور حقوقی هیئت مدیره انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران:

آقای سعیدی، باز هم خواهش می‌کنم لطفن بر پایه سوگندی که خورده اید، اساس‌نامه انجمن ما را بیاموزید و بعد قضاوت کنید.

آقای سعیدی دومین باری است که به عنوان مشاور حقوقی انجمن به مجمع عمومی ‌فراخوانده می‌شود و با تعصب از موضع هیئت مدیره دفاع می‌کند. در مجمع عمومی 11 مهر 92 ایشان در توجیه تفاوت اساس‌نامه با قانون تجارت گفتند که:« در قانون تجارت ما داریم، مدت تصدی هیئت مدیره 2 سال است، امّا مدت تصدی هیئت مدیره شما چند ساله؟ سه سال است.». وی سپس در توجیه موضع گیری هیئت مدیره ، در باره تفاوت اساس‌نامه انجمن علمی ‌با قانون تجارت صحبت کرد. ( سند شماره 5).

 

آقای سعیدی در این مجمع عمومی‌خود را این گونه معرفی کرد: « من شاید در ده جا مشاور حقوقی هستم. سال‌ ‌ها قاضی دادگستری بودم و 4 دوره عضو هیئت مدیره کانون بودم.». چون آقای سعیدی با تحصیل و سابقه‌ای که دارند بدون تردید برای بیان هر مطلب و قضاوت در باره پدیده‌ها می‌اندیشند، خواهش می‌کنم محبت بفرماید بگوید چرا زمانی که هیئت مدیره تمام نیرویش را برای حذف غیرقانونی بازرس به کار گرفته بود و بازرس ساختمان سازی انجمن را دارای ابهام دانست، ایشان در مجمع عمومی ‌این گونه قضاوت کرد: 

« ما اگر فکر کنیم هیئت مدیره باید 9 نفر باشد، با 5 نفر رسمیت پیدا می‌کند، بیش از نصف آن‌ ‌ها به آن تصمیم رأی بدهند، مصوبه بکنند، می‌شود 3 نفر. این که فلان جلسه 5 نفر بودند و بقیه نبودند و چیزی را تصویب کردند، این مصوبه قانونی است

بنا به اساس‌نامه انجمن علمی، ‌جلسه هیئت مدیره زمانی رسمیت می‌یابد که دوسوم اعضای آن در جلسه حضور داشته باشند که می‌شود 6 نفر.

اساس‌نامه فعلی انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران(سند شماره 3)

تبصره ماده 14 اساس‌نامه: جلسات هیئت مدیره حداقل هر یک‌ماه یک‌بار تشکیل می‌شود

 و با حضور دو سوم اعضاء رسمیت  می‌یابد و تصمیمات با اکثریت آراء خواهد بود.

 

ما در انجمن‌ها به ویژه در بین دندان‌پزشکان عمومی، ‌حقوق‌دانان دندان‌پزشک کم نداریم. چون فقط آقای سعیدی مشاور هیئت مدیره است، اگر موافقت کند در نشستی با حقوق‌دانان دندان‌پزشک، کلیه مسائلی را که در مجمع‌های عمومی ‌سال 92 و 93 دیدیم، بررسی شود و  بدون سانسور در اختیار اعضای انجمن و سازمان‌های مردم نهاد قرار گیرد، ممنون می‌شویم.

 

چرا هیئت رئیسه اصرار داشت گزارش بازرس به یک جمله ختم شود: گزارش هیئت مدیره را قبول دارد یا خیر.

در اساس‌نامه آمده است که بازرس باید در مجمع عمومی ‌نظرش را در باره گزارش هیئت مدیره بگوید و بعد مجمع عمومی ‌در باره گزارش هیئت مدیره رای گیری کند. در قانون تجارت هم آمده است بدون گزارش دهی بازرس در باره گزارش مالی هیئت مدیره رای گیری وجاهت قانونی ندارد.

اگر بازرس، گزارش هیئت مدیره را رد کند ولی مجمع به آن رای مثبت بدهد از نظر قانون این رای گیری پذیرفته خواهد شد. امیر رضا رکن در انتهای جلسه این موضوع را به این صورت بیان کرد.

« ما یک بندی داریم، که بازرس رد می‌کند ولی مجمع تصویب کرد رأی دادیم 2 دقیقه پیش دیگر.» و به دنبال آن محمد بیات نیز اعلام رای گیری کرد و گفت: « کسانی که موافقند گزارش هیئت مدیره و مالی در مورد صنفی هم قبول دارند، بازرس رد کرده آن‌ ‌هائی که قبول دارند، اعلام رأی کنند»

 

رای گیری می‌توانست درست باشد اگر گزارش بازرس، ناتمام نمی‌ماند. ممانعت از گزارش بازرس به معنای گزارش ندادن بازرس است و رای گیری انجام شده خلاف قانون.

باید توجه کرد که هیئت مدیره‌ها می‌توانند در یک مجمع عمومی‌ مهندسی شده تعدادی رای دهنده دست‌چین شده را به مجمع عمومی‌ بیاورند و با استفاده از اشتباه بازرس، رای گیری کنند و کارشان هم شکل قانونی داشته باشد.

بازرس‌هائی که با گزارش هیئت مدیره مخالفند پیشنهاد می‌کنم در جلسه مجمع عمومی ‌سکوت کنند و دلایل خود را برای قرائت نکردن گزارش خود به اطلاع مجمع عمومی ‌برسانند و به این شکل مانع تصویب گزارش شوند و بعد با توجه به حساب رسی ای که داشته اند، نظر خود را از راه قانونی پی‌گیری کنند. بازرسی هم که با ناپاک‌دستی مدیری مواجه شده است وظیفه دارد ابتدا موضوع را از راه قضائی پی‌گیری کند و خبر آن را به مجمع عمومی ببرد.

 

جلسه‌های زیاد هیئت مدیره نشانه ضعف مدیریتی است نه نشانه فعالیت زیاد موثر: بیژن اخوان آذری در گزارش هیئت رئیسه اعلام کرد که 62 جلسه با هیئت مدیره پیشین و 57 جلسه با هیئت مدیره فعلی داشته اند. 

در تبصره یک ماده 14 اساس‌نامه، ابتدا آمده بود که هیئت مدیره دست‌کم هر 15 روز یک بار تشکیل جلسه دهد. گویا هیئت موسس با تجربه ای که داشت در ویرایش جدید هر ماه یک بار را تعیین کرد. در حالی که از گفته رئیس هیئت مدیره در می‌یابیم هر ماه حدود 5 جلسه داشته اند که اگر جلسه‌های مربوط به شورای سیاست‌گذاری کنگره و شورای عالی و نشست ‌های دیگر را در نظر بگیریم آن وقت در عمل تصویر مدیرانی به دست می‌آید که هنرشان جلسه نشینی است و وارد شدن در کار اجرائی.

مدیرانی که توان مدیریت و هدایت برنامه ای مدون برای اداره انجمن ندارند، وارد کار اجرائی می‌شوند و می‌خواهند هر جا کمیته ای هست و نشستی، شرکت کنند و آن طور که دیده ایم، آن جا نیز رئیس باشند. حتی در کنگره انجمن نیز اگر به برنامه کنگره 54 نگاه کنیم آمار جالبی به دست می‌آید.

1-شورای سیاست گذاری کنگره، 5 نفر از 9 نفر عضو هیئت مدیره اند!  

(بیژن اخوان آذری، غلام رضا غزنوی، بهزاد فرخ زاد، عبدالجواد رحیم پور، پوریا مطهری، )

2-کمیته علمی کنگره: پوریا مطهری (دبیر کمیته علمی) ، بهزاد فرخ زاد ( عضو کمیته علمی)

3-عطاالله شیرازی ( مدیر پانل اخلاق)، بهزاد فرخ‌زاد ( مدیر پانل بیماری‌های خاص)، محمداسلامی(مدیر پانل بیمار محور)،  سید محمود میران: (مدیر پانل پرسش و پاسخ در خصوص مسائل حقوقی )، غلام‌رضا‌غزنوی (1.مدیر پانل ایمپلنت) و (2.مدیر پانل پرسش و پاسخ ایمپلنت)، بیژن اخوان آذری( مدیر پانل پرسش و پاسخ ایمپلنت)،  همایون فراست( مدیر پانل طب مکمل)،

یکی از وظایف مجمع عمومی، ‌تصویب برنامه اجرائی و بودجه سال بعد انجمن است. این کار به علت ضعف هیئت مدیره و علاقه آنان به نشست ‌های ریاستی- نه اداره انجمن بر پایه برنامه‌های مدون-، تا کنون عملی نشده است. از تعداد جلسه‌های هیئت مدیره و مازاد بر آن جا‌های دیگری که به عنوان رئیس حضور می‌یابند این را می‌توان دریافت

درک از بند یک ماده 13 این است که هیئت مدیره می‌بایست هر سال بودجه سال بعد انجمن و برنامه کاری خود را ارائه دهد و بر پایه مفاد اساس‌نامه انجمن را اداره کند. میزان حق عضویت با توجه به بودجه و کاری که تعیین شده است تصویب می‌شود.

2-   13- اتخاذ تصمیم نسبت به ترازنامه و بودجه انجمن و میزان حق عضویت.

وقتی هیئت مدیره برنامه کاری نداشته باشد، اسیر روزمرگی می‌شود و با وارد شدن به کار اجرائی یا ریاستی و دعوت و دعوت کاری، جلسه نشین شده و هزینه ای سنگین به انجمن تحمیل می شود، وگرنه اگر کار ها بر پایه یک مدیریت علمی ‌پیش برود هر ماه یک جلسه هم اضافی است!.

 

 

 

بی طرف نبودن هیئت رئیسه

بازرس در سخنانش هیئت رئیسه را به جانب‌داری از هیئت مدیره متهم کرد. چنان‌چه اثبات شود که هیئت رئیسه جانب دار بوده است چه اتفاقی می‌افتد؟

دستور جلسه ای که یک هیئت رئیسه جانب‌دار می‌نویسد پیشاپیش مهر تردید بر خود دارد. کسانی که در پیش رو چنینند، در پس پرده چونند؟

1-هیئت رئیسه، برگزاری سه مجمع عمومی ‌دو انجمن مستقل حقوقی را در ایتدای جلسه، قانونی دانست و به دفاع از کار هیئت مدیره پرداخت.

2-بازرس پیش از برگزاری مجمع عمومی، ‌نامه ای به شورای عالی مشاوران نوشت و بسیاری از ابهام‌ها را مطرح کرد. محمد بیات و امیررضا رکن عضو شورای عالی مشاوران انجمن علمی دندان پزشکی ایران هستند و این را می‌دانستند. زیر فشار روانی قرار دادن بازرس از همان ابتدا به بهانه کمبود وقت، خود گویای برنامه از پیش تدوین شده بود.

3-هیئت رئیسه در چندین جا به دفاع از هیئت مدیره برخاست که با مراجعه به متن بخش دوم می‌توان آن ‌را خواند.

 

چون انتخابات در دستور کار مجمع عمومی‌ بود، بی طرف نبودن هیئت رئیسه می‌توانست موجب باطل شدن انتخابات شود. آئین نامه ای که وزارت بهداشت برای نظارت بر انتخابات داده است به صراحت می‌گوید:

 

آئین نامه اجرائی  نحوه برگزاری انتخابات و  نظارت بر انجمن‌های علمی

12- در زمان برگزاري انتخابات، هرگونه دخالت غير مسئولانه و عدم بي‌طرفي هيأت رئيسه در اداره جلسه، با تشخيص نماينده وزارت بهداشت و درمان، منجر به ابطال انتخابات مي‌گردد.

 

انتخابات برگزار نشد ولی اگر برگزار می‌شد با شکایت هر ذینفعی می‌شد آن را باطل کرد.

 

گزارش ندادن بازرس در مجمع عمومی‌. چه موقع؟ چرا؟

در مجمع عمومی‌عادی سالیانه ترتیب گزارش دهی چنین است

الف)

1.     گزارش کاری هیئت مدیره

2-گزارش بازرس در باره کار و فعالیت هیئت مدیره و اعلام نظر بازرس در باره گزارش کاری هیئت مدیره

3-بحث و بررسی پیرامون گزارش‌های ارائه شده هیئت مدیره

4-رای گیری در باره گزارش و تصمیم ‌های گرفته شده

ب)

1- ارائه گزارش هیئت مدیره در باره تراز مالی انجمن و حساب سود و زیان آن

2- گزارش و نظر بازرس

3-بحث و بررسی و رای گیری برای گزارش مالی هیئت مدیره

ج)

ارائه بودجه سال بعد انجمن توسط هیئت مدیره، تعیین میزان حق عضویت و رای گیری به این ترتیب می‌بینیم گزارش هیئت مدیره سه بخش دارد1. گزارش کاری 2. گزارش مالی و تراز نامه و حساب سود و زیان 3. بودجه سال بعد

 

گزارش بازرس نیز بخش ‌های معین دارد :

1.     گزارشی پیرامون نتیجه بررسی اسناد و مدارک انجمن. بازرس پیش از این که نظرش را در باره گزارش هیئت مدیره بیان کند باید گزارشی که فراورده بررسی اش از سند ‌ها و مدرک ‌ها و اداره انجمن توسط هیئت مدیره است بیان کند.

2.      گزارش تخلفات هیئت مدیره از مفاد اساس‌نامه

 3. نتیجه بررسی گزارش کاری و مالی هیئت مدیره

 

محمد بیات همه اساس‌نامه را زیر پا می‌گذارد و حکم می‌دهد:. «بالاخره شما بازرس انجمن هستید ... آنی که وظیفه شمااست بگوئید این بند گزارش هیئت مدیره را تأیید نمی‌کنم. بر اساس این بند گزارش مالی را تأیید نمی‌کنم. شما این حق را دارید ولی این همۀ جزئیات و توضیحات و بند ‌های اساس‌نامه را یکی یکی مطرح کنید، حاشیه‌هایش را هم بگوئید متأسفانه وقت نداریم

 

چرا انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران جایگاه خاص ندارد؟

بیژن اخوان آذری در گزارشش گفت: « شما می‌دانید، ما در ساختار، جایگاه خاصی در وزارت خانه نداریم»

با این که  انجمن دندان‌پزشکی ایران ( انجمن صنفی)، به انجمن مادر معروف شده است ولی اساس‌نامه‌اش یک اساس‌نامه عادی یک انجمن صنفی است. حدود 6 سال پیش نیز، زمانی که انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران بنیاد نهاده شد، اساس‌نامه اش هیچ تفاوتی با انجمن‌های علمی ‌دیگر نداشت. حتی با توجه به اساس‌نامه و ساختار انجمن دندان‌پزشکی ایران( انجمن صنفی) که در ماده یک آن فعالیت علمی ‌در صدر فعالیت ‌های وی قرار دارد، ضرورت یک انجمن علمی، ‌مشابه انجمن‌های علمی‌ دیگر احساس نمی‌شد. به وجود آوردن یک انجمن علمی ‌با این ساختار و نام با ابهام‌هائی که در چگونگی تاسیس آن وجود دارد، جز سردرگمی ‌و ایجاد امکان برای فرار از گزارش دهی مالی بار دیگری به بر نداشت.

به ماده یک اساس‌نامه انجمن دندان‌پزشکی ایران( انجمن صنفی) توجه فرمائید:

اساس‌نامه انجمن دندان‌پزشکی ایران( انجمن صنفی)

ماده یک:« انجمن دندان‌پزشکی ایران انجمنی است علمی‌،تخصصی، پژوهشی ، صنفی ...»

سالیان سال انجمن دندان‌پزشکی ایران( انجمن صنفی) با همین اساس‌نامه، کنگره‌های علمی ‌برگزار می‌کرد. در سال 1386 نیز مجمع عمومی ‌برگزار کرد و گزارش مالی‌اش در مجمع عمومی ‌به تصویب رسید ولی از زمان تشکیل انجمن علمی ‌دندان‌پزشکی ایران، هیئت مدیره حتی یک گزارش مالی‌اش هم به تصویب مجمع عمومی‌نرسانده است. نگاهی گذرا به انجمن‌های دیگر بیندازیم.

 

انجمن علمی‌ دندان‌پزشکان عمومی‌ در سال 1383 ( 4 سال پیش از انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران) تشکیل شد. ولی تشکیل انجمن علمی‌ در کنار انجمن صنفی پایه ای منطقی داشته است.

اساس‌نامه انجمن صنفی دندان‌پزشکان عمومی‌ایران

ماده یک: انجمن صنفی یا ( اتحادیه ) دندانپزشکان ایران
انجمنی است با اهداف
صنفی و غیرسیاسی و غیرانتفاعی...

 

تشکیل انجمن علمی‌دندان‌پزشکان عمومی،‌ با توجه به اساس‌نامه انجمن صنفی اش منطقی بود ولی اساس‌نامه ای که برای انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران انتخاب شد از بنیان دیدگاه اشتباهی داشت. اساس‌نامه انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران می‌بایست همان طور که در اصطلاح به آن گفته می‌شود جنبه مادرانه داشت و ساختاری اتحادیه ای پیدا می‌کرد تا بتواند همه انجمن‌های علمی ‌را در درون خود متحد کند. شاید زمان آن رسیده باشد که به اتحادیه انجمن‌های دندان‌پزشکی ایران فکر و عمل‌کرد.  دو تصمیم گیری بزرگ در دستور کار انجمن مادر قرار گرفته است: 1- اتحادیه ای کردن اساس‌نامه انجمن مادر برای ایفای نقشی دیگر 2- سازمان دهی رای گیری الکترونیک برای شرکت همه اعضای انجمن در سراسر کشور.

 

آیا شهرستانی‌ها می‌توانند انجمن مستقل خود را داشته باشند؟

همکاران لاهیجانی موضوع جالبی را مطرح کردند. آنان به این نتیجه رسیدند که وجود یک مرکز در شهرستان رشت به تنهائی توانائی آن را ندارد که بتواند خواسته‌ها و منافع آنان را تامین کند. اگر در تهران هیئت مدیره انتخابات را به گونه ای مهندسی می‌کند که 4 نفر از یاران هیئت مدیره  با بین 10 24 رای به هیئت مدیره راه یابند، در مرکز بعضی از استان ‌ها هم باید انتظار داشت نفرات وابسته به این هیئت مدیره، همین گونه عمل کنند.

همه همکاران شهرستانی می‌دانند که به گونه‌ای تبلیغ می‌شود که انجمن‌های علمی و صنفی دندان‌پزشکان عمومی، گرسنگان قدرتی هستند که بر سر سفره انجمن‌های علمی و صنفی دندان پزشکی ایران نشسته اند و اگر کسی تردیدی در پشتیبانی از هیئت مدیره مرکز به خرج دهد، آن جنابان در چشم بهم‌زدنی جوجه را ربوده و هرگز پس نخواهند داد!. تا زمانی که شهر به شهر سازمانمان را از درون نقد نکنیم، فریب چنین بختک سازی‌هائی را بارها و بارها خواهیم خورد.

در آخرین انتخاباتی که در رشت برگزار شد، همکاری که بیش‌ترین رای را آورده بود، رئیس هیئت مدیره نشد و لابی‌های مرکز سرانجام راه را برای فعال شدن انجمن‌های علمی‌ و صنفی دندان‌پزشکان عمومی ‌باز کرد و انجمن‌های علمی ‌و صنفی دندان‌پزشکی ایران کم توان شد.

شاید محمد گلچین که در هیئت رئیسه مجمع عمومی ‌حضور داشت یا همکاران دیگری که در آن انتخابات و حوادث پس از آن حضور داشتند، اگر گزارش دقیقی از نحوه برگزاری مجمع عمومی ‌در رشت و بحث‌‌های درونی آن می‌نوشتند، با پی بردن به نقطه ضعف‌‌های سازمان‌دهی انجمن‌ها در شهرستان رشت می‌شد به گونه ای عمل‌کرد که همکاران لاهیجانی ما به فکر سازمانی مستقل نیفتند. متاسفانه همین مشکل را در بسیاری از شعبه‌های استانی انجمن‌های دندان‌پزشکان می‌توان دید.

 

‌دو همکاری که گزارش هیئت مدیره را خواندند( بهزاد فرخ زاد و بیژن اخوان آذری) هر دو از ایده یک سازمان سراسری یگانه ( نه متحد) دفاع کردند.

بیژن اخوان آذری: اگر در مملکت ما هم، ما 32 فرض کنیم استان خودمختار مستقل تشکیل بدهیم، فکر می‌کنید سازمان ملل این کشور ‌های کوچک خفیف را، به حرف ‌هایشان توجه می‌کند، یا یک کشور واحد بزرگی را که به اصطلاح حرفی دارد برای گفتن. بنابراین کوچک شدن انجمن، یعنی انجمن‌های کوچک تشکیل دادن، باعث خفیف شدن انجمن می‌شود و باعث می‌شود مسئولین کم‌تر به صحبت‌ ‌های ما گوش بکنند.

 

در بین اهل سیاست، روشی در رویاروئی با دولت‌ها وجود دارد. « فشار از پائین، چانه زنی از بالا». این روش نمی‌تواند در انجمن‌های علمی ‌به کار گرفته شود. جامعه جهانی به سوی رفتار‌های نرم و تامین حقوق انسان بر اساس منشورهای جهانی پذیرفته پیش می‌رود. رسیدن به خواسته‌ها از راه‌های فشار می‌تواند همین حق را برای نیرو ‌های خشونت طلب و سلطه گرا باز کند و آنان نیز بگویند: حالا که زور داریم« فشار بر پائین ، شکستن چانه از بالا!».

انجمن‌های علمی‌ می‌بایست با بازسازی خود، بخشی از اداره جامعه را به عهده بگیرند و با کاهش هزینه‌های دولت از راه گرد آوری نیرو ‌های داوطلب و کمک ‌های مردمی، در تدوین و اجرای طرح ‌های دراز مدت ملی سلامت شهروندان شرکت کنند.

هر چقدر سازمان‌های مردم نهاد در درک نیازهای بومی ‌شهروندان و اعضای سازمان در شهرستان‌ها موفق تر باشند و راست کرداری خویش را در اداره سازمان مردمی خود نشان داده باشند، اعتبار و قدرت بیش‌تری می‌یابند.  سازمان یگانه سراسری نشان داد که نمی‌تواند با سطح رشد فن‌آوری و پیچیدگی روابط اجتماعی جامعه امروز، کارا باشد. زمان آن رسیده است که دو باره به سازمان‌های مستقل بومی و اتحادیه آنان اندیشید.

داشتن انجمن مستقل حق همه شهرهای ایران است. اجازه بدهید توضیحی بدهم.

دندان‌پزشکان در ایجاد سازمان‌های حرفه ای در میان پزشکان ایران پیشاهنگ بوده اند. زمانی که نخستین سازمان کنش‌گران حرفه دندان‌پزشکی شکل گرفت، نامی‌که برایش انتخاب کردند این بود: « اتحادیه مرکزی دندان سازان ایران». چرا اتحادیه؟ متاسفانه ما و نسلی که هنوز هست نمی‌توانیم پاسخی برای این پرسش بیابد. در ظاهر مفهوم اتحادیه این است که چندین تشکل تا سال 1303 شکل گرفته بوده است و بزرگانی مانند استپانیان و دیگران تلاش کردند به گونه ای آنان را متحد کنند که استقلال هر سازمان باقی بماند ولی در یک منشور به توافق برسند و متحد عمل کنند. دکتر مصفا کلمه اتحادیه را در آن زمان به معنای همبستگی می‌داند و می‌گوید که در آن زمان چند دندان‌ساز این مرکز را به وجود آوردند و مقصود آنان از اتحادیه اهمیت دادن به همبستگی دندان‌سازان بوده است نه مفهومی که امروزه از واژه اتحادیه به عنوان شکلی از گرد آمدن چندین تشکل درک می‌شود.

با ایجاد سندیکای دندان‌پزشکان ایران در 1324 یک سازمان نیرومند دندان‌پزشکی زاده می‌شود ولی همان طور که بار ‌ها پژوهش‌گران عنوان کرده اند سندیکا از ابتدا دو نیروی قدرتمند نابودگر در برابر خود داشت: دولت وقت و دیوان سالاری( بوروکراسی در شکل ریاست طلبی آن ).

در زمان تشکیل اتحادیه مرکزی دندان سازان ایران هنوز قانون تجارت  با ساختاری که امروز می‌بینیم به تصویب نرسیده بود ولی سندیکا بر اساس قانون تجارت شخصیت حقوقی یافت و می‌بایست بسیاری از مقررات کار و فعالیتش را با آن تنظیم کند. این است که در مجله سندیکا می‌خوانیم:

« عده ای دندان‌پزشک در شهرستان‌ها تقاضای همکاری با سندیکای دندان‌پزشکان ایران را نموده اند. چنان که در اساس‌نامه جدید ذکر شده و هنوز در دست تنظیم است هر گاه در هر شهرستان بیش از پنج نفر همکار دندان‌پزشک وجود داشته باشد این پنج نفر می‌توانند جزو اعضای وابسته سندیکا، شناخته شده و طبق مقتضیات محل و پیروی از اساس‌نامه سندیکای دندان‌پزشکان ایران تشکیلات محلی به وجود آورند.» - مجله سندیکای دندان‌پزشکان ایران

 

پس از کودتای1332 سرکوب و تعقیب فعالان سندیکا و تشکل ‌های دیگر دندان‌پزشکان بسیار شدید شد تا جائی که هیئت مدیره سندیکا حتی جائی برای برگزاری جلسات نیز نداشت و بسیاری از دندان‌پزشکان از عضویت در سندیکا هراسان بودند.

در سال‌های پس از کودتا، ایده ای به سرعت در نهاد‌های مدنی کم‌توان آن دوران شکل گرفت که اگر تشکیلات سراسری باشد، برخورد دیدگاه‌ها کم‌تر و اداره تشکیلات آسان‌تر خواهد بود. حزب‌‌های آن دوران با فرمان از بالا در هم ادغام شدند. ابتدا دو حزب و سرانجام یک حزب یگانه سراسری به نام حزب رستاخیز ساخته شد. حزب رستاخیز حزبی بود دولتی که شعارهای به روز شده مدرن داشت ولی در گردآوردن فعالان جامعه مدنی ناتوان ماند.

ایده کنار گذاشتن سازمان بندی اتحادیه ای و ایجاد یک سازمان سراسری در بین دندان‌پزشکان نیز قوت گرفت. با ایجاد جامعه دندان‌پزشکی ایران در سال 1341 یک سازمان نیرومند حرفه‌ای جانشین همه سازمان‌های دیگر دندان‌پزشکان شد. ولی همان طور که دیدیم، این سازمان یگانه سراسری در درون خود با بوروکراسی و ریاست طلبی دست و پنجه نرم کرد و سرانجام بدون آن که منحل شود جای خود را به انجمن‌های امروزین داد.

پس از انقلاب، با عنایت به قانون اساسی، سازمان‌های مردم نهاد زاده یا بازسازی شدند ولی هنوز ایده یک سازمان یگانه سراسری در بین فعالان نهاد‌های مدنی وجود دارد و این جا و آن جا خود را نشان می‌دهد.

 

 امروزه محدود کردن حقوق اعضاء و فرار از گزارش‌دهی شفاف به اعضاء، با تسلط تفکر اقتصاد گرا و سانترالیست بر بسیاری از انجمن‌های دندان‌پزشکی برتری یافته است که بخشی از چالش‌های آن را در این گزارش می‌خوانید

برای تامین خواسته‌های قانونی حرفه ای دندان پزشکان در سراسر کشور و کوتاه کردن دست گروه‌های سلطه طلب اقتصادی بر سازمان‌های مردم نهاد غیر انتفاعی، فعال شدن یگان‌های بومی دندان پزشکان و سپس همبسته کردن داوطلبانه آنان در یک اتحادیه ضرورت دارد.

بنا به قانون، هم ساکنان شهر تهران و هم همکاران شهرهای دیگر می‌توانند سازمان مستقل خود را به وجود آورند ( مانند:« انجمن صنفی دندان‌پزشکی شهرستان ....»، و سازمانشان را به ثبت برسانند.

اگر چنین سازمانی در یک شهرستان تشکیل شود، با گرد آمدن و فعال شدن دندان‌پزشکان در سازمان‌های بومی، همکارانی که در آن شهرستان سکونت دارند می‌توانند هم عضو انجمن دندان‌پزشکی شهرستان خود باشند و مستقل عمل کنند و هم، هم‌زمان می‌توانند عضو انجمن دندان‌پزشکی مرکزی شوند.( عمومی‌ و تخصصی).  عضویت در چند انجمن امکان پذیر است. مهم این است که منافع همکاران تامین شود. این امکان نیز وجود دارد: با پذیرش اساس‌نامه یک انجمن سراسری ( انجمن صنفی)، انجمن مستقل شهرستان به عنوان یک شخصیت حقوقی، وابسته انجمن مرکزی شود( شخصیت حقوقی وابسته) تا بتوان هماهنگ‌تر عمل‌کرد. شاید بهتر می‌بود از ابتدا شهرستان تهران همان طور که در نظام پزشکی می‌بینیم هیئت مدیره خود را می‌داشت و هیئت مدیره مرکزی از هیئت مدیره تهران جدا می‌شد تا تهران نشین‌‌ها در اداره انجمن بالادستی محسوب نشوند و کسی با 10 24 رای عضو رکن هیئت مدیره مرکزی نشود.

هر چند اساس‌نامه فعلی به صراحت بر سازمان بندی اتحادیه ای تاکید ندارد ولی چون انجمن صنفی بر پایه «قانون فعالیت احزاب و جمعیت ‌ها و ...» تشکیل شده است می‌تواند در شهرستان ‌ها « دفاتر فرعی» داشته باشد که به نام دفتر فرعی انجمن دندان‌پزشکی ایران کار کنند. در عمل داشتن «دفتر فرعی» یا شعبه به جائی ختم شده است که می‌بینیم. بنابراین می‌توان به سازمان بندی اتحادیه ای که می‌تواند راه گشای برون رفت از رکود و گروه گرائی و فرار از گزارش دهی در شرایط واسطه گری برای شرکت ‌های تجاری و ... باشد اندیشید.

ثبت یک انجمن صنفی به نام دندان‌پزشکان یک شهرستان چندان پیچیده نیست و همکاران با مراجعه به فرمانداری محل می‌توانند از چگونگی تاسیس آن مطلع شوند.

 

اهمیت انجمن صنفی دندان‌پزشکان عمومی ‌برای دندان‌پزشکان

دوستان گرامی. نوشته زیر می‌بایست توسط حقوق‌دانان بررسی و دقیق شود. ما عادت کرده ایم سازمان نظام پزشکی هر سال وارد مذاکره برای توافق با اداره مالیات شود و اداره مالیات نیز به توافق با سازمان نظام پزشکی تکیه کند. اگرچه در آخر کار، این توافق فرد با کارشناس اداره مالیات است که میزان مالیات هر فرد را تعیین می‌کند. بنابراین موضوع طرح شده می‌بایست پس از کاری کارشناسانه، اگر درست بود، به کار گرفته شود ولی این فرایند مانع از انجام وظیفه هیئت مدیره‌های انجمن‌های صنفی برای یاری رسانی به اعضای خود به ویژه در امر مالیات نخواهد شد.

گسترش فعالیت انجمن‌های علمی‌که می‌توانند درآمد بالائی را نصیب دندان‌پزشکان کنند تنها آثار سوئی مانند فرار از شفافیت مالی، برگزارنشدن مجمع‌های سالانه و متوقف شدن گزارش دهی هیئت مدیره و دسته‌بندی‌ها برای تسخیر هیئت مدیره، انتفاع مالی و ... برجای نگذاشته است. متاسفانه انجمن‌های صنفی که می‌بایست به گشایش گره‌های کاری دندان‌پزشکان یاری رساند نیز در سایه قرار گرفته و فعالیتش متوقف شده است.

هیئت مدیره انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران همان طور که در گزارش بازرس می‌خوانید(صفحه5 8 ) فعالیت سر باز زده و این انجمن را در آستانه انحلال قرار داده است.

انجمن‌های تخصصی همگی انجمن علمی‌اند. علت آن مشخص است. 90 در صد اعضای انجمن‌های تخصصی کارمند دولت اند و مشکلات اصلی صنفی آنان جای دیگری حل می‌شود. جراحان فک و صورت یگانه گروهی هستند که هم انجمن علمی ‌و هم انجمن صنفی ( وزارت کار) دارند. متاسفانه انجمن صنفی ( سندیکا) ی جراحان فک و صورت در حد نوشته بر روی کاغذ باقی مانده است و هیچ گونه فعالیتی ندارد.

انتظار این بود که هیئت مدیره انجمن صنفی دندان‌پزشکان عمومی‌که در آخرین مجمع عمومی اش گزارش کاری و مالی اش تصویب شد، فعالانه عمل‌کرده و جای خالی انجمن‌های صنفی دیگر را پر کند.

در باره اهمیت انجمن صنفی در آینده بیش‌تر خواهم نوشت . در این جا به دو نکته اشاره می کنم:

 

1- نقش انجمن صنفی در جلوگیری از تقسیم انحصاری بیماران بیمه ای در سطح شهر

بسیاری از بانک‌ها و موسسه‌ها کارکنان خود را بیمه می‌کنند. دارندگان دفترچه بیمه می‌بایست برای درمان به پزشکان طرف قرارداد مراجعه کنند. بحثی است در میان کسانی که به گسترش مفهوم حقوق انسان می اندیشند. از نظر آنان، انتخاب پزشک درمان‌گر از حقوق هر شهروندی است و نمی‌توان به صرف بیمه بودن یک شهروند، وی را وادار به پذیرش پزشک یا درمانگاهی کرد که برایش قابل پذیرش نیست. این بحث را در این جا می بندیم و به موضوعی اشاره می کنیم که مانند ماجرای زیر میزی می‌تواند به وجهه پزشکان آسیب برساند و خاری در چشم اعتماد مردم به جامعه پزشکی بنشاند.

هر فرد بیمه شده برای نوع درمان احتیاج به تایید پزشک معتمد بانک و بیمه و  ... دارد. همین موضوع ظاهراً فنی، موجب شده است بعضی از دندان‌پزشکان معتمد غیر امین، بتوانند درآمدهای غیرقانونی برای خود تعریف کنند. آنان به ویژه در درمان با ایمپلنت که درمانی گران‌قیمت است بیماران را به پزشکان معینی ارجاع می‌دهند و دندان پزشکان آن سوی میز نیز، ایمپلنت شرکت خاصی را به کار می‌برند. در تمام این ارجاع دادن‌ها دندان‌پزشک معتمد، پورسانتی بابت ارجاع بیمار از دندان‌پزشک طرف معامله و شرکت وارد کننده ایمپلنت دریافت می‌کند که گاه رقم به میلیارد ریال در ماه می‌رسد.

این تجارتِ با جان و حقوق بیمار، جائی برای اخلاق پزشکی باقی نمی‌گذارد. انجمن صنفی می‌تواند در هر مورد مشخص با سند و مدرک به شرکت های بیمه موضوع را اطلاع داده و دندان پزشکی را که با چنین شیوه‌های آلوده‌ای درآمدزائی می‌کند معرفی کند. فراموش نکنیم یک روزی، یکی از عرصه‌های فعالیت انجمن‌های دندان‌پزشکان، دفاع از شان پزشکی خود بود.

فعال کردن انجمن صنفی دندان‌پزشکان عمومی ایران ، گامی است به جلو برای خدمت بیش‌تر به حرفه دندان پزشکان ایران.

 

2-تعیین و پرداخت مالیات عادلانه

ماده یک اساس‌نامه صنفی دندان‌پزشکان عمومی ‌می‌گوید:

 

« ماده ۱: نام انجمن :
نام انجمن: انجمن صنفی یا ( اتحادیه ) دندان‌پزشکان ایران

برگرفته شده از سایت انجمن


هر چند ساختار این اساس‌نامه اتحادیه ای نیست ولی تاکید اساس‌نامه بر اتحادیه بودن انجمن صنفی، راه تغییر این اساس‌نامه را به سوی اتحادیه واقعی باز کرده است. برای تغییر اساس‌نامه باید کارگروه‌های کارآمد با توجه به رویه رشد انجمن‌ها و وضعیت کشور تشکیل شده و متنی کار شده را در اختیار همه اعضای انجمن بگذارند تا پس از نظر خواهی، متن نهائی تهیه شده به مجمع عمومی برده شود.

وجود اساس‌نامه انجمن صنفی دندان‌پزشکان ایران برای حل مشکلات صنفی دندان‌پزشکان مانند مالیات و عوارض شهرداری و .... اهمیت بسیار دارد.

