مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 

تدوین کتاب جامع شامل دانش آموختگان

دانش آموختگان
دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران به عنوان دانشکده مادر و با قدمتی 69 ساله دست به کاری مفید زده است که می تواند الگوی مناسبی برای دانشکده های دیگر این رشته باشد.
موضوع مربوط است به تدوین کتابی جامع شامل اسامی دانش آموختگان دانشکده یاد شده از سال 1319 تا 1387
آمار و البته آمار صحیح، امروزه مبنای تصمیم گیری های زیربنایی و یا قطعی است و متاسفانه در کشور ما نقص آماری در مواردی موجب اشکال کار یا تعویق اجرای یک برنامه موثر شده و به این ترتیب فرصت های ارزشمندی از دست رفته است.
من به هنگام تدوین کتاب 70 سال تاریخ دندان پزشکی ایران در سال 1383 از لحاظ دسترسی به امار درست مربوط به دندان پزشکی کشور دچار اشکالی بزرگ شدم زیرا هیچیک از مراجع ذیصلاح یعنی دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران- وزارت علوم و تحقیقات فناوری- وزارت بهداری و بهداشت و آموزش پزشکی، آمار صحیحی از دندان پزشکان نداشتند و جالب است که نام من به عنوان یکی از فارغ التحصیلان سال 1325 در لیست کامپیوتری دانشکده نبود.
اقدام اخیر دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران فتح یابی است در این باره که اگر با دقت انجام شود برای اولین بار یک کتاب مرجع درباره آمار دندان پزشکان فارغ التحصیل از این دانشکده به علاقمندان و پژوهشگران عرضه می گردد.
متاسفانه خبر می رسد که در پیش نویس مطالب کتاب یاد شده دو اشکال وجود دارد:
1-    نام بعضی از فارغ التحصیلان از قلم افتاده است.
2-    زمان گذراندن پایان نامه به جای سال فراغت از تحصیل مبنای کار قرار گرفته که به هیچ وجه با واقعیت تطبیق نمی کند.
در مورد اول که نام سه نفر از فارغ التحصیلان سال 1325 از قلم افتاده بود، بالاخره با پی گیری هایی که آقای دکتر مصفا که فرد با حسن نیتی است، موضوع حل شده و موافقت مجریان امر با منظور کردن نام آنان به دست آمد ولی در مورد دوم بحث به درازا کشیده و هنوز راه حلی پیدا نشده است.
مطلب این است که کلمه "دانش آموخته" به مفهوم دکتر فارغ التحصیل رشته دندان پزشکی نیست و اگر منظور تهیه آماری درست از فارغ التحصیلان دانشکده دندان پزشکی مادر است، نام فرد و سال اتمام تحصیلات او باید در کتاب نوشته شود در صورتی که مبنا قرار دادن سال گذراندن پایان نامه نمی تواند آمار درستی از تعداد فارغ التحصیلان دانشکده را در هر سال نشان دهد.
گویا مسئله مالی قضیه هم که مربوط به تغییر زینک است مجریان امر را به ادامه کار ولو به طور ناقص، تشویق می کند در صورتی که برای تهیه کتابی به این اهمیت، مسئله اصالت آن مهمتر از کم و زیاد بودن هزینه می باشد و امید است که دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران در این باره با سعه صدر عمل کند و با تهیه کتاب بر مبنای سال فارغ التحصیلی دانشجویان، یادگار خوبی از خود بر جای بگذارد.

دکتر محمد علی افتخاری
- آبان 1388


Tags: 
تعداد نمایش ها: 2738

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...