مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
RSS جستجو:
 

مروری بر بهداشت حرفه ای در دندان پزشکی مروری بر بهداشت حرفه ای در دندان پزشکی

از جمله آموزش های مهم و ضروری چه به صورت اولیه و چه بازآموزی و مداوم، برای دست اندرکاران حرفه دندان پزشکی، «بهداشت حرفه ای» است. درمانگران دندان پزشکی باید با درک اهمیت موضوع، دانستن نیازهای بهداشتی خود را یک ضرورت دانسته و ضمن مطالعه مستمر و توجه به این مهم، دست نیاز به سوی متخصصینِ بروز و درد آشنای بهداشت حرفه ای دراز کنند. در این مطلب، به طور خلاصه مروری گذرا بر موضوع طب کار و بهداشت حرفه ای در محیط های دندان پزشکی شده، تا با جلب توجه همکاران، ایشان برای پرداختن به این موضوع مهم ترغیب شوند.
چرایی آموزش بهداشت حرفه ای به دندان پزشکان چرایی آموزش بهداشت حرفه ای به دندان پزشکان

دندان پزشکان و پیرا دندان پزشکان باید آموزش های بهداشت حرفه ای شامل عوامل زیان آور محیط کار خود و چگونگی کنترل این عوامل را بیاموزند تا به عنوان کمترین انتظار، قادر به شناسایی دقیقِ موقعیت هایی که امکان تاثیرپذیری سلامتی آنان از شرایط وجود دارد، باشند.
تاریخچه بهداشت حرفه ای تاریخچه بهداشت حرفه ای

بهداشت حرفه‌ای (Occupational Health)‏ یا سلامت شغلی یا سلامت کار شاخه‌ای است از علم بهداشت و عبارتست از شناسائی، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور موجود در محیط کار به همراه یکسری مراقبت های بهداشتی درمانی به منظور سالمسازی محیط کار و حفظ سلامت نیروی کار
در صورت قصور دندان‌پزشک، چگونه خطا را اثبات و درخواست غرامت کنیم؟ در صورت قصور دندان‌پزشک، چگونه خطا را اثبات و درخواست غرامت کنیم؟

اخیرا در ایالت اکلاهامای امریکا، جنجال بزرگی بر سر رفتار خلاف یک دندان پزشک جراح دهان که سی و شش سال سابقه کار دارد ایجاد شده و جوی از نگرانی و عصبانیت در بین مردم به وجود آمده است. از میان صدها خبر منتشره، برخی خبرهای مربوط به این واقعه از طریق ایردن ترجمه و منتشر شده و یک فیلم از ده ها ویدیوی مربوطه نیز در خبرها آمده است. در اینجا، به طور خلاصه، اخبار مختلف مربوط به دکتر هرینگتون اکلاهامایی با محوریت یکی از مطالب، در زمینه «حقوق بیماران در صورت مواجهه با خطای درمانی» مورد بررسی قرار می گیرد. نگارنده که خود از متخصصین صاحب تجربه در حوزه آموزش، پژوهش، بهداشت دهان و همچنین درمان دندان پزشکی است، در صدد طرح این پرسش هاست که "در چه صورت یک بیمار می تواند مدعی خطای دکتر شود؟"، "چگونه موضوع خطای پزشکی قابل اثبات است؟" و "در چه صورت برای خسارت وارده، می توان درخواست غرامت کرد؟"
در هنگام کار در کلینیک، چه و چگونه بپوشیم؟ در هنگام کار در کلینیک، چه و چگونه بپوشیم؟

مناسبت هایی چون روز پزشک و روز دندان پزشک، فرصت مناسبی می شود برای برخی خوش فکر ها که به چیزهایی فکر کنند که گاه در نهان ذهن آدم هاست. چهار مطلب کاربردی در زمینه پوشش مناسب پزشکان را ایردن برای همکاران خوش پوش و خوش ذوق در نظر گرفته است که توصیه می شود آن ها را مطالعه کنید، شاید به کار آید.
رخش دندان پزشکان رخش دندان پزشکان

اسم دندان‌پزشکي براي خود دندان‌پزشکان، هميشه قرين درد کمر، گردن، مچ دست و خطر ايدز و هپاتيت و اينهاست! در اين مطلب کوتاه تنها به نکات مهم در انتخاب و حفظ و نگهداري تابوره خواهيم پرداخت....
جای خالی تجهیزات اضطراری در مراکز درمانی دندان پزشکی جای خالی تجهیزات اضطراری در مراکز درمانی دندان پزشکی