همکاران این روز ‌ها شاهدند که ناگهان یک واحد مالیاتی شخصی را از توافق خارج می‌کند و مالیات سنگینی به وی تحمیل می‌شود. راه‌های فردی برای رویاروئی با چنین روشی وجود دارد ولی انجمن صنفی دندان پزشکان عمومی می‌تواند به استناد ماده‌هائی از قانون مالیات ‌های مستقیم بیش از فرد در عادی سازی پرداخت مالیات عادلانه موثر باشد.

سازمان نظام پزشکی یک سازمان فراگیر اجباری پزشکی است. هر ساله زمانی که در اداره مالیات « جدول ضرايب تشخيص درآمد مشمول ماليات» تدوین می‌شود سازمان نظام پزشکی نیز حضور دارد

قانون مالیات ‌های مستقیم

ماده ۱۵۴ جدول ضرايب تشخيص درآمد مشمول ماليات به ترتيب زير تنظيم و ابلاغ مي گردد:

الف براي تعيين ضرايب هر سال كميسيوني مركب از نمايندگان سازمان امور مالياتي كشور، بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، نماينده شوراي مركزي اصناف در مورد اصناف، نماينده نظام پزشكي در مورد مشاغل وابسته به پزشكي، نماينده اتاق بازرگاني و صنايع و معادن جمهوري اسلامي ايران در مورد ساير مشاغل در سازمان امور مالياتي كشور تشكيل مي شود و با توجه به جريان معاملات و اوضاع و احوال اقتصادي ضرايب مربوط به ماليات ‌هاي حوزه تهران را نسبت به هريك از قرائن مذكور در ماده ۱۵۲ اين قانون درباره مؤديان مختلف برحسب نوع مشاغل به طور تفكيك تعيين و فهرست آن را به سازمان امور مالياتي كشور تسليم مي نمايد تصميمات اين كميسيون از طرف سازمان امور مالياتي كشور به عنوان جدول ضرايب حوزه تهران براي اجرا ابلاغ خواهد شد.

تبصره ۱در نقاطي كه شوراي مركزي اصناف يا اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران يا نظام پزشكي تشكيل نشده است فرماندار محل حسب مورد به جاي هريك از نمايندگان آن ‌ها نماينده اي بصير و مطلع را جهت شركت در كميسيون ضرايب معرفي خواهد نمود.

 

 

اگر یک دندان‌پزشک مالیات تعیین شده را نپذیرفت کدام سازمان حرفه ای می‌تواند در یافتن راه‌های قانونی برای برآوردن خواسته‌های منطقی یاری رسان باشد؟ . به سازمان نظام پزشکی چنین مسئولیتی واگذار نشده است. این سازمان بر پایه ماده 3 قانون سازمان نظام پزشکی در مسائل مربوط به مالیات نقشی مشورتی دارد و نمی‌تواند در مطالبات فردی پزشکان چندان کارا عمل کند.

 

 

 

قانون سازمان نظام پزشکی

ماده 3: وظایف و اختیارات سازمان با توجه به اهداف فوق به شرح زیر می‌باشد:

بند ل- اظهار نظر و مشارکت فعال در تعیین و یا تجدید نظر در میزان مالیات و عوارض مشاغل موسسات و شاغلان حرف پزشکی و همکاری با مراجع ذی صلاح در وصول آن.

 

نقش سازمان نظام پزشکی همان طور که می‌بینید مشورتی است ولی اتحادیه چنین نیست و همگام مودی می‌تواند در تعیین مالیات کار ساز باشد.

در تاریخ 21 خرداد 1393 در روزنامه اطلاعات مطلبی آمده بود زیر عنوان « توافق در نحوه پرداخت مالیات سال 92 اصناف.». در این اطلاعیه از قول « رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور » آمده است که در توافق این سازمان و شورای اصناف براساس ماده 158 قانون مالیات ‌های مستقیم:

1-کلیه مودیان( پرداخت کنندگان مالیات) که مالیات آنان زیر یک میلیون تومان است ، مودیان خرد به حساب می‌آیند و میزان پرداختی آنان نسبت به مالیات قطعی سال 91 بالغ بر 4 درصد افزایش می‌یابد

2-مودیانی که مالیات آن ‌ها بین یک تا 3 میلیون است، 9 درصد افزایش خواهند داشت.

3- مالیات بیش از 3 میلیون 14 در صد نسبت به عمل‌کرد سال 91 افزایش می‌یابد.

 

میزان افزایش مالیات اصناف نسبت به سال 91

 

میزان مالیات

زیر یک میلیون

1-3 میلیون

بالای 3 میلیون

در صد افزایش نسبت به سال 91

4 در صد

9 درصد

14 درصد

 

به گفته علی عسکری برای مشمولان بند الف و ب و ج به گونه زیر عمل خواهد شد

 

بند الف

تراز نامه حساب سود و زیان برای هر یک از مودیان

بند ب

حساب درآمد و هزینه برای هر یک از مودیان

بند ج

خلاصه وضعیت درآمد و هزینه سالانه برای هر یک از مودیان

 

طبق ماده 96 قانون مالیات‌‌های مستقیم پزشکان و دندان‌پزشکانی که دارای مطب هستند در گروه( ب) قرار می‌گیرند ولی همکارانی که مطب ندارند در کدام گروه قرار گرفته اند؟. متاسفانه اداره مالیات پاسخی به این پرسش نمی‌دهد ولی بر اساس همین ماده، کلیه همکارانی که مطب ندارند در بند( ج ) قرار دارند و نمی‌بایست مالیاتی برابر با دیگران پرداخت کنند. این جا است که نقش انجمن صنفی ( اتحادیه ) دندان‌پزشکان عمومی‌ برجسته می‌شود و می‌تواند همان روش اصناف را در پیش گیرد. رئیس اتاق اصناف آقای علی فاضلی اعلام کرد: « برای نخستین بار ، اصناف و سازمان امور مالیاتی به یک توافق برد- برد دست یافته اند»

اتاق اصناف هم مانند انجمن صنفی دندان پزشکان عمومی یک سازمان مردم نهاد است.

نماینده انجمن صنفی ( اتحادیه ) انجمن دندان‌پزشکان عمومی ‌می‌تواند طبق تبصره 4 ماده 154 در کمیسیون تعیین ضرایب که با شرکت نماینده سازمان نظام پزشکی تشکیل می‌شود شرکت کند و نظرات خودرا بیان کند و طبق تبصره 5 ماده 100 در تعیین مالیات تمام یا برخی از مودیان دندان‌پزشک دارای مطب، شرکت فعال داشته باشد.

برای هر دولتی دریافت منظم مالیات و اعتماد دوسویه بیش از میزان عددی مالیات ارزش دارد. بنابراین انجمن صنفی ( اتحادیه ) دندان‌پزشکان ایران می‌تواند فعالانه در کار پرداخت مالیات دندان‌پزشکان وارد شده و نقشی مثبت به عهده بگیرد.

 

 

آیا انحلال انجمن دندان‌پزشکی ایران( انجمن صنفی) در دستور کار است؟

علی تاجرنیا در سخنان خود به شورای عالی انقلاب فرهنگی ایراد گرفت که چرا در زمان تصویب انجمن‌های علمی، انجمن دندان پزشکی ایران را منحل نکرده است. وی گفت: « همان موقع دولت می‌بایستی، وظیفه داشت این تشکل‌ها را همان جا، بگوید انجمن دندان‌پزشکی ایران دیگر وجود ندارد، اسمش انجمن علمی ‌است وزیر نظر وزارت بهداشت است.»(بخش دوم صفحه 68)

محمد علی افتخاری نیز وجود انجمن دندان پزشکی ایران ( انجمن صنفی) را نیترال دانست و بر انجمن علمی تکیه کرد و گفت: « هر جمعیت علمی، صنفی هم هست ولی هر جمعیت صنفی، علمی ‌‌نیست.»

هیئت مدیره انجمن صنفی بنا به گفته بازرس، انجمن را به سوی انحلال کشانده است. بازرس گفت: «هیئت مدیره انجمن صنفی نه رئیس دارد، نه نایب رئیس، نه خزانه دار. گزارش چی را بدهد؟. 9 ماه است هیئت مدیره تایید شده، ... نمی‌خواهند قبول کنند که 5 نفرند و جلسه اولشان را تشکیل بدهند.»

بزودی در باره این پدیده خواهم نوشت. انتظار این است که اعضای انجمن دندان‌پزشکی ایران نظرشان را منتشر کنند.

 

 

 

 

 

 

 

بخش دوم:

گزارش سه مجمع عمومی‌همان گونه که بود

 

مجمع عمومی‌عادی سالانه انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران

مجمع عمومی‌عادی سالانه انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران

مجمع عمومی‌فوق العاده انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران

 

سالن شهید شهریاری ـ ساختمان اجلاس سران - 18 اردی‌بهشت 1393 ـ تهران

 شروع جلسه: ساعت 16:15  با 75 دقیقه تأخیر.

پایان نشست: ساعت  19:00

زمان گذشت جلسه با رنگ مشخص شده است

 

*آغاز جلسه 00:00

بهزاد فرخ زاد: ببخشید، اگر که کسی کاندید هیئت رئیسه هست خواهش می‌کنم خودش را معرفی کند. برای این که گفته آقای دکتر حرف درست دربیاید، هر فرد که آمادگی دارد کاندید هیئت رئیسه باشد لطفن بفرماید. آقای دکتر گلچین... اجازه دهید همه را بشمرند، من اعلام کنم. آقای دکتر رکن، آقای دکتر بیات، آقای دکتر عباسی، دیگر سایر دوستان... از جمع حاضر اگر کسی دیگر از اساتید و مدعوین محترم کاندید هیئت رئیسه هستند لطفن دستشان را بلند کنند تا معرفی کنم.... آقای دکتر خود شما

 

-       من دکتر علی‌زاده

 

بهزاد فرخ زاد: کاندید هستید؟

 

-       بله،

 

بهزاد فرخ زاد: آقای دکتر علی زاده. درست است؟

 

-بله

بهزاد فرخ زاد: 5 نفر الان کاندید هستید، هیئت رئیسه متشکل از 4 نفر خواهد بود، یک نفر رئیس یک نفر منشی و دو نفر ناظر که رأی شما از بین 5 نفر حاضر باید انتخاب شوند. خواهش می‌کنم دکتر اگر بلند شوید از جایتان من رأی گیری می‌کنم. آقای دکتر گلچین. کسانی که با ایشان موافق هستند لطفن دستشان را بلند کنند. مرسی.

آقای دکتر رکن، لطفن، آقای دکتر بیات، آقای دکتر عباسیان، آقای دکتر علی‌زاده، هیئت رئیسه تکمیل شد. با 4 نفری که رأی اوّل را آوردند.

 

شرکت کننده: شمردید آقا، شمردید شما.

 

محمد بیات: رأی را بشمارید بی زحمت.

 

بهزاد فرخ زاد: اشکالی ندارد. رای را هم می‌شماریم.

 

علی‌زاده: چقدر بود. رأی من چقدر بود، رأی بقیه چقدر بود؟

 

بهزاد فرخ زاد: با رای آقای دکتر، کسانی که به آقای دکتر رأی دادند دستشان را لطفن بلند کنند. به آقای دکتر علی‌زاده کسانی که رأی دادند. بشمارید، آقای دکتر علی‌زاده لطفن بلند شوید ببینند شما را . لطفن کسانی که به آقای دکتر علی زاده رای دادند دستشان را بلند کنند. یک، دو سه. ..،12،13 تا رأی. کسانی که به آقای دکتر گلچین رأی دادند لطفان دستشان را بلند کنند، یک دو سه...،46، 47، آقای دکتر رکن لطفن، بشمرم آقای دکتر؟

شرکت کننده: بله، بشمرید 

 

بهزاد فرخ زاد: یک دو سه...،25، 26، آقای دکتر همین الان از 13 رد شده،

 

شرکت کننده: آقای دکتر قانونی عمل کنید. بشمرید.

 

شرکت کننده ای دیگر: بله درست می‌گویند. بشمارید.

 

بهزاد فرخ زاد: 27، 28... 45. آقای دکتر بیات. یک دو سه... 56 ، ببخشید من دوستان را فراموش کردم. آقای دکتر عباسیان.  لطفن: یک دو سه ...51 

مجمع رسمی‌است

*05:06

محمد بیات: بسم الله الرحمان الرحیم، با عرض سلام و ادب و احترام خدمت حضار محترم و عرض خیر مقدم و با کسب اجازه از همه حضار محترم، برنامه ای را که از طرف هیئت مدیره اعلام شده طی روزنامه رسمی‌شامل در واقع مجامع عمومی‌ای هست که شامل مجمع عمومی‌عادی سالانه انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران.

من یک توضیحی بدهم که انجمن دندان‌پزشکی ایران دو تا وجه دارد، یعنی به دو صورت ثبت شده، برای کسانی که ممکن است مطلع نباشند.

یکی به صورت انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران با ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که تابع اساس‌نامه و قوانین موضوعه آن جا است، همین انجمن در وزارت کشور هم با عنوان انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران ثبت شده که وظایف صنفی دارد و در واقع قوانین موضوعه ای که ناظر بر آن انجمن‌ها هست صادق خواهد بود. بنابراین یک انجمن هست ولی با دو تا وجه قانونی.

بنابراین ما موظفیم که هر دو را اعلام بکنیم. الان مجمع عمومی‌عادی سالانه نوبت دوّم انجمن علمی‌  دندان‌پزشکی ایران هست که با توجه به این که نوبت دوّم هست جلسه با هر تعداد می‌تواند رسمی‌باشد.

جناب آقای موقری خدمتشان خیر مقدم عرض می‌کنیم که به عنوان نماینده کمیسیون انجمن‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ناظر بر اجرای صحیح جلسه هستند. بله نمایندۀ وزارت کشور هم تشریف دارند. ببخشید من در جریان نیستم، عذر خواهی می‌کنم. خیر مقدم عرض می‌کنم. من با اجازۀ اعضای هیئت رئیسه خواهش می‌کنم که در واقع اولین دستور جلسه، که در روزنامه رسمی‌ هم اعلام شده که گزارش هیئت مدیره، گزارش مالی و گزارش بازرس را به ترتیب شروع بفرمایند و عرضه بکنند به اعضای محترم مجمع.

*07:26

بیژن اخوان آذری: با سلام مجدد به همکاران گرامی. خوش آمدید به مجمع عمومی‌‌انجمن دندان‌پزشکی ایران. من یک مختصری راجع به ابتدای کار شروع این هیئت مدیره را عرض بکنم خدمتتون که، انتخابات انجمن دندان‌پزشکی ایران، در تاریخ 30 تیر 1390 انجام شد و از طرف وزارت بهداشت درمان تا این که هیئت مدیره منتخب تأیید بشود، یک سال و 8 ماه و 17 روز طول کشید. یعنی در هفدهم فروردین 1392 تأییدیه انجمن دندان‌پزشکی ایران از طرف وزارت بهداشت درمان به اصطلاح اعلام شد.

داستان این بود که، علت این که این تأخیر انجام شد، اولن همکاران این را می‌دانند ولی من مختصری اشاره می‌کنم به این داستان که وقتی انتخابات انجام شد، نماینده وزارت کشور در آن انتخابات و چند نفر از همکاران، اعلام کرده بودند که این انتخابات مشکلاتی داشته است و پس از آن چند نفر از همکاران در کریدورهای وزارت بهداشت و وزارت کشور مدام رفت و آمد داشتند که در این انتخابات تقلب شده است. از این نظر انجمن دندان‌پزشکی ایران نسبت به این مسئله اعتراض داشت، چون انجمن ثابت کرد که از نظر خودش انتخابات سالمی‌برگزار شده و از این نظر از وزارت کشور به اصطلاح نسبت به تقلبی که تقلب البته آن‌ ‌ها اعلام نکرده بودند، برخی از عدۀ قلیلی از همکاران این را اعلام کرده بودند، بهر حال این شکایتی که از وزارت کشور شد در یک دادگاهی این ثابت شد که انتخابات سالم انجام شده است.

پس از این که این داستان تمام شد، خیلی خوب حالا که این انتخابات سالم شده است، به اصطلاح تأیید بفرمائید، گفتید که حالا ما وارد یک داستان دیگری هستیم. ما 4 نفر از همکاران شما را به اصطلاح مورد تأیید ما نیستند. به علت تأخیری که وزارت کشور در تأییدیه این انتخابات و هیئت مدیره داشت، وزارت بهداشت درمان هم این تأخیر را به اصطلاح فکر می‌کرد که چون وزارت کشور تأیید نکرده پس ما هم این جا تأخیری داشته باشیم که بعد از این داستان، که یک سال و 8 ماه و 17 روز طول کشید تا وزارت بهداشت درمان انجمن علمی ‌هیئت مدیره را مورد تأیید قرار داد. با تأیید نکردن 2 نفر از اعضای هیئت مدیره، متأسفانه جناب آقای دکتر رکن در آن جلسه در آن تأییدیه مورد تأیید قرار نگرفتند و جناب آقای دکتر‌تاجرنیا. که از نظر وزیر بهداشت درمان هم که انتخاب شده اند این یک مسئله غیر عادی بود، چون می‌گفتند که انجمن علمی‌که مشمول کار سیاسی نیست که افراد را تأیید نکنند. انجمن علمی‌صرفاً یک کار علمی‌انجام می‌دهد، آقای دکتر رکن استاد دانشگاه هستند، در آن جا تدریس می‌کنند، به دانشجویان در حالی که انجمن علمی ‌به کار علمی ‌انجمن مشغول هستند. آقای تاجرنیا هم که مسائل به اصطلاح مورد تأیید قرار نگرفته اند، قانونن در این مملکت اجازه کار دارند، به کار درمانی بیماران خودشان مشغولند و فعالیت‌ ‌های اجتماعی دارند. مجوز این کار را دارند، بنابراین کار ‌های اجتماعی و درمانی یکی از آن‌ ‌ها انجام کار علمی‌در انجمن دندان‌پزشکی ایران هست. برای این، دلایلی بود که خود مسئولین وزارت بهداشت درمان بیان می‌کردند. بهر حال این داستان به این صورت بود. بعد از مدتی وزارت کشور به ما زنگ زدند گفتند که آری 4 نفر از افراد، مورد تأیید قرار نگرفته اند و شما بایستی انتخابات انجام بدهید. این مسئله که تمام شد، بعد از یک مدتی، ما که اعتراض داشتیم به این مسئله  که چرا بایستی 4 نفر مورد تأیید قرار نگیرند، دوباره به ما زنگ زدند گفتند شما اصلن مجمع عمومی‌فوق العاده ای قبلن آن برگه ای چیزی دستمان نیست که از 5 نفر تشکیل شده اید و تبدیل شده اید به 9 نفر، این دست ما نیست و ما قرار شد که مدارکی را ببریم و به آن‌ ‌ها ارائه بدهیم ولی بهرحال انجمن صنفی را 5 نفر مورد تأیید قرار دادند. آن چه که بهر حال گذشت از سال گذشته، گزارش ما از سالی است که هیئت مدیره مشغول به کار بوده، من گوشه ای از فعالیت‌ ‌های این را اگر پاورپوینت آن جا هست، به من لطف کنند من عرض کنم خدمت همکاران گرامی.

 قبل از این که من عرض کنم این را خدمت همکاران گرامی، آقای دکتر عادلی در زمینه انتخاباتی که در 30 تیر 1390 انجام شد چون ایشان رئیس هیئت رئیسه آن جلسه بودند، توضیحاتی اگر دارند لطف بفرمایند ممنون می‌شویم.

14:09 *

حمید عادلی نجفی: با سلام مجدد حضور همکاران گران قدر، که... در هیئت رئیسه، جناب آقای دکتر ‌محمدبیات، دکتر کاظم آشفته، دکتر احمد قائم مقامی، و سرکار خانم دکتر ژاله محمودیان و بنده حضور داشتیم و مسئولیت آن جلسه هم با بنده بود.

نماینده وزارت کشور، به هر دلیلی، تصمیم گرفتند که آرا را با خودشان ببرند و انتخابات را مخدوش اعلام کنند. ما نفهمیدیم این لغت از کجا آمد. بهر حال با کوشش همکاران عزیز هیئت رئیسه و جناب دکتر بیات، خانم توکلی نماینده وزارت کشور حریف نشد و نگذاشتیم اتفاق بیفتد، چون اگر این آرا شمرده نمی‌شد، ما امروزه نمی‌توانستیم مطالبات عمومی‌خودمان را، از مراجع قضائی داشته باشیم. بنابراین آرا شمرده شد. صورت جلسه شد، به امضای هیئت رئیسه رسید، و متعاقبن مسائل و مشکلاتی که جناب آقای اخوان آذری فرمودند پیش آمد. بنابراین انتخابات مخدوش نبوده، صحیح انجام شده، آرا، دو بار چک شده به دقت و کسانی که در این جا اسامی‌شان آمده مورد تأیید هیئت رئیسه 30/4/90 هست، مرسی.

*15:47

بیژن اخوان آذری: تشکر. اجازه می‌فرمایید هیئت رئیسه من ادامه بدهم به گزارشاتم. می‌بخشید.

عرضم به حضور شما، به این صورت این هیئت مدیره، این انتخاباتی که انجام شد، یکی از شاید بگویم، بدترین دوره‌هائی بوده که انتخابات هیئت مدیره انجام شده، یکی از مشکل‌ترین دوره‌های انجمن دندان‌پزشکی ایران، یا برگردیم به جامعه دندان‌پزشکی ایران بود. همچنین اتفاقی قبلن نیفتاده بود که تأییدیه هیئت مدیره یک سال و 8 ماه و 17 روز طول بکشد، که این را من در یکی از این کنگره‌ها عرض کردم که این بایستی در کتاب آمار گینس چاپ شود برای این که هم‌چنین سابقه ای در دنیا فکر نمی‌کنم داشته باشیم برای تأییدیه یک انجمن علمی‌ در مملکت ما که نبوده و این بایستی پیشنهاد بکنیم که در آن کتاب چاپ شود و البته این به نام اعضای هیئت مدیره نباید چاپ شود. به نام آن‌ ‌هایی باید چاپ شود که باعث شدند این تأخیر یک سال و 8 ماه و 17 روز انجام شود.

 

یکی از شرکت کنندگان: ببخشید آقای دکتر وسط صحبت شما، می‌آیم، شبهه باید رفع شود.

 

بیژن اخوان آذری: اجازه می‌دهید که من ادامه بدهم یا ایشان صحبت کنند.

 

همان شرکت کننده: نخیر فقط تذکر عرض کردم.

 

محمد بیات: ادامه بدهید، اگر کسی صحبت می‌خواهد بکند لطفن وقت بگیرد. الان در زمان گزارش است، اصلن بحث نیست. الان گزارش رئیس هیئت مدیره ارائه می‌شود. پس از گزارش اگر کسی نکته ای داشت بفرمائید. لااقل توهین نکنید. بله، زمان امّا رعایت کنیم. چون مجمع صنفی هم باید برگزار کنیم، شما گزارشتان را تمام کنید آقای دکتر بعد اگر اعضا نظری داشتند می‌فرمایند.

بیژن اخوان آذری: بهرحال وقتی که یک هیئت مدیره ای تشکیل می‌شود، هیئت مدیره منتخب، تا به حال در 50 سال گذشته، این جوری بوده که از فردای انجمن، هیئت مدیره آن منتخب کار خودش را شروع می‌کرده، به عنوان هیئت مدیره جدید. چون قرار نبوده که مورد تأیید قرار نگیرند. چون مجمع عمومی‌که بالاترین رکن یک انجمن هست. به این‌ ‌ها رأی داده. آن‌ ‌ها کارشان را شروع می‌کردند و هیچ کس هم مدعی این‌ ‌ها نبود، ولی بعد از این که 3 ـ 2 ماه گذشت، از طرف وزارت خانه به ما گفتند که شما الان هیئت مدیره منتخب هستید اجازه بدهید که هیئت مدیره قبلی کارشان را انجام بدهندو بعدن خوب بالاخره هیئت مدیره منتخب قانونی هم همین است، هیئت مدیره قبلی کارشان را ادامه دادند، هیئت مدیره منتخب هم نسبتن به حالت منفعل با وجود این که در جلسات هیئت مدیره قبلی در تعدادی از این جلسات، ماه‌ها شرکت می‌کردند.

هیئت مدیره قبلی فکر می‌کردند که این‌ها چند ماه دیگر خواهند رفت و هیئت مدیره منتخب خواهد شد هیئت مدیره جدید، هیئت مدیره منتخب هم که تأییدیه نگرفته بودند، بدترین حالتی که یک انجمن می‌تواند داشته باشد، که هیئت مدیره منتخب را منفعل بکنند با یک نامه و هیئت مدیره قبلی هم فکر بکند که این‌ ‌ها یک ماه دیگر، دو هفته دیگر دارند می‌روند و هیئت مدیره بایستی عوض بشود و همین جور ادامه داشت تا همان یک سال و 8 ماه و 17 روزی که من عرض کردم طول کشید،

در این یک سال اخیر، هیئت مدیره 2 کنگره اینترنشنال انجام داد، کنگره 53 و کنگره 54 که الان در داخلش هستیم. یک کنگرۀ ایمپلنت انجام داد که با کمک هیئت مدیره ICOI که نماینده ICOIدر ایران بود، که کنگره دوم ایمپلنت قرار است که در مرداد ماه سال 93 در تهران برگزار شود. کنگره قبلی در اصفهان برگزار شد.

اگر آن چارت‌ ‌ها را ببینیم، جلسات کمیته علمی‌فعالیت‌ ‌های کمیته علمی، را اگر لطف بفرمائید برای من، هیئت مدیره به طور کلی 62 جلسه با هیئت مدیره پیشین داشته، عرضم به حضور شما 57 جلسه با به اصطلاح هیئت مدیره تشکیل داده ( اسلاید بعدی ) لطفن، نامه‌هائی در این مدت، خوب به سازمان‌های مختلف به سازمان‌های مختلف، نظام پزشکی نوشته شده در مورد مسئله مالیات بود. مالیات پزشکان که اجحافاتی کرد از نظر مالیات دارد انجام می‌شود، در مورد ساختار دندان‌پزشکی مسائلی مطرح شد، جلسات متعددی مطرح شد، به وسیلۀ انجمن‌های دیگر دندان‌پزشکی، انجمن‌های تخصصی دیگر و قرار شد که انجمن دندان‌پزشکی ایران متولی این کار باشد، در ارتباط با وزارت بهداشت درمان در مورد ساختار دندان‌پزشکی در وزارت خانه. شما می‌دانید که ما در ساختار جایگاه خاصی در وزارت‌خانه نداریم و این بایستی حتمن تغییراتی از نظر ساختاری در وزارت بهداشت درمان در آن انجام بشود. نامه ای در مورد بهداشت‌کاران د‌هان نوشته شد، برای آقای دکتر علی لاریجانی در مجلس شورای اسلامی‌که آن موقع، می‌دانید که داستان بهداشت کاران که قرار بود که بهداشت کاران بروند به شهر ‌های کم جمعیت به اصطلاح مشغول به کار درمان مردم بشوند ولی بعدن این‌‌ها رفتند به دانشکده‌های دندان‌پزشکی و مشغول به اصطلاح کار دندان‌پزشکی شدند حالا اشکالی ندارد رفتن به دانشکده دندان‌پزشکی وارد شدند، ولی اغلب این‌ ‌ها به روستا ‌ها برنگشتند، عدۀ قلیلی برگشتند به روستا ‌ها، یعنی این برنامه به نحوی به اصطلاح تدوین شده بود که این به ضرر شهر‌های کم جمعیت بود. بهرحال جلساتی ما داشتیم. جلسه ای داشتیم با مقام وزیر در مورد تمام مشکلاتی که در حرفه وجود دارد و نامه نگاری‌هائی داشتیم و همین طور مشکلات صنفی، مشکلات علمی، مشکلات ساختاری در وزارت بهداشت درمان، مشکلات مالیاتی، همه این‌ها را ما به اصطلاح در وزارت‌خانه با وزیر مطرح کردیم. فعالیت‌ ‌های کمیته‌های مختلف انجمن است، کمیته فرهنگی تشکیل شد، کمیته ساختمان که ساختمان جدیدی در روبروی همین ساختمان فعلی انجمن هست با کمک چند انجمن دیگر دندان‌پزشکی ما آن جا را امیدواریم که در اوائل تابستان آقای دکتر رکن که کمیته ساختمان هستند بعد اگر سئوالی بود، مسئول کمیته ساختمان هستند می‌توانند پاسخ گو باشند.

بهر حال کمیته فرهنگی، فعالیت فرهنگی خودش را داشت. کمیته بین المللی آقای دکتر غزنوی مسئولش هستند. کمیته اطلاع رسانی آقای دکتر فرخ زاد، کمیته علمی‌‌ آقای دکتر پوریا مطهری، کمیته شهرستان‌ها آقای دکتر فراست، کمیته حقوقی آقای دکتر میران، کمیته عضویت آقای دکتر تاجرنیا، کمیته ساختمان را که عرض کردم، کمیته رفاهی آقای دکتر فارسی، کمیته دانشجوئی آقای دکتر آرش زاهدی و کمیته کارشناسی آقای دکتر رضا حسین‌پور که تمام این کمیته‌ها فعالیت‌ ‌های خودشان را داشتند، در مورد کمیته علمی ‌اگر لطف بفرمائید که برویم به فعالیت علمی، ( اسلاید ) ...بهرحال کمیته علمی ‌در تمام شهر اغلب شهر ‌های ایران فعالیت سمینارهای مختلف داشته اند، از جمله کنگره ای که در شیراز تشکیل شد. عرضم به حضور شما، کمیته علمی ‌در تهران سمینارها و بازآموزی‌های متعددی داشتند، تعدادشان را، مجموعن 31 برنامه در سال 91 بوده، می‌بخشید. یک مقداری این‌ ‌ها قاطی شده، کار ‌های من ما مشکل به اصطلاح محل مجمع عمومی ‌را داشتیم، یک مقداری مسئله پیش آمده، ما اتاقی که سالنی که قبلن  قرار بود برویم و سالنی که بعدن قرار شد، من یک مقداری امروز به اصطلاح استرس پیدا کردم و کار از دست ما خارج شد، بهرحال این کل گزارشاتی بود که از نظر علمی، جلسات مختلف و فعالیت‌های متعددی بوده که انجام شده، عرضم به حضور اگر سؤالی باشد همکاران ما در خدمتتان هستیم.

*26:45

محمد بیات: خیلی متشکر. خیلی خیلی کوتاه اگر نکته ای درباره گزارش رئیس هیئت مدیره هست، مختصر کنید بفرمائید. وقت زیاد نداریم برای بحثمان، در حد یکی ـ دو دقیقه اگر نکته ای هست بفرمائید  اگرنه گزارش مالی انجمن را خزانه دار لطف می‌کنند...

 

شرکت کننده: جناب آقای دکتر بیات، اگر اجازه بدهید 2 دقیقه عرض می‌کنم.

 

محمد بیات: دو دقیقه بفرمائید.

*27:00

شرکت کننده: یک توهینی شد به فارغ التحصیلان خارج از کشور در خبرنامۀ شما توسط جناب آقای‌دکتر سیامک شایان امین، بی هیچ عذرخواهی و با توجه به این که با آقای دکتر اخوان آذری صحبت شد، هیچ عذر خواهی انجام نگرفت این یک مسئله.

مسئله دوّم این‌که یک سمینار برنامه ریزی شده بود در دی ماه در لاهیجان برگزار شود. این سمینار با این که ما جا تعیین کرده بودیم و یک سری امکانات، توی رشت برگزار شد. مسئله دیگری هم که آخرین مسئله ما هست، ما یک انجمن موقتی دندان‌پزشکان لاهیجان و سیاهکل تشکیل شده است چند ماهی است که درخواست کردیم که توسط انجمن دندان‌پزشکان ایران این به رسمیت شناخته شود و ما کارمان را به طور مستقیم جهت تصریح امور دندان‌پزشکان شرق گیلان و لاهیجان و سیاهکل، این استقلال را داشته باشیم که آقای دکتر هم در این راه نه این که کمک نکردند، بلکه جلوی این داستان را گرفتند.

*28:11

محمد بیات: خیلی متشکرم آقای دکتر اگر جواب آماده ای دارید بفرمائید اگر نه که، دوستانی که هستند آماده بکنند در آخر جلسه خدمت آقای دکتر و عزیزان بگوئید. اگر وقت ندارید بگذارید بعد از این...

*28:31

بیژن اخوان آذری: عرضم به حضور شما، ببینید، انجمن دارای 32 شعبه در شهر‌های مختلف استان‌های ایران هست، این که هر شهری می‌تواند برای خود یک انجمن تشکیل بدهد، عده ای جمع شوند یک انجمن تشکیل دهند برای خودشان و انجمن دندان‌پزشکی ایران یک واحد هست، دارای یک مراکزی دارد، این نمی‌تواند یک انجمن آن‌جا، یکی در شهری مثل لاهیجان یک انجمن واحد دیگری آن‌جا تشکیل شود، خوب آن‌ ‌ها ممکن است خودشان بخواهند این تصمیم را بگیرند، ولی این تصمیم انجمن دندان‌پزشکی ایران در حال حاضر نیست که اگر هر شهری برای خودش یک انجمن جدائی تشکیل بدهد و ما از حالت استانی این‌ها را خارج بکنیم این باعث ضعف انجمن‌ها خواهد شد. شما اگر در یک استان یک انجمن واحد داشته باشید که دور هم باشید، حرف‌ ‌هایتان را مسئولین بهتر خواهند شنید تا این که در آن استان، ده تا انجمن تشکیل بدهد، فقط لاهیجان که نیست، بعدن شهر‌های دیگر، انزلی، فومن، شفت و جا‌های دیگر هم می‌خواهند برای خودشان انجمن تشکیل بدهند. خوب در یک استان اگر 10 تا انجمن تشکیل شود، شما فکر می‌کنید که مسئولین آن استان به حرف‌های این انجمن‌های کوچک گوش خواهند کرد؟. نه، همان جوری که من مثال می‌زنم، اگر در مملکت ما هم ما 32 فرض کنیم استان خودمختار مستقل تشکیل بدهیم، فکر می‌کنید سازمان ملل این کشور ‌های کوچک خفیف را، به حرف ‌هایشان توجه می‌کند، یا یک کشور واحد بزرگی را که به اصطلاح حرفی دارد برای گفتن. بنابراین کوچک شدن انجمن، یعنی انجمن‌های کوچک تشکیل دادن، باعث خفیف شدن انجمن می‌شود و باعث می‌شود مسئولین کم‌تر به صحبت‌ ‌های ما گوش بکنند.

 

 شرکت کننده: در مورد خبر نامه

 

بیژن اخوان آذری: در مورد خبر نامه شما

 

شرکت کننده: شما یعنی این مسئله را قبول ندارید که صدای یک دست از صدای دو دست کم‌تر است؟. شما نیروئی را که با یک وزنه ای را با یک دست بلند می‌کنید، آیا همان وزنه را با دو دست راحت‌تر بلند نمی‌کنید؟ این باعث می‌شود که دست چپ و راستتان از هم جدا شود؟ ما به عنوان یک دندان‌پزشک...

 

محمد بیات: خیلی متشکر خانم دکتر،

 

شرکت کننده: ما هم از دست راستمان استفاده می‌کنیم هم از دست چپمان.

 *31:09

محمد بیات: خیلی متشکر، شما لطف کنید اجازه بگیرید صحبت کنید خانم، ببینید من وقت به آقای دکتر صحبت کند، سه تا نکته را فرمودند، بهر حال هیئت مدیره هم توانست جواب بدهد، البته این جلسه، جلسۀ پرسش و پاسخ نیست، جلسۀ مجمع عمومی ‌‌انجمن است. در حد مختصر اگر در پایان جلسه فرصتی شد برای در واقع مسائل حاشیه ای انجمن هم، که فرصتی من خواهم داد که صحبتی بفرمائید. ببینید، این که سیاست کلی انجمن چه باشد در هر صورت چقدر حاضر بشود که این کار را انجام بدهد در واقع شعبش را کوچک بکند یک سیاستی است که طبیعی است که می‌تواند هم در هیئت مدیره انجمن دندان‌پزشکی مطرح شود و تصمیم گیری شود و اگر چالش زیادی تویش باشد بیاورند مجمع این جا به رأی بگذارند، و واقعاً درباره اش تصمیم جدی بگیرند چون ممکن است اگر در یک شهر تشکیل شود نیاز به همه شهر‌ها به وجود بیاید و طبیعی است که باید تصمیم کلانی گرفته شود. در مورد یک شهر نمی‌شود.

