مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
زیگموند فروید ۱۵۰ساله شد

زیگموند فروید ۱۵۰ساله شد


 زيگموند فرويد" روانشناس و روانكاو نامدار اتريشی امروز (‪ ۶‬ماه مه برابر شانزدهم اردیبهشت ماه 85) صدو پنجاه ساله شد.
فروید یكی از معدود متفكرانی است كه نظریاتش در حوزه علوم اجتماعی در قرن بیستم، دنیای علم، ادبیات، هنر و سینما را تحت تاثیر قرارداد.
بر همین مبنا نگاهی نو به انسان و رفتار او بر پایه دیدگاه های علمی فروید، دورنمایه هزاران رمان، فیلم، نقاشی، تابلو و اثر هنری بوده است.
فروید ششم ماه مه سال ‪ ۱۸۵۶‬میلادی در فرایبورگ واقع در جمهوری چك كه در آن زمان متعلق به امپراطوری اتریش بود، متولد شد.
وی در سن چهارسالگی به همراه اعضای خانواده خود به وین آمد و دوران مدرسه و دانشگاه خود را در این شهر گذراند.
در سال ‪ ۱۸۸۱‬میلادی فروید دكترای خود را در رشته پزشكی اخذ و شاخه تحصیلی خود را در رشته روانشناسی در یك كلینیك در پاریس گذراند.
در پاریس وی با"ژان- مارتن ژاركو" پزشك مشهور فرانسوی و استاددانشگاه آشنا شد و تحت تاثیر وی به روانشناسی توجه خاصی پیدا كرد.
فروید از سال ‪ ۱۸۸۵‬میلادی به عنوان استادیار دانشگاه وین تدریس می‌كرد و در سال ‪ ۱۸۹۰‬میلادی توجه خود را به تحقیقات در زمینه روانشناسی و روانكاوی معطوف ساخت.
وی در طول این تحقیقات متوجه شد كه اختلال‌های روحی علل بیماری‌های‌روانی است و در كار روزانه خود بعنوان یك پزشک، توجه‌اش به وضعیت عصبی بیماران وسواسی و دارای كنش اجباری و پریشان حال جلب شد.
او در این مشاهدات روزانه پی‌برد كه حالات عصبی‌بیماران در واقع نشانه‌ای از حالت شوك یا برآمده از جدال‌های درونی خفته و سركوب شده است و همچنین كشف كرد كه كشاكش‌های درونی بیماران اغلب ریشه در دوران كودكی آن ها دارد، اما خود بیماران معمولا از علل و ریشه‌های آن آگاهی ندارند.
نظریات فروید درباره شخصیت و تكامل انسان تحول مهمی در شناخت علمی انسان ایجاد و دانش روانكاوی را پی‌ریزی كرد، دانشی كه موجب نجات هزاران بیمار روانی شد كه تا پیش از آن به عنوان افراد تاثیرپذیرفته از شیطان، از جامعه طرد و تحقیر شده بودند.
گرچه نظریات فروید همواره مورد بحث و مناقشه محافل گوناگون بوده است اما صحت بخش اصلی تئوری ها و اندیشه‌های او پس از گذر از مطالعات و آزمایشات علمی گوناگون تایید شده و بنحو قاطعی مورد پذیرش قرار گرفته است.
نظریه شخصیت ، عقده ادیپوس، اهمیت دوران كودكی و تجارب ذهنی این دوران از اثرات دگرگون‌كننده فروید است كه نه تنها روانشناسی مدرن، بلكه دیگر زمینه‌های فرهنگی ازجمله هنر و زیبایی شناسی، علوم مذهبی و ادبیات را تحت نفود و تاثیر خود قرار داد.
فروید پس از به قدرت رسیدن ناسیونال- سوسیالیست‌ها و سوزاندن كتاب هایش توسط نازی‌ها، در سال ‪ ۱۹۳۸‬میلادی وین را ترك و به لندن مهاجرت كرد.
وی در سال ‪ ۱۹۳۹‬میلادی سه هفته بعد از شروع جنگ جهانی دوم در لندن در سن ‪ ۸۳‬سالگی فوت كرد.
نزدیك به سی سال پس از مرگش، در سال ‪ ۱۹۷۱‬میلادی آپارتمان وی در یكی از خیابان‌های وین به موزه‌ای تبدیل شد كه آثار، كتب و وسایلی كه وی در درمان بیمارانش استفاده می‌كرد، در معرض دید عموم قرار گرفت.
منزل فروید با پلاك ‪ ۱۹‬چنان موجب شهرت این خیابان شده است كه كمتر كسی نام اصلی آن را به خاطر می‌آورد و همه آن را به نام "خیابان فروید" می‌شناسند.
فروید همزمان با هموطنش یعنی "آدولف هیتلر" بر بخشی از تاریخ معاصر خود تاثیر گذاشت اما بر خلاف وی آوازه فروید مدیون خدمت به علم و پی ریزی راهی برای بهبود وضعیت انسان و شناخت بهتر وی بود.

منبع:irna.ir   شانزده اردیبهشت85

Tags: ارج یاد
تعداد نمایش ها: 2405

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...