مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 

یافته های جدید در مورد علل انسداد رگهای قلب

روزنامه ایران -شماره ۲۲۵۸
سه شنبه ۹ مهر ۱۳۸۱ - ۲۳ رجب ۱۴۲۳  - Tue, Oct 1, 2002 
  «آترواسکلروسیس atherosclerosos» که موجب بروز درد سینه، حمله قلبی، یا سکته مغزی می شود و شمار قربانیان آن در سال از شمار قربانیان سرطان بیشتر است، محققان را برآن داشته است که دیدگاه های خود را در خصوص نحوه ظهور و عمل این بیماری به نحو اساسی متحول کنند.
اغلب پزشکان معتقدند، چربی هایی که تدریجاًدر درون رگهای انتقال دهنده خون از قلب ذخیره می شود در نهایت این رگها را مسدود و بافتهای نیازمند را از خون و موادغذایی محروم می کند.
خود این رگهای مسدود شده نیز پس از مدتی از بی غذایی دچار مرگ می شوند.
زمانی که بخشی از ماهیچه های قلب یا بافتهای مغز به واسطه نرسیدن خون از کار بیفتند، شخص دچار حمله قلبی یا سکته مغزی می شود.
پژوهش های جدید به محققان نشان داده است که این نظریه قدیمی که براساس انباشت چربی در رگها ومسدودشدن رگها استوار شده، نادرست است.
پژوهشگران اکنون دریافته اند که عامل اصلی بروز اسکلروسیس در سرخرگها التهاب است. این عامل موجب می شود که برخی از مواد رسوب کرده در رگها دچار پارگی شوند. در اطراف این بخش های پاره شده، لخته های خون جمع می شود و این لخته هاست که در نهایت موجب مسدودشدن رگها و بروز عوارض نامطلوب اسکلروسیس می شود.
نکته دیگری که در جریان پژوهش های اخیر بر محققان روشن شده آن است که هر چند تقسیم بندی دو نوع «لیپوپروتیین» یعنی «لیپو پروتیین» با چگالی پایین (LDL) و «لیپو پروتیین» با چگالی بالا (HDL) تحت عنوان «کلسترول بد و کلسترول خوب» از حیث نقشی که این دو نوع کلسترول در بروز التهاب بازی می کنند، درست بوده است اما این دو ماده نقش خود را به شیوه هایی متنوع تر از آنچه که دانشمندان در گذشته می پنداشتند، به انجام می رسانند.
لیپوپروتیین ها کلسترول را در رگها انتقال می دهند. لیپو پروتیین با چگالی پایین این ماده را از کبد و روده ها به بافت های مختلف منتقل می کند تا از آن برای ترمیم غشاها یا تولید استروئید ها استفاده شود.
لیپوپروتیین با چگالی بالا نیز این ماده را به کبد منتقل می کند تا در آنجا بازیافت شود.
براساس نظریه سنتی در مورد ظهور آترواسکلروسیس ازدیاد میزان لیپوپروتیین با چگالی پایین موجب تجمع کلسترول برروی دیواره رگها و ظهور بیماری می شود، اما تحقیقات تازه نشان می دهد که کلسترول واقعاً در درون دیواره رگهای خونی تجمع پیدا می کند.
در اینجا کلسترول و اجزای آن اکسیده می شود و یا به صورتهای دیگر تغییر شکل می دهد. این صورتهای تغییر پیدا کرده سپس موجب بروز التهاب در درون رگهای خونی می شوند و به نحو فزاینده ای این رگها را دچار انحطاط می کنند.
التهابی که به این ترتیب در رگهای خونی ایجاد می شود در عین حال می تواند موجب شود تا انواع معینی از برخی از مواد زاید موسوم به «پلاکها plaques» دچار پارگی شوند که این امر موجب خطرات مرگباری برای بیمار می شود.

مقادیر زیاد لیپوپروتیین با چگالی پایین را می توان با داروهای کاهنده کلسترول درمان کرد، اما به تازگی تلاش برای دستیابی به راهبردهایی که به طور مستقیم با التهاب ناشی از این نوع لیپوپروتیین مقابله می کند نیز آغاز شده است.
یکی از این شیوه ها تکمیل نوعی روش آزمایش خون است که می تواند وجود التهاب را مشخص کند و به پزشک در کاستن از خطر حمله قلبی یا سکته مغزی مددرساند.
یک راهبرد دیگر استفاده از لیپوپروتیین با چگالی بالاست. این ماده قادراست کلسترول را از دیواره رگهای خونی جدا کند. در عین حال از این ماده می توان به منظور جلوگیری از اکسیده شدن لیپوپروتیین با چگالی پایین و در نتیجه جلوگیری از ظهور اتروکلسترول استفاده به عمل آورد.

لندن ـ ایرنا


Tags: 
تعداد نمایش ها: 3943

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...