اگر در مورد آن دو تا نکتۀ دیگر، یکی ادعای توهین در نشریه، من در جریانش نیستم، اگر نکته ای، فقط آقای دکتر کوتاه، چون ما نمی‌خواهیم جلسۀ امروز جلسۀ پرسش و پاسخ و بحث باشد، من خواهش می‌کنم فقط در چند جمله جواب بفرمائید تا این بحث را ببندیم که به اصل دستور بپردازیم.

*32:30

بهزاد فرخ زاد: با تشکر از شما و هیئت رئیسه، آقای دکتر آن مطلبی که در خبر نامۀ انجمن چاپ شده برگرفته از مجله سپید در سال 1390 است، مال انجمن نیست، مصاحبه ای است که در سال 1390 مجله سپید با آقای دکتر فاضل کرده و آقای دکتر فاضل در جواب سئوالی که ازش شده در مورد فارغ التحصیلان خارج از کشور، مدعی مطالبی شدند. کسی که مصاحبه می‌کند مقصر نیست، کسی که داره جواب میده، مدعی مورد خودش است، آقای دکتر فاضل جمله ای را گفتند یکی از عزیزان خانم دکتر نامه ای را فرستادند، در شمارۀ بعدی چاپ کردیم، توضیحی هم دادیم، که عین جمله آقای دکتر فاضل است در سال 1390 در این جا گفته. بالای مطلب هم ما نوشتیم که بر گرفته از مجله سپید 1390 به دلیل این که آقای دکتر فاضل در سال 92 آماده پاسخ گوئی نشد.

*33:19

دکتر بیات: خیلی متشکر آقای دکتر. خوب گزارش مالی انجمن را، آقای دکتر بفرمائید. خزانه دار انجمن لطفن،

 

بیژن اخوان آذری: چون خزانه دار انجمن مسافرت تشریف داشتند و تازه آمده اند، تشریف نداشتند، مدیر اجرائی انجمن ارائه می‌کنند.

 

محمد بیات: لطفن بازرس محترم انجمن گزارشی اگر دارند، آماده داشته باشند که بعد از این گزارش بفرمایند.

*34:37

بهزاد فرخ زاد: با اجازه از خزانه دار محترم که گزارش را به من دادند تا برایتان بخوانم. پاورپوینت هم هست، ما این گزارش را تنظیم کردیم بر اساس اصول حساب داری ساده که قابل درک باشد حداقل برای ما که هیچ کداممان کار بانکی و مالی نمی‌کنیم و انجمن دندان‌پزشکی ایران هم یک بنگاه تجاری نیست که مسیر کاری و مالی اش بر استناد به کار ‌های تجاری سازمان‌های دیگر باشد.

باتوجه به تذکراتی که بازرس محترم دادند که این از نظر اصول حساب داری و حساب‌رسی، در واقع منطبق بر آن نیست و با قوانین تجارت هم نمی‌خواند، آن چیزی که الان دارید می‌بینید به استناد آن تنظیم شده که شامل بند ‌های ذیل است، موجودی نقد و بانک، حساب‌ ‌ها و اسناد دریافتی، پرداخت‌ ‌ها، دارائی‌های ثابت مشهود، سایر اسناد و حساب ‌های پرداختی، مزایای پایه خدمت کارکنان، و درآمد و هزینه. غیر از بند 7 و 8 که مربوط می‌شود به سال 92 سایر بند ‌هائی که می‌بینید، برمی‌گردد به گزارش مالی‌های سال‌ ‌های گذشته یک مرکزی که فعالیت تجاری دارد. البته این را تأکید می‌کنم. چون مخالفم این برای انجمن علمی‌نیست، ولی از نظر نوشتن مالی نوشتیم.

موجودی‌های نقدی که در بانک انجمن داره، عذرخواهی می‌کنم،  این را بیاورم  ( مکث ) موجودی نقدی ما در بانک‌ ‌های زیر قرار دارد. این حساب‌ ‌هائی است که در ابتدائی که ما مسئولیت را به عهده گرفتیم موجود است. توسعۀ صادرات است مبلغ ریالی اش را می‌بینید، تجارت ارزی، اقتصاد سعادت آباد اینترنتی مان است، اقتصاد نوین شیراز شمالی است، اقتصاد نوین در گیشا که سپردۀ ارزیمان است که مبلغ ارزیمان تبدیل به ریالی به نرخ روز شده در 29/12/92، بانک صادرات، اقتصاد نوین مجددن این حساب ساده مان است، سامان امیر آباد و یک تنخواه‌ داریم به عنوان تنخواه‌گردان، دست مدیر داخلی آقای صداقت پور که مجموع این ارقام رقمی‌می‌شود برابر با یک میلیارد و هفتصد و هفتاد و پنج میلیون و هشتصد و ده هزار و چهارصد و نود و سه ریال ( 493/810/775/1 ریال ) در عین حال ما حساب‌ ‌ها و اسناد دریافتی را داریم در سازمان‌های تجاری است، یعنی از کسی پولی داریم چیزی ما الان باید دریافت کنیم که وام‌ ‌هایی است که ما به پرسنلمان دادیم، یا از مواردی است که مثلن شرکتی باید بابت نمایشگاه پولش را به ما بدهد، ما از همین سالن یک بیعانه ای، یک ضرر و زیان 25 درصدی پرداخت کردیم که تویش مانده پس از این که کنگره تمام شد محاسبه می‌کنیم، دیوار را خط انداختید، نینداختید، پولتان را می‌دهند یا از شما بر‌می‌دارند. این‌‌ها به عنوان دریافتی‌هائی که باید بگیریم و نگرفتیم توی حساب ما است الان. رقمش می‌شود یک میلیارد و دویست و هشت میلیون  سیصد و پانزده هزار و پانصد تومن، ( 500/315/208/1 ) و ما یک سری پیش پرداخت‌‌ها داشتیم که برای این کنگره انجام شد. یعنی از قرار داد ‌هائی که برای اجرا داشتیم، مبلغی را به عنوان پیش پرداخت رقمی‌که ملاحظه می‌فرمائید، چهار میلیارد و پانصد و چهل و یک میلیون و چهار صد و چهل و دو هزار و هفتصد و ده ( 710/442/541/4 ) تومن دادیم تا پایان 22/12/ و یک سری دارائی‌های ثابت مشهود داریم. دارائی‌های ثابت مشهود در سازمان‌ها و مجموعه تجاری، ملکتان است. میزتان است، خانه تان است، هر دفتری که می‌خرید است ولی واقعاً در انجمن این جوری نیست. چون انجمن مال من نیست، مال شما هم نیست، اگر منحل بشود می‌رود دست دولت، مال سهام دار نیست، ولی در گزارش مالی در شرکت‌ ‌ها این را ارائه می‌کنند که سهامدار بداند مثلن طی 20 سال گذشته که سهام این جا را داشته چی می‌شود و بعد قیمتش را توی بورس تعیین می‌کنند. این، این موارد است.

ساختمان خریداری شده برای شعبمان است که جزو اموال انجمن است، اثاثیه اداری است که داریم، ساختمان جدیدی است که ساخته شده رقمی‌که تا الان پرداخت شده قیمت کارشناسی زمینش ساختمان اداری که الان داریم، استهلاک دارائی‌هایمان است که کسر می‌شود یا ضریبی می‌خورد از همۀ این‌ ‌ها بر اثر قیمت و سنوات، این رقم می‌ماند، سی و سه میلیارد و نهصد و شصت میلیون و چهار صد و بیست و چهار هزار و شش ریال ( 006/424/960/33 ) یک سری اسناد ‌ها و حساب‌ ‌های پرداختنی داریم که این اسناد ‌های پرداختنی ما تعهدات ما است، یعنی مثلن باید به وزارت دارائی این رقم پرداخت کنیم، سازمان تامین اجتماعی این رقم است. این‌ ‌ها بیمه پرسنل ما است، هزینه‌های ما است، مالیاتی است که به عنوان عمل‌کرد برای کنگره زده اند، از سال‌ ‌های گذشته مانده، ما برای همین کنگره چون پول نداشتیم، سیصد میلیون از آقای اسدی مدیر عامل محترم شرکت پدید آورندگان قرض گرفتیم، تا بتوانیم بدهیم به صاحب سالن اجلاس، ریاست جمهوری، این سالن را به ما رزرو بکنند. یک نمونه اش این است، یک مسائل پایان خدمت کارکنان است. شما می‌دانید که هر کسی مسائل پایان خدمت کارکنان است. شما می‌دانید که هر کسی جائی کار می‌کند پس از 30 سال به او سنوات می‌دهند. این سنوات هر سال باید جمع شود، ذخیره بدهی ما است به آن‌ ‌ها در حقیقت این باید دیده بشودکه الان چنین رقمی‌است، شصت و نه میلیون و هفتصد و چهار هزار و نود و نه، ( 099/704/809 ریال ) مزایای پایان خدمتی است که ما  به آن‌ ‌ها بدهکار هستیم، که این باید تامین شده در حسابمان ببینیم.

درآمد ‌های سال 92 شامل کنگرۀ 53 بوده، برنامۀ مدونی بوده که در شهریور ماه اجرا کردیم، 24 برنامه هم‌زمان بوده حق عضویتی بوده که پرداخت شده که متاسفانه اگر رقمش را نگاه کنید.

بیست و شش میلیون و ششصد هزار ریال است ( 000/600/26 ) که اگر تقسیم بر صد بکنید متوجه می‌شوید که هیچ‌کسی حق عضویتش را نداده. درآمدهای متفرقه، مدون 92، دو سری داشتیم، داخل انجمن بوده درآمد حاصل از پول انجمن بوده که توی سپرده کوتاه مدتی که در داخل بانک که ما را از آن برداشت می‌کنیم رقم ریالی اش تا پایان 92، اینقدر شده، همایش ایمپلنت پرشیا که با همکاری ICOI برگزار شده کنگره 53 و نهایتن، ـ این دو را می‌بایست کم می‌کردید،...مابقی که گذشته ـ یک هزینه جاری داریم که شامل آب و برق و گاز چاپ خبر نامه، اشتراک اینترنت است، مالی ایاب و ذ‌هاب پرسنلمان است، مزایای پایان خدمت که بالا گفتم توی هزینه حساب باید بشود، هزینه دفتری و اداری ما است، حقوق و دستمزد و مزایای ما است، در سال گذشته یک میلیارد و پانصد و نود و چهار میلیون و چهارصد و هشتاد و هشت هزار و ششصد و پنجاه و هفت هزار ( 657/488/594/1 ) ریال حقوق و دستمزد و مزایا بوده که مزایای پایان خدمت را به آن اضافه کنید... ملاحظه می‌فرمائید که بیش‌ترین هزینه جاری انجمنی که در آن فعالیتی انجام ندهد، نزدیک دویست میلیون در سال( 000/000/200، )هزینۀ عمومی‌پرسنل آن می‌شود. آب و برق و بقیه را بگذاریم کنار.

اتفاقی که سال گذشته افتاده بود باز پرداخت 25 درصد توفانی بود که روز اوّل نمایشگاه کنگره را آسیب زد که این رقم برابر با سه میلیارد و سی و سه میلیون و سیصد و بیست و هفت هزار و پانصد ریال شده که (500/327/ 033/ 3 ) باعث  شد در پایان اگر شما بیائید هزینه سال 92، را هیجده میلیارد و صد و بیست و سه میلیون و هفتصد و هشتاد و هفت هزار ریال ( 000/787/123/18 ) از درآمدی که خدمتتون عرض کردم که مجموع در آمد ما، شما رقم را در بالا ببینید، از همدیگر کم بکنید، متوجه خواهید شد که حدود صد و بیست میلیون تومان، ضرر انجمن دندان‌پزشکی ایران در فعالیت سال قبلش بوده، درآمد شانزده میلیارد و هشتصد و بیست و چهار را از هیجده میلیارد هزینه اش کسر بفرمائید، صد و بیست میلیون تومان سال گذشته انجمن مشکل مالی داشته. اگر مانده ای از کنگره‌های قبلی در انجمن نبود، ما اصلن نمی‌توانستیم روی پای خودمان بایستیم. هیچ‌کاری نمی‌توانستیم بکنیم، حقوق پرسنل را هم نمی‌توانستیم بدهیم، این است که سیصد میلیون هم قرض گرفتیم تا بتوانیم این را جمع بکنیم.

یک اتفاقی هم باید در مجموع انجمن بیفتد ولی هنوز ناقص است، دوست عزیزمان که درباره شبهه گفتند، این نکته را این جا می‌خواهم بگویم، شاید برای دوستم جالب باشد.

انجمن شعبی را تأسیس کرده در سال‌ ‌های گذشته خارج از ساختار اداری اش. خارج از چارچوبش نتیجه اش این است که شعب الان فعالیت‌ ‌هائی دارند، حساب‌ ‌های مالی دارند، حقیقی، گزارش‌هائی که تا حالا داده می‌شده در هیئت مدیره‌ها، خارج از فعالیت شعبش بوده، یعنی می‌آمده توی مجمع، گزارش مالی می‌داده و این کاری که در تهران انجام شده بود، جمع بندی که مرکز انجام داده شعب را نداشتیم در گزارشمان اصلن. به دلیل این که این ساختار، کامل و استوار و درست طراحی نشده، حالا اضافه کردن شعب با همین ساختار ناقص آقای دکتر مشکلاتمان را عدیده تر می‌کند. ما از شعب گزارش خواستیم، شاخه البرز، آذربایجان شرقی، چهارمحال بختیاری، دزفول، فارس، اردبیل، ایلام،گیلان، یزد، همدان، آذربایجان غربی، گلستان، محبت کردند گزارش مالی 92 به ما دادند. رقمشان را ببینید. البته قم دیروز داد که متأسفانه فرصت آن نبود که گزارش را تنظیم کنیم، دیشب 5/8 شب به دست من رسیده.

این بیلان کاری ما بوده آن چیزی که در اوّل خدمتتان عرض کردم، برای من خودم کار بانکی می‌کنم خیلی سخت است درکش خیلی سخت است تا چه برسد به دندان‌پزشکانی که یک مطب را اداره می‌کنند یا در یک کلینیک، فقط بدانید آقای دکتر که در سال گذشته ما صد و بیست میلیون در عمل‌کرد انجمن ضرر کردیم، امّا یک چیزی را در انتها به شما بگویم که به عنوان جدول تراز تعیین می‌شود، در حقیقت، صد و بیست، دقیقش را بگویم آقای دکتر ( مکث ) این سود و زیان است برای سال منتهی به 29 اسفند که رقم یک میلیارد و دویست و نود و نه میلیون و چهار صد و هشتاد هزار و چهار صد و نوزده ( 419/480/299/1 ) ریال بوده. ( مکث ). و یک ترازی هم در شرکت‌ ‌ها می‌گیرند که گفتم بر اساس آن چیزی است که سال‌‌های قبل انجام داده اند و اعلام می‌کنند که بعد بر اساس آن محاسبه می‌کنند موارد را به این صورت است. از ابتدائی که یک سازمان تشکیل می‌شود، شرکتی، می‌گویند داده اش چی بوده روز اوّل، روز آخر، همین طور می‌آیند بالا، سال‌ ‌های قبل، همین طور بهش اضافه می‌کنند، سود و زیان را، کسر می‌کنند، گزارش سالانه‌اش می‌کنند، تا پایان 29/12/1392 از مجموع فعالیت انجمن دندان‌پزشکی انجام شده، بر اساس اسنادی که ما داشتیم، تا به ما تحویل دادند و پایان این، دارائی‌های جاری موجودی که الان گفتیم، غیر جاری ثابت مشهود، جاری‌های موجود، ملک و زمین و این‌ ‌ها، گردش موجود، چهل و یک میلیارد و هشتاد و پنج میلیون و نهصد و نود و نه هزار و هفتصد و نه ریال (41.855.999.709) است که در قبالش برای صاحبان سهام در حقیقت توی شرکت‌ ‌های سهامی، در حقیقت صاحبان، ما بر اساس همان نوشتیم که قانون تجارت رعایت شده باشد، رقم نهائی ما هم بر اساس همان مواردی که گفتیم، اسناد پرداختنی و جاری و سنواتمان و قوانین دیگر، چهل و یک میلیون و هشتاد و پنج هزار و نهصد و نود و هفت هزار و هفتصد و نه ریال (709/999/085/41 )می‌شود که طبق قانون جمله آخرش را هم برایتان می‌خوانم، یادداشت‌ ‌های توضیحی همراه، جزء لاینفک صورت‌ ‌های مالی است.

46:22*

محمد بیات: خیلی متشکر ببینید، چون انجمن الان ثبت شده، از این سال به بعد دیگر، طبیعی است که بر اساس همین مقررات گزارش‌ها ارائه می‌شود، جهل به قانون هم، دلیل انجام ندادن نیست، بنا براین شما آقای دکتر، خیلی نگران نباشید که کسی متوجه نشود، اگر کسی عضو یک مؤسسه ثبت شده است باید، بیاید بخواند. یاد بگیرد. خیلی متشکر، بعد گزارش بازرس را هم گوش بدهیم و بعد رأی بگیریم در مورد گزارش مالی.

خانم دکتر بفرمائید...

 رعایت وقت را هم بفرمائید که ما به برنامۀ بعدی برسیم. ( مکث )

47:40*

میترا  میرمحمدی: به نام خدا، با سلام، حضور همکاران و میهمانان عزیز را به مجمع عمومی‌انجمن علمی‌دندان‌پزشکان ایران، خوش آمد می‌گویم. همکاران گرامی، اداره انجمن و به ویژه برگزاری کنگره‌های علمی‌کاری است سنگین و همت والای همکاران داوطلب ما است که می‌تواند از پس چالش‌های ناگزیر حین کار بر آید. از تک تک این همکاران عزیز کمال تشکر را دارم.

در این گزارش نه قصد انتقاد دارم و نه قصد پیشنهاد. هدفم این است که به وظیفه ام در چارچوبی که برای بازرس در اساس‌نامه و قانون‌های مربوط به سازمان‌های مردم نهاد تعیین شده است، عمل کنم.

روز 30 تیر 90 اعضائی که در انتخابات مجمع عمو‌می‌‌شرکت کرده بودند وظیفه سنگین و حساس رکن بازرسی را به من سپردند. نخستین کار من به عنوان بازرس، پیدا کردن اساس‌نامه اصلی انجمن ‌علمی‌‌بود.

در انجمن چند اساس‌نامه پیدا کردم که در بعضی از مواد با هم تفاوت داشتند. اساس‌نامه ای نیز در سایت انجمن دیده ‌می‌شود که متاسفانه جعلی است و تحریفاتی در آن دیده ‌می‌شود.

این اساس‌نامه ای است که در سایت انجمن در اختیار همگان قرار داده شده. به طوری که مشاهده می‌شود جلسات مجمع عمومی‌فوق العاده را نوشته اند، با حضور نصف بعلاوه یک اعضاء رسمیت یافته و تصمیمات آن با دو سوم حاضران خواهد بود.

 

جلسات مجمع عمومی‌فوق العاده با حضور نصف بعلاوه یک اعضاء رسمیت یافته و تصمیمات آن با تصویب دو سوم حاضرین خواهد بود.

که چنین بندی در اساس‌نامه اصلی وجود ندارد

 انتخاب دو نفر از اعضاء به عنوان بازرس اصلی و یک نفر عنوان علی البدل. در این‌جا به عنوان ماده 4ـ 13 پیش بینی شده است.

۴- ۱۳- انتخاب ۲ نفر از اعضاء بعنوان بازرس اصلی و یکنفر علی البدل.

که چنین چیزی نیست و درستش انتخاب یک نفر از اعضاء عضو اصلی و یک نفر علی البدل.

ماده ۱۴- اعضای هیئت مدیره مرکب از ۵ تا ۹ نفر است که ۳ نفر بعنوان عضو علی البدل انتخاب می‌شوند.

در این‌جا اعضای هیئت مدیره 9 ـ 5 نفر صحیح است ولی 3 نفر به عنوان  عضو علی البدل در نظر گرفته شده است، که چنین نیست و 2 نفر عضو علی البدل هستند.

در ماده 16 گفته حداکثر 2 ماه پیش از پایان تصدی هیئت مدیره موظف است نسبت به فراخوانی مجمع عمومی ‌اقدام کند

ماده ۱۶- هیئت مدیره موظف است ظرف حداکثر دو ماه پیش از پایان تصدی خود نسبت به فراخوانی مجمع عمومی‌و انتخاب هیئت مدیره جدید اقدام و بلافاصله نتایج را همراه با صورتجلسه مجمع عمومی‌برای بررسی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال نماید.

که این مدت 4 ماه است.

همچنین در اسلاید بعد می‌بینید در ارتباط با بازرس نوشته اند مادۀ 18، انجمن دارای یک نفر بازرس اصلی یک نفر علی البدل که هر سال یک بار در جلسۀ مجمع عمومی‌عادی با رأی مخفی از میان اعضای پیوسته انتخاب خواهد شد

ماده ۱۸- انجمن دارای یک نفر بازرس اصلی و یکنفر علی البدل خواهد بود که  هر سال یکبار

 در جلسه مجمع عمومی‌عادی با رای مخفی از میان اعضای پیوسته انتخاب خواهند شد.

که چنین چیزی نیست و هیچ گاه این چنین نبوده و هر سه سال یک بار هستش.

بر مبنای همین اساس نامۀ جعلی و اساس‌نامه ای که دارای ابهام است، هیئت مدیره انجمن علمی‌تلاش کرد انتخابات برای تعیین بازرس جدید را سازمان‌دهی کند و بر اساس همین، آن چیزی که در این جا مشاهده می‌فرمائید آگهی نوبت اوّل خودش را زد که یکی از موضوعاتش انتخابات بازرس بوده.

پس از کنکاش و بررسی، به اساس‌نامه ای با مهر اداره کل ثبت شرکت‌ها برخوردم که کپی آن توسط دبیرخانه و بایگانی انجمن به من داده شد. برای تعیین اصالت این اساس‌نامه به اداره کل ثبت شرکت‌ها مراجعه کردم و مشخص شد که:

 علامت سوال‌ ‌های جدیدی در باره چگونگی ثبت اسناد تاسیس و فعالیت انجمن وجود دارد.

همان طور که مشاهده می‌فرمائید این اساس‌نامه در این جا نوشته شده که بازرس جایش را خالی گذاشته که کنارش هم قید شده ننوشته.

پس از صحبت با مسئولین اداره کل ثبت شرکت‌ها به‌ناچار برای روشن شدن برخی از ابهام‌ ‌ها به ارگان صادر کننده پروانه فعالیت انجمن ‌علمی‌‌یعنی وزارت بهداشت مراجعه کردم و از آن‌ها خواستم که موضوع را برای من تدقیق بفرمایند. مدت مسئولیت بازرسی در اساس‌نامه را.

چنان که مشاهده می‌فرمائید نامه ای نوشتم و در آن مشخص کردم که نامشخص ماندن زمان مسئولیت بازرس در واقع آن چه مسئولان ثبت گفتند این است که به معنای نامحدود ماندن مدت مسئولیت است.

ودر جوابی که به انجمن داده شد با عنوان ریاست محترم انجمن نوشته شد که ضمن ارسال رونوشت نامۀ  شماره فلان  مورخ 19/12/92 بازرس محترم انجمن بازرس محترم انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران

در خصوص دستور جلسه آگهی مجمع عمومی‌سالانه انجمن دندان‌پزشکی ایران که در تاریخ 17/1/93 در محل دفتر آن انجمن محترم برگزار می‌گردد، به اطلاع می‌رساند که به موجب اساس‌نامه مشترک انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی، مدت فعالیت هیئت مدیره و بازرس انجمن‌های علمی‌مشابه و یک سان بوده که در حال حاضر به موجب پروانه صادره این  مدت 3 سال  است.

لازم به ذکر است که به موجب صورت‌جلسات مجامع عمومی‌و انتخابات دوره‌های گذشته آن انجمن همواره انتخابات هر دو رکن هیئت مدیره و بازرس همزمان و مدت دوره فعالیت ایشان همسان است.

دکتر علی رضا استقامتی

دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی

 

 

هم‌چنین در نامه ای که دکتر غلام‌رضا غزنوی رئیس هیئت مدیره دوره پیش در فروردین 1390 به بازرس انجمن دکتر ارگانی نوشته بر مسئولیت سه ساله بازرس اشاره می‌کند.

 به نظر می‌رسید که پس از نامه ارگان صادر کننده پروانه انجمن، نمی‌بایست ابهامی‌در ارتباط با مدت مسئولیت بازرس وجود داشته باشد به ویژه اسناد انجمن نشان می‌داد که همواره مدت مسئولیت بازرس و هیئت مدیره 3 سال بوده است.

با این حال باز هم هیئت مدیره بدون اعتنا به مقررات، اطلاعیه نوبت دوم را برای انتخاب بازرس جدید باهمان مضمون چاپ کرد.

اعضای گرامی‌مجمع عمومی! اذعان دارید که برگزاری چنین انتخاباتی، خلاف قانون و بی ثمر خواهد بود.

مهم این است که جزو موضوعاتی هستش که باید در این جا مطرح بشود که هنوز در دستور کار هستش.

به این ترتیب اساس‌نامه ای که ‌به عنوان بازرس به آن استناد و بر مبنای آن گزارشم را تنظیم کرده ام اساس‌نامه ای است که در وزارت بهداشت وجود دارد و ابهام آن توسط مکاتبه‌هائی که با ارگان صادر کننده پروانه انجمن شده است برطرف شده است.

این اساس‌نامه اصلی انجمن است که در وزارت خانه موجود هستش.

56:24*

محمد بیات: دکتر ببینید شما گزارشاتتان را بفرمائید.

 

میترا  میرمحمدی: آقای دکتر جعل اساس‌نامه جزو مواردی است که بنده موظفم گزارش بدهم و مهم‌ترین قضیه است. مهم ترین قضیه ای که برای بازرس وجود دارد که بر مبنای آن صحبت کند.

 

محمد بیات: الان موضوع جلسۀ ما، رسیدگی به این موضوع نیست، شما به این موضوع می‌توانید اشاره کنید و بحث هم بکنید ولی تمام جزئیاتش را به همه در واقع چیز بکنید ضمناً شما باید نظر بازرس را دربارۀ گزارش مالی هم بفرمائید. یعنی عمدۀ گزارش بازرس باید نظرتان دربارۀ مالی هم بدهید.

 

میترا میرمحمدی: بله. رسیدگی...

 

محمد بیات: بعد هم کلمه جعل را به کار نبرید لطفن، کلمه جعل یک بار حقوقی دارد که بالاخره کسی که جاعل باشد عوارضی دارد. شما ابهام را بفرمائید.

 

میترا  میرمحمدی: آقای دکتر این ابهام نیست، جعل است. من مشورت کرده ام با حقوق‌دان‌ها

 

محمد بیات: شما ادعای جعل می‌کنید آقای دکتر، خانم دکتر بالاخره یه ذره عوارض به جای می‌گذارد. شما ابهام را بفرمائید اگر جعل را ما مقام رسیدگی بهش نیستیم.

 

میترا  میرمحمدی: وظایف بازرس به شرح زیر است:

 

ماده 19- وظائف بازرس به شرح زیر است:

1-  19- بررسی کلیه اسناد و مدارک مالی انجمن و تهیه گزارش برای ارائه به مجمع عمومی.

-  بررسی گزارش سالانه هیئت مدیره اعم از مالی و غیر مالی و تهیه گزارش از عملکرد انجمن و ارائه آن به مجمع عمومی

 

گزارش نخست:  در باره گزارش کاری و مالی هیئت مدیره به مجمع عمومی

 

چنان که در اساس‌نامه ملاحظه می‌فرمائید. گزارش نخست دربارۀ گزارش کاری و مالی هیئت مدیره

 برای ایجاد ارتباط منطقی در ساختار این گزارش و تطابق آن با گزارش هیئت مدیره از ماده 21 اساس‌نامه شروع ‌می‌کنم.

ماده 21- در پایان هر سال مالی ریاست هیئت مدیره گزارش فعالیت‌ ‌های سالانه انجمن و ترازنامه آن واحد را حداقل 45 روز قبل از تشکیل اولین جلسه مجمع عمو‌می‌سالانه برای تأیید در اختیار بازرس قرار خواهد داد.

 در این رابطه باید به عرض برسد که مجمع عمو‌می‌عادی سالانه انجمن ‌علمی‌دندان‌پزشکی ایران بنا به اطلاعیه هیئت مدیره روز یک‌شنبه 17 /1/ 93 تعیین شده بود. بنابراین 45 روز قبلش این گزارش می‌بایست در اختیار من قرار می‌گرفت.

هیئت مدیره به وظیفه اساس‌نامه ای خود درست عمل نکرد و این بند از اساس‌نامه نقض شد.

ریاست هیئت مدیره در تاریخ شنبه نهم فروردین 1393  نامه ای به انضمام 62 صفحه پیوست برایم ارسال کرد.

با توجه به این که در روز‌های تعطیلی نوروزی به سر ‌می‌بردیم تلاش کردم با حساب رسان ‌رسمی‌دادگستری تماس گرفته و موضوع را حلاجی کنم. نتیجه کار،  نامه ای شد که در تاریخ 16 فروردین به رئیس هیئت مدیره انجمن علمی ‌نوشتم و در آن جا متذکر شدم که حداقل 45 روز قبل می‌بایست داده می‌شد و شما فقط 3 روز کاری برای من وقت گذاشتید، برای مطالعه و بررسی و اعلام نظر.

گزارش کاری هیئت مدیره به هیچ عنوان به من ارسال نشده، بنابراین، با همۀ کمی‌ وقت با توجه به این که با دو نفر حساب رس رسمی در ارتباط با گزارش مالی که به من داده شده بود، من صحبت کردم  اعلام کردند که در این گزارش اصول معمولی حسابداری رعایت نشده و تا زمان رفع نواقص جدی آن، اصولاً قابل حساب‌رسی نیست. بنابراین با رد گزارش مالی هیئت مدیره، انتظار دارم دست کم گزارش به گونه ای تهیه شود که قابل حساب‌رسی باشد.

متاسفانه کاستی‌ها بیش از آن است که بتوان در این نامه بیان کرد. در نامه‌های متعددی که به هیئت مدیره نوشته ام بار‌ها خطا ‌های جدی اساس‌نامه ای و تخلفات مالی را یادآوری کرده ام که متاسفانه با سکوت و در مواردی ضدیت با بازرس و کارشکنی در راه انجام وظیفه بازرسی اش مواجه شد.

در آن جا قید کردم که بعضی مسائل باید برای من روشن شود از جمله اصول حسابداری برای تهیه تراز آزمایشی کل مالی رعایت شود، گزارش عمل‌کرد ساختمان پلاک 83 به طور دقیق آورده شود. از طرف انجمن از طرف انجمن در این پروژه چندین میلیارد تومان هزینه شده است درصورتی‌که گزارش عملیات آن در دسترس بازرس قرار داده نشده است و بررسی‌های مقدماتی نشان از ابهام مالی در این عملیات دارد. 

ج)انجمن در شهرستان‌ ‌ها شعبه دارد و هر شعبه دارای گردش مالی و عملکرد و عملیات است. من گزارش کاری و مالی کنگره شیراز را دیده ام و برای گزارش دهی مسئولانه همکاران شاخه فارس از آنان در همین جا تشکر می‌کنم ولی از بعضی از شعبه‌ها مانند اصفهان که گردش مالی بالائی هم داشته و کنگره اش با شراکت یک شرکت تجاری  (ICOI)انجام شده است هیچ سندی علی رغم تقاضای من در اختیارم قرار نگرفته است.

در گزارش ارسالی بسیاری از اسناد حساب داری فاقد تاریخ بودند!! هم‌چنین اصلن مبدأ کار را برای من معین نکردند که آخرین تصمیمات و مصوبات مجمع عمومی‌دورۀ قبل کجا بود و هیئت مدیره چه چیزی را تحویل گرفت و بر اساس آن کارش را شروع کرد، وضعیت مالیاتی انجمن. هم‌چنین می‌خواستم این را تاکید بکنم که:

بدون قرائت گزارش بازرس يا بازرسان شركت در مجمع عمومي، اخذ تصميم نسبت به ترازنامه وحساب سود و زيان سال مالي معتبر نخواهد بود.

این تبصره ماده  89 قانون تجارت است و طبیعتن از پشتوانه محکمی ‌برخورداراست.

62:10*

محمد بیات: خانم دکتر سعی کنید ظرف 4 ـ 3 دقیقه آینده مطلبتان را جمع کنید.

میترا میرمحمدی: این را نیز تأیید می‌کنم که این را نیز تاکید ‌می‌کنم که انجمن ‌علمی‌دندان‌پزشکی ایران از سال 1386 هیچ گزارش مالی و کاری تایید شده ای نداشته است و لازم است کلیه حساب‌ ‌های مالی انجمن زیر نظارت و مسئولیت بازرس توسط حساب‌رسان دقیقاً بررسی و نتیجه بررسی به طور شفاف اعلام شود.

از آن زمان تا کنون هیچ نامه ای از هیئت مدیره دریافت نکرده ام.

حالا گزارشی که خودم تهیه کرده ام نه گزارشی که به من داده اند.

بنابراین من با توجه به این که اطلاعات را از طریق دفتر انجمن و بایگانی‌ها و مصوباتی که در آن وجود داشت، بررسی کرده ام و دفتر صورت جلسات و گزارش را تهیه کرده ام و در اختیار شما قرار می‌دهم.

بین تاریخ 30 تیر 90 تا تاریخ 17/1/92 برابر اساس‌نامه، هیئت مدیره سابق عهده دار اداره انجمن بود ولی هیئت مدیره منتخب نیز در جلسات شرکت ‌می‌کرد و مشاوره ‌می‌داد.

از تاریخ 17/1/92 هیئت مدیره فعلی رسماً اداره انجمن را عهده دار شد و از همین تاریخ بود که من کار ‌رسمی‌بازرسی را برای تهیه گزارش دقیق به مجمع عمو‌می‌آغاز کردم و سعی کردم که در روند کارها مشکلات را دانه به دانه و تخلفات از اساس‌نامه را متذکر بشوم تا به سرعت مشکلات برطرف شود و به آینده موکول نشود. متاسفانه بسیار زود مشخص شد خطا‌های اساس‌نامه ای فقط در زمینه کاری نیست و نامه‌هائی که در ادامه آورده ام نشان ‌می‌دهد که از تاریخ اسفند 1386 هیچ گونه گزارش مالی تایید شده ای در انجمن موجود نیست.

اسلاید

در انجمن لیست اعضاء وجود ندارد

و منابع درآمدی آن با اساس‌نامه مطابقت نمی‌کند.

 

در ابتدا در نامه ای که خدمتشان نوشتم، نوشتم که انتقال اسناد انجمن باید خیلی با شفافیت باشد که در ابتدای اسفند همان موقعی که تأییدیه را گرفته بودیم این را خدمتشان نوشتم که این انتقال مدارک و اسناد انجمن از دورۀ قبل باید با رعایت معیار‌های قانونی انجام شود و گزارش هیئت مدیره سابق باید به تأیید برسد. کلیه اموال انجمن ( اموال منقول، غیر منقول، طلب‌ ‌ها، بدهی‌ها، موجودی نقدی در حساب‌های بانکی و یا نزد افراد، وام‌ ‌ها و ...) می‌بایست بسیار روشن و به صورت سند ‌های قانونی از طرف هیئت مدیره قبلی به هیئت مدیره فعلی تحویل داده شود و مجمع عمو‌می‌می‌بایست هر سال برگزار شود.

کنگره‌های انجمن درآمدی میلیاردی دارند ولی گزارش این کنگره به بازرس داده نمی‌شود و نشده است. من در دومین نامه خود خطاب به هیئت مدیره نوشتم که اسناد کنگره قبل که اسناد کنگره 53 بودش می‌بایست با دو امضاء،  امضاء رئیس هیئت مدیره و خزانه دار همراه با مهر انجمن علمی ‌باشد. هیئت مدیره تا امروز این بند اساس‌نامه را رعایت نمی‌کند متاسفانه!

مهر انجمن را ...

65:44*

محمد بیات: خانم دکتر وقت شما تمام است.

 

میترا  میرمحمدی: آقای دکتر من باید این را تمام کنم.

 

محمد بیات: وقت که بی نهایت نیست خانم دکتر، بالاخره شما باید یک جائی این را ببندید دیگر.

 

میترا  میرمحمدی: شما نمی‌گذارید من گزارش بدهم آقای دکتر.