 آيا دندان پزشك به هنگام بروز حوادث ناگوار، توانايي علمي و عملي كمك به بيماران را دارد، آيا تجهيزات موجود در مطب دندان پزشكي براي رسيدگي به اين موضوعات كفايت مي كند؟
طرح ها و برنامه های واحد بهداشت دهان طرح ها و برنامه های واحد بهداشت دهان
سطوح مراقبت های اولیه بهداشت دهان در  نظام سلامت سطوح مراقبت های اولیه بهداشت دهان در نظام سلامت

با توجه به اجرای طرح های کشوری بهداشت دهان، ضرورت توجیه نیروهای مرتبط با این طرح ها اجتناب ناپذیر است. دفتر بهداشت دهان نیشابور، سعی دارد با بالا بردن میزان آگاهی افرادی که به نحوی در اجرای طرحهای فوق مؤثر هستند، بستری فراهم نماید تا به واسطه آن بتوان برنامه های بهداشت دهان را با موفقیت و سرعت بیشتر انجام داد .
استاد توانمند از دیدگاه دانشجویان استاد توانمند از دیدگاه دانشجویان
چهارپایه شادی، ابزار موفقیت چهارپایه شادی، ابزار موفقیت

زندگی مسابقه نیست! آرام تر برو تا به موسیقی آن گوش کنی، قبل از این که ترانه تمام شود
مبادا فکر کنیم که باید اول موفق شویم تا بعد شادی کنیم. ابتدا پولدار شویم بعد ویلا بخریم و شادی را دعوت کنیم. یادمان باشد که حتی در فرهنگ لغت فارسی و لاتین هم شادی (Happiness) قبل از موفقیت (Success) آمده است! پس نیاز به پیش نیاز برای شادی ندارید، جشن بگیرید!
ارگونومی  در دندان پزشکی ارگونومی در دندان پزشکی
 ظرف های یکبار مصرف ظرف های یکبار مصرف
سلامت روان در محیط کار را یک اولویت بدانیم! سلامت روان در محیط کار را یک اولویت بدانیم!

آلیس گوبر* در کتاب ارزشمندش «بی شعوری واگیر دارد» می نویسد؛ هر بی شعورِ عادی به سادگی می تواند ده تا بیست نفر را به حالات پریشانی، جنون، تهاجم و گناه دچار سازد. بسیاری از بیماران روانی و آدم های افسرده، از هیچ چیزی به اندازه ی آدم های بی شعور آسیب ندیده اند. بسیاری از بی شعورها، به حق از این که دوروبرشان را افراد عصبی و روانی احاطه کرده اند شاکی اند، اما توجه ندارند که به خاطر تحمل اعمال و رفتار آن هاست که اطرافیانشان به این حال و روز افتاده اند!
صبح به خير با استرس صبح به خير با استرس

 استرس ناشي از كار از آن مشكلات بزرگي است كه سلامتي افراد شاغل را تهديد مي كند. در اين ميان زنان شاغل بيش از مردان با عوارض سوء استرس دست به گريبان اند و همين بر نحوه برخورد آنها با ساير اعضاي خانواده هم اثر مي گذارد.
کف پای صاف Foot(pes plane) کف پای صاف Foot(pes plane)

کف پای صاف  Foot(pes plane) - محمد وجدان زاده

به کاهش ارتفاع قوس داخلی پا صافی کف پاگفته می شود.
درهرپا سه قوس وجود دارد:
1. قوس طولی ميانی .(Medial longitudinal
2. قوس طولی خارجی . (Lateral longitudinal)
3. قوس عرضی(Transverse)
ستون فقرات ستون فقرات
اطلاعات اولیه
استخوانها و مفاصل ، روی هم اسکلت بدن را تشکیل داده و با کمک عضلات ، باعث ایجاد حرکت می‌شوند. استخوانها نوعی بافت همبند متراکم می‌باشند که سلولها و رشته‌های آن در ماده زمینه‌ای کلسیفیه شده‌ای به‌نام ماتریکس محصور شده‌اند. استخوان از مواد آلی و مواد معدنی تشکیل شده است. مواد آلی تقریبا 3/1 وزن استخوان را تشکیل داده و شبکه‌ای با خاصیت ارتجاعی در درون استخوان تشