مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 

تكنیك تخلیه هیجانی كودكان آسیب های روانی پس از حوادث غیر مترقبه

اجرای موفق تكنیك تخلیه هیجانی كودكان آسیب های روانی را پس از حوادث غیر مترقبه كاهش می‌هد.
دكتر "منصور ترابی" روان پزشك روز پنجشنبه در دومین روز كارگاه آموزش بهداشت روان در دزفول مقاله خود با عنوان افكار و خاطرات مزاحم گفت: این تكنیك در سه مرحله سازماندهی، جایگزینی آرامش به جای اضطراب و نیز خاطره خوش بجای خاطرات ناخوشایند انجام می‌شود.
وی افزود: در تكنیك تخلیه هیجانی كودكان در مرحله اول پس از سازماندهی آنها در گروه های هم سن وسال به آنان كمك می‌كنیم تا خاطرات خود را از صحنه حادثه بدون كم و كاستی به راحتی بیان كنند.
ترابی اظهارداشت: در مرحله دوم این تكنیك آنها یاد می‌گیرند چگونه‌احساس اضطراب خود را در بیان خاطره بااحساس آرامش جایگزین كنند و در مرحله سوم می آموزند به چه نحو خاطره ناخوشایند را با خاطره خوش جایگزین كنند واگر هم به یاد خاطره وحشتناك بیافتند دچار اضطراب نشوند.
این روانپزشك بااشاره به اینكه افراد در حوادث طبیعی و غیرطبیعی صحنه های استرس زا نظیر تخریب منازل، اجساد كشته‌ها و زخمی ها را می‌بینند و به درجات مختلف دچارفشارها و اثرات نامطلوبی می‌شوند گفت: هدف متخصصان بهداشت روان ارایه برنامه‌هایی بمنظور كاهش استرس هاو آثاراحتمالی آنها برعملكرد روانی ،اجتماعی و شغلی افراد است.
ترابی افزود: اگر این سه مرحله با موفقیت انجام شوند بخشی از مشكلات و تنش‌های روحی كودكان و نوجوانان كه ممكن است زندگی راحت را تا آخر عمراز آنها سلب كند از بین می‌رود.
وی اضافه كرد: بخش باقی مانده كودكان نیز نیازمند مشاوره‌های فنی تر و درمان‌های تخصصی تر هستند.
این روان پزشك گفت: تنوع ، كیفیت و سرعت خدمات كارشناسان بهداشت روان در كشور پس از مواجه به بلایای طبیعی به سطح بالایی رسیده است.
در ادامه این كارگاه آموزشی دكتر "مصطفی سخاوت " روان پزشك در موضوع‌های اجتناب ،سوگ در كودكان و "رضا قربان شوهی زاده" كارشناس مسوول بهداشت روان دزفول در زمینه برانگیختگی سخنرانی كردند.
در كارگاه آموزشی راه های مقابله با آسیب های اجتماعی پس از بلایای طبیعی كه به مدت دو روز در سالن مركز بهداشت دزفول جریان داشت تكینك‌های مشاوره بهداشت روانی از سوی متخصصان بهداشت روان در مقالاتی مورد بررسی قرار گرفت.

irna.ir

Tags: 
تعداد نمایش ها: 2653

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...