 

محمد بیات: شما این جا بیش‌تر از همه دربارۀ رئیس هیئت مدیره صحبت کردید. اجازه بدهید. شما یک جائی این قضیه را ببندید. این موضوع را. بالاخره شما بازرس انجمن هستید. یا گزارش هیئت مدیره را به طور کلی تأیید می‌کنید یا تأیید نمی‌کنید. گزارش مالی را تأیید می‌کنید یا تأیید نمی‌کنید. اعلام کنید که من گزارش هیئت مدیره را تأیید نمی‌کنم. عیبی ندارد ولی تمام جزئیات بندبند اساس‌نامه اینجا جزو درس نیست. شما یکی یکی درس می‌دهید. شما آنی که وظیفه شمااست بگوئید بر اساس این بندها گزارش هیئت مدیره را تأیید نمی‌کنم و بر اساس این بندها گزارش مالی را تأیید نمی‌کنم. شما این حق را دارید ولی این همۀ جزئیات و توضیحات و بندهای اساس‌نامه را یکی یکی مطرح کنید و حاشیه‌هایش را هم بگوئید متأسفانه وقت نداریم.

 

- کسی از میان جمع وقت می‌خواهد

 

محمد بیات: اجازه بدهید آقای دکتر تمام بشود. بعد

 

آیرج کی پور: آقای دکتر بیات، خلاف اساس‌نامه فرمودید.

 

محمد بیات: خلاف اساس‌نامه که خانم دکتر می‌گویند، زیادند، این هم یکیش. بفرمائید.

 

میترا  میرمحمدی: آقای دکتر شما دارید جانب‌دار عمل می‌کنید.

 

محمد بیات: من جانب‌دارم؟

 

میترا میرمحمدی: شما به بازرس اجازه نمی‌دهید که گزارش کل سال را بدهد، فقط تنها جائی که می‌تواند...

 

محمد بیات: من اجازه ندادم خانم؟

 

میترا  میرمحمدی: ببینید، همیشه هیئت مدیره متکلم وحده بوده. بازرس تنها جائی که می‌تواند گزارش به مجمع و به اعضای انجمن بدهد و اعضائی که محرم انجمن هستند در جریان کار ‌های انجمن قرار بگیرند این جا است. من جای دیگری نمی‌توانم دربارۀ مسائل بگویم و شما دارید من را در واقع محدود می‌کنید.

 

محمد بیات: بالاخره در چارچوب باید صحبت کنید خانم دکتر. در چارچوب و در وقت. بله شما می‌توانید صحبت کنید ولی در وقت.

میترا میرمحمدی: وقت را چه کسی تعیین می‌کند؟ جائی مصوبه داریم که ما وقت برای بازرس تعیین کرده ایم؟

 

محمد بیات: ما تعیین می‌کنیم.

 

محمد میر محمدی: من وقت لازم دارم دکتر.

 

محمد بیات: این جا هیئت رئیسه تعیین می‌کند ما باید جلسه را جمع کنیم. ما که نمی‌توانیم تا 9 شب این جا جلسه ادامه بدهیم. باید جائی این بحث را ببندیم و شما در داخل این وقت گزارش را عرض کنید. وقت بی نهایت نیستش و هیئت رئیسه هم تعیین می‌کند که این وقت چقدر است.

 

آیرج کی پور: آقای دکتر شما خلاف اساس‌نامه می‌فرمائید.

 

محمد بیات: شما چقدر دیگر وقت می‌خواهید؟

 

میترا  میرمحمدی: من یک ربع دیگر وقت می‌خواهم حداقل.

68:03*

دکتر بیات: یک ربع وقت نمی‌توانیم بدهیم. خانم دکتر، الان پنج و نیم است.

 

محمدعلی افتخاری: جناب دکتر بیات. عرض کنم که من پایه اعتراضات بازرس محترم را که زحمت کشیده اند درست نمی‌دانم به دلیل این که خودشان گفتند، اساس‌نامه جعلی است. تمام اتکائشان روی اساس‌نامه جعلی است که تاریخ تصویب هم ندارد. بنابراین استناداتشان که وقت جلسه را گرفته منطقی نیست.

 

محمد بیات: ظرف 5 دقیقه جمع کنید. از حالا 5 دقیقه.

*69:28

میترا  میرمحمدی: تاکنون هیچ سندی از کنگره 53 برای بررسی به بنده داده نشده. ثبت تغییرات در ادارۀ ثبت شرکت‌ ‌ها انجام نشده. در صورتی که در قانون تجارت در نظر گرفته ثبت تغییرات باید در عرض یک ماه انجام شود.

یک سال از تاریخ قانونی شدن می‌گذرد تا کنون تغییرات هیئت مدیره و بازرس در اداره کل ثبت شرکت‌ ‌ها انجام نشده.

متن قرارداد برج میلاد که پارسال مربوط به کنگره 53 است در تاریخ 28 بهمن تازه به من الحاقیه اش داده شده، نه اصلی اش. بعد از مدت 10 ماه. متن قرارداد نصب غرفه در کنگره 53 بود که آن مشکلات و خسارت‌ ‌ها را برای انجمن به وجود آورد که از آن‌ها در نامه ای از آن‌ ‌ها خواستم کلیه استعلام‌ ‌هائی را که پیش از بستن قرارداد ‌ها انجام شده بود، این‌ها را در اختیارم قرار دهند. من اعلام کردم که قرارداد خلاف اساس‌نامه و منافع انجمن است چون مشخصات طرف قرارداد مشخص نیست و اسم یک فردی با یک تلفن ایرانسل و یک شرکت سیستم سازه که شماره ثبت هم ندارد. با آن قرارداد بسته بودند. که ماجرای آن باد و مشکلاتی که در جریانش هستید و خسارت‌ ‌هائی که بیش از سیصد میلیون تومان به انجمن خسارت وارد آورد را در واقع ما وارثش شدیم.

متأسفانه در هیچ کدام از این موارد هیئت مدیره به من جواب نداده و نامه‌های من که الان بالغ بر 93 نامه شده هیچ کدام جز یکی دو مورد که در واقع خیلی کلی گویی شده و خیلی مسائل بدیهی به من گفته شده که خوب حالا تو می‌توانی اسناد را بررسی کنی، بدیهی است که بازرس می‌تواند اسناد را بررسی کند و نامۀ آخری که به من گفته شد که بازرسی یک ساله است، جز آن من چیز دیگری دسترس نداشته ام.

موضوع مربوط به قرارداد ‌های کلان نیست بلکه قرارداد ‌های کوچک هم دارای ابهام اند.

قرارداد سایت انجمن که بهشون گفتم که این قرارداد وجاهت قانونی ندارد، فاقد شماره و تاریخ است و قراردادی که ظاهراً برای 2 سال بسته شده بود و فاقد امضای رئیس هیئت مدیره بود و فاقد تاریخ و ثبت و پول به آن قرارداد تعلق گرفته و از بودجه انجمن برای آن هزینه می‌شد ولی متأسفانه با این که من تذکر دادم ولی بعد از آن قرارداد جدیدی در تاریخ 30 خرداد با آن شرکت بسته شد دوباره.

هم‌چنین متمم قرارداد نیاز طب بود که ما بودجه خیلی زیادی برای چاپ نشریه انجمن می‌گذاریم. چیزی حدود 77 میلیون تومان، هزینه چاپ و توزیع ما شده که طبق قراردادی که با نیاز طب آریا داشتیم، می‌بایست 6 شمارۀ آخر رایگان انجام می‌شدند. از بابت تبلیغات این شرکت هزینه می‌کرد و ما پولی پرداخت نمی‌کردیم که متأسفانه بعد از این که پی گیر این قضیه شدم، یک قرارداد متمم با آنان بستند و آن ‌ها را از این تعهدات آزاد کرده اند. مشکل از آن جاست که در واقع این شرکت یک شرکت چند منظوره است که الان شما ملاحظه می‌فرمائید در نمایشگاه دارد ویلا فروشی می‌کند و ساخت و ساز دارد انجام می‌دهد و در عین حال کار چاپمان را نیز انجام می‌دهد. یک شرکتی نیست که وضعیت مالی بدی داشته باشد که ما بخواهیم به نوعی انعطاف نشان بدهیم یا کنار بیائیم.

مورد دیگری که می‌بایستی  حتمن حساب‌رسی شود موضوع ساختمان پلاک 83 هستش که با توجه به ابهاماتی که داشته من خواهش کردم که الزام به توقف پروژه ساخت این ساختمان را خواستم بشود تا که نواقص قانونی اش رفع شود. ولی متأسفانه این قرارداد از ابتدا در شرایطی بسته شد که ما وضعیت تثبیت شده ای نداشتیم و تأیید نشده بودیم و متأسفانه در صورت جلسه علمی ‌‌امضای 5 نفر و یک نفر عضو علی البدل ( دکتر آرش زاهدی ) است که با این مصوبه ای که با 5 نفر که حداقل آراء آن‌جا بوده طبعاً مصوبه غیرقانونی و جلسه غیر رسمی‌بوده شروع ساختمان سازی انجام شده و مسائلی که مقرر شده که در آن جا رعایت شود، رعایت نشده و شرکت‌ ‌های دارای cv را خواستیم که معرفی کنند و معتمدین انجمن...

74:49*

محمد بیات: اجازه دهید...

( همهمه در جلسه و مشاورۀ هیئت رئیسه ).

محمد بیات: خوب، گزارش خانم دکتر هم استماع شد. خیلی متشکر از زحمتی که کشیدند و دقتی که به خرج دادند. بهر حال انجمن یک انجمن علمی ‌است و این دقت‌ ‌ها خوب است. بالاخره حساب‌‌ها مرتب‌تر شد و قطعن اشکالاتی هم وارد است. بر اساس این گزارش دو نفر وقت بگیرند، لطفن در حد یک دقیقه، موافق و دو نفر مخالف صحبت کنند، بعد من رأی گیری بکنم. اگر کسی موافق گزارش است بفرمائید.

شما آقای دکتر بفرمائید.

آیرج کی پور: من به عنوان مخالف شما می‌خواهم صحبت کنم.

 

محمد بیات: نه، مخالف من نمی‌خواهد صحبت کنید.

 

آیرج کی پور: شما اساس‌نامه انجمن ما را نقض کردید. من حق دارم از اساس‌نامه مان دفاع کنم.

 

محمد بیات: اساس‌نامه را آقایان تعیین می‌کنند. اجازه بدهید.

 

آیرج کی پور: پس من می‌نویسم.

 

محمد بیات: اگر کسی موافق نظر خانم دکتر صحبت کند.

 

آیرج کی پور: من به عنوان موافق بازرس صحبت می‌کنم.

 

محمد بیات: بفرمائید یک دقیقه لطفن صحبت بفرمائید.

 

آیرج کی پور: جناب آقای دکتر بیات. هر بازرسی 2 گزارش می‌دهد، طبق اساس نامۀ ما. یکی نظرش را دربارۀ گزارش هیئت مدیره می‌دهد و یک گزارش هم بازرس به طور شخصی می‌دهد که محصول فعالیت‌ها و بررسی‌هایش است در انجمن.

دوّم این که ما وقت محدود نداریم. مجمع عمومی ‌‌را می‌گذارند برای بحث. ممکن است ساعت‌ها، طول بکشد. جناب عالی اگر فرصت مناسب ندارید برای این کار، می‌توانستید لطف کنید کس دیگری جای شما باشد ولی وقت مجمع عمومی ‌‌نامحدود است، گاهی اوقات، آن قدر طول می‌کشد که وقت بعدی را می‌توانند به 2 هفته بعد موکول کنند و ساعت‌های دیگر بنشینند بحث کنند. مجمع عمومی‌اصولاً جای بحث نامحدود است. شما آمده اید مثل دفعۀ قبل، مثل دفعۀ قبل‌تر، با همین روحیه، محدود می‌کنید حقوق اعضای ما را در انجمن. شما نقض می‌کنید حقوق اعضای ما را آقای دکتر بیات.

 

محمد بیات: خیلی متشکرم آقای دکتر. دو نفر هم مخالف با نظر خانم دکتر اگر هست. آقای دکتر بفرمائید.

77:49*

نیل فروشان: من می‌خواستم از خانم دکتر تشکر کنم به این خاطر این قدر وقتی که گذاشته اند و بررسی کرده اند متشکرم. ولی دو سه تا نکته هم دارم. یک، سازمان ما یک سازمان غیر انتفاعی است اساس نامۀ ما، سازمان غیر انتفاعی است. بنابراین مسائل مربوط به شرکت‌‌های سهامی ‌و بررسی‌هائی که آن‌ ‌ها انجام می‌دهند و اساس‌نامه‌های آن‌ ‌ها خیلی نمی‌تواند نافذ باشد.

دوّم این که خانم دکتر مرتب اشاره می‌کردند که هیئت مدیره این مدارک را در اختیار من نگذاشتند. بر اساس همان قوانین و آئین نامه‌ها وظیفه هیئت مدیره نیست که مدارک را در اختیار بازرس قرار دهد. ...اجازه دهید ... وظیفه بازرس است که بررسی کند، بیاورد مراجعه کند به سازمان. مدارک مربوط به مالی همان طور که فرمودید 45 روز قبل از تشکیل جلسه در سازمان آماده است. بازرس باید مراجعه کند، استفاده کند.

مطلب سوّم: در مورد وقت که فرمودید، آن هم کفایت مذاکرات و بحث را معمولاً مجمع تعیین می‌کند. بحث می‌کنند که آیا مجمع موافق است که ادامه پیدا کند یا نه، نه این که به طور کلی مجمع همین طور برود جلو.

 

محمد بیات: خیلی متشکر ...فقط یک دقیقه لطفن.

79:24*

بهزاد  فرخ زاد: آقای دکتر. من نه مخالفم نه موافق. خانم دکتر دوست من هستند، به عنوان یک دوست محترم به عنوان بازرس گزارشی که دادند، می‌خواهم یک نکته را دوستان گوش کنند، خانم دکتر اگر صد تا مورد را اشتباه شمردند، 90 تایش اصلن مربوط به دورۀ ما نیست. گفتند اساس‌نامه‌های متعددی در انجمن دیده اند. ما که آمدیم ایشان بازرس شدند، رفتند اساس‌نامه کشف کرده اند. من بسیار بیزارم، این را بگویم چون دوست نداشتم بگویم. شما محرمید. من بیزارم که رئیس جمهور بشم، رئیس جمهور قبلی را فحش بدهم، خراب کنم، نفر بعدی می‌آید و بعدی و بعدی. همه مدیران ما این طوری کار می‌کنند. در دنیای ما این جوری کار می‌کنیم. خانم دکتر 100 مورد گفتند، 90 موردش مربوط به هیئت مدیره قبلی است، گفتند 86، اصلن ربطی به ما نداشت. مجمع عمومی ‌موظف است هیئت مدیره ای را در پایان کارش تعیین کند و گزارش بازرسش را ببندد و برود. بنده که امروز هیئت مدیره شده ام، وظیفۀ من نیست که بروم هیئت مدیره قبلی را کنکاش کنم. قبلن و قبلن. اساس‌نامه اولی 1368 ثبت شده. توی وزارت کشوری ثبت شده که اشتباه شده. توی ثبت شرکت‌ ‌ها ما هنوز ثبت نشده ایم. چون هنوز اصلن به ما مجوز وزارت کشور و بهداشت نداده که ثبت بشویم. پس ثبت هم مربوط به ما نبوده. دوره‌های قبل اشتباه کرده اند. من نمی‌گویم اشتباهی اگر هم اتفاق افتاده ربطی به من نداشته که این جا ذکر کنم. من از دوستانی که در گذشته هیئت مدیره بوده اند عذر خواهی می‌کنم، چون حتمن وقت گذاشته اند، زحمت کشیده اند، از خودشان زده اند، کاش خانم دکتر مطالب گذشته را منطبق نمی‌کردند، این که در سال 86، 83، 82، 81 چه اتفاقی افتاده است. غلط بوده مال ما نیست. قرارداد سایت مال ما نیست. در گذشته امضاء شده بوده، ما آمدیم. وقتی شما هیئت مدیره می‌شوید طبق قانون موظفید تعهدات هیئت مدیره قبل را انجام دهید. عین رئیس جمهور آن کشوری که مسئولش عوض شد، حکومتش عوض شد، جمهوری عوض شود تعهدات زمان قبل را باید اجرا کند.

 

محمد بیات: خیلی ممنون. آقای دکتر هم موافق یک دقیقه بفرمائید.

81:34*

شرکت کننده: عذر می‌خواهم از حضورتان که وقتتان را می‌گیرم. ما متأسفانه در هر جائی که ایراد از ما می‌گیرند، جبهه می‌گیریم و فکر می‌کنیم آن حرف‌ ‌هائی که زده می‌شود به ضرر ما است. در حالی که این چنین نیست. اگر بازرس ما ایراداتی به کار می‌گیرد و نواقصی هست ما هیچ کدام کار اداری آنچنانی نکرده‌ایم. حساب‌رسی‌هائی نکرده ایم، نداشتیم. اگر ضعف‌ ‌هائی هم بوده در هیئت مدیره‌های قبلی بوده یا در هیئت مدیره جاری، باید جایی اصلاح شود. برای اصلاحش هم در هر زمانی شروع کنیم، می‌گویند ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است، دکتر زحمت کشیده و ایراداتی قانونی یا ایراداتی که بر اساس‌نامه یا اجرا یا مسیر اجرای پروسه ای که ما سال‌های سال داریم جشن می‌گیریم به خاطر این که اولین کسی که به انجمن گزارش داد یا انجمن را پایه ریزی کرد، ولی ما هنوز در خم و چم یک کار اداری باز جبهه می‌گیریم.

من زحمت‌ ‌های خانم دکتر را ارج می‌نهم، گزارشش را قبول دارم. نه این که بگویم درست است یا غلط، این که گزارش می‌دهد. این که به خودش زحمت داده و وظیفه اش را انجام می‌دهد. درست یا غلط من در موردش نظر نمی‌دهم چون یک کارشناس باید برود آیا درست است یا غلط، ولی این که ما بخواهیم جلوی یک گزارش یک بحث درست را بگیریم به نظر من، درست نیست، فکر نمی‌کنم همه اعضاء بگویند آقا این را قطع کن. ولی این که زمان بندی داشته باشیم بحث درستی است، ولی یک جائی باید این مسائل اصلاح بشود. اگر ایراد است در این میان، ما پایه را بر این بگذاریم که از این جا به بعد اصلاح در امور مالی در امور برنامه ریزی، شاید خیلی از همکاران ما همیشه به انجمن‌های ما ایراد می‌گیرند که چکار می‌کنند چه می‌کنند، می‌برند، می‌خورند. این واقعیتی است ولی یک جائی شفاف بشود این اتهامات برطرف می‌شود.

83:42*

محمد بیات: خیلی متشکرم آقای دکتر. ببینید در مورد بحث مخالف و موافق را این جا می‌بندیم. بینید این جلسه دو ساعت بوده و معمولاً هیئت رئیسه تصمیم می‌گیرد چقدر وقت بدهد. امّا اگر مجمع خودش موافق باشد،، اعتراض از این زاویه وارد است، اگر مجمع موافق باشد امشب تا ساعت 10 هم قرار بگذارند دوستان، رأی بگیرند. اکثریت دوستان تصمیم بگیرند که بایستند و بحث کنند، حق مجمع است، نمی‌توانیم مداخله کنیم ولی بالاخره ما اگر اینجا را اداره کنیم در طی این 2 ساعت. بعد این یک برنامه ریزی تایمی‌برای این کار.

با توجه به شبهاتی هم که بهر حال وارد شده و از لحاظ قانونی هم مباحثی از جنس جعل اساس‌نامه و تغییرات و مطالبی که خانم دکتر فرمودند، دو نفر را هم من خواهش می‌کنم یکی از نماینده وزارت بهداشت و یک نفر هم مشاور حقوقی در حد 2 دقیقه حرف‌ ‌هایشان را لطفن بفرمایند توضیح دهند.

84:40*

آقای کسائیان نماینده وزارت کشور: به نام خدا عرض سلام و ادب دارم خدمت عزیزان. عرض شود که دو تا مجمع با دو تا اساس‌نامه متفاوت در یک جلسه دارد درباره اش بحث می‌شود. مشکل اساسی این جا است. تفاوتی که بین اساس‌نامه ای که وزارت بهداشت می‌دهد و اساس‌نامه صنفی که وزارت کشور می‌دهد، خیلی جا ها وجود دارد. شما باید یا بیائید اساس‌نامه‌ها را یکی کنید یا بایست جلساتش را جدا کنید. بعد، خیلی مطالبی که خلط می‌شود، خیلی همهمه ایجاد می‌شود. می‌گویند که این جا وزارت کشور اشتباه کرده، آن جا به ما نداده، آن جا مشکل ایجاد شده، شما یک بحثی می‌کنید انتخاب بازرس در اساس‌نامه صنفی یک سال است و در اساس‌نامه وزارت بهداشت سه سال است. خوب الان این‌جا می‌خواهید انتخابات بازرس داشته باشید. می‌خواهید بر اساس کدام مبنا داشته باشید؟ من صورت جلسه ای دارم بر اساس آن مبنا است یا نه؟ دوست ما مال بهداشت صورت جلسه را می‌آورد. لذا این را باید اساسی حل کنید. شما اعضای محترم هیئت مدیره باید در این خصوص تصمیم بگیرند. هر حادثه یا اتفاق یا مسائلی که در گذشته بوده در پرونده شما، این پرونده فعلن دست من است. من درخدمت شما هستم و اعلام آمادگی می‌کنم و تمام سعی ام این است که مشکلاتی که مربوط به این مسائل هست را حل کنیم، به شکلی که شما بتوانید راحت‌تر، کار ‌تان را ادامه دهید. اگر سؤالی هم باشد نسبت به بحث وزارت کشور سؤالی باشد واقعن، نه ابهامی‌یا مسائلی که گذشته اتفاق افتاده من پاسخ گویم و در خدمت شما هستم.

 

محمد بیات: خیلی متشکرم. مشاور حقوقی هم خیلی مختصر اگر نکته ای دارید بفرمائید.

86:20*

آقای سعیدی مشاور حقوقی انجمن: خدمت دوستان سلام عرض می‌کنم. خسته نباشید. یک نکته را در نظر بگیرید. شما انجمنی هستید غیر انتفاعی، آقای دکتر به حق در واقع عنوان کردند که من که نمی‌توانم تا نصف شب جلسه را ادامه بدهم. بله، در قانون هست که ما می‌توانیم تنفس بدهیم، مجمع را ببریم در یک نوبت دیگر چیز بکنیم، من این جا تراز شما را دیدم. یک انجمنی که دخل و خرج تان با هم نمی‌خواند. شما می‌دانید دوباره باید سالن بگیرید، دوباره باید هزینه بکنید. آخر ما در قانون بعضی چیز ‌ها را نداریم ولی عرف را داریم. آن شرکت مولتی میلیاردی که سالیانه ده‌ها میلیارد تومان هزینه دارد این کار را نمی‌کند. انجمن شما بیاید این کار را بکند. یک مقدار عرف را در نظر بگیرید. من خودم را عرض نمی‌کنم. من وقتم خیلی محدود بود. من خدمت آقایون عرض کردم. دو جلسه هم‌زمان برگزار شد آمدم خدمت دوستان باشم. نکنید این کار را. 1)، 2 ) ما وقتی می‌گوئیم فلان چیز را جعل کردیم بلافاصله یک عنوان کیفری به کسی دادیم. جاعل را باید تعیین بکنیم، اگر آن را تعیین کردیم، حق دارد از خودش دفاع کند و برود دادسرا و بگوید چنین عنوانی به من منتسب کرده اند. نکنید این کار را. خدمتتان عرض کنم که این مسئله را حل کنید. ببینید اساس‌نامه‌هایتان را دیده ام، در یک اساس‌نامه‌تان مدت تصدی بازرس سفیده. این مشکله. بنابراین خیلی راحت کار قانونی‌تان را انجام بدهید. یعنی چه؟ مجمعی را دعوت کنید فوق العاده. فقط و فقط راجع به این ابهامات اساس‌نامه. اساس‌نامه تان را شفاف کنید، روشن بکنید. کسی دست شما را نبسته. مطابق قانون تصمیم بگیرید. یک سال باشد، سه سال باشد کم‌تر باشد. بیش تر باشد، خیلی ساده است.

من ابهام‌ ‌های دیگری هم در اساس‌نامه‌هایتان دیده ام. اساس‌نامه‌تان قدیمی‌است. این‌ ‌ها را، به روز کنید، شفاف کنید. خدمتتان عرض کنم قرارداد ‌ها را، ببندید، من شاید در ده جا مشاور حقوقی هستم. سال‌ها قاضی دادگستری بودم و 4 دوره عضو هیئت مدیره کانون بودم. ما قرارداد های زیادی می‌بینیم شماره ندارد. این یک عیب نیست. تاریخ انعقاد بله، باید داشته باشد. امّا شماره، دفتر اندیکاتور و این‌ها، این یک عیب قانونی نیست. خدمتتان عرض کنم که هیئت مدیره تعدادشان اینقدر بود. ما اگر فکر کنیم هیئت مدیره باید 9 نفر باشد، با 5 نفر رسمیت پیدا می‌کند، بیش از نصف آن‌ ‌ها به آن تصمیم رأی بدهند، مصوبه بکنند، می‌شود 3 نفر. این که فلان جلسه 5 نفر بودند و بقیه نبودند و یک چیزی را تصویب کردند، این مصوبه قانونی است.

در هر حال بازرس شما زحمت کشیده، گزارش مفصلی تهیه کرده، محترم هست این‌ها، امّا به نظرم می‌آید، حتی در یک شرکت تجاری بسیار بسیار سودآور، باز این چیز‌های خیلی ریز را عمده نمی‌کنند. من شاهد هستم یک مدتی با هیئت مدیره محترم همکاری می‌کنم، شاهد هستم این‌ ‌ها تمام هم و غمشان این است که بروند در چارچوب قانون انجام وظیفه بکنند. همیشه هم از خودشان انتقاد می‌کنند و می‌گویند وارث یک وضع نابسامان هستیم امّا من این تلاش را می‌بینم که می‌خواهند در چارچوب قانون عمل بکنند. هیچ انتفاعی هم ندارند، دارند زحمت می‌کشند، کار ‌های این‌ها را، ما بگوئیم که انشاءالله معجور هستش. خیلی متشکرم.

90:24*

محمد بیات: الان ما با اجازه شما دو تا نکته را رأی می‌گیرم. 1) کفایت مذاکرات و رأی گیری درباره گزارش‌ها 2) ادامه مذاکرات یا اعلام تنفس. شما دو تا کار می‌توانید بکنید، یا همین جلسه را ادامه دهید، یا اعلام تنفس بکنید در یک جلسۀ دیگری دوباره مجمع را تشکیل بدهید و همین بحث را ادامه بدهید و وقت کامل‌تری را بگذاریم برای این موضوع و یا این که اعلام کفایت مذاکرات را بفرمائید و رأی گیری بکنید. اگر تذکر قانونی دارید، ولی بحث نکنید.

90:80*

آیرج کی پور: آقای مشاور حقوقی یک جا اشتباه کردند، در اساس نامۀ ما، دو سوم اعضای هیئت باید در جلسه باشند تا رسمیت پیدا کند. شما چون اساس‌نامه ما را اطلاع ندارید، عرض کردم. می‌بایست 6 نفر باشند، چون تسلط ندارید به اساس نامۀ ما عرض کردم. مرسی.

 

شرکت کننده: تذکر کوچکی دارم.

 

محمد بیات: اگر تذکر قانونی است، بحث نباشد.

91:32*

شرکت کننده: در رابطه با فرمایش یکی از همکاران که فرمودند که هیئت مدیره جدید، مسئول کار گذشتگان نیست، می‌خواهم این عرض کنم که اسناد حسابداری و مالی ایام گذشته هر دفتر و شرکت و سازمانی، همیشه قابل حساب‌رسی است مگر این که حساب بسته شده باشد، یعنی حساب رسی می‌شود..

 

محمد بیات: خیلی متشکرم. من اول...

 

شرکت کننده: حساب تسویه می‌شود وگرنه حساب‌رسی معتبر است.

92:04*

محمد بیات: خیلی متشکرم. خواهش می‌کنم این بحث را پیش نبرید. بحث‌ ‌های جدید باز می‌شود. الان موضوع جلسه را جمع بکنم. اول رأی می‌گیریم در مورد این که کسانی که موافق هستند یا الان این بحث ادامه پیدا کند، یا تنفس داده بشود، و یک مجمع عمومی‌ دیگری اعلام شود. اگر این بحث را کافی نمی‌دانند و گزارش بازرسی محترم را می‌خواهند گوش بدهند که از نظر خودشان ناقص مانده، اگر می‌خواهند همین الان ادامه بدهند و استماع کنند، یا در یک جلسۀ دیگری استماع کنند و مباحثی را کامل گوش بدهند، کسانی که موافقند با این کار الان رأی می‌گیرند بعد اگر نشد کفایت مذاکرات می‌دهیم. کسانی که موافق هستند این بحث در واقع ناتمام است و باید در یک جلسه یا جلسۀ دیگری وقت کافی به این کار داده بشود و گزارش استماع شود و بحث کافی انجام بشود، کسانی که موافقند لطفن اعلام رأی کنند.

همهمه

حالا بالاخره زمانش هم رأی می‌گیرم. فعلن ادامه اش را رأی بگیرید اگر موافقید.

همهمه

شرکت کننده: یک بار دیگر بگوئید

 

محمد بیات: سئوال این است الان بازرس محترم گزارششان را دادند ولی خودشان نظرشان این است که بخشی از گزارششان استماع نشده. بعضی از دوستان هم می‌گویند این بحث لازم است بیش‌تر انجام بشود. البته چند نفری دیگر. اگر فکر می‌کنید که این بحث باید ادامه پیدا کند و جلسه ناقص است در واقع، رأی بدهید به این که ما نیاز داریم وقت بیش‌تری یا الان یا جای دیگر وقت دیگری برای آن هم رأی می‌گیریم. وقت بیش‌تری حالا لازم است که این مباحث بیش تر شنیده شود و بیش تر وقت داده شود. کسانی که مایلند وقت بیش تری گذاشته شود رأی بدهند.

همهمه

کسانی که موافق هستند که همین مقدار مباحث و ارائه گزارشات کفایت می‌کند، یعنی برای خودشان کفایت مذاکرات را می‌دانند و آمادگی دارند که بعد برویم وارد دستور بشویم و رأی گیری بکنیم، لطفن اعلام آمادگی بفرمائید.

(مکث. همهمه. رای گیری شد.)

خوب، ما دو تا گزارش گوش کردیم، یکی گزارش هیئت مدیره و یکی گزارش مالی انجمن توسط خزانه دار انجمن تهیه شده. من اوّل گزارش هیئت مدیره را ـ گزارش هیئت مدیره احتیاج به رأی گیری ندارد ـ استماع آن و گزارش هیئت مدیره ـ گزارش مالی رأی گیری می‌کنند. گزارش مالی ای که داده شده است، با همین مشخصات، سود و ضرر و زیان و همه آن چه شنیدید، کسانی که در واقع قبول دارند این گزارش را و کار هیئت مدیره را از این جهت مورد تأیید قرار می‌دهند و گزارش آن‌‌ها را علی رغم انتقاداتی که بازرس محترم داشتند، این گزارش را مورد قبولشان هست رأی موافقشان را اعلام بفرمایند.

( رأی گیری شد )

خوب این گزارش هم تمام شد. رأی گیری تمام شد. خواهش می‌کنم بفرمائید بنویسید. یک نکته ای هست در مورد بازرس محترم در مورد این که بازرس انجمن در علمی، ‌چون در صنفی نماینده محترم وزارت کشور می‌فرمایند یک سال هست، در آن اساس‌نامه صنفی، در اساس نامۀ علمی ‌سرکار خانم دکتر می‌فرمایند، 3 سال است و بقیه، انجمن اعلام رأی گیری در مورد بازرسی کرده است. من خواهش می‌کنم نماینده محترم وزارت بهداشت تعیین تکلیف بفرمایند از این جهت که اگر شما 3 ساله هستید که اصلن موضوع منتفی هست و اگر یک ساله هست ما رأی بگیریم. آقای موقری بفرمائید شما.

96:30*

آقای موقری نماینده وزارت بهداشت: بسم الله الرحمان الرحیم، با عرض سلام و خسته نباشید خدمت حضار محترم، اساتید و اعضای انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران که امروز افتخار این را داریم، در خدمتشان هستیم. گزارش داده شد. ما در مجامع مختلف شرکت می‌کنیم، انجمن‌های مختلف، کوچک و بزرگ. همین امروز اجلاس رؤسای انجمن‌های علمی‌‌بود که 170 انجمن علمی، مقام محترم وزارت، معاونین وزارت خانه بودند و البته جای انجمن علمی‌دندان‌پزشکی خالی بود که خوب چون تداخل پیدا کرد با کنگره‌تان، ما پیشاپیش عذر خواهی می‌کنیم ولی چون تأکید خود وزیر بود که حتمن با انجمن‌های علمی، برگزار شود این جلسه امروز برگزار شد و انشاءالله دستاورد هایش خدمت همه انجمن‌ها ارسال می‌شود. ببینید، بحث خوب است. آقای دکتر اخوان آذری اوّل فرمایشاتشان حالا پرونده سه سال پیش را درآوردند و گفتند که انتخابات به آن شکل بوده و 18 ماه طول کشید و دو تا از دوستان رد صلاحیت شدند. واقعاً لازم نیست که این بحث‌ ‌ها بشود. شما می‌دانید این را. ما خودمان هم ناراحت هستیم. در مجموعۀ وزارت‌خانه شما خودتان بار ها تشریف آوردید ولی بالاخره یک چیز ‌های قانونی بود که کمیسیون وظیفه اش بود آن را اجرا کند و شاید میل باطنی اش هم نبود. در هر صورت نگاه به آینده باشد. امروز جناب وزیر دست یاری دراز کردند به سمت تمام انجمن‌ها علمی‌‌ و گفتند که در مسائل مختلف باید انجمن‌های علمی ‌نقش خودشان را در کشور ایفا بکنند. واقعاً ما مشکل داریم. در تمام زمینه‌ها، مسائل دارو، بحث بیمه‌ها، تعرفه‌ها، بحث آموزش، یعنی واقعن روی شما حساب می‌کنیم. کارگری که در کردستان 6 ماه حقوقش را جمع می‌کند برای هزینه درمان بچه‌اش. خوب این مسئولیتش با کیست؟ واقعاً جامعه پزشکی باید وارد شوند و انجمن‌های علمی ‌ما واقعن باید به آن رشد و بلوغ برسند که بتوانند واقعن، مشکل را وزارت بهداشت به تنهائی نمی‌تواند، مشکلات عدیده مملکت را در بخش سلامت سامان دهی بکند و این نیاز به مشارکت و همکاری انجمن‌های علمی‌هست. حالا این بحث‌ ‌های اساس‌نامه و آئین نامه و این‌ ‌ها یک چیز ‌های داخلی است،این خانه، خانه خودتان است. حالا ما به حکم قانون این جا حاضر هستیم ولی، در هر صورت شما سوار یک کشتی هستید و به سمت ساحل آرامش و پیشرفت آینده مملکت حرکت می‌کنید. شاید نیاز نباشد ما به عنوان نماینده  وزارت‌خانه این جا شرکت بکنیم. مشکلات خودتان است. نباید به بیرون درز پیدا کند. حالا در خصوص اساس‌نامه که فرمودید، نماینده محترم وزارت کشور درست اشاره کردند، این در واقع مشکل حقوقی است. این جا دو تا مجمع هست، مجمع انجمن علمی، و یک انجمن صنفی. ولی متأسفانه از سال‌های قبل تا امروز، این دو مجمع در یک روز و در یک زمان برگزار می‌شود، یک هیئت مدیره دارد. الان شما مسائل حقوقی پیدا می‌کنید در آینده. امروز سر بازرس مشکل پیش می‌آید، فردا سر دارائی انجمن‌ها. الان دارائی شما مال انجمن صنفی است؟ علمی‌است؟ اصلن مشخص نیست. در هر صورت این دو تا انجمن باید از هم جدا شود. دو تا اساس‌نامه، مجامع مختلف، دو تا هیئت مدیره در تمام انجمن‌های علمی ‌بازرس سه ساله است و طبعن این بندی که در دستور کار هست وارد نیست که انتخابات بازرس دوره‌های قبل هم بازرسی سه ساله بوده. در خصوص اساس‌نامه هم موجود است. در وزارت خانه شما تشریف بیاورید، خانم دکتر فکر می‌کنم چندین بار تشریف آورده اند، اساس‌نامه موجود است، یعنی اساس‌نامه فکر می‌کنم 20 سال پیش در وزارت بهداشت به تصویب رسید. آقای دکتر فاضل و آقای دکتر دالائی و دوستانی که آن موقع بودند به عنوان هیئت مؤسس این اساس‌نامه را پیش‌نهاد دادند. البته این هم ناقص است. اساس‌نامه‌ها احتیاج به بازنگری دارد، قطعن باید بازنگری انجام شود. کار خودتان است و وظیفۀ خود اعضای محترم است. در خصوص گزارش‌ها هم که خوب گزارش‌ها به تصویب رسید ولی بالاخره بازرس اگر احساس می‌کند که کمبودی دارد یا گزارش بیش‌تری دارند به استحضار مجمع برسانند، این از وظایفتان هست و می‌توانید که مجامع دیگری درخواست کنید در جلسات بعدی گزارش بدهید.

101:32*

محمد بیات: بنا بر این نظر آقای ... اگر نکته ای حقوقی فقط حقوقی لطفن، بحث خیلی نباشد. بله بله آقای دکتر. نماینده وزارت محترم وزارت کشور می‌فرمایند طبق اساس‌نامه صنفی یک ساله است و نماینده محترم وزارت بهداشت فرمایند که سه ساله است. اگر نکته حقوقی دارید خیلی خیلی مختصر بفرمائید.

101:59*

علی تاجرنیا: بسم الله الرحمان الرحیم. من تشکر می‌کنم از دوستان. به نظر من در این چندین ساله ای که در انجمن دندان‌پزشکی هستم، این یکی از بهترین مجامع عمومی ‌است. از این حیث که در واقع فکر می‌کنم بهر حال ما واقعن باید در مجامع عمومی‌ یاد بگیریم اساس‌نامه را موارد مختلف آن را و نحوۀ برخورد با مجمع. آن چه که ما متأسفانه در سالیان سال داریم این هستش که معمولن چون وقت نداریم، سه سال یک بار می‌آئیم یک انتخابات برگزار می‌کنیم و بعد می‌رویم سه سال بعد. از خانم دکتر از این بابت که در واقع یک گزارشی را مطرح کردند که بحث برانگیز شد و مسائلی را به دنبال داشت من تشکر می‌کنم به شخصه، جدا از این که با محتوای نظرات ایشان موافق نیستم امّا این را به هر صورت  به فال نیک می‌گیریم، به جهت این‌که این بحث‌ ‌ها مطرح شود. امّا آقای دکتر چند تا نکته را بگویم. اولن اولین بی قانونی توسط خود دولت است یعنی وقتی که در شورای انقلاب فرهنگی بحث مجامع علمی‌‌ و فرهنگی و این‌ها مطرح شد، در ذیل همان مسئله، می‌گوید از این به بعد تشکل‌ها و مجموعه‌هائی که در این سه حوزه تعریف شده اند توسط این مجامع یعنی در وزارت علوم، در وزارت علوم وزارت بهداشت، در وزارت بهداشت و در حوزۀ فرهنگی در وزارت ارشاد اسلامی‌تصمیم می‌گیرند. همان موقع دولت می‌بایستی، وظیفه داشت این تشکل‌ها را همان جا، بگوید انجمن دندان‌پزشکی ایران دیگر وجود ندارد، اسمش انجمن علمی ‌است وزیر نظر وزارت بهداشت است. این یک نکته. یعنی امروز این گرفتاری ما که درست هم هست یک بخشی در واقع به این برمی‌گردد. من خواهشم این است که حتمن روی این بحث دقت...

 

محمد بیات: آقای دکتر بحثتان را ...ما به کسی دیگری وقت ندادیم، بعد در مورد...

همهمه

 

علی تاجرنیا: آقای دکتر در مجمع عمومی‌ قبلی، بازرسان گذشته اتهام زدند به هیئت مدیره، شما عضو هیئت مدیره بودید به ما اجازه ندادید که صحبت کنیم، الحمدالله که ما را رد صلاحیت کردند و رد صلاحیت برای من مدال افتخار است. نه مایه سرافکندگی. عرض شود خدمت شما که این مطلب را عرض کنم، شما فرمودید تعیین تکلیف، ضمن احترام به جناب آقای موقری و هر ناظر وزارت کشور، نقش ناظر وزارت کشور فقط حضور درجلسات است. آقای موقری، دبیر کمیسیون، وزیر بهداشت، رئیس جمهور، نمی‌تواند برای انجمن علمی‌ تعیین تکلیف بکند، می‌تواند در واقع بگوید این جوری شد و پس ما هم بگوئیم قبول است و در واقع برویم کنار. ببینید شکلش را به شما عرض می‌کنم. واقعیت مطلب این است که انجمن‌های علمی‌آقای موقری چون با سابقه است و حضور دارد ـ اساس‌نامه تیپ گذشته شان به این صورت بوده که دورۀ هیئت مدیره شان 2 ساله بوده و دورۀ بازرسی‌شان یک ساله. از گذشته، از قدیم.

 ( همهمه )

شرکت کننده: اساس‌نامه مال 20 سال پیش است.

 

علی تاجرنیا: حالا اگر اجازه می‌فرمائید من صحبت را بکنم، شما بفرمائید. مجامع عمومی ‌اکثرن انجمن‌های علمی‌برگزار نمی‌شد. چون برگزار نمی‌شد، وزرات بهداشت برای آن که تخلفی صورت نگیرد چون بازرس در واقع دوره اش یک ساله است. عرض شود خدمتتان، آمدند مطرح کردند که بازرسی هم هم‌زمان با هیئت مدیره است. از آن طرف هم هیئت مدیره دوره اش از 2 ساله بعدن سه ساله گردید. یک اقدام خوبی هم در مجموعه وزارت بهداشت شد و آقای دکتر موقری هم حضور داشتند یک اساسنامه تیپ خیلی خوبی تدوین شد. انصافن یکی از کار ‌های خوب بود. متأسفانه به خاطر یکی دو تا اشتباهی که توی آن بود، که در واقع مسائلی بود، مجامع عمومی‌( نا مفهوم ) شد. متأسفانه برخورد درستی صورت نگرفت وگرنه اساس نامۀ تیپ به نظر من یکی از مترقی ترین اساس‌نامه‌ها بود. اتفاقی که افتاده این است که ما یک اساس‌نامه ای از وزارت بهداشت داریم که در قسمتی که هیئت مدیره در واقع دوره اش هست نقطه چین گذاشته اند، به عنوان در واقع درگذشته دو سال و بعدن سه ساله نوشته شده. در قسمتی که در بازرس نوشته شده، این نقطه چین چیزی تویش نوشته نشده. یعنی هر نقطه چین سال وقتی که عددی توی آن بوده یعنی هر دو سال یا هر سه سال، هیئت مدیره وقتی نوشته می‌شود هر... بدون هیچ حرفی سال، یعنی هر سال. چون اگر قرار بود سه سال نوشته شود و یا چیز دیگر این نوشته می‌شد. این اساس‌نامه مهر وزارت بهداشت دارد وقتی که ما رفتیم در ثبت اسناد و املاک این را در واقع مهر کردیم اتفاقن کارشناس آن جا نظر داشته کنار این قسمت جا خالی نوشته « ننوشته » عددی در واقع در این گزارش نشده. بنابراین تا اینجا اساس‌نامه ما هنوز کماکان دورۀ هیئت مدیره اش سه سال است و دورۀ بازرس یک ساله است، امّا، وزارت بهداشت آمد طبق یک دستور العملی یک آئین نامه ای، به انجمن‌های علمی‌‌ مطرح کرد و پیشنهاد کرد که دورۀ بازرسی هم سه ساله بشود. الان هم در وزارت بهداشت اساس‌نامه تیپش همین است، امّا مجمع عمومی، بالاترین مجمع برای تغییر هر بحثی است. من به عنوان یک عضو عرض می‌کنم این اساس‌نامه تا زمانی که مدت بازرسی سه ساله‌اش به تأیید مجمع و تصویب و ثبت در شرکت‌ها نرسد، هم‌چنان اساس‌نامه دورۀ گذشته آن پا برجاست.

 

محمد بیات: بس است.

 

علی تاجرنیا: یک نکته را هم من بگویم،30 ثانیه

 

محمد بیات: 30 ثانیه بیش تر نشود.

 

علی تاجرنیا: خانم دکتر اشاره کردند بارها و بار‌ها و بار ها به قانون تجارت، من نمی‌خواهم وارد بحث محتوایی بشوم. گزارش بازرسی از نظر برخورد دارای اشکالات شکلی بسیار زیادی است. یکی اش این است که در مورد مسائلی نظر دادند که خودشان قبول دارند که در آن زمان هیچ گونه مسئولیتی نداشته اند. مثل دورۀ گذشته، امّا ایشان بار‌ها گفته اند قانون تجارت. همین قانون تجارت که بار‌ها مورد استناد ایشان قرار گرفته اشاره می‌کند صریحن که دورۀ بازرس یک ساله است. بنابراین با استناد به همان قانون تجارت و مطالبی که من عرض کردم دوره بازرس یک ساله است، بنده به عنوان عضو انجمن که حقوق دارم خواهش می‌کنم که این حقوق ما را به رسمیت بشناسید و انتخاب بازرس را به رأی مجمع عمومی‌‌ بگذارید.

108:39*

محمد بیات: آقای دکتر خیلی ممنون. ببینید من به آقای موقری نگفتم که ایشان تعیین تکلیف بکنند از جهت حقوقی مقام تصمیم گیرنده نیستند، من این را متوجه هستم. خودشان هم اذعان دارند به این موضوع. من گفتم آن چه که ایشان اطلاع دارند در وزارت بهداشت که اساس‌نامه در آن‌جا چه چیزی ذکر شده و ثبت شده، آن را به ما بگویند نه این که ایشان تعیین تکلیف کنند. قطعاً این را متوجه بودم. نکته دوّم، ببینید، شما یک اساس‌نامه ای دارید که برده اید ثبت شرکت‌ ‌ها. حالا یک کامفلیکتی این جا وجود دارد. یک اساس‌نامه ای شما برده اید در ثبت شرکت‌ ‌ها  آن جا به قول خودتان نقطه چین دارد و ننوشته اید که چقدر است. یک اساس‌نامه الان دست آقای موقری هست که در آن نوشته دو سال. که این هم باز این تناقض دارد چون این جا دو سال است و آن جا سه سال است، مشکل است. این اصلاح نشده است. قانون تجارت هم می‌گوید یک سال است. خودم اطلاع دارم، یعنی نظر شما را صحیح است که قانون تجارت یک ساله است، هیئت مدیره می‌تواند بیش از یک سال باشد ولی بازرس یک ساله است. هم‌چنان که مثلن در جای دیگر هم بهر حال این مسئله. ما الان در این مجمع طبق قانون اصلاح اساس‌نامه هم نمی‌توانیم بکنیم. چون مجمع عمومی ‌اصلاح اساس‌نامه باید مجمع عمومی‌فوق العاده با دستور جلسه مشخص اصلاح اساس‌نامه از قبل باشد بنابراین در این جلسه امکان رأی گیری در باره قانونن، وجود ندارد یا باید یکی از این‌ ‌ها را بپذیریم، در واقع توافق کنیم و عمل کنیم و اعتراضی رویش نباشد، یا این که مجمع عمومی ‌فوق العاده‌ای اعلام کنیم، اگر در این مورد سؤالی وجود دارد مجمع بیاید تصمیم بگیرد که بگوید که در ثبت شرکت‌های خودش، این جا آقای موقری هم اساس‌نامه ای دارند، نقطه چینی که با دست دو سال در اساس‌نامه نوشته شده. بعد برویم در یک مجمع دیگری موضوع را مطرح کنیم و مجمع تصمیم بگیرد که دورۀ بازرسی سه ساله باشد، دو ساله باشد یا یک ساله باشد، یا الان یک توافقی با هم بکنیم و در واقع عرفی عمل کنیم و کارها را پیچیده در واقع نکنیم. این در حوزۀ مسئولیت من هم نیست، دخالتی نمی‌کنم در این موضوع. بنابراین از هیئت رئیسه محترم هم خواهش می‌کنم کمک کنند در این مورد. نظر چی هست و خود مجمع هم اگر لازم هست، یکی دو نفر نظرشان را بفرمایند، چون در واقع دو سه تا منبع قانونی هست و همه هم معتبر است، وجود دارد که کدام را عمل کنیم. اگر شما نظری دارید بفرمائید.

111:19*

امیر رضا رکن: آقای دکتر، این قبلن هم بحث شده بوده. این کامفلیکت وجود دارد که الان خیلی شفاف شد. یعنی با صحبت آقای دکتر تاجرنیا کاملن قضیه باز است. این که آقای موقری می‌فرمایند سه ساله است در انجمنی است که ما الان می‌خواهیم انجمن x درست بکنیم، این اساس‌نامه تیپ را می‌گیریم در آن سه سال است. خیلی خوب سه ساله است. تازه منوط به این که مجمعی که می‌آید آن را تأیید می‌کند، سه ساله اش را تصویب کند، ممکن است مجمع بگوید نخیر یک ساله است. این عطف به ماسبق نمی‌شود. ما اساس‌نامه ای که همان طور که گفتم اساس‌نامه ای که بایست به آن پایبند باشیم، عمل کنیم، همان است که قبل بوده همان است که رویش نوشته جلویش نوشته « ننوشته » که همه این را در هیئت مدیره دیده اند و بنده هم خودم دیده ام. بنابراین، این به عهدۀ مجمع است به نظر من، مجمع فعلی می‌تواند الان با رأی گیری قیام و قیود، با یک دست بالا گرفتن، تصمیم بگیریم که ما طبق اساس‌نامه فعلی‌مان عمل کنیم یا طبق اساس‌نامه ای که الان به شکل موجود که هنوز هم در اساس‌نامه ما نیامده. ولی اگر ما بخواهیم به مر قانون عمل بکنیم از نظر من، ما باید همان را که مصوبه‌مان است را عمل کنیم. همانی که اساعه جایش خالی است، ولی باز می‌شود این را از مجمع استعلام کرد.

 

محمد بیات: 3 ـ 2 نفری بحث کنند ببینیم به کجا می‌رسیم.

112:39*

کریم نیل فروشان: می‌خواهم پیشنهاد بکنم. اجازه بدهید مجمع عمومی‌فوق العاده تشکیل بشود دو تا اساس‌نامه را تدقیق کنند و مدت مربوط به هیئت مدیره و یا بازرس را هم در آن اساس‌نامه جدید تعیین کنند و بر اساس آن انتخابات بشود...

 

محمد بیات: بسار خوب شما آقای دکتر بفرمائید.

111:00*

محمد علی  افتخاری: بهترین راه حل به نظر، بنده تا کنون مقبول بوده، داشتن یک اساس‌نامه است. یک هیئت 7 نفری در حدود 4 ـ 3 ماه، زحمت کشیدند که بنده هم این افتخار را داشتم و ... کردم و بعد دیگر ...معلوم نیست کجاست، اولین قدم خود جمعیت ما، تعیین اساس‌نامه است، بعدن طبق آن اساس‌نامه، دعوت مجمع عمومی‌ فوق العاده و به تصویب رساندن، ضمن این که در مدتی مقدماتی که آماده می‌شوند، با وزارت کشور و وزارت بهداشت به توافق برسیم که این دوگانگی را بردارند چون هر جمعیت علمی، جناب آقای موقری، هر جمعیت علمی، بنده که عرض می‌کنم 50 سال سابقه از سال 41 دارم. هر جمعیت علمی، صنفی هم هست ولی هر جمعیت صنفی، علمی ‌‌نیست. بنابراین، این که عرض می‌کنم به این دلیل است که یک جمعیت علمی‌می‌بایست توجه داشته باشد به رفاه ... همکاری اعضایش ...در شرایط رفاهی...

توجه داشته باشد، بنابراین مرحلۀ اوّل... این مجمع تعیین تکلیف کند، ...برای هیئت مدیره که اساس‌نامه ای را تدوین بکند و در راستای آن...

محمد بیات: شما بفرمائید.

114:57*

عباس دلورانی: آقای دکتر من پیش‌نهاد می‌کنم که با نظر آقای دکتر افتخاری صد در صد موافقم ولی هر تبصره‌ای را باید توی مجمع به رأی بگذاریم. امروز که این جا هستیم، همه می‌توانیم همین یک ماده را این‌جا مصوب بکنیم.

 

محمد بیات: قانونن نمی‌توانیم. تغییر اساس‌نامه است. نمی‌توانیم. مگر این که، دو تا نکته است. من یک خورده توضیح بدهم. ببینید. اگر این که خدمت آقای موقری هست. نقطه چین است. یک‌ ‌های لایت شده و با دست عدد 2 رویش نوشته شده...حالا اجازه بدهید...

 

بهزاد فرخ زاد: آقای دکتر این رسمیت نداره.

115:40*

محمد بیات: بالاخره من الان باید...اجازه بدهید من صحبتم تمام شود، بعد شما صحبت کنید. ببینید، یک اساس، بالاخره این خودش چیز می‌کند، این قضیه را، ولی عیب ندارد، بالاخره یک جائی روشن می‌شود.

 یک اساس‌نامه خدمت آقای موقری هست که امضاء ‌های اصل هم دارد ولی مهر وزارت خانه ندارد. بعد، این جا در بعضی جاها‌، ‌های لایت شده از جمله در همین جائی که نقطه چین هست، با دست عدد 2 نوشته شده. الان 2 موضوعیت ندارد چون اصل آن قضیه شده است سه.

بنابراین 2 اصلن مطرح نیست. ما باید یا 3 را اجرا کنیم، یا یک را اجرا کنیم. 2 اصلن منتفی است. ممکن است آقای موقری استدلال کنند آن زمان که 2 ساله بوده، این 2 را نوشته اند بنابراین 2 منطبق بر 2 است و حالا شده 3، 3 منطبق بر 3 باید باشد. این هم ممکن است مورد توافق مجمع قرار بگیرد یا نگیرد، یک اساس نامۀ دیگری الان آقای دکتر دارند البته کپی است ولی می‌فرمایند اصل آن در انجمن هست مهر دارد، این آن 2 نیست، بهر حال آن عدد 2 نیست، هیچی نیست. یعنی خالیه. خالی بودن باز معنی اش این است که...

( همهمه )،

من یک سؤالی را مطرح می‌کنم. تقریباً شفاف است. من توضیح بدهم شفاف می‌شود. ما دو تا راه حل داریم یا این که فرض را بر این بگذاریم که این عدد را همین الان، این عدد نقطه چین را، یک باشد یا 3 باشد، ما صلاحیت داریم همین الان در این باره رأی بگیریم و عدد را تعیین کنیم و در اساس‌نامه بگذاریم، این یکی است. راه حل دوّم این است که بگوئیم صلاحیت نداریم. از خودمان سلب صلاحیت بکنیم و بگوئیم مجمع عمومی‌فوق العاده با دستور جلسۀ تغییر اساس‌نامه، باید تشکیل بشود deadtime بدهیم به هیئت مدیره، آن‌ ‌ها بروند، نه فقط این تغییر را هر تغییر دیگری هم که فرض کنند می‌خواهند توی اساس‌نامه بدهند، یک دستور جلسه هم  آماده بکنند، در یک مجمع دیگری، شرکت بکنند، پیشنهادشان را بیاورند و باز همین هیئت رئیسه و بساط و این‌ها تشکیل بشود و تغییرات اساس‌نامه ای بدهد. از جمله این تغییر را. سوم این است که این را تغییر اساس‌نامه ای تلقی نکنیم، تفسیر اساس‌نامه ای تلقی بکنیم به خاطر این که اساس‌نامه تغییری نمی‌خواهد بکند، اصلن چیزی نیست که تغییر کند. یک جای خالی است می‌خواهیم تفسیر کنیم. بگوئیم که می‌خواهیم این عدد را بگذاریم. یعنی یک تا سه را بگذاریم. این هم باز یک نوع نگاه است که حالا در صحبت‌‌هائی که می‌شود. از این سه تا. من رأی خواهم گرفت، اگر فقط دربارۀ این‌ ‌ها (خطاب به یکی از شرکت کنندگان )، خیلی به حاشیه لطفن نروید که بتوانیم به یک نقطه ای برسیم. بفرمائید.

118:41*

فخریه اقبالی: من به عنوان یک عضوی که سالیان سال در انجمن عمومی‌بودم، عضو این انجمن هم هستم، همیشه خودم را مسئول می‌دانستم که بهر حال حقی را از خودم ضایع نکنم و بتوانم رأی بدهم، ما به این عادت کرده بودیم که بازرس انجمن هر بار با هیئت مدیره انتخاب می‌شد، در کنارشان بود و در نهایت گزارش هیئت مدیره را یا تأیید می‌کرد یا نفی می‌کرد. من که تا به حال نفی ندیدم. برای من به عنوان یک عضو این سؤال پیش آمده که چی شد که الان به یک باره هیئت مدیره تصمیم گرفته که این اساس‌نامه را از 3 سال به یک سال تغییر بدهد. من می‌خواهم به عنوان یک کسی که توی این زمینه صاحب نظر است و می‌تواند جواب مرا بدهد، من را به عنوان یک عضو قانع کند چی شد که یک باره 3 سال شد یک سال.

 

محمد بیات: خوب آقای دکتر موقری شما توضیح بدهید لطفن.

( همهمه)

 

شرکت کننده: آقای دکتر من تذکری را می‌خواهم بگویم.

 

محمد بیات: چشم. اجازه بدهید 3 ـ 2 نفر صحبت کنند. بعد من رأی می‌گیرم.

119:39*

 موقری نماینده وزارت بهداشت: ببینید من یک توضیحی بدهم. صحبتی کردند درخصوص مصوبۀ شورای عالی انقلاب فرهنگی که در هر صورت قانون است. مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، آقای کسائیان خیلی خوب می‌دانند. سه تا کمیسیون در سه تا وزارت‌خانه تشکیل شد و از آن زمان به بعد انجمن‌های علمی‌ در گروه پزشکی و غیر پزشکی و انجمن‌های ادبی و هنری در کشور تشکیل شد. امروزه ما 180 انجمن علمی ‌‌داریم که از وزارت بهداشت پروانه دارند، من جمله انجمن دندان‌پزشکی ایران. اولن جزو شرح وظایف کمیسیون انجمن‌های علمی، تصویب اساس‌نامه و اصلاح اساس‌نامه است. این را ما استعلام کردیم از شورای عالی انقلاب فرهنگی و این در اختیار کمیسیون انجمن‌های علمی‌ هست. ما می‌توانیم تغییراتی در اساس‌نامه بدهیم یا ندهیم و به تمام انجمن‌ها ابلاغ بشود. می‌توانید تشریف بیاورید در وزارت خانه، من نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی را نشانتان بدهم. برای خود ما هم جای سؤال بود که آیا ما می‌توانیم اساس‌نامه انجمن‌ها را تغییر بدهیم یا نه، خود انجمن باید مجمع عمومی‌ بگذارد. ولی این اختیار را به کمیسیون انجمن‌های علمی ‌وزارت بهداشت و وزارت علوم داده اند که رأساً اساس‌نامه‌ها را تغییر بدهند. ببینید. روال تأسیس انجمن‌های علمی‌ به این صورت است که هیئت مؤسس...

 

محمد بیات: زیاد وارد این‌ ‌ها نشوید.

 (همهمه)

 

آقای موقری( نماینده وزارت بهداشت): توضیح بدهم، این اساس‌نامه را هیئت مؤسس در سال 70، ارائه داده به وزارت امضا ‌های پای آن هست...

( همهمه ، گفتمان نامفهوم بین دکتر بیات و آقای موقری)

 

محمد بیات: ببینید خیلی خلاصه

122:00*

آقای میقانی : بسم الله الرحمان الرحیم، چون کار الان، خیلی جلو رفته، به مراحل حساس رسید من عرض بکنم. ببینید، شورای انقلاب فرهنگی مبنای تصویب قانون ندارد برای کشور، تنها مرجع قانون گذاری در کشور مجلس شورای اسلامی‌است. مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی وجاهت قانونی دارد. ولی قانون نیست...

 

محمدبیات: وارد این بحث نشویم. حالا قرار نیست دربارۀ صلاحیت شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم بگیریم. می‌رود توی حاشیه

 ( همهمه ).

 آقای دکتر من باید جلسه را اداره کنم.

دکتر میقانی: یک تذکری هم هست. جناب عالی فرمودید دستور جلسه معین شده، نوشته انتخاب بازرس. بازرس هم طبق اساس‌نامه جایش خالی است.

اگر جای هیئت مدیره جایش خالی بود اصلن مبنای تشکیل انجمن زیر سؤال می‌رفت. ولی وقتی که جلوی تعداد اعضای بازرس خالی می‌ماند، می‌تواند صفر باشد، یک باشد، دو باشد، سه باشد، 4 باشد.

 ( همهمه )

 

محمد بیات: آقای دکتر متشکریم. مشاور محترم حقوقی هم در این مورد ...، خواهشم این است که

 ( همهمه )

بله؟ خیلی خوب، اجازه بدهید،

123:12*

یکی از شرکت کنندگان: من فکر نمی‌کنم که این جلسه اصلن صلاحیت تغییر اساس‌نامه را داشته باشد. این که اساس‌نامه را بعدن یک مبحثش را بخواهیم تغییر بدهیم، یک چیزی در دستور کارمان نبوده، ولی بحث این است که ما فعلن چه کاری را بکنیم. اساس‌نامه ای را که ما در انتخابات قبل بهش رأی دادیم، ملاک ما است. ما این جا چیزی را تعیین نمی‌توانیم بکنیم. عوضش بکنیم یا تغییر بدهیم. در آن صحبتی که فرمودید یک باشد، دو باشد یا سه باشد بهترین کار این است که این مجمع تصمیم گیرنده نهائی نیست. نمی‌توانیم خیلی به حاشیه برویم، بحث بکنیم اشکال ندارد ولی مجمع عمومی ‌الان تصمیم گیرنده نهائی نیست. می‌تواند تصمیمی‌نهائی بگیرد. یک رأی گیری می‌کنیم، اگر همه با یک موافقند یک، دو سه هر چی، سریع می‌توانیم تصمیم بگیریم. من فکر می‌کنم ملاک ما آن اساس‌نامه ای است که روز انتخابات به آن رأی دادیم. اساس‌نامه را تا انتخابات بعدی به اعتقاد من تغییرش ندهیم بهتر است.

124:49*

محمد بیات: خیلی متشکر. ببخشید اسم شریف شما را نمی‌دانم. آقای سعادت؟. آقای سعادت بفرمائید. فقط خواهشم این است که بالاخره من می‌خواهم برسم به یک نقطه مشخصی که بتوانم رأی بگیریم از مجمع، شما بیش تر به این سؤال جواب بدهید که آیا تعیین این عدد تغییر اساس‌نامه است یا تفسیر اساس‌نامه، یک دو آیا در صلاحیت این جمع هست یا نه

125:23*

آقای سعادت مشاور حقوقی انجمن: ببینید آقای دکتر، من یک توضیح کلی بدهم در یک یا شاید دو جمله، در قانون تجارت می‌بینید مدت تصدی هیئت مدیره دو سال است. مدت تصدی بازرس یک سال. بسیار هم فلسفه اش روشن است. بازرس برای یک سال مالی انتخاب می‌شود. ما سه سال مالی نداریم. یک سال مالی.

مجمعی که می‌آید به امور مالی رسیدگی می‌کند، گزارش هیئت میره و بازرس را در آن مورد استماع می‌کند، بازرس را هم انتخاب می‌کند برای یک دوره مالی بعد، یعنی یک سال مالی. این قانون تجارت است. ما هر جا تردید داشته باشیم در یک چیزی برمی‌گردیم به عمومات قانون و در این مورد قانون تجارت. بر‌می‌گردیم به آن و از آن الگو می‌گیریم. حالا من نمی‌دانم چرا از روز اوّل این‌‌ها به این شکل خالی گذاشته شده، یک جا سه سال یک جا خالی، یک جا دست نویس دو سال و بعد، نمی‌دانم چرا وزارت خانه و کمیسیون هم نیامده اند از آن اصل کلی قانون تجارت الگو بگیرند. دورۀ تصدی بازرس وهیئت مدیره معمولن یک سال نیست. فلسفه اش هم روشن است و ما باید از آن تبعیت می‌کردیم. یعنی از روز اوّل دوره تصدی بازرس را یک سال می‌گذاشتیم. من به نظرم می‌آید، پیشنهاد مشخص من این است که الان ما تردید داریم، خدمتتان عرض کنم که در مورد این که ما تفسیر بکنیم، بله این تفسیر است، نمی‌خواهیم قانون گذاری جدیدی بکنیم. امّا چون خود این ممکن است شبهه ای ایجاد بکند و یا برود بالاخره کمیسیونی روی این را نظارتی بکند، تأییدی بکند، تعویضی بکند، یا برود ثبت شرکت‌‌ها یک ...بیاورد، من به نظرم می‌آید تأمین مقدمه بکنید، مواد اساس‌نامه یک مورد تنها نیست، بسیاری از چیزها مسکوت گذاشته شده است. بسیاری از چیز ‌ها ابهام دارد. این اساس‌نامه‌ها بسیار ایراد دارد. یک اساس‌نامه جامع از جمله این مطلب را مجمع صالحش به همین شکل که اشاره فرمودید، مجمع فوق العاده است، تصمیم بگیرد این اصلاحات را انجام بدهد، به محض این که این اصلاحات انجام شد، آن موقع، اگر اینok  شد، ما انتخابات بازرس را هم داشته باشیم.

127:46*

محمد بیات: من در مورد اصل این قضیه رای گیری می‌کنم. 1) این که در واقع پیش‌نهاد آخر آقای سعادت بود. اصل بر این است که این مجمع اصل صلاحیت تغییر اساس‌نامه را قطعاً ندارد. فرض را بر این می‌گذاریم که تفسیر هم نکند امروز و یک deadtime تعیین کنیم برای هیئت مدیره و از آن‌ ‌ها بخواهیم تغییرات اساس‌نامه را از جمله این موضوع را بیاورند و در آن جا در مورد بازرس هم سال بازرس هم تصمیم گیری بشود. منتها ... که آقای موقری این‌ها دارند نظر وزارت و این‌ها است این‌ها با آن‌ ‌ها قابل بحث است. کسانی که با این موافقند در اول رای می‌گیرم. دوم: این که نه، خودمان را صاحب صلاحیت بدانیم و این را فرض برتفسیر بگذاریم و این تفسیر را امشب انجام بدهیم. یکی هم این که فرمودند می‌تواند شبهاتی هم احتمالن توسط بعضی بر آن وارد شود ولی بالاخره اگر مجمع تصمیم بگیرد خوب تصمیم گرفته. بنابراین من اولی را رای می‌گیرم.

128:54*

علی تاجر نیا: من تذکر دارم.

 

محمد بیات: بفرمائید.

 

علی تاجر نیا: ببینید در اساس‌نامه تعیین دستور مجمع عمومی ‌با هیئت مدیره است. حتی در مورد تغییر اساس‌نامه و این‌ها . هیئت مدیره آمده است یک دستوری را نوشته. به عنوان در واقع انتخاب بازرس. حالا من کاری ندارم. وضعیت قبلی را مطرح می‌کنند. ما مصوبه مان بایستی برود در کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی مورد تأیید قرار بگیرد. شما برای این که بخواهید این را از دستور خارج کنید باید رأی بگیرید چون هیئت مدیره یا تخلف کرده یا اشتباهی گذاشته توی دستور یا درست انجام داده، من به عنوان عضو، حقم این هستش که با توجه به این دستور بازرس را انتخاب بکنم، کمیسیون می‌تواند اگر در واقع تأیید کرد، که ما به درستی این انتخاب را انجام داده ایم. طبیعتن بازرس جدید به کارش ادامه می‌دهد، یا خانم دکتر یا هر کس دیگر. اگر در واقع کمیسیون تأیید نکرد، خانم دکتر که بازرس بوده و سه ساله بوده به کار خودش ادامه می‌دهد. امّا شما با این رأی گیری نمی‌توانید یک دستور در واقع مجمع عمومی‌ را حذف کنید. اگر قرار شد که حذف بکنید، برای از دستور خارج کردن بایستی رأی بگیرید.

 

محمد بیات: در واقع معنی اش همین است. آقای دکتر فرخ زاد شما هم آن نکته‌تان را بفرمائید تا من بتوانم رأی گیری کنم.

130:14*

بهزاد فرخ زاد: ببینید، دوستمان سؤال کرد چه اتقاقی افتاده؟ یک نکته کوچکی را آقای دکتر تاجرنیا فرمودند. خود آقای دکتر کی پور در سال 90 در مقاله اش در مورد هیئت مدیره گذشته، آقای دکتر ارگانی و آقای دکتر آخوندان بازرس، نوشته بودند که دیگر بازرس نیستند یک ساله بوده حذف شده اند. دست است آقای دکتر؟

 

آیرج کی پور: بر مبنای اساس‌نامه ای بود که توی سایت بود. بر مبنای اساس‌نامه سایت بود.

 

بهزاد فرخ زاد: مشکلات از آن جا ناشی می‌شد که همین الان این اساس‌نامه ای که آقای موقری به شما می‌دهد که اصل است، وزارت بهداشتی است، مهر ندارد، لاک گرفته شده...

 

آقای موقری( نماینده وزارت بهداشت): کجا لاک گرفته شد

 

بهزاد فرخ زاد: لاک گرفته شده. لاکش را نشان دادم به شما، می‌خواهم از مجمع خواهش کنم که این اساس‌نامه را، کپی اساس‌نامه ای که من خدمتتان دادم به عنوان صورت جلسۀ مجمع ثبت کنید، دستور بررسی اش را هم هیئت مدیره بدهد. من اوّل این را می‌خواهم خواهش کنم. چون این لاک گرفته شده، در صورتی که ما کپی اش را داریم همان جا نوشته شده « ننوشته » این اولین مطلب است. مشکل ما همان طور که به آقای دکتر گفتم وزارت خانه کشور و بهداشت است، به خاطر این که نمی‌دانم آن جا چه خبر است و چه می‌کنند چی هست، چی نیست. این مشکلات مال ما نیست. مال آن‌ ‌ها است، اول این خواهش را دارم. امّا خانم دکتر من به عنوان کسی که موافق نیستم اصلن انتخابات بازرس را، نظر شخصی ام را می‌گویم و قبلن صحبت کرده ام، الان هم از انتقاد خانم دکتر خوشحالم، از توهین ناراحت می‌شوم. من شخصن این داستان را می‌گویم چون خود خانم دکتر مرتب به قانون تجارت در سال گذشته اشاره کردند و حتی در مجمع ترمیم هیئت مدیره هم این اتفاق افتاد. در رد صلاحیت آقای دکتر رکن و دکتر تاجرنیا که ما خواستار بازنگری بودیم در وزارت بهداشت، باز هم استناد به قانون تجارت شد که قانون تجارت نمی‌گذارد و شما باید امروز انتخابات کنید. متأسفانه آن جا هم گفتند و خود خانم دکتر می‌گویند و آخرش می‌خوریم به همین بن بست‌‌های خودمان. آن باعث شده که این درخواست انجام شود چون ما در ثبت شرکت‌ها می‌رویم، قانون می‌گذاریم و قانون تجارت را هم زیر سؤال می‌بریم. یک مقدار این قوانین را باید حذف کنیم آقای دکتر. خواهشم این است که این را هم مشخص کنید.

 

آیرج کی پور: به من اجازه می‌فرمائید

 

محمد بیات: اوّل برای کفایت مذاکرات رأی می‌گیریم. کسانی که با کفایت...

 

آیرج کی پور: آقای دکتر بات فقط به دوستانتان اجازه صحبت دادید.

 

محمد بیات: اجازه بدهید کفایت را اعلام کنم، خواهش می‌کنم.

 ( همهمه )

شرکت کننده: هیئت مدیره باید سالیانه گزارش مالی بدهد، بازرس هم باید یک ساله باشد، این بدیهی است

 

محمد بیات: گفتند که، چند بار بحث شود؟

133:00*

آیرج کی پور: فقط یک لحظه! اجازه می‌فرمائید؟ شما باید به من اجازه بدهید تا من حرف بزنم. ممنون. بازرس با اسلاید نشان داد، اساس‌نامه را دیده، رفته اداره کل ثبت شرکت‌ها، گفته که این چند ساله است؟ آنها گفته اند چون کنارش نوشته « ننوشته »،  مدتش نامحدود می‌شود و کسی قانونن می‌تواند به شما بگوید چند ساله است که مجوز انجمن را صادر کرده است، وزارت بهداشت نامه نوشته به انجمن که مدت تصدی بازرس سه ساله است. بنابراین بازرس سه ساله است.

 همهمه

133:40*

آقای موقری(نماینده وزارت بهداشت): دکتر فرخ زاد گفت لاک گرفته است. خواهش می‌کنم صورت جلسه کنید. مطمئن باشید ما هم پی‌گیری می‌کنیم. ببینید، هیئت مؤسس امضاها مشخص است، آقای دکترفاضل، دکتر دالائی...

( همهمه )

فقط انجمن شما نیست. ما 180 انجمن داریم...

( همهمه )

134:80*

محمد بیات: خوب کسانی که با کفایت مذاکرات مایلند رأی بدهند.

 ( همهمه آقای موقری می‌خواهد از جلسه بیرون برود)

آقای موقری بیائید بشینید. عرض کنم که ما فعلن که مذاکره تمام در این مورد. من رأی اوّل را می‌گیرم. معنی حرف من و آقای دکتر تاجرنیا یکی است، این که به تعویق بیندازیم معنی اش این است که این دستور را جلسه را فعلن از دستور کار خارج می‌کنیم و می‌گذاریم برای جلسه فوق العاده. کسانی که با این روش موافق هستند یعنی عدم صلاحیت وضع فعلی و در واقع از دستور کار خارج شدن این موضوع کسانی که با این موافقند لطفن رأی بدهند.

 

آیرج کی پور: کدام موضوع دکتر؟

 

شرکت کننده: همین موضوع که اصلن در این باره صحبت نکنند.

 

محمد بیات: ببینید بازرس را هیئت مدیره اعلام کرده که بازرس در این جلسه انتخاب بشود. شبهه ای وجود دارد که می‌توانیم انتخاب بکنیم یا نه. یک شبهه ای است. شبهه همان قانونی هم هست. ما برای این که این کار را نکنیم باید این دستوری که هیئت مدیره اعلام کرده رسیدگی نکنیم و از دستور خارج کنیم و برویم یک مجمع عمومی ‌دیگری تشکیل بدهیم برای اصلاح اساس‌نامه تصمیم بگیریم. این یک راه است، راه دوّم این است که نه، در دستور قرار بدهیم، صلاحیت خودمان را هم بدانیم، بازرس را هم انتخاب بکنیم، بعد برود کمیسیون، اگر خلاف قانون بود کمیسیون نظر ما را رد کند.

 

محمد علی افتخاری: جناب دکتر بیات...

136:43*

آقای کسائیان (نماینده وزارت کشور): جناب دکتر، در  بحثی من عرض کردم. ببینید، شما دو تا اساس‌نامه را، دو انجمن را در یک جلسه دارید تصمیم گیری می‌کنید.

 

محمد بیات: نه نه، الان ما داریم دربارۀ علمی ‌تصمیم می‌گیریم.

 

آقای کسائیان: اجازه بدهید من عرض بکنم، بعد شما فرمایش خودتان را داشته باشید...

 

امیررضا رکن: بازرس علمی‌است، اصلن بحث صنفی نداریم ما.

 

آقای کسائیان: بسیار خوب رأی جداگانه بگیرید

 ( همهمه )

محمد بیات: بعله، بعله، دو تا رأی جداگانه می‌گیریم. ما دربارۀ بازرس انجمن علمی‌صحبت می‌کنیم. یکیش این است که الان این را انجام ندهیم از دستور خارج کنیم، به بعد موکول کنیم. کسانی که موافق اند با این نظر رأی بدهند، لطفن.

 

محمد افتخاری: جناب دکتر بیات ببخشید، من عرض کردم که به جای این‌ها تکلیف بشود به هیئت مدیره...

137:80*

محمد بیات: نمی‌شود آقای دکتر. نظر آقای دکتر درست است. چون در دستور است اوّل باید این را از دستور خارج کنیم.

 ( همهمه ).

در دستور نیست که، من نمی‌توانم دفعتن، دستور ایجاد کنم. بعد چیز شد، در صلاحیت یعنی موضوع چهارم می‌شود مسائلی که در صلاحیت است، می‌تواند یک تکالیفی برای هیئت مدیره بدهد. در صلاحیت مجمع.

138:05*

امیررضا رکن: من خواهشن، التماسن، ساعت 7 یک جلسه دیگر است. صحبت نفرمائید. آقای دکتر بیات الان شفاف دو تا...

( همهمه )

 قشنگ همه متوجه بشوند آقای دکتر، رأی بگیرید تمام کنید. خواهشن این صحبت‌ ‌ها تمام بشود.

138:27*

محمد بیات: نظر اوّل ما امروز، بازرس را انتخاب نکنیم به جلسه بعد دیگری موکول کنیم هم خود متن را و هم رأی گیری اش. کسانی که موافق هستند رأی بدهند.

 

امیررضا رکن: ده نفر

 

محمد بیات: رأی نیاورد. نظر دوّم این است که بازرس را انتخاب بکنیم، بعد می‌رود به کمیسیون. اگر کمیسیون نظر خلاف قانون تشخیص داد، رأی ما را نقض می‌کند، و دوباره برمی‌گرداند و ما دوباره تا زمانی هم که آن رأی نقض یا تأیید نشده خانم دکتر بازرس انجمن اند. اگر رأی تأیید شد، که یا خانم دکتر امروز انتخاب می‌شود یا هر کس دیگر بازرس هستند، اگر رأی نقض نشد بازرس جدید به کارش ادامه می‌دهد. بنابراین اعلام رأی گیری می‌کنیم در مورد بازرس. کسانی که کاندیدا هستند برای بازرس انجمن، لطفن اعلام آمادگی بفرمایند.

 ( همهمه )

شرکت کننده: صنفی چی شد؟

 

محمد بیات: صنفی بعد از این است.

139:39*

 آقای کسائیان: ( نماینده وزارت کشور) یک رأی گیری برای بازرس انجمن علمی، یک رأی گیری برای بازرس صنفی

( همهمه )

دکتر بیات: بله بله. آگهی علمی، آگهی صنفی...علمی ‌هم هست

( همهمه)

امیررضا رکن: اجازه بدهید، من می‌خوانم. مجمع عمومی‌فوق العاده نوبت دوم. انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران. شما اطلاعیه را دیدید یا ندیدید؟. بدین وسیله به اطلاع ...خیلی خوب. دستور جلسه چیه آقای دکتر. دستور جلسه، 1. اصلاح ماده 11 و تغییر زمان مجمع عمومی

( همهمه)

140:59*

محمد بیات: آقای موقری من نه هیئت مدیره ام نه بازرسم. من مسئول این جلسه ام فقط. هیچ به من هم مربوط نیست شما رأی بگیرید، شما همین الان هم می‌توانید لغوش کنید. آنش به من مربوط نیست. من مسئول هیئت مدیره که نیستم. به من ارتباطی نداره. ما یک نفر را به شما اعلام می‌کنیم شما لغوش کنید. به شخص من مربوط نیست.

141:19*

علی تاجرنیا: می‌توانید اصلن قبول نکنید، عیب ندارد. باشد شما قبول ندارید اشکال ندارد. شما نمی‌توانید جلسه را ترک کنید. شما باید این جا حضور داشته باشید قبول نکنید. اشکالی ندارد، ما می‌پذیریم. خانم دکتر بعد از این که کمیسیون نظر ما را رد کرد، جایش روی سرماست بازرس انجمن ادامه می‌دهد. شما قبول ندارید نباید جلسه را ترک کنید. به مجمع عمومی‌ احترام بگذارید بفرمائید بنشینید.

 

شرکت کننده: صورت جلسه را امضاء نکنید.

 

شرکت کننده: سؤال است برایم چرا الان تشکیل شده؟ اساس‌نامه...

( همهمه )

142:35*

محمد گلچین: آقای دکتر بیات. یک توضیحی بدهم به آقای موقری. چون در دستور جلسه انتخابات بازرس هست، عالی ترین مرجع تصمیم گیری انجمن مجمع عمومی‌هست و مجمع عمومی الان ‌هم به اصطلاح اکثریت دارد و رأی گیری اش قابل اجرا هست، قرار شد یک بازرس خودش را کاندید بکند. با توجه به این اطلاعیه ای که دادید دستور جلسه ما یک بازرس انتخاب می‌کنیم. بعد از انتخاب به وزرات کشور و وزرات، ببخشید چون علمی‌است وزرات بهداشت معرفی می‌کنیم. شما تصمیم می‌گیرید چون ممکن است قبول نکنید، بر مبنای بعضی از این‌ ‌ها ممکن است قبول بکنید. پس اجازه بدهید این روند ادارۀ جلسۀ انتخابات با توجه  به تصمیم مجمع عمومی ‌ادامه پیدا کند.

143:30*

محمد بیات: کسانی که کاندیدای بازرسی انجمن هستند لطفن اعلام آمادگی کنند. آقای دکتر شفیع‌جعفری، دکتر  میقانی،

 ( همهمه )

کس دیگری نیست؟

 

امیررضا رکن: برگ رأی داریم؟

 

محمد بیات: برگ رأی آماده نکرده اید؟

 

محمد گلچین: آقای دکتر فرخ زاد، برای انتخابات کاغذی پیش بینی نکرده اید؟

( همهمه )

144:15*

امیررضا  رکن: آقای دکتر افتخاری. جناب عالی هم کاندیدا هستید؟

( همهمه).

 خوب ببینید...که این‌جا پیش آمده. آقای فرخ زاد توضیح می‌دهند. همکار عزیزمان نماینده وزارت کشور هم هستند، ما باید بنشینیم دو نفر برای بازرس صنفی انتخاب بکنیم قاعدتن. داستانی است. نقش این دو نفر چه می‌شود؟. ممکن است این‌ ‌ها سه نفر شخصیت بشوند آقای  Aو آقای B و آقای C را باید تعیین کنیم. انجمن سه تا بازرس داره، این‌ ‌ها معلوم نیست چه اتفاقی می‌خواهد بیفتد. اولن عذر خواهی می‌کنم از مجمع، آن دستور جلسه قبلی را خواندم که مال صنفی است، که بحث دیگری است. مال علمی ‌فقط بحث بازرس نیست. فکر کردم توی صنفی است. اگر این اتفاق می‌خواهد بیفتد، آقای دکتر تاجرنیا شما که قانون را خوب می‌دانید، اگر می‌توانید پاسخ قانع کننده لااقل به من بدهید لطفن، چه جوری این کامفلیکت حل می‌شود. شاید آن پیش‌نهادی که ما یک فرصتی به هیئت مدیره بدهیم که بیاید این دوتا اساس‌نامه را مطالعه کنند، متر کنند، کاملن با هم منطبق کنند پیش‌نهاد آقای دکتر افتخاری، شاید بهتر است، ولی در هر صورت اگر نخواهیم این کار را بکنیم، ما الان باید یک بازرس انتخاب بکنیم. پشت بندش هم دو تا بازرس انتخاب بکنیم، حالا با یکی اش گرفتاری داریم، حالا با سه تاش چکار می‌خواهیم بکنیم، نمی‌دانم بعدش چه می‌شود.

146:22*

علی تاجرنیا: آقای دکتر یک نکته را بگویم، چون واقعن بحث دارد از حوصلۀ جمع خارج می‌شود. اقای دکتر‌بیات توجه بفرمائید. هیئت رئیسه محترم، من واقعاً معذب هستم که این بحث‌ ‌ها خیلی دارد فرسایشی می‌شود و دوستان وقتشان گرفته می‌شود. ببینید آقای دکتر، ما ادوار مختلف داریم انتخابات می‌کنیم. شما اعلام انتخابات انجمن صنفی و هیئت رئیسه هم بفرمائید، در دوره‌های گذشته این‌جوری بوده. اولن در مورد بحث بازرس دورۀ یک ساله برای انجمن صنفی که هیچ بحثی وجود ندارد حالا ممکن است مدت مأموریت خانم دکتر مثلن اضافه داشته باشد، از آن به بعد کارشان را انجام بدهند امّا، بحثی که وجود دارد این است که این در دوره‌های مختلف بوده، افراد در واقع به عنوان بحث وزارت کشوری دو نفری را می‌نوشتند، نفر اوّل می‌شده در واقع نفر اوّل علمی، نفر دوّم می‌شد، علی البدل. در به اصطلاح انتخابات انجمن دندان‌پزشکی ایران ـ صنفی ـ انتخابات می‌گذاشتیم در واقع به این شکل که آن دو نفر عضو اصلی و نفر سوّم علی البدل.

شما دو راه دارید، یکی این که بخواهید به همان روش گذشته عمل کنید و یک راه هم این هستش که همین الان انتخابات علمی ‌‌را برگزار کنید، شما تمام می‌کنید، بلافاصله یک برگه رأی دیگر توزیع می‌کنید انتخابات صنفی را. اگر بخواهید خیلی قانونی عمل کنید و طبق نظر وزارت کشور این است. باز هم منافات نداره. ما در هر دو صورت یکی از حقوقمان تغییر بازرس است. شما این که این بحث را می‌چرخانید، پیچیده‌اش می‌کنید که ما از حق خودمان در واقع برویم کنار. ما انتخابات می‌کنیم. نفر اوّل می‌شود بازرس اصلی علمی، نفر دوّم می‌شود علی البدل، نفر اوّل و دوّم می‌شوند بازرس اصلی صنفی، نفر سوم می‌شود علی البدل. ده دوره است که من در مجمع عمومی‌شرکت دارم، همین جوری داریم انتخابات می‌کنیم. چیز پیچیده ای نیست. بعد هم اگر وزارت کشور یا وزارت بهداشت نخواستند رد می‌کنند.

آقای دکتر، بنده نفر اوّل منتخب دندان‌پزشکان بودم، رد کردند، جوابم ندادند یک خط. نه وزارت بهداشت نه وزارت کشور. این دلیل نمی‌شود. این که پاسخ گو نیستند این ‌ها، عیب ندارد، بروند برای خودشان رد بکنند. امّا ما مستندات داریم. آقای دکتر از حقوقمان محروممان نکنید. دولت نمی‌تواند برای انجمن‌های صنفی و علمی‌تعیین تکلیف بکند. به انتخابات رأی دادند گفتند انتخابات. شما انتخابات برگزار کنید...

(همهمه)

148:49*

امیررضا رکن: ببینید آن چه که شما الان رأی دادید، همه‌مان رای دادیم. قرار شد ما بازرس انتخاب بکنیم. این که رد نشد خیلی خوب، درست است؟ این هم پیش‌نهادی است، طبق عرف هم بوده جناب آقای‌کسائیان عزیز، همان طور که آقای دکتر گفتند، ما می‌توانیم با یک انتخابات، دو تا بازرسمان را انتخاب بکنیم. هم بازرس علمی‌مان را هم بازرس صنفی مان را. با همان مکانیزمی‌که الان دکتر توضیح دادند. شما در این رابطه اگر کامنتی دارید بفرمائید.

149:19*

آقای کسائیان( نماینده وزارت کشور): تعداد بازرس اگر برابر باشد، می‌شود با یک برگه رأی آن را انجام داد. آقای دکتر فرخ زاد می‌دانند که آمدند در بحث انجمن دندان‌پزشکی گذشته که در سالن هتل المپیک داشتیم، تعداد هیئت مدیره‌ها با هم متفاوت بود. با یک برگه رأی را شمارش کردیم و دوباره بر آن اشکال وارد شد. لذا این را من عرض می‌کنم که این دو تا انجمن در یک جلسه با یک هیئت رئیسه واحد دارد تصمیم گیری می‌کند، تناقض هست این‌جا، من پیش‌نهادم این است که یا...

  همهمه 

 شما مجمع عمومی‌تشکیل می‌دهید، ما می‌بریم در کمیسیون ماده 10 احزاب آن جا رأی می‌گیریم. آن هم ما استناد می‌کنیم موارد و نقایصی که داشته باشد خدمتتان عرض می‌کنیم. این ‌ها تعرض دارد، این‌ها نمی‌شود.، این موارد هست، شما بررسی می‌کنید توی مجمع رأی می‌دهید. گفته ام اساس‌نامه انجمن صنفی را بیاورند. این را ببینید...

همهمه

150:28*

امیررضا  رکن: بسیار خوب. با اجازه دکتر بیات، من به شخصه خدا وکیلی برای آن که کار به نحو خوبی انجام شود من خودم الان قانع هستم که این یک کامفلیکتی است. مشکل است، همه هم واقفیم که این دو گانه بودن دو اساس‌نامه برای ما یک خرده مشکل است. شاید یک فرصت است که پخته شد. برای همه گفته شد، ما همه به این رسیدیم که نیاز به این اصلاحیه داریم، این را هم اجازه بدهید رأی بگیریم یک بار دیگر

  همهمه

اجازه بدهید، یک بار دیگر این بحث انتخاب بازرس و استفاده از حقمان را پیش‌نهاد آقای دکتر تاجرنیا، به رأی می‌گذاریم، تعداد رأی را می‌شماریم. پیش‌نهاد آقای دکتر افتخاری که همین پیش‌نهاد است، یعنی ما بیائیم یک فرصتی برای هیئت مدیره تعیین بکنیم، که بروند این دو تا اساس‌نامه را با هم‌دیگر تطبیق بدهند، مشابه بکنند یکسان سازی بکنند، طبق صحبتی که جناب آقای کسائیان هم توصیه کردند، در مجمع عمومی‌بعدی، بر اساس آن اصلاحیه می‌آئیم کارمان را انجام می‌دهیم. این الان دو تا پیش‌نهاد است اگر اجازه بدهید ما این را جدا، هر کدام را به رأی بگذاریم. آقای دکتر اخوان.

151:31*

بیژن اخوان آذری: نکته ای را می‌خواستم عرض کنم. یک نکته این است که اگر این بماند در یک جلسۀ دیگری که مجمع عمومی‌فوق العاده هم تشکیل بشود، باز هم مجمع عمومی‌ تصمیم دارد می‌گیرد که ما چه کار بکنیم، عرضم به حضور شما، بنابراین هیچ مشکلی نخواهد بود. یعنی یک مجمع عمومی‌فوق العاده هم می‌تواند، تصمیم بگیرد که این بند را عوض بکند و این سه سالی که پیش‌نهاد می‌کنند وزارت بهداشت و درمان به ما، این را ما آن جا بکنیم یک سال. وزارت بهداشت که مخالفتی با این ندارد که ، بنابراین بالاترین مرجعی که رسیدگی می‌کند به این مسئله، من هم به این نتیجه رسیدم که این مسئله بررسی بیش‌تری بشود. اساس نامۀ ما شسته رفته تر بشود، در یک مجمع عمومی ‌دیگری این اساس‌نامه مطرح بشود و بعد در آن جا ما تصمیم بگیریم که تغییر بدهیم بندهای اساس‌نامه را.

152:29*

امیررضا رکن: خیلی ممنون، با توجه به این که وقت گذشته جلسۀ دیگری که جلسۀ خیلی مهمی‌هست که در سالن هستی قرار است در ساعت 7 برگزار شود و توقع داریم دوستان حتمن شرکت بکنند، جلسۀ مهمی‌ است، دوتا پیش‌نهاد است الان، یکی برای این که ذهن‌ها آماده باشد، پیش‌نهاد اقای دکتر تاجرنیا که ما همین الان، یک بازرسی برای علمی ‌و دو بازرس برای صنفی انتخاب بکنیم، با استفاده از اختیارات...

 

علی تاجرنیا: یک لحظه

 

امیررضا رکن: جایز نیست الان

152:57*

علی تاجر نیا: من الان پس می‌گیرم پیش‌نهادم را.

 

امیررضا رکن: پس می‌گیرید؟

 

علی تاجرنیا: آقای دکتر ببخشید من هنوز روی حرف‌ ‌های خودم هستم، معتقد هستم که آقای موقری مسائلی که می‌گویند اصلن با اساس نامۀ ما انطباق ندارد. معتقد هستم آن چه می‌گویم درست است منتها به احترام دوستان هیئت مدیره. من شنیدم که بعضی‌ها تهدید کرده اند که اگر انتخابات برگزار شود ما می‌رویم شکایت می‌کنیم. انجمن را پلمپ می‌کنیم. واقعن خوب اگر ...

 

امیررضا رکن: نه...

 

علی تاجرنیا: یک عضو انجمن این قدر دل سوزی برای  این انجمن ندارد که اگر اختیاری دارد برود پلمپ بکند و از این حرف‌ها. من حاضر نیستم. من نظر شخصی ام را در واقع می‌گذارم با مصالح کلی انجمن، تشخیص من است امّا این بدترین شیوه است که در واقع قانون به یکی اختیاری بدهد، بخواهد از اختیارش سوء استفاده کند. امروز من بعد از این، آقای دکتر بنویسند من هم می‌نویسم. موارد متعدد نقض عمل‌کرد بازرسی. من مجددن در این مورد خواهم نوشت و خواهم گفت ولی این گونه نیست که این بساط مطرح شود.

من به خاطر همین بحث نظرم را پس می‌گیرم به خاطر مصالح انجمن دندان‌پزشکی ایران که امروز پنجاه و دو سالش است، اعضای هیئت مؤسس یکی آقای دکتر افتخاری است که این‌جا مانده، به احترام این بزرگ مرد، به احترام نام انجمن دندان‌پزشکی ایران، با علم به این که می‌دانم همۀ مسائلی که دارم می‌گویم حقوقی است. عین قانون است که حاضرم در تمامی‌جلسات، آقای موقری من را در یک جلسه کمیسیون دعوت کنند من در آن جا از مسائل دفاع می‌کنم. با علم به این، از این قضیه صرف نظر می‌کنم، پیش‌نهادم را پس می‌گیرم. انشاءالله که مصالح انجمن در واقع به نحو احسن انجام می‌شود.

 ( همهمه )

امیررضا رکن: خیلی ممنون. اجازه بدهید...آقای دکتر افتخاری...

154:49*

محمدعلی افتخاری: من سابقه را خدمت دوستان عزیز عرض می‌کنم. موقعی که اساس‌نامه اولیه جامعه دندان‌پزشکان را نوشتیم، من و مرحوم دکتر نواب آن موقع...توجه بفرمائید در تمام مدت هیچ وقت ما بازرس سه ساله نداشتیم. بازرس همیشه یک ساله بوده. برای این که بازرس بتواند دوره مالی را کنترل کند...( نامفهوم)هیچ وقت در این مدت طولانی جامعه دندان‌پزشکی ایران از 1341 هیچ وقت بازرس سه ساله نبوده. عرف نیز این است که بازرس برای یک سال باشد.

 

155:47*

امیررضا رکن: خیلی ممنون اقای دکتر، جمع بندی می‌کنم خدمت مبارکتون. رأی گیری هم خواهیم کرد، فقط یک نکته را اشاره بکنم، موردی که اشاره کردند، خیلی ببخشید آقای دکتر تاجرنیا، شما که استادید. گنده‌تر از این حرف‌هاشو وزارت کشور و این‌ ‌ها هیچ وقت نتوانستند انجمن را پلمپ کنند که هیچ، محکوم هم شدند. همین انجمن ما رفت اعتراض کرد، شکایت کرد، رأی کمیسیون ماده 10 احزاب را محکوم کرد و باطل کرد. ما آدم‌ ‌هائی نبودیم، من چون خودم از رد صلاحیت شده‌ها بودم حالش را نداشتم پی گیری بکنم، به قول معروف به خودمان می‌گفتیم که آقا جان ببخشید حمالی کردن که التماس کردن نمی‌خواهد. ما می‌خواهیم، بیائیم در یک انجمن غیر انتفاعی، شب تا صبح وقت بگذاریم کار بکنیم، حالا بیائیم التماس بکنیم بیائید رد صلاحیت نکیند. صلاحیت شما ندارید که ما را رد صلاحیت کرده اید. شما را عرض نمی‌کنم‌ها، سیستم گذشته را عرض می‌کنم، حالا بحث نمی‌کنم، بنابراین، کسی جرات این کار را ندارد. پلمپ کردن در انجمن یک خیال باطل است که هیچ کسی به فکرش نمی‌رسد. انجمن دندان‌پزشکی ایران به عنوان بزرگ‌ترین انجمن پزشکی کشور مگر جای کمی ‌است که کسی بتواند یک نفر آدم بیاید، یک آدمی ‌است که حرفی می‌زند، ما نباید که او را ملاک خودمان قرار بدهیم.

بنابراین این پیش‌نهاد از دستور خارج می‌شود ولی ما این پیش‌نهاد را، بایستی طبق اساس‌نامه عمل کنیم، ما این را به رأی می‌گذاریم. اولین پیش‌نهاد آقای دکتر افتخاری که مایۀ افتخار همه جامعه دندان‌پزشکی ما هستند دادند که ما یک فرصتی می‌دهیم که به هیئت مدیره که با مطالعه دقیق دو تا اساس‌نامه، با هدف تطبیق هر چه بهتر این دو تا با هم کمیسیون ماده 10 در وزارت کشور و کمیسیون گروه‌های پزشکی در وزارت بهداشت انجام می‌شود، این را آماده بکنند. در یک جلسه دیگری این را انشاءالله مطرح بکنند، و این بحث بازرس هم، با بحث حل و فصل خواهد شد. دوستانی که با این پیش‌نهاد موافق هستند لطفن دستشان را بلند کنند.

157:41*

محمد بیات: دست ‌ها پائین. لطفن همین پیش‌نهاد در مورد صنفی هم اگر موافقید رأی بدهید، همین پیش‌نهاد.

 

آیرج  کی‌پور: ببخشید. جلسه مجمع صنفی تشکیل نشده است آقای دکتر بیات.

 ( همهمه )

امیررضا رکن: بسیار خوب .

 

آیرج  کی‌پور: ما مجمع عمومی‌‌انجمن صنفی را تشکیل نداده ایم، هنوز تشکیل نداده ایم چه جوری رأی می‌گیرید.؟

158:11*

امیررضا رکن: در این لحظه مجمع عمومی‌علمی ‌‌را خاتمه یافته تلقی می‌کنیم و از همین لحظه ...

 

شرکت کننده: آقای دکتر هیئت رئیسه مجمع صنفی را معرفی نمی‌کنید؟

 

امیررضا رکن: هر کی کاندید هیئت رئیسه صنفی هست، اعلام آمادگی بکند. ما 4 نفری که بودیم باز هم می‌خواهیم در صنفی باشیم همه‌مان. برای این که زودتر کارمان انجام بشود. خوب، آن ‌هائی که موافقند با این 4 تا دست بگیرند. قبول کردید آقای دکتر کی پور، انشاءالله.

همهمه

 

آیرج  کی‌پور: جانم، بله، ممنون.

 

امیررضا رکن: حالا ما در مجمع عمومی‌صنفی هستیم. دستور جلسۀ مجمع عمومی‌صنفی مان،

همهمه ،

یکی گزارش که انجام شده، یکی تعیین بازرسه، عین پیش‌نهادی که در مورد صنفی هم عین پیش‌نهادی که تعیین بازرس و این‌ها داشتیم که نتیجه اش این بود که هیئت مدیره موظف است...

  همهمه

محمد بیات: گزارش هیئت مدیره که ارائه شد، چیز جدیدی ندارد هیئت مدیره. همان است. کسانی که با گزارش هیئت مدیره موافق هستند اعلام رأی کنند.

 

آیرج کی پور: ببخشید، بازرس نظرش را نگفت دربارۀ گزارش صنفی

 

یکی از شرکت کنندگان: گفت دیگر نظرش را آقاجان.

 

آیرج  کی‌پور: بازرس صنفی...

 

محمد بیات: بازرس، شما نظرتان موافق هست با گزارش هیئت مدیره یا نه؟

 

میترا  میرمحمدی: با چی؟

 

شرکت کننده: صنفی.

 

میترا  میرمحمدی: شما...اصلن... هیئت مدیره انجمن صنفی نه رئیس دارد، نه نایب رئیس، نه خزانه دار. گزارش چی را بدهد؟. 9 ماه است هیئت مدیره تایید شده، فقط برای لجاجت آن گروهی که با هم بودند، با هم‌دیگر ادامه بدهند، نمی‌خواهند قبول کنند که 5 نفرند و جلسه اولشان را تشکیل بدهند. این اصلن وجاهت قانونی ندارد. جلسه فعلی...

 

محمد بیات:  خوب. نظر بازرس بر رد گزارش است

 

میترا میرمحمدی: هم مجمع فوق العاده اش هم...

 

محمد بیات: نظر بازرس بر رد گزارش است. بازرس گزارش هیئت مدیره را رد می‌کند.

 

امیررضا رکن: ما یک بندی داریم، که بازرس رد می‌کند ولی مجمع تصویب کرد رأی دادیم 2 دقیقه پیش دیگر.

 

محمد بیات: کسانی که موافقند گزارش هیئت مدیره و مالی در مورد صنفی هم قبول دارند، بازرس رد کرده آن‌ ‌هائی که قبول دارند، اعلام رأی کنند.

160:21*

امیررضا رکن: خیلی خوب، رأی آورد. خیلی خوب. بحث بعدی انتخاب دو نفر بازرس است درست می‌گویم؟

 

محمد بیات: بله

 

امیررضا رکن: که این هم پیش‌نهاد است به واسطه هماهنگی بیش‌تر اساس‌نامه علمی، اساس‌نامه صنفی فرصتی داده شود به هیئت مدیره محترم انجمن که این دو تا به یک بازنویسی و بازخوانی با هماهنگی و همکاری کمیسیون وزارت بهداشت و کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور انجام بدهند و در یک فرصت مقتضی، این را بیاورند در یک جلسۀ مجمع این را تصویب کنند که بازرس هم بر اساس همان که تصویب شد دوباره اگر قرار شد یک ساله باشد که انتخاب می‌شود و اگر قرار شد که سه ساله باشد خانم دکتر سه ساله ادامه می‌دهند. کسانی که با این پیش‌نهاد موافقند دست بگیرند...

 خیلی ممنون از حضورتان در دو تا مجمع علمی ‌و مجمع صنفی آرزوی موفقیت داریم. بفرمائید سالن اصلی که پانل بسیار جذابی هست. بفرمائید شرکت کنید.

 ( پایان جلسه ساعت 19:00‌- مدت جلسه 162 دقیقه)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مدت زمانی که هر فرد در مجمع عمومی انجمن صنفی صحبت کرد

کل وقت جلسه 4 دقیقه

نام و نام خانوادگی

سمت

مدت زمان صحبت

امیرضا رکن

هیئت رئیسه

2 دقیقه

محمد بیات

هیئت رئیسه

20 ثانیه

میترا  میرمحمدی

بازرس

15 ثانیه

شرکت کنندگان

-

20 ثانیه

 

 

مدت زمانی که هر فرد در مجمع عمومی انجمن علمی صحبت کرد

کل وقت جلسه 158 دقیقه

نام و نام خانوادگی

سمت

مدت زمان صحبت

محمد بیات

هیئت رئیسه مجمع عمومی

28 دقیقه و 30 ثانیه

امیررضا  رکن

هیئت رئیسه مجمع عمومی

9 دقیقه

بیژن اخوان آذری

هیئت مدیره

22  دقیقه

بهزاد فرخ زاد

هیئت مدیره

19 دقیقه

میترا میرمحمدی

بازرس

20 دقیقه

علی تاجرنیا

شرکت کننده

13 دقیقه

محمد علی افتخاری

شرکت کننده

6 دقیقه

آیرج  کی پور

شرکت کننده

2 دقیقه و 30 ثانیه

کریم نیل‌فروشان

شرکت کننده

2 دقیقه

عادلی نجفی

شرکت کننده

1 دقیقه و 40 ثانیه

میقانی

شرکت کننده و کاندیدای بازرسی

1 دقیقه و 30 ثانیه

فخریه اقبالی

شرکت کننده

1 دقیقه

بقیه شرکت کنندگان

"

3 دقیقه و 30 ثانیه

محمد گلچین

هیئت رئیسه مجمع عمومی

1 دقیقه

آقای موقری

نماینده وزارت بهداشت

8 دقیقه

آقای سعیدی

مشاور حقوقی هیئت مدیره

6 دقیقه

آقای کسائیان

نماینده وزارت کشور

3 دقیقه

بخش سوم: سندها و مدرک‌ها

سند شماره یک

 

19/ اردی‌بهشت 1393

بر گزار نشدن انتخابات در دو مجمع عمومی‌عادی

و تشکیل نشدن یک مجمع فوق العاده

 

·       یکی از نادر ترین مجمع‌های عمومی ‌را در یک سازمان مردم نهاد شاهد بودیم.

·       دکتر محمد بیات، عضو هیئت رئیسه مجمع عمومی، مانع ادامه گزارش دهی بازرس شد!

 

بنا به اطلاعیه هیئت مدیره‌های انجمن علمی ‌و انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران، قرار بود در ساعت 15 روز پنج‌شنبه 18 اردی‌بهشت 1393 سه مجمع عمومی‌در یک ساعت و در یک مکان برگزار شود!

1-مجمع عمومی ‌سالانه انجمن علمی ‌در ساعت 16 با یک ساعت تاخیر در سالن شهید شهریاری ساختمان اجلاس سران، همزمان با کنگره انجمن رسمیت یافت. با این که گفته می‌شد بیش از 3500 نفر در کنگره شرکت کرده اند ولی در جلسه مجمع عمومی‌حدود 60 نفر شرکت کردند. (دو دهم درصد از کل اعضای اسمی ‌انجمن)

دستور کار جلسه، گزارش هیئت مدیره و بازرس، انتخابات برای بازرس جدید و ... بود.

ریاست مجمع عمومی‌به دکتر  بیات، دکتر رکن، دکتر عباسیان و دکتر گلچین سپرده شد.

ابتدا هیئت مدیره گزارش مالی و کاری خود را ارائه داد و سپس بازرس با رد گزارش کاری و مالی هیئت مدیره، گزارش خود را از کار بازرسی در انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران شروع کرد.

زمانی که بازرس انجمن دکتر میترا میرمحمدی نتیجه بازرسی اش را از کار ساختمان سازی انجمن و برگزاری نمایشگاه و بعضی از فعالیت‌ ‌های اقتصادی بیان کرد و نمونه‌هائی از کار هیئت مدیره را دارای ابهام مالی دانست، دکتر محمد بیات در حمایت از هیئت مدیره، مانع ادامه گزارش بازرس شد که اعمال چنین روشی در یک سازمان مردم نهاد با اعتراض بازرس و تنی چند از شرکت کنندگان در مجمع عمومی ‌مواجه شد.

سر انجام پس از نزدیک به یک ساعت بحث‌ ‌های گوناگون، هیئت رئیسه، برگزاری انتخابات را به رای گذاشت که تصویب شد ولی با اخطار بازرس و اعلام برخورد قانونی با بروز چنین پدیده‌هائی در انجمن دندان‌پزشکی ایران، جلسه بهم خورد و انتخابات برگزار نشد!!

2-مجمع عمومی‌صنفی را نیز بازرس غیر قانونی اعلام کرد و اظهار داشت که هیئت مدیره 5 نفره آن پس از گذشت 9 ماه هیچ گونه فعالیتی نداشته است و حتی نخستین جلسه خود را برای تعیین سمت‌ ‌های درونی تشکیل نداده است و بر پایه اساس‌نامه، نمی‌تواند مجمع عمومی‌سالانه و انتخابات برای حذف بازرس برگزار کند.

نمایندگانی که از وزارت بهداشت و وزارت کشور در جلسه شرکت داشتند، اعلام کردند که روند برگزاری چنین مجمعی نادرست است و هیئت رئیسه مجمع عمومی ‌و شرکت کنندگان در مجمع عمومی ‌را به رعایت قانون دعوت کردند. انتخابات انجمن صنفی نیز برگزار نشد.

 

3-جالب بود که هیچ حرفی از مجمع عمومی‌فوق العاده انجمن صنفی به میان نیامد.

 

گزارش بازرس، واقعیت‌ ‌های تکان دهنده پنهان مانده‌ای را از وضعیت انجمن دندان‌پزشکی ایران آشکار کرد و مخالفان بازرس در هیئت مدیره و پیرامون آن، هنگام تلاش برای برگزاری انتخابات و حذف بازرس، ناچار به آشکار کردن روش‌‌هائی شدند که به راستی ریشه دواندن آن در یک سازمان مردم نهاد علمی‌ترساننده بود.

  به علت اهمیت فوق العاده این مجمع‌ها و درس‌‌‌هائی که جامعه مدنی ایران می‌تواند از بحث‌ ‌های درونی این مجمع عمومی ‌بگیرد، پس از تنظیم، گزارش کاملی از این مجمع‌های عمومی ‌به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.

 

 

 

 

سند شماره 2

 

اساس‌نامه ای که در سایت انجمن منتشر شده و بازرس آن را جعلی دانست. قسمت ‌های تغییر یافته با رنگ. مشخص شده است.

·  http://ida-dent.com/template/images/date.pngامروز پنجشنبه , ۵ تیر ۱۳۹۳ شما در انجمن دندان‌پزشکی ایران هستید.

Bottom of Form

http://ida-dent.com/template/images/logo.png

اساسنامه انجمن دندان‌پزشکی ایران

فصل اول کلیات

ماده ۱- باستناد مصوبه دویست و شصت و دومین جلسه مورخ ۷/۸/۷۰ شورایعالی انقلاب فرهنگی و آئین نامه مربوط به آن، انجمن علمی‌دندانپزشکی ایران بر اساس مواد آتی تشکیل می‌گردد، که در سطور بعد بطور خلاصه «انجمن» نامیده می‌شود.
ماده ۲- انجمن صرفاً در زمینه‌های علمی، تحقیقاتی، تخصصی، فنی، حرفه ای و صنفی مربوط فعالیت می‌نماید و اعضای آن بنام انجمن حق فعالیت سیاسی یا وابستگی به دستجات و احزاب سیاسی را ندارند.
ماده ۳- انجمن غیرانتفاعی بوده و از تاریخ تصویب کمیسیون موضوع ماده ۴ مصوبه دویست و شصت و دومین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی و ثبت در اداره ثبت شرکت ‌ها دارای شخصیت حقوقی است و رئیس هیئت مدیره آن نماینده قانونی انجمن می‌باشد.
ماده ۴- مرکز انجمن در تهران است و شعب آن می‌تواند در هر منطقه از کشور تشکیل شود.
ماده ۵- انجمن دارای تابعیت ایرانی است.
ماده۶- انجمن از تاریخ تصویب این اساسنامه برای مدت نامحدود تشکیل می‌شود و ملزم به رعایت قوانین جمهوری اسلامی‌ایران است.

فصل دوم- شرح وظائف و اهداف
ماده ۷- به منظور نیل به اهداف مذکور در ماده ۲ اساسنامه انجمن، اقدامات و فعالیت ‌های زیر را بعمل خواهد آورد.
۱- ۷- ایجاد ارتباط علمی، فنی، تحقیقاتی، آموزشی و تبادل نظر بین محققان، متخصّصان و سایر کارشناسانی که بنحوی با شاخه‌های گوناگون دندانپزشکی سروکار دارند.
۲- ۷- همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در برنامه ریزی امور آموزشی، پژوهشی و برگزاری گردهمائی‌ها و بازآموزی.
۳- ۷- ارزیابی و بازنگری برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و ارائه پیشنهاد‌های لازم در مسائل مذکور.
۴- ۷- ارائه خدمات آموزشی، علمی، پژوهشی، فنی.
۵- ۷- ترغیب و تشویق دانشمندان، پژوهشگران و دانشجویان در پیشبرد فعالیت ‌های علمی‌پژوهشی و آموزشی.
۶- ۷- تهیه و تدوین و انتشار نشریات علمی، آموزشی و برگزاری گردهمائی‌های بازآموزی آموزشی و پژوهشی در سطوح داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور.

فصل سوم- عضویت
ماده ۸- عضویت در انجمن به طرق زیر می‌باشد:
۱- ۸- عضویت پیوسته: هیئت موسس انجمن و کلیه افرادی که حداقل دارای درجه دکترا در یکی از رشته‌های دندانپزشکی و یا رشته‌های وابسته باشند می‌توانند طبق ضوابط مذکور در این اساسنامه به عضویت انجمن درآیند.
۲- ۸-عضویت وابسته: افرادی که حائز شرایط زیر باشند می‌توانند به عضویت وابسته انجمن درآیند. کلیه کسانی که دارای درجه فوق دپیلم یا لیسانس در یکی از رشته‌های تکنسین، پروتز و بهداشت د ‌هان ودندان باشند و کلیه افرادی که دارای کارت دانشجویی دندانپزشکی باشند.
۳- ۸- عضویت افتخاری: شخصیت ‌های ایرانی و خارجی که مقام علمی، فرهنگی و اجتماعی آنان حائز اهمیت خاص باشد و یا در پیشبرد اهداف انجمن کمک ‌های موثر و ارزنده ای نموده باشند می‌توانند به عضویت افتخاری پذیرفته شوند.
تبصره ۱- اعضای وابسته می‌توانند با احرازشرایط و تصویب هیئت مدیره به عضویت پیوسته برگزیده شوند.
تبصره ۲- اعضای پیوسته انجمن بایستی شرائط هیئت موسس و هیئت مدیره مذکور د رماده ۷ آئین نامه نحوه تشکیل و شرح وظائف کمیسیون موضوع ماده ۴ مصوبه دویست و شصت و دومین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی را دارا باشند.
ماده ۹- هر یک از اعضای انجمن سالانه مبلغی را که میزان آن توسط هیئت مدیره تعیین و به تصویب مجمع عمومی‌خواهد رسید به عنوان حق عضویت پرداخت خواهد کرد.
تبصره: پرداخت حق عضویت هیچگونه حق وادعایی را نسبت به دارائی انجمن برای عضو ایجاد نخواهد کرد.
ماده ۱۰- عضویت در انجمن در یکی از موارد زیر خاتمه می‌یابد:
۱- ۱۰- استعفای کتبی عضو.
۲- ۱۰- عدم پرداخت حق عضویت سالانه در مهلتی که هیئت مدیره تعیین می‌نماید.
۳- ۱۰- زوال یکی از شرایط عضویت و نیز محکومیت قطعی در هیئت ‌های بدوی و عالی انتظامی‌سازمان تعلیق نظام پزشکی به محرومیت موقت یا دائم از اشتغال به حرف پزشکی.
تبصره ۱: مدت تطبیق عضویت معادل معدت محرومیت از اشتغال به حرف پزشکی است.
تبصره ۲: تصمیم ن ‌هائی راجع به عدم پذیرش و نیز خاتمه عضویت پس از اطلاع و تایید هیئت نظارت بر عملکرد انجمن‌ها موضوع بند ۷ ماده ۱۳ آئین نامه با هیئت مدیره خواهد بود.

فصل چ ‌هارم- ارکان انجمن
ماده ۱۱- انجمن دارای ارکان زیر است:
۱- ۱۱- مجمع عمومی
۲- ۱۱- هیئت مدیره
۳- ۱۱- بازرس

الف- مجمع عمومی
ماده ۱۲- مجمع عمومی‌از گردهمائی اعضاء پیوسته انجمن به دو صورت زیر تشکیل می‌گردد:
۱- ۱۲ مجمع عمومی‌عادی که هرسال یکبار تشکیل می‌شود و به امور جاری انجمن رسیدگی می‌کند و نیز می‌تواند از جهت نوبت حسب ضرورت بطور فوق العاده تشکیل شود.
۲- ۱۲- مجمع عمومی‌فوق العاده که در مواقع ضروری برای انجام اصلاحات لازم در اساسنامه و یا اتخاذ تصمیم در خصوص انحلال انجمن تشکیل می‌شود و نتیجه تصمیمات آن در خصوص اصلاح و تغییر اساسنامه پس از تصویب کمیسیون موضوع ماده ۴ مصوبه دویست و شصت و دومین جلسه ۷/۸/۷۰ شورایعالی انقلاب فرهنگی قابل اجرا خواهد بود. مجامع عمومی‌به دعوت هیئت مدیره یا بازرس یا ۵/۱ از اعضاء پیوسته تشکیل می‌گردد.
تبصره ۱: جلسات مجمع عمومی‌عادی و فوق العاده هر یک با حضور حداقل نصف به علاوه یک اعضاء رسمیت می‌یابد و تصمیمات با اکثریت آراء خواهد بود. جلسات مجمع عمومی‌فوق العاده با حضور نصف بعلاوه یک اعضاء رسمیت یافته و تصمیمات آن با تصویب دو سوم حاضرین خواهد بود.
تبصره ۲: مجامع عمومی‌در اولین جلسه خود یکنفر را از بین اعضاء به عنوان رئیس مجمع و دو نفر را بعنوان منشی و دونفر بعنوان ناظر انتخاب می‌نماید. جلسات مجمع عمومی‌عادی و فوق العاده با ذکر تاریخ و محل تشکیل و دستور جلسه یکماه قبل از تشکیل مجمع از طریق انتشار آگهی در روزنامه و یا عنداللزوم دعوت کتبی به اطلاع اعضاء خواهد رسید.
تبصره ۳: چنانچه حد نصاب لازم برای تشکیل جلسات مجمع عمومی‌عادی و فوق العاده بدست نیامد به فاصله یکماه از تاریخ جلسه اولیه، نسبت به دعوت مجدد به همان نحو با ذکر نتیجه دعوت قبلی اقدام می‌شود در اینصورت مجمع با هر تعداد از اعضاء حاضر تشکیل خواهد شد.
ماده ۱۳- وظائف مجمع عمومی‌عادی به شرح زیر می‌باشد:
۱- ۱۳- استماع گزارش هیئت مدیره و بازرس و رسیدگی واتخاذ تصمیم نسبت به گزارش فعالیت ‌های سالانه انجمن.
۲- ۱۳- اتخاذ تصمیم نسبت به ترازنامه و بودجه انجمن و میزان حق عضویت.
۳- ۱۳- انتخاب و یا عزل اعضاء هیئت مدیره
۴- ۱۳- انتخاب ۲ نفر از اعضاء بعنوان بازرس اصلی و یکنفر علی البدل.
۵- ۱۳- تصویب کلیه آئین نامه‌ها و ضوابط اجرائی مورد لزوم برای پیشبرد امور انجمن به پیشنهاد هیئت مدیره.
۶- ۱۳- تعیین روزنامه کثیرالانتشار برای انتشار آگهی‌های انجمن.
تبصره: در کلیه جلسات مجامع عمومی‌نماینده مذکور در تبصره ۱ ماده ۱۰ آئین نامه نحوه تشکیل و شرح وظائف کمیسیون موضوع ماده ۴ مصوبه دویست وشصت ودومین جلسه مورخ ۷/۸/۷۰ شورایعالی انقلاب فرهنگی جهت حضور در جلسه دعوت خواهد شد. درصورت عدم حضور نماینده کمیسیون جلسه رسمیت نخواهد یافت.

ب- هیئت مدیره:
ماده ۱۴- اعضای هیئت مدیره مرکب از ۵ تا ۹ نفر است که ۳ نفر بعنوان عضو علی البدل انتخاب می‌شوند. اعضای مذکور در جلسه مجمع عمومی‌هر سه سال یکبار با رای مخفی از میان اعضای پیوسته انجمن انتخاب خواهند شد و انتخاب مجدد آنان بلامانع است عضویت در هیئت مدیره افتخاری است.
تبصره- جلسات هیئت مدیره حداقل هر یکماه یکبار تشکیل می‌شود و با حضور نصف اعضاء رسمیت می‌یابد و تصمیمات با اکثریت آراء خواهد بود.
ماده ۱۵- هیئت مدیره در اولین جلسه یکنفر رئیس یکنفر نائب رئیس و یکنفر مدیرعامل (عنداللزوم) و یک نفر خزانه دار با رای کتبی اکثریت اعضای هیئت مدیره انتخاب می‌نماید.
تبصره ۱: رئیس هیئت مدیره مسئول اداره امور جاری انجمن و اجرای کلیه مصوبات هیئت مدیره و نماینده قانونی شخصیت حقوقی انجمن در نزد مراجع مختلف خواهد بود.
تبصره ۲: امضای اوراق تعهدآور با رئیس هیئت مدیره همراه با امضای خزانه دار و مهر انجمن و نامه‌های رسمی‌اداری باامضای رئیس هیئت مدیره و درغیاب او نائب رئیس خواهد بود.
تبصره ۳: چنانچه هر یک از اعضای هیئت مدیره ۳ جلسه متوالی و یا ۵ جلسه متناوب بدون دلیل موجه (به تشخیص هیئت مدیره) درجلسات شرکت ننماید مستعفی شناخته خواهد شد.
تبصره ۴: در صورت استعفاء، برکناری و یا فوت هر یک از اعضای هیئت مدیره عضو علی البدل برای مابقی دوره عضویت به جانشینی وی تعیین خواهد شد.
ماده ۱۶- هیئت مدیره موظف است ظرف حداکثر دو ماه پیش از پایان تصدی خود نسبت به فراخوانی مجمع عمومی‌و انتخاب هیئت مدیره جدید اقدام و بلافاصله نتایج را همراه با صورتجلسه مجمع عمومی‌برای بررسی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال نماید.
تبصره: هیئت مدیره قبلی تا تأیید هیئت مدیره جدید از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مسئولیت امور انجمن را بر عهده خواهد داشت.
ماده ۱۷- وظائف و اختیارات هیئت مدیره
۱- ۱۷- دعوت مجامع عمومی‌عادی و فوق العاده
۲- ۱۷- اجرای تصمیمات متخذه در مجامع عمومی
۳- ۱۷- تشکیل جلسات سخنرانی و گردهمائی‌های علمی، فنی و پژوهشی با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور.
۴- ۱۷- تهیه ضوابط و مقررات و آئین نامه‌های اجرائی.
۵- ۱۷- تهیه گزارش سالانه فعالیت ‌های انجمن برای ارائه به مجمع عمومی.
۶- ۱۷- تهیه ترازنامه و ارائه آن به مجمع عمومی.
۷- ۱۷-قبول هدایا و کمک ‌های مالی برای انجمن.
۸- ۱۷- پیشنهاد اصلاحات و تغییرات در اساسنامه به مجمع عمومی‌فوق العاده.
۹- ۱۷- اداره امور انجمن در چ ‌هارچوب مفاد اساسنامه.
۱۰-۱۷- تشکیل کمیته‌های اجرائی و تخصصی مختلف و تعیین نوع فعالیت و نظارت بر آن ‌ها.
۱۱-۱۷- انتخاب و معرفی نمایندگان انجمن به مجامع علمی‌داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات کشور.
۱۲-۱۷- اقامه دعوی علیه اشخاص حقیقی و حقوقی و دفاع از دعاوی که علیه انجمن اقامه می‌شود در تمام مراجع و مراحل دادرسی با حق تعیین وکیل و حق توکیل غیر.
۱۳-۱۷- اتخاذ تصمیم نسبت به عضویت انجمن در مجامع داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور.
۱۴-۱۷- پیشنهاد انحلال انجمن به مجمع عمومی‌فوق العاده.

ج- بازرس
ماده ۱۸- انجمن دارای یک نفر بازرس اصلی و یکنفر علی البدل خواهد بود که هر سال یکبار در جلسه مجمع عمومی‌عادی با رای مخفی از میان اعضای پیوسته انتخاب خواهند شد.
ماده ۱۹- وظائف بازرس به شرح زیر است:
۱- ۱۹- بررسی کلیه اسناد و مدارک مالی انجمن و تهیه گزارش برای ارائه به مجمع عمومی.
۲- ۱۹- بررسی گزارش سالانه هیئت مدیره اعم از مالی و غیر مالی و تهیه گزارش از عملکرد انجمن و ارائه آن به مجمع عمومی.
۳- ۱۹- گزارش هرگونه تخلف هیئت مدیره از مفاد اساسنامه به مجمع عمومی.
۴- ۱۹- دعوت از مجمع عمومی‌فوق العاده در موارد ضروری.
ماده ۲۰- شرکتبازرس در جلسات هیئت مدیره بدون حق رای مجاز است و در هر زمان می‌تواند اسناد و دفاتر مالی انجمن را از هیئت مدیره مطالعه و مورد بررسی قرار دهد.
ماده ۲۱- در پایان هر سال مالی ریاست هیئت مدیره گزارش فعالیت ‌های سالانه انجمن و ترازنامه آن واحد را حداقل ۴۵ روز قبل از تشکیل اولین جلسه مجمع عمومی‌سالانه برای تأیید در اختیار بازرس قرار خواهد داد.
ماده ۲۲- منابع مالی انجمن عبارتست از:
۱- ۲۲- حق عضویت اعضاء
۲- ۲۲- از محل هدایا و کمک ‌ها

فصل پنجم- موارد انحلال انجمن
ماده ۲۳- در صورت درخواست هیئت مدیره یا بازرس و یا ۳/۱ اعضاء پیوسته و تصویب مجمع عمومی‌فوق العاده به هر دلیل انجمن منحل می‌گردد.
ماده ۲۴- مجمع عمومی‌فوق العاده که تصمیم به انحلال انجمن می‌گیرد در همان جلسه نسبت به انتخاب هیئت تصفیه و تعیین مدت ماموریت آن اقدام خواهد کرد.
ماده ۲۵- هیئت تصفیه در جلسات سالیانه مجمع عمومی‌فوق العاده انجمن گزارش اقدامات خود را ارائه می‌نماید. ختم عملیات تصفیه باید به تصویب مجمع عمومی‌فوق العاده برسد و درروزنامه رسمی‌و یکی از جراید کثیرالانتشار آگهی شود و مراتب به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام گردد.
تبصره: باقی مانده دارائی‌های انجمن پس از وضع دیون و مخارج پس از تصویب هیئت مدیره به یکی از موسسات آموزشی تحقیقاتی کشور اهداء خواهد شد.

فصل ششم- سایر مقررات
ماده ۲۶- طرح ‌ها و برنامه‌ها و سایر اقداماتی که در اساسنامه پیش بینی شده است چنانچه به نحوی از انحاء با وظایف یکی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی ارتباط داشته باشد پس از کسب موافقت وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی ذیربط به مرحله اجراء درخواهد آمد.
ماده ۲۷-این اساسنامه مشتمل بر ۶ فصل و ۲۷ ماده و ۲۷ تبصره در تاریخ ۱۷/۶/۷۲ به تصویب مجمع عمومی‌موسس رسید.

 

 

 

سند شماره 3

اساس‌نامه فعلی انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران

( برای دقت در کار، لازم است اساس‌نامه موجود در اداره کل ثبت شرکت ‌ها با این متن مقایسه شود. )

جمهوری اسلامی‌ایران

وزارت بهداشت، درمان و آموزش عالی

اساس‌نامه انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران

 

فصل اول:  کلیات

 

ماده 1- ب ‌هاستناد مصوبه دویست و شصت و دومین جلسه مورخ 7/8/70 شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و آئین نامه مربوط به آن، انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران بر اساس مواد آتی تشکیل می‌گردد، که در سطور بعد به‌طور خلاصه  «انجمن» نامیده می‌شود.

ماده 2- انجمن صرفاً در زمینه‌های علمی، تحقیقاتی، تخصصی، فنی مربوط فعالیت می‌نماید و اعضای آن بنام انجمن حق فعالیت سیاسی یا وابستگی به دستجات و احزاب سیاسی را ندارند.

ماده 3- انجمن غیرانتفاعی بوده و از تاریخ تصویب کمیسیون موضوع ماده 4 مصوبه دویست و شصت و دومین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی و ثبت در اداره ثبت شرکت ‌ها دارای شخصیت حقوقی است و رئیس هیئت مدیره آن نماینده قانونی انجمن می‌باشد.

ماده 4- مرکز انجمن در تهران است و شعب آن می‌تواند در هر منطقه از کشور تشکیل شود.

ماده 5- انجمن دارای تابعیت ایرانی است.

ماده6- انجمن از تاریخ تصویب این اساس‌نامه برای مدت نامحدود تشکیل می‌شود و ملزم به رعایت قوانین جمهوری اسلامی‌ایران است.

 

فصل دوم- شرح وظائف و اهداف

ماده 7- به منظور نیل به اهداف مذکور در ماده 2 اساس‌نامه انجمن، اقدامات و فعالیت‌ ‌های زیر را بعمل خواهد آورد.

1-  7- ایجاد ارتباط علمی، فنی، تحقیقاتی، آموزشی و تبادل نظر بین محققان، متخصّصان و سایر کارشناسانی که به‌نحوی با شاخه‌های گوناگون دندان‌پزشکی سروکار دارند.

2-  7- همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در برنامه ریزی امور آموزشی، پژوهشی و برگزاری گردهمائی‌ها و بازآموزی.

3-  7- ارزیابی و بازنگری برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و ارائه پیشنهاد‌های لازم در مسائل مذکور.

4-  7- ارائه خدمات آموزشی، علمی، پژوهشی، فنی.

5-  7- ترغیب و تشویق دانشمندان، پژوهش‌گران و دانشجویان در پیشبرد فعالیت‌ ‌های علمی‌پژوهشی و آموزشی.

6-  7- تهیه و تدوین و انتشار نشریات علمی، آموزشی و برگزاری گردهمائی‌های بازآموزی آموزشی و پژوهشی در سطوح داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور.

 

فصل سوم- عضویت

ماده 8- عضویت در انجمن به طرق زیر می‌باشد:

1-    8- عضویت پیوسته: هیئت موسس انجمن و کلیه افرادی که حداقل دارای درجه دکترا در یکی از رشته‌های دندان‌پزشکی و یا رشته‌های وابسته باشند می‌توانند طبق ضوابط مذکور در این اساس‌نامه به عضویت انجمن درآیند.

2-    8-عضویت وابسته: افرادی که حائز شرایط زیر باشند می‌توانند به عضویت وابسته انجمن درآیند. کلیه کسانی که دارای درجه فوق دپیلم یا لیسانس در یکی از رشته‌های تکنسینی پروتز و بهداشت د ‌هان ودندان باشند و کلیه افرادی که دارای کارت دانشجویی دندان‌پزشکی باشند.

3-    8- عضویت افتخاری: شخصیت‌ ‌های ایرانی و خارجی که مقام علمی، فرهنگی و اجتماعی آنان حائز اهمیت خاص باشد و یا در پیشبرد اهداف انجمن کمک ‌های موثر و ارزنده ای نموده باشند می‌توانند به عضویت افتخاری پذیرفته شوند.

تبصره 1- اعضای وابسته می‌توانند با احرازشرایط و تصویب هیئت مدیره به عضویت پیوسته برگزیده شوند.

تبصره 2- اعضای پیوسته انجمن بایستی شرائط هیئت موسس و هیئت مدیره مذکور د رماده 7 آئین نامه نحوه تشکیل و شرح وظائف کمیسیون موضوع ماده 4 مصوبه دویست و شصت و دومین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی را دارا باشند.

ماده 9- هر یک از اعضای انجمن سالانه مبلغی را که میزان آن توسط هیئت مدیره تعیین و به تصویب مجمع عمومی‌خواهد رسید به عنوان حق عضویت پرداخت خواهد کرد.

تبصره: پرداخت حق عضویت هیچ‌گونه حق وادعایی را نسبت به دارائی انجمن برای عضو ایجاد نخواهد کرد.

ماده 10- عضویت در انجمن در یکی از موارد زیر خاتمه می‌یابد:

1-  10- استعفای کتبی عضو.

2-  10- عدم پرداخت حق عضویت سالانه در مهلتی که هیئت مدیره تعیین می‌نماید.

3-  10- زوال یکی از شرایط عضویت و نیز محکومیت قطعی در هیئت‌ ‌های بدوی و عالی انتظامی‌سازمان تعلیق نظام پزشکی به محرومیت موقت یا دائم از اشتغال به حرف پزشکی.

تبصره 1: مدت تعلیق عضویت معادل مدت محرومیت از اشتغال به حرف پزشکی است.

تبصره 2: تصمیم ن ‌هائی راجع به عدم پذیرش و نیز خاتمه عضویت پس از اطلاع و تایید هیئت نظارت بر عملکرد انجمن‌ها موضوع بند 7 ماده 13 آئین نامه با هیئت مدیره خواهد بود.

 

فصل چ ‌هارم- ارکان انجمن

ماده 11- انجمن دارای ارکان زیر است:

1-  11- مجمع عمومی

2-  11- هیئت مدیره

3-  11- بازرس

الف- مجمع عمومی

ماده 12- مجمع عمومی‌از گردهمائی اعضاء پیوسته انجمن به دو صورت زیر تشکیل می‌گردد:

1-  12 مجمع عمومی‌عادی که هرسال یکبار تشکیل می‌شود و به امور جاری انجمن رسیدگی می‌کند و نیز می‌تواند از جهت نوبت حسب ضرورت بطور فوق العاده تشکیل شود.

2-  12- مجمع عمومی‌فوق العاده که در مواقع ضروری برای انجام اصلاحات لازم در اساس‌نامه و یا اتخاذ تصمیم در خصوص انحلال انجمن تشکیل می‌شود و نتیجه تصمیمات آن در خصوص اصلاح و تغییر اساس‌نامه پس از تصویب کمیسیون موضوع ماده 4 مصوبه دویست و شصت و دومین جلسه 7/8/70 شورایعالی انقلاب فرهنگی قابل اجرا خواهد بود. مجامع عمومی‌به دعوت هیئت مدیره یا بازرس یا 5/1 از اعضاء پیوسته تشکیل می‌گردد.

تبصره 1: جلسات مجمع عمومی‌عادی و فوق العاده هر یک با حضور حداقل نصف به علاوه یک اعضاء رسمیت می‌یابد و تصمیمات با اکثریت آراء خواهد بود.

تبصره 2: مجامع عمومی‌در اولین جلسه خود یک‌نفر را از بین اعضاء به عنوان رئیس مجمع و دو نفر را به‌عنوان منشی و دونفر به‌عنوان ناظر انتخاب می‌نماید. جلسات مجمع عمومی‌عادی و فوق العاده با ذکر تاریخ و محل تشکیل و دستور جلسه یک‌ماه قبل از تشکیل مجمع از طریق انتشار آگهی در روزنامه و یا عنداللزوم دعوت کتبی به اطلاع اعضاء خواهد رسید.

تبصره 3: چنانچه حد نصاب لازم برای تشکیل جلسات مجمع عمومی‌عادی و فوق العاده به‌دست نیامد به فاصله یک‌ماه از تاریخ جلسه اولیه، نسبت به دعوت مجدد به همان نحو با ذکر نتیجه دعوت قبلی اقدام می‌شود در این‌صورت مجمع با هر تعداد از اعضاء حاضر تشکیل خواهد شد.

ماده 13- وظائف مجمع عمومی‌عادی به شرح زیر می‌باشد:

3-   13- استماع گزارش هیئت مدیره و بازرس و رسیدگی واتخاذ تصمیم نسبت به گزارش فعالیت‌ ‌های سالانه انجمن.

4-   13- اتخاذ تصمیم نسبت به ترازنامه و بودجه انجمن و میزان حق عضویت.

5-   13- انتخاب و یا عزل اعضاء هیئت مدیره

6-   13- انتخاب یک نفر از اعضاء به‌عنوان بازرس اصلی و یک‌نفر علی البدل.

7-   13- تصویب کلیه آئین نامه‌ها و ضوابط اجرائی مورد لزوم برای پیشبرد امور انجمن به پیشنهاد هیئت مدیره.

8-   13- تعیین روزنامه کثیرالانتشار برای انتشار آگهی‌های انجمن.

تبصره: در کلیه جلسات مجامع عمومی‌نماینده مذکور در تبصره 1 ماده 10 آئین نامه نحوه تشکیل و شرح وظائف کمیسیون موضوع ماده 4 مصوبه دویست وشصت ودومین جلسه مورخ 7/8/70 شورای‌عالی انقلاب فرهنگی جهت حضور در جلسه دعوت خواهد شد. درصورت عدم حضور نماینده کمیسیون جلسه رسمیت نخواهد یافت.

ب- هیئت مدیره:

ماده 14- اعضای هیئت مدیره مرکب از 5 تا 9 نفر است که 2 نفر به‌عنوان عضو علی البدل انتخاب می‌شوند. اعضای مذکور در جلسه مجمع عمومی‌هر دو سال یک‌بار با رای مخفی از میان اعضای پیوسته انجمن انتخاب خواهند شد و انتخاب مجدد آنان بلامانع است عضویت در هیئت مدیره افتخاری است.

تبصره- جلسات هیئت مدیره حداقل هر یک‌ماه یک‌بار تشکیل می‌شود و با حضور دو سوم اعضاء رسمیت   می‌یابد و تصمیمات با اکثریت آراء خواهد بود.

ماده 15- هیئت  مدیره در اولین جلسه یکنفر رئیس یکنفر نائب رئیس و یکنفر مدیرعامل (عنداللزوم) و یک نفر خزانه دار با رای کتبی اکثریت اعضای هیئت مدیره انتخاب می‌نماید.

تبصره 1: رئیس هیئت مدیره مسئول اداره امور جاری انجمن و اجرای کلیه مصوبات هیئت مدیره و نماینده قانونی شخصیت حقوقی انجمن در نزد مراجع مختلف خواهد بود.

تبصره 2: امضای اوراق تعهدآور با رئیس هیئت مدیره همراه با امضای خزانه دار و مهر انجمن و نامه‌های رسمی‌اداری با امضای رئیس هیئت مدیره و درغیاب او نائب رئیس خواهد بود.

تبصره 3: چنانچه هر یک از اعضای هیئت مدیره 3 جلسه متوالی و یا 5 جلسه متناوب بدون دلیل موجه (به تشخیص هیئت مدیره) درجلسات شرکت ننماید مستعفی شناخته خواهد شد.

تبصره 4: در صورت استعفاء، برکناری و یا فوت هر یک از اعضای هیئت مدیره عضو علی البدل برای مابقی دوره عضویت به جانشینی وی تعیین خواهد شد.

ماده 16- هیئت مدیره موظف است ظرف حداکثر چ ‌هار ماه پیش از پایان تصدی خود نسبت به فراخوانی مجمع عمومی‌و انتخاب هیئت مدیره جدید اقدام و بلافاصله نتایج را همراه با صورت‌جلسه مجمع عمومی‌برای بررسی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال نماید.

تبصره: هیئت مدیره قبلی تا تأیید هیئت مدیره جدید از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مسئولیت امور انجمن را بر عهده خواهد داشت.

ماده 17- وظائف و اختیارات هیئت مدیره

1-  17- دعوت مجامع عمومی‌عادی و فوق العاده

2-  17- اجرای تصمیمات متخذه در مجامع عمومی

3-  17- تشکیل جلسات سخنرانی و گردهمائی‌های علمی، فنی و پژوهشی با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور.

4-  17- تهیه ضوابط و مقررات و آئین نامه‌های اجرائی.

5-  17- تهیه گزارش سالانه فعالیت‌ ‌های انجمن برای ارائه به مجمع عمومی.

6-  17- تهیه ترازنامه و ارائه آن به مجمع عمومی.

7-  17- قبول هدایا و کمک ‌های مالی برای انجمن.

8-  17- پیشنهاد اصلاحات و تغییرات در اساس‌نامه به مجمع عمومی‌فوق العاده.

9-  17- اداره امور انجمن در چارچوب مفاد اساس‌نامه.

10-17- تشکیل کمیته‌های اجرائی و تخصصی مختلف و تعیین نوع فعالیت و نظارت بر آن‌ ‌ها.

11-17- انتخاب و معرفی نمایندگان انجمن به مجامع علمی‌داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات کشور.

12-17- اقامه دعوی علیه اشخاص حقیقی و حقوقی و دفاع از دعاوی که علیه انجمن اقامه می‌شود در تمام مراجع و مراحل دادرسی با حق تعیین وکیل و حق توکیل غیر.

13-17- اتخاذ تصمیم نسبت به عضویت انجمن در مجامع داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور.

14-17- پیشنهاد انحلال انجمن به مجمع عمومی‌فوق العاده.

ج- بازرس

ماده 18- انجمن دارای یک نفر بازرس اصلی و یک‌نفر علی البدل خواهد بود که هر 3 سال یک‌بار در جلسه مجمع عمومی‌عادی با رای مخفی از میان اعضای پیوسته انتخاب خواهند شد.

ماده 19- وظائف بازرس به شرح زیر است:

2-  19- بررسی کلیه اسناد و مدارک مالی انجمن و تهیه گزارش برای ارائه به مجمع عمومی.

3-  19-  بررسی گزارش سالانه هیئت مدیره اعم از مالی و غیر مالی و تهیه گزارش از عملکرد انجمن و ارائه آن به مجمع عمومی.

4-  19- گزارش هرگونه تخلف هیئت مدیره از مفاد اساس‌نامه به مجمع عمومی.

5-  19- دعوت از مجمع عمومی‌فوق العاده در موارد ضروری.

ماده 20- شرکت بازرس در جلسات هیئت مدیره بدون حق رای مجاز است و در هر زمان می‌تواند اسناد و دفاتر مالی انجمن را از هیئت مدیره مطالعه و مورد بررسی قرار دهد.

ماده 21- در پایان هر سال مالی ریاست هیئت مدیره گزارش فعالیت‌ ‌های سالانه انجمن و ترازنامه آن واحد را حداقل 45 روز قبل از تشکیل اولین جلسه مجمع عمومی‌سالانه برای تأیید در اختیار بازرس قرار خواهد داد.

ماده 22- منابع مالی انجمن عبارتست از:

1-  22- حق عضویت اعضاء

2-  22- از محل هدایا و کمک‌ ‌ها

 

فصل پنجم- موارد انحلال انجمن

ماده 23- در صورت درخواست هیئت مدیره یا بازرس و یا 3/1 اعضاء پیوسته و تصویب مجمع عمومی‌فوق العاده به هر دلیل انجمن منحل می‌گردد.

ماده 24- مجمع عمومی‌فوق العاده که تصمیم به انحلال انجمن می‌گیرد در همان جلسه نسبت به انتخاب هیئت تصفیه و تعیین مدت ماموریت آن اقدام خواهد کرد.   

ماده 25- هیئت تصفیه در جلسات سالیانه مجمع عمومی‌فوق العاده انجمن گزارش اقدامات خود را ارائه می‌نماید. ختم عملیات تصفیه باید به تصویب مجمع عمومی‌فوق العاده برسد و درروزنامه رسمی‌و یکی از جراید کثیرالانتشار آگهی شود و مراتب به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام گردد.

تبصره: باقی‌مانده دارائی‌های انجمن پس از وضع دیون و مخارج پس از تصویب هیئت مدیره به یکی از موسسات آموزشی تحقیقاتی کشور اهداء خواهد شد.

 

فصل ششم- سایر مقررات

ماده 26- طرح‌ ‌ها و برنامه‌ها و سایر اقداماتی که در اساس‌نامه پیش بینی شده است چنان‌چه به نحوی از انحاء با وظایف یکی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی ارتباط داشته باشد پس از کسب موافقت وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های دولتی ذیربط به مرحله اجراء درخواهد آمد.

ماده 27- این اساس‌نامه مشتمل بر 6 فصل و 27 ماده و 27 تبصره در تاریخ 17/6/72 به تصویب مجمع عمومی‌موسس رسید.   

    امضاء اعضای هیئت موسس                                                                                                                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سند شماره 4

(این سند تایپ شده در اختیار شرکت کنندگان در مجمع عمومی‌گذاشته شد.)

 

                       گزارش عملکرد سالانه هیات مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران

از انتخابات تا استقرار

انتخابات هیات مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران در تاریخ 30/4/90 در سالن همایش ‌های بیمارستان میلاد برگزار گردید. هیات رئیسه متشکل از آقایان دکتر حمید عادلی نجفی، دکتر محمد بیات، دکتر کاظم آشفته، دکتر احمد قائم مقامی‌و خانم دکتر ژاله محمودیان بوده و پس از ارائه گزارش توسط هیات مدیره و بازرسان، انتخابات برگزار گردید.

تعداد شرکت کنندگان در مجمع عمومی‌1092 نفر

تعداد حاضرین در موقع رای گیری و تعداد کل آرای ماخوذه 993 نفر

نتایج انتخابات هیات مدیره

نام ـ نام خانوادگی                    تعداد آرا

1 دکتر تاجرنیا                               526

2 دکتر بیژن اخوان آذری                  504

3 دکتر پوریا مطهری                       469  

4 دکتر محمد اسلامی‌                    443

5 دکتر غلامرضا غزنوی                    435

6 دکتر همایون فراست                    416  

7 دکتر بهزاد فرخ زاد                      408

8 دکتر عبدالجواد رحیم پور              380

9 دکتر امیر رضا رکن                      365

 

اعضای علی البدل

1 دکتر باقر شهنی زاده                   346

2 دکتر علی یزدانی                       322

 

نتایج انتخابات بازرس

1 دکتر میترا میر محمدی با    420 رای               بازرس

2 دکتر شفیع جعفری با         417 رای                   بازرس علی البدل

 ابطال انتخابات توسط وزارت کشور:

ـ گزارش نماینده کمیسیون

ـ مکاتبات انجمن

شکایت از تصمیم کمیسیون ماده ی ده احزاب:

ـ گرفتن وکیل برای احقاق حقوق دندان‌پزشکان

ـ تنظیم لایحه ی دفاعیه

صدورحکم دادگاه مبنی بر ابطال تصمیم وزرات کشور:

ـ ابطال تصمیم کمیسیون ماده ده احزاب وزرات کشور

ـ پذیرش حکم دادگاه توسط وزارت کشور و در نتیجه صدور حکم قطعی توسط دادگاه

 

اعضای هیات مدیره و بازرسین انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران

دکتر اخوان آذری                     رئیس هیات مدیره

دکتر غلامرضا غزنوی                 نائب رئیس

دکتر عبدالجواد رحیم پور           خزانه دار

دکتر بهزاد فرخ زاد                   دبیر هیئت مدیره و مدیر اجرایی انجمن

دکتر محمد اسلامی‌                 عضو

دکتر همایون فراست                عضو

دکتر پوریا مطهری                  عضو

دکتر عطا ا... شیرازی               عضو

دکتر سید محمود میران           عضو

دکتر عباس دلورانی               ( عضو علی البدل )

دکتر مصطفی فاطمی‌           ( عضو علی البدل )

دکتر میترا میر محمدی         ( بازرس اصلی )

دکتر شفیع جعفری              ( بازرس علی البدل )

 

انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران

دکتر بیژن اخوان آذری

دکتر غلامرضا غزنوی

دکتر محمد اسلامی

دکتر بهزاد فرخ زاد

دکتر پوریا مطهری

دکتر میترا میر محمدی   ( بازرس )

توضیح: نام بازرس دوم نیامده است

 

تشکیل ساختار و تدوین شرح وظایف

ایجاد چارت تشکیلاتی

پیرو فعالیت ‌های هیات مدیره دوره ی گذشته و نیز جلسات برگزار شده در دوران فطرت چارت تشکیلاتی به شرح ذیل تدوین شد:

                                                        مجمع عمومی‌                بازرسین

      شورای عالی مشاورین                         هیئت مدیره                 خزانه داری

                     دبیر هیئت مدیره                                              رئیس هیئت مدیره

مدیر اجرایی

مدیر داخلی و مسئول دبیر خانه

مسئول حسابداری                  کمیته عضویت   کمیته بین الملی   کمیته کارشناسی   کمیته دانشجویی

منشی و پاسخگوی مراجعین      کمیته امور شعب  کمیته ساختمان   کمیته اطلاع رسانی  کمیته فرهنگی

امور دفتری و بایگانی               کمیته علمی‌      کمیته حقوق و اخلاق پزشکی

روابط عمومی، تبلیغات و امور رایانه ای

تایپ و تکثیر

تدارکات کارپردازی و امور تحصیلداری

خدمات و امور نظافت

امور حفاظت و نگهبانی

امور حقوقی و مشاور به اعضاء

 

تدوین شرح وظایف:

در طی چندین جلسه شرح وظایف کمیته‌های جرایی و نیز کارکنان بخش ‌های مختلف تصویب و تدوین شد.

الف: ارکان انجمن

ب: کارکنان انجمن

کمیته‌های انجمن

کمیته فرهنگی             دکتر محمد اسلامی

کمیته بین الملل          دکتر غلامرضا غزنوی

کمیته اطلاع رسانی       دکتر بهزاد فرخ زاد

کمیته علمی‌              دکتر پوریا مطهری

کمیته شهرستان ‌ها         دکتر همایون فراست

کمیته حقوقی             دکتر سید محمود میران

کمیته عضویت            دکتر علی تاجرنیا

کمیته امور زیربنایی ساختمان    دکتر امیر رضا رکن

کمیته رفاهی             دکتر بهروز فارسی

کمیته دانشجویی        دکتر آرش زاهدی

کمیته کارشناسی        دکتر رضا حسین پور

فعالیت ‌ها

الف) جلسات هیات مدیره

جلسات هیات مدیره

جلسات با هیات مدیره پیشین مجموعاً 62 جلسه؛ 430 نفر ساعت جلسه

جلسات پس از صدور مجوز مجموعاً 57 جلسه؛ 360 نفر ساعت جلسه

ب: صدور نامه و اعلام مواضع

نامه به دکتر علیرضا زالی ( رئیس نظام پزشکی ) در خصوص تشکیل جلسه ای انجمن‌های علمی‌جهت بررسی موضوع مالیات جامعه پزشکی

نامه به دکتر علی عسگری ( رئیس سازمان امور مالیاتی کشور ) در خصوص رسیدگی به مشکلات کاری دندان‌پزشکان، رعایت عدالت مالیاتی و توجه به میزان ساعات کار و درآمد ‌های مختلف همکاران

نامه به دکتر علیرضا زالی ( رئیس نظام پزشکی ) در خصوص پرسش ‌های همکاران در مورد چگونگی توافق نامه مالیاتی

نامه به دکتر لاریجانی ( رئیس مجلس شورای اسلامی‌) در خصوص ورود فارغ التحصیلان رشته کاردانی به دوره‌های بهداشتکار د ‌هان و دندان و زمینه سازی برای تکرار ارتقاء مقاطع تحصیلی دکترای دندان‌پزشکی

نامه به دکتر حسن قاضی زاده‌هاشمی‌( وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ) در خصوص طرح پیشنهادی انجمن برای ساختار جدید دندان‌پزشکی در نظام سلامت کشور

ج. گزارش فعالیت ‌ها

1ـ امور زیربنایی:

تخصیص بودجه و خرید ساختمان برای انجمن دندان‌پزشکی ایران ـ شاخه ارومیه

اختصاص بودجه و خرید ساختمان برای انجمن دندان‌پزشکی ایران ـ شاخه قم

پیگیری احداث ساختمان جدید انجمن مرکز:

ساختمان جدید انجمن دندان‌پزشکی ایران در زمینی به مساحت 300 متر مربع واقع در گیشا ـ خیابان شهید علیالی غربی ـ شماره 83 ( روبروی ساختمان فعلی انجمن ) واقع شده است و در حال حاضر آخرین مراحل ساخت را پشت سر می‌گذارد.

2ـ امور علمی:

الف) برگزاری مجموعا 31 برنامه در سال 91 شامل:

برگزاری پنجاه و دومین کنگره سالیانه انجمن دندان‌پزشکی ایران با محوریت آموزش شکست ‌ها، راهبری به سوی موفقیت در سال 91

30 برنامه آموزشی مدون با حضور 120 سخنران در سال 91

ب) برگزاری مجموعاً 31 برنامه علمی‌در سال 92 شامل:

6 برنامه آموزش مدون با حضور 25 سخنران در سال 92

24 برنامه مدون به صورت برنامه دو روزه با حضور 100 سخنران در سال 92

برگزاری پنجاه و سومین کنگره سالیانه انجمن دندان‌پزشکی ایران 21 لغایت 24 اردیبهشت 92 در برج میلاد با موضوع چالش‌های تشخیصی در دندان‌پزشکی

ج) برگزاری دومین کنگره ایمپلنت پرشیا در اصف ‌هان با همکاری ICOI

د) برگزاری سه دوره آموزشی ایمپلنت برای بیش از 110 دندان‌پزشک

و) هماهنگی و معرفی سخنران از تهران برای حضور در برنامه‌های علمی‌شعب

ی) برگزاری 61 برنامه علمی‌در شعب انجمن دندان‌پزشکی ایران

3 ـ امور اطلاع رسانی:

انتشار چ ‌هار شماره خبرنامه چاپی در سال 90

انتشار پنج شماره خبرنامه چاپی در سال 91

انتشار هشت شماره خبرنامه چاپی در سال 92 که در هر شماره به یک موضوع مهم در دندان‌پزشکی پرداخته شده است.

انتشار دو ویژه نامه برای همایش ایمپلنت 1 و 2 پرشیا /  ICOI و انتشار چ ‌هار ویژه نامه مربوط به کنگره‌های 52 و 53 انجمن

تغییر ساختار وب سایت انجمن با هدف افزایش قابلیت ‌های آن

4ـ امور فرهنگی:

ایجاد بانک اطلاعاتی همکاران فرهنگی در انجمن

کمک ‌های مالی همکاران و نیز کمک ‌های غیر مالی مدیران شرکت ‌های دندان‌پزشکی به مناطق زلزله زده آذربایجان غربی در سال 91

برگزاری جشن بزرگداشت روز دندان‌پزشکی در سال 91 و 92 به اهتمام انجمن در برج میلاد

برگزرای جشن بزرگداشت روز دندان‌پزشکی در سال 93 با همکاری سازمان نظام پزشکی برای اولین بار

برگزاری نمایشگاه آثار نوشتاری، نقاشی، موسیقی و پانل ‌های فرهنگی در کنگره سالیانه انجمن و حضور شخصیت ‌های برجسته ای چون دکتر محمد سریر ( موسیقیدان )، دکتر احسان شریفی ( جامعه شناس ) و دکتر عشایری ( روان پزشک )

پیشنهاد تشکیل صندوق تعاون برای یاری رساندن به دندان‌پزشکانی که در دستور کار هیات مدیره قرار دارد.

تشکیل کمیته نیکوکاری با همراهی شرکت تعاونی دندان‌پزشکان ایران و خیریه دنا

نامگذاری کنگره 54 به نام معمار دندان‌پزشکی نوین « دکتر حسین نواب »

تشکیل شاخه‌های ادبیات، موسیقی، نقاشی، تاریخ و دانشجویی که در شرف تکوین است

5ـ امور تشکیلاتی:

تدوین آئین نامه نحوه تشکیل و فعالیت شعب انجمن در سراسر کشور

تدوین آئین نامه شرح وظایف ارکان

تدوین آئین نامه اجرایی برگزاری کنگره‌های علمی

تدوین آئین نامه داخلی جلسات هیات مدیره

6ـ امور شهرستان ‌ها

برگزاری انتخابات هیات مدیره شعب انجمن در استان ‌های:

آذربایجان غربی:

1ـ دکتر بهنام عباسیان 2ـ دکتر غلامحسین خدا رحم پور 3ـ دکتر شهناز نیری 4ـ دکتر بیژن امیر فلاح 5ـ دکتر افسانه صراف زاده ( بازرس )

فارس:

1ـ دکتر نازیلا شهبازی 2ـ دکتر نوید ناصری 3ـ دکتر دردانه عطاپور  4ـ دکتر امیر عزمی‌5ـ دکتر عباسعلی پایدار 6ـ دکتر ج ‌هانگیر حسینی 7ـ دکتر محسن فرخنده برازجان ( بازرس )

قم:

1ـ دکتر سید محمد تولیتی 2ـ دکتر حسن کاظمی‌3ـ دکتر محمود یزدیان 5ـ دکتر محمد حسین بیگدلی 6ـ دکتر حسین یزدی 7ـ دکتر علی تسخیر ( بازرس )

البرز:

1ـ دکتر سعید خدارحمی‌2ـ دکتر هوشنگ نوری 3ـ دکتر مجید فریدونی 4ـ دکتر اژدر شجاعی 5ـ دکتر احمد مویدی 6ـ دکتر فرزانه گرجی ( بازرس )

7ـ امور رفاهی:

امضای تفاهم نامه با هتل ‌های پارسیان و هما جهت ارائه تسهیلات و تخفیف استفاده از امکانات هتل، بیمه‌های پاسارگاد، ایران، آسیا و خدمات درمانی شعبه تجریش

عقد قرارداد با بیمه‌های پاسارگاد، ایران و آسیا به منظور استفاده از خدمات بیمه ای برای اعضا

همکاری با جامعه « یاوری فرهنگی » به منظور کمک به ساخت مدرسه و مراکز آموزشی برای دانش آموزان با استعداد

همکاری با شرکت توریسم ج ‌هانی، شرکت اطلس خودرو، شرکت لیزینگ ایران و شرق، انجمن سینما گران، پست بانک و مجموعه برج میلاد جهت ارائه تسهیلات رفاهی و تفریحی و ایجاد رفاه هر چه بیشتر اعضا

فصل چ ‌هارم: عملکرد شعب انجمن

1ـ ایلام:

ـ برگزاری سومین دوره انتخابات هیات مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران ـ شعبه ایلام

ـ برگزاری دوره بازآموزی مدون پروتز و اندو و کارگاه علمی‌روتاری

ـ راه اندازی سایت انجمن دندان‌پزشکی ایران ـ شعبه ایلام

ـ ارسال کارت پستال تبریک سال 93 به اعضا

2ـ شعبه همدان:

برگزاری مراسم بزرگداشت مرحوم دکتر حسین انصاری

مذاکره با مسئول آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی همدان جهت بررسی و ارزیابی بازآموزی‌ها

3ـ شعبه گلستان:

برگزاری برنامه مدون ارتودنسی 30 و 31 خرداد 92

برگزاری برنامه مدون اندو 28 و 29 آذر 92

برگزاری برنامه مدون پریو 28 و 29 آذر 92

برگزاری برنامه مدون پروتز و ترمیمی‌1 و 2 اسفند 92

4ـ شعبه کرمانشاه:

برگزاری برنامه بازآموزی و سمینار آموزشی

توزیع مجلات، خبرنامه و جزوه‌های آموزشی

شرکت در جلسات نظام پزشکی و جلسات آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

5ـ شعبه فارس:

برگزاری مراسم جشن دندان‌پزشکی سال 92

برگزاری دوره دو روزه ترمیمی‌و زیبایی

برگزاری جلسات مداوم با مسئول دفتر دندان‌پزشکی معاونت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سازمان نظام پزشکی این شهر

برگزاری انتخابات دوره ششم انجمن ـ شعبه فارس

رسیدگی به مشکلات درمانگاه‌ها توسط کمیته درمانگاه انجمن

پیگیری مطالبات دندان‌پزشکان از شرکت بیمه ایران

پیگیری مشکلات مالیاتی دندان‌پزشکان

مشارکت در برگزاری بازارچه نیکوکاری به نفع بیماران MSو کودکان سرطانی

همکاری و مشارکت فعال در برگزاری یازدهمین کنگره ارتودنتیست ‌های ایران و کنگره انجمن پریودونتولوژی

اطلاع رسانی از طریق پیامک سایت و روزنامه به اعضا

برگزاری سمینار ‌های آموزشی در زمینه اندو، پروتز، لیزر، پریو، ایمپلنت

راه اندازی سایت انجمن دندان‌پزشکی ایران ـ شعبه فارس

برگزاری بزرگداشت 27 نفر از پیشکسوتان جامعه دندان‌پزشکی فارس

شرکت فعال در انتخابات مجمع انجمن‌های پزشکی با اعلام کاندیداتوری و راهیابی 4 نفر از اعضای هیات مدیره

برگزاری مراسم روز دندان‌پزشک در سال 93

نامه نگاری با سازمان نظام پزشکی و شورای عای نظام پزشکی در خصوص لزوم بازنگری در قانون 169

نامه نگاری به سازمان امور مالیات ‌ها در خصوص مالیات ‌های مستقیم مربوط به اعلام معاملات فصلی

نامه نگاری در خصوص عوارض شهرداری و عوارض پسماند مراکز دندان‌پزشکی

مشارکت در طرح خیریه نوآوران سلامت

6ـ شعبه بوشهر:

برگزاری برنامه آموزشی مدون پروتز و ارتودنسی ـ 14/7/92

برگزاری برنامه آموزش مدون بیماری‌های د ‌هان و دندان و تشخیص 14/11/92

برگزاری برنامه آموزش مدون اندو و ترمیمی‌14/12/92

7ـ شعبه آذربایجان غربی:

اجرای برنامه آموزشی پروتز ( 4 ـ 1 ) خرداد 92

اجرای برنامه بازآموزی جراحی ( 4 ـ 1 ) مرداد 92

اجرای برنامه بازآموزی زیبایی دی 92

اجرای دوره ایمپلنت شهریور و مهر 92

اجرای دوره زیبایی از اسفند 92

تجهیز خانه دندان‌پزشکان آذربایجان غربی

8ـ شعبه اصف ‌هان:

برگزاری انتخابات هیات مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران شعبه اصف ‌هان

برگزاری سمینار ICOI

برگزاری 20 برنامه بازآموزی

برگزاری برنامه آموزش زیبایی و دوره جامع مقدماتی ایمپلنت

برگزاری جلسات مستمر با اداره کل اقتصادی و امور اداری استان در خصوص حل مشکل مالیاتی

برگزاری جلسات با مسئولین شهرداری درخصوص رفع مشکل زباله‌های عفونی

9ـ شعبه زنجان:

برگزاری برنامه آموزشی ترمیمی‌و زیبایی

برگزاری برنامه آموزش پروتز

برگزاری برنامه آموزش اندو

10ـ شعبه لرستان:

راه اندازی سامانه پیام کوتاه جهت ارتباط با اعضا

انتشار نشریه داخلی

برگزاری مراسم روز دندان‌پزشک

برگزاری چندین دوره بازآموزی با همکاری دانشکده دندان‌پزشکی خرم آباد

برگزاری جلسات مداوم با معاون درمان دانشگاه در خصوص تعرفه‌ها

مذاکره با شرکت جهت ارائه تسهیلات

حضور فعال نمایندگان هیات مدیره انجمن در جلسات هیات ‌های نظام پزشکی

برگزاری تور ‌های طبیعت گردی و اختصاص چندین سانس اکثر جهت استفاده اعضا و خانواده شان

11ـ شعبه چ ‌هارمحال و بختیاری:

برگزاری تور تفریحی و هماهنگی جهت استفاده از امکانات ورزشی

برگزاری برنامه مدون اندو جراحی 21/9/92

برگزاری برنامه آموزشی علمی‌اندو / روتای سبک wave one و برنامه علمی‌hands on ایمپلنت

ارسال پیامک تبریک مناسبت ‌ها

تقدیر از پیشکسوتان عرصه دندان‌پزشکی استان

برگزاری نمایشگاه تجهیزات مواد دندان‌پزشکی

ارائه آموزش ‌های لازم در خصوص سلامت د ‌هان از طریق صدا و سیما

12ـ شعبه خراسان رضوی:

برگزاری جشن روز دندان‌پزشک

برگزاری نظر سنجی از دندان‌پزشکان جهت انتخاب دندان‌پزشکی نمونه استان

برگزاری نمایشگاه نقاشی دندان‌پزشکان و پزشکان هنرمند

برگزاری دوره جامع ترمیمی‌و زیبایی

برگزاری دوره رایگان آموزش تازه‌های ارتودنسی

برگزاری دوره آموزش اصول مذاکره با بیمار در دندان‌پزشکی

برگزاری دوره طرح درمان جراحی و پروتز ایمپلنت

 

                                                                  پایان

                                          تهیه شده توسط انجمن دندان‌پزشکی ایران

                                                            اردیبهشت 93  

 

سند شماره 5

مجمع عمومی‌11 مهر 1392 در برج میلاد

گزارش و تحلیل

 

*بنا به مصوبه مجمع عمومی‌انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران، انتخابات باید 11 آذر ماه 1392 برگزار شود.

 

*از مخالفت‌ ‌ها نهراسیم. بادبادک با باد مخالف بالا می‌رود ( از بنری که شهرداری تهران در خیابان نصب کرده است.)

 

دوستان و همکاران گرامی. این گزارش در دو بخش تنظیم شده است. بخش نخست، گزارش مجمع عمومی‌‌انجمن علمی‌‌دندان‌پزشکی ایران است به همان‌گونه که پیش آمد. این گزارشی است بدون پیرایش از زندگی درونی یک انجمن علمی‌که رویه دانش و راست گفتاری و منش گروهی از دندان‌پزشکان را نشان می‌دهد. سندی است که هم نویسندگان می‌توانند از آن سود ببرند و هم تاریخ نویسان.

بخش دوم، برداشتی است شخصی. یک دیدگاه از یکی از صحنه‌هائی که در انجمنی غیردولتی و غیرانتفاعی در سال 1392 دیده شد. تا کنون در هیچ انجمنی گزارشی با این شیوه تهیه نشده است. خوب است همکارانی که در آن نشست بوده اند، برداشت خود را بنویسند تا این تک صدا خود را به واقعیت تحمیل نکند. 

خبرنامه و سایت « انجمن دندان‌پزشکی ایران» زیر فشار شدید سانسور خبری قرار دارد ( از تاریخ برگزاری مجمع عمومی‌تا امروز هیچ خبری وارد سایت انجمن نشده است و خبرنامه مهر ماه «انجمن دندان‌پزشکی ایران» نیز در باره انتخابات گزارش کوتاه پیرایش شده و غیر واقعی چاپ کرده و نظر بازرس را که مخالف نظر هیئت مدیره بود، به طور کامل حذف کرده است). بنابراین، در جای پیش‌گفتار، برای آن گروه از دوستانی که چندان با انجمن‌ها آشنا نیستند، یکی از گرهی‌ترین موضوعاتی که در این مجمع عمومی‌پیش آورده بودند، بررسی می‌شود.

 

و ناگ ‌هان، باز هم « رد صلاحیت»:

انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران و انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران دواساس‌نامه متفاوت دارند. مجوز انجمن علمی‌از سوی کمیسیون ماده 4 وزارت بهداشت صادر می‌شود و مجوز انجمن صنفی از سوی کمیسیون ماده 10 احزاب. با این حال این دو انجمن با یک هیئت مدیره مشترک اداره می‌شد. موجودی نادر که باز زایشش بحران افزائی و نقض اساس‌نامه‌های دو  انجمن بود.

 انتخابات 30 تیر 1390 با همان روش سابق برگزار شد. کاندیدا ‌ها در چند لیست در برابر هم قرار گرفتند. حدود 1200 نفر به مجمع عمومی‌آمدند و نبود فضای کافی مشکلاتی را پیش آورد. بیشینه شرکت کنندگان در انتخابات، ‌همه نامزد ‌های یک لیست را انتخاب کردند. درستی برگزاری انتخابات زیر پرسش جمعی از کاندیدا ‌ها و شرکت کنندگان رفت. اگرچه برخی از انتقاد ‌ها و روش‌ ‌های اعمال نظر اعتراض کنندگان نادرست بود ولی اب ‌هام‌ ‌هائی نیز در برگزاری انتخابات وجود داشت که نمی‌توان نگفت و گذشت. تا کنون پاسخ روشنی به این اب ‌هام‌ ‌ها داده نشده است. یکی از معما ‌های پیش آمده، خراب شدن هر سه لپ تابی بود که برای ثبت نام از شرکت کنندگان در مجمع عمومی‌و انتخابات در نظر گرفته بودند و آن هم درست در صبح روز برگزاری انتخابات. هیچ گاه هم توضیحی در این باره داده نشده است که بتوان به آن استناد کرد. مسئول برگزاری انتخابات 30 تیر دکتر سید محمود میران بود و ایشان مسئول‌ترین شخصی است که می‌تواند علت بسیاری از نارسائی‌های آن انتخابات را بیان کند.

 وجود اب ‌هام‌ ‌های رفع نشده و ادامه شکایت اعتراض کنندگان، کار تایید هیئت مدیره را به چنبره پیچ و خم اداری کشاند و این، کار صدور مجور فعالیت رسمی‌را برای انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران تا 17 فروردین 92 به درازا کشاند و برای انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران این کار تا ماه پیش طول کشید. بنا به لیست‌ ‌هائی که از طرف کمیسیون ماده 4 وزارت بهداشت و کمیسیون ماده 10 احزاب صادر شده است، ترکیب دو هیئت مدیره یک‌سان نخواهد بود.

به این ترتیب، برای نخستین بار،  انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران و انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران با دو هیئت مدیره مختلف، به صورت مستقل از هم فعالیت خواهند کرد و راه برای قانون مداری و شفافیت در کار و فعالیت مالی باز شده است. 

هیئت مدیره فعلی انجمن ‌علمی‌دندان‌پزشکی ایران که برگزار کننده مجمع عمومی‌11 مهر 92 بود از 30 تیر 1390 تا 17 فروردین 92 یعنی نزدیک به یک سال و ده ماه به عنوان هیئت مدیره منتخب در اداره انجمن حضور داشت و از حدود 8 ماه پیش با مجوز رسمی، مسئولیت اداره انجمن را به عهده دارد. بنابراین، آن نارسائی‌ها و کاستی‌هائی که در کار انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران می‌بینیم، فقط میراث به جای مانده از هیئت مدیره سابق نیست و مسئولیت آن متوجه هیئت مدیره فعلی انجمن علمی‌است.

هیئت مدیره فعلی پس از شروع به کار، ابتدا چنین نشان داد که می‌خواهد قانون مدار باشد واساس‌نامه را اجرا کند.

در لیستی که از کمیسیون ماده 4 وزارت بهداشت به انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران ابلاغ شده است، نام 9 نفر برای عضویت در هیئت مدیره دیده می‌شود: (دکتر بیژن اخوان آذری، دکتر محمد اسلامی، دکتر عبدالجواد رحیم پور، دکتر باقر شهنی زاده، دکتر غلام‌رضا غزنوی، دکتر همایون فراست، دکتر بهزاد فرخ‌زاد، دکتر پوریا مطهری، دکتر علی یزدانی،  ). دو نفر از منتخبان مجمع عمومی‌حذف شده بودند ( دکتر علی تاجرنیا و دکتر امیر رضا رکن.)

هیئت مدیره انجمن علمی، ‌هیچ‌گاه اطلاعیه ای در باره شروع به کارش نداد و گزارشی نیز از کار ‌هایش در سایت و خبرنامه انجمن نیامده است. در حقیقت هیئت مدیره جدید کارش را با شیوه عدم اطلاع رسانی شروع و ادامه داد.

نخستین بار در اسناد کنگره 53 بود که نام دو نفر از اعضای رسمی‌هیئت مدیره ( دکتر شهنی زاده و    دکتر یزدانی) از لیست هیئت مدیره حذف شد و هیچ توضیحی نیز به اعضای انجمن برای چنین کار       غیر قانونی داده نشد. در آن زمان این دو همکار هنوز عضو هیئت مدیره انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران بودند ( می‌توانید به خلاصه مقالات و اسناد دیگر کنگره 53 مراجعه فرمائید.). چنین شیوه ای را هیچ انجمنی به یاد ندارد.

هیئت مدیره پس از آن در نشستی رسمی، دکترباقرشهنی زاده و دکترعلی یزدانی را مستعفی شناخت و در نامه ای به دبیر کمیسیون ماده 4  آن را ن ‌هائی کرد.

می‌بینیم که هیئت مدیره خود بر رد صلاحیت‌ ‌ها مهر تایید گذاشت و ابتدا جلساتش را بر پایه لیستی که کمیسیون ماده 4 وزارت بهداشت اعلام کرده بود آغاز کرد و پس از چندی برای نشان دادن وفاداری به قانون، با استناد به اساس‌نامه دو نفر از اعضای اصلی خود را به علت غیبت، حذف کرد. اگر آن دو عضو هیئت مدیره، در جلسات شرکت می‌کردند، اکنون هیئت مدیره 9 عضو داشت و حرفی هم از انتخابات و رد صلاحیت نبود.

اگر مستعفی شناختن دو نفر عضو هیئت مدیره، بر پایه اساس‌نامه صورت گرفت، در ادامه کار نیز می‌بایست قانون رعایت شود. این جا بود که هیئت مدیره نشان داد که استفاده ازاساس‌نامه نه بر پایه قانون‌مداری، بل که برای تامین خواسته‌های گروهی بوده است. هیئت مدیره علی‌رغم تذکرات بازرس، حاضر نشد برای برگزیدن جای خالی دو نفر عضو مستعفی شناخته شده و دو نفر علی البدل، انتخابات برگزار کند و تمایل داشت با همان 7 نفر به کارش ادامه دهد.

هیئت مدیره مجمع عمومی‌‌را برگزار نکرد تا زمانی که بازرس انجمن علمی، ‌تصمیم گرفت بر اساس وظیفه بازرس، خود انتخابات را برگزار کند و حتی اطلاعیه آن را نیز برای چاپ به انجمن داد. هیئت مدیره برای آن که بازرس انتخابات را برگزار نکند، خود اطلاعیه داد و از همان زمان بود که دو باره مسئله رد صلاحیت‌ ‌ها را که می‌تواند همیشه چالش برانگیز باشد و جو روانی ایجاد کند، پیش کشید.

چرا هیئت مدیره این روش را انتخاب کرد و در پس هیاهوی «رد صلاحیت» تامین کدام خواسته نهفته است؟. این را در ادامه کار خواهیم دید.

رد صلاحیت در یک انجمن علمی؟ بر پایه چه قانونی؟.

یک دندان‌پزشک در سه انجمن علمی‌عضو است. در دو انجمن صلاحیتش تایید می‌شود و در یک انجمن رد صلاحیت می‌شود. در این صورت یک فردِ قانون مدار باید چه نتیجه ای بگیرد؟ بهتر است به اسناد قانونی مراجعه کنیم.

 

1-اساس‌نامه انجمن علمی: در اساس‌نامه انجمن علمی‌‌دندان‌پزشکی ایران رد صلاحیت پیش بینی نشده است. یا شخص عضو است که در این صورت از تمام حقوق عضو از جمله حق انتخاب کردن و انتخاب شدن برخوردار است یا عضویتش لغو شده است که مشخص است نمی‌تواند انتخاب شود.

 

 

اساس‌نامه انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران

ماده 8- عضویت در انجمن به طرق زیر می‌باشد:

1-    8- عضویت پیوسته: هیئت موسس انجمن و کلیه افرادی که حداقل دارای درجه دکترا در یکی از رشته‌های دندان‌پزشکی و یا رشته‌های وابسته باشند می‌توانند طبق ضوابط مذکور در این اساس‌نامه به عضویت انجمن درآیند.

 

ماده 10- عضویت در انجمن در یکی از موارد زیر خاتمه می‌یابد:

1-  10- استعفای کتبی عضو.

2-10- عدم پرداخت حق عضویت سالانه در مهلتی که هیئت مدیره تعیین می‌نماید.

 3-10- زوال یکی از شرایط عضویت و نیز محکومیت قطعی در هیئت‌ ‌های بدوی و عالی انتظامی‌سازمان نظام پزشکی به محرومیت موقت یا دائم از اشتغال به حرف پزشکی.

 

ولی چون مجوز انجمن بنا به ماده نخست آن بر پایه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر شده است، برای درک حدود رد صلاحیت‌ ‌ها باید به این مصوبه توجه کرد.

 

2-مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی: مصوبه و آئین نامه اجرائی آن بر « صلاحیت علمی‌و عمومی» تکیه دارد

ماده 4 مصوبه شماره 1906- « رسیدگی به درخواست تاسیس انجمن‌های مذکور و بررسی صلاحیت علمی‌و عمومی‌هیئت موسس و هیئت مدیره  و تصویب آن‌ ‌ها با کمیسیونی است که تحت نظر وزیر مربوطه تشکیل می‌گردد»

 

صلاحیت علمی‌‌از دید آئین نامه:

 بند 4 ماده 7- داشتن سطح تحصیلی و تجارب علمی، فنی، ادبی و هنری مناسب حسب مورد به تشخیص کمیسیون مربوطه

 

این بند هیچ گاه مشکلی پیش نمی‌آورد. همه دندان‌پزشکانی که شماره نظام پزشکی دارند در سطحی از دانش قرار دارند که صلاحیت علمی‌آنان تایید بشود.

 

 

 

صلاحیت عمومی‌از دید آئین نامه اجرائی:

1/7 تابعیت ایران 

2/7- التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران

3/7- نداشتن سوء پیشینه کیفری، نداشتن نقش موثر در تحکیم رژیم گذشته، عدم وابستگی به احزاب و گروه‌های محارب با نظام.

مصوبه سال 1370 شورای عالی انقلاب فرهنگی و آئین نامه اجرائی آن از زمان عقب مانده است و اکنون که حقوق شهروندی جدی گرفته می‌شود و در بالاترین سطح مدیریت جامعه، تلاش می‌شود قانون مداری و روابط حقوقی بر رفتار ‌های سلیقه ای و عرفی غالب شود، به روز کردن این مصوبه و حتی جانشین کردن یک قانون به جای این مصوبه احساس می‌شود.

آئین نامه اجرائی مصوبه 262مین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در باره بررسی صلاحیت‌ ‌ها چنین می‌گوید: « بررسی صلاحیت‌ ‌های علمی‌‌و عمومی‌‌اعضای هیئت موسس و هیئت مدیره».

می‌شد « واو» را حرف ربط گرفت و این گونه طرح کرد که منظور فقط هیئت موسس و هیئت مدیره منتخب آن است و هیئت مدیره‌های بعدی مشمول این بند نمی‌شوند، ولی در حال حاضر صلاحیت همه هیئت مدیره‌ها و بازرس‌ ‌ها با استناد به این بند بررسی می‌شود. در عمل بررسی صلاحیت علمی‌‌با مشکلی مواجه نمی‌شود ولی واژه «صلاحیت عمومی» ‌نامعین است و برای درک آن باید به قانون‌ها و مصوبه‌های دیگر مراجعه کرد و همین کار را دشوار و پیچیده می‌کند و تحولات سیاسی می‌تواند بر تفسیر از این بند تاثیر گذار باشد.

در بعضی از متن‌ ‌هائی که پس از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دیده ایم بسیاری از کاستی‌های مصوبه برداشته شده است. برای نمونه: در « درآمدی بر اصول و مقررات سازمان‌های مردم نهاد» که در زمستان 1390 توسط « مرکز امور اجتماعی و فرهنگی معاونت سازمان‌های مردم نهاد وزارت کشور»  چاپ شد، در باره هیئت موسس آمده است

ماده 18-هیئت مؤسس بايد داراي شرائط زير باشند:

الف( داشتن هيجده سال تمام.

ب( تابعيت ايراني.

پ( دارا بودن صلاحيت تخصصي حداقل دو نفر از مؤسسان در خصوص موضوع فعاليت سازمان.

ت( عدم عضويت در گروه‌هايي كه براساس رأي دادگاه صالح محارب و معاند شناخته شد‌ ‌هاند و

نداشتن محكوميت مؤثر كيفري به نحوي كه موجب محروميت از حقوق اجتماعي شود.

تبصره- هيئت مؤسس بايد داراي حداقل پنج عضو باشد.

 

اگر این ماده را با آئین نامه سال 1370 مقایسه کنید می‌بینید تفاوت آشکاری حتی در نوع نگرش نسبت به احراز صلاحیت و گسترش آن دیده می‌شود. تفاوت بسیاری است بین « نداشتن سوء پیشینه کیفری» و « نداشتن محکومیت موثر کیفری». در متن سال 1390  از رد صلاحیت هیئت مدیره صحبت نشده است و محکومیت نیز فقط در نوع موثر آن که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی شود، مد نظر قرار گرفته است.

یک دندان‌پزشک وقتی در برگزاری کنگره‌ انجمن‌ و همایش‌ ‌های گوناگون شرکت می‌کند به سرعت شناخته می‌شود. دور از منطق است بگوئیم مجمع عمومی‌انجمن به شخصی رای می‌دهد که ناشناخته است و کسی نمی‌داند کیست و چه کرده است.

 تن ‌ها بندی که در آئین نامه سال 1370 چالش بر انگیز است مسئله « نداشتن سوء پیشینه کیفری» است که در این جا اندکی در باره آن کنکاش می‌کنیم.

وقتی مجمع عمومی‌‌یک حرفه آن هم حرفه ای مانند دندان‌پزشکی که 17 انجمن عمومی‌و تخصصی و ده‌ها همایش و  دوره بازآموزی دارد آیا دور از ذهن نیست که منتخب مجمع عمومی‌پرشماره یک انجمن، دندان‌پزشکی با چنین پیشینه ای باشد؟.

تن ‌ها موردی که همیشه چالش برانگیز می‌شود زمانی است که شخصی از حقوق اجتماعی اش محروم می‌شود. برابر تبصره ماده 40 قانون جدید مجازات اسلامی، «محكوميت مؤثر، محكوميتي است كه محكوم را به تبع اجراي حكم، براساس ماده 25 اين قانون از حقوق اجتماعي محروم مي‌كند». این را نیز باید دانست که پس از انقضاء مدت تعيين شده و اجراي حكم، محرومیت از حقوق اجتماعی رفع اثر مي‌گردد.

حقوق اجتماعی که شخص از آن محروم می‌شود، در قانون تعریف مشخصی دارد. قانون مجازات اسلامی‌جدید، حقوق اجتماعی را چنین تعریف می‌کند:

 

ماده 25 قانون مجازات اسلامی‌جدید: محكوميت قطعي كيفري در جرائم عمدي، پس از اجراي حكم يا شمول مرور زمان ، در مدت زمان مقرر در اين ماده محكوم را از حقوق اجتماعي به عنوان مجازات تبعي محروم مي‌كند:

الف- هفت سال در محكوميت به مجازات‌ ‌هاي سالب حيات و حبس ابد از تاريخ توقف اجراي حكم اصلي

ب- سه سال در محكوميت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتي كه ديه جنايت وارد شده بيش از نصف ديه مجني عليه باشد، نفي بلد و حبس تا درجه چ ‌هار

پ-دو سال در محكوميت به شلاق حدي، قصاص عضو در صورتي كه ديه جنايت وارد شده نصف ديه مجني عليه يا كم‌تر از آن باشد و حبس درجه پنج

تبصره ا - در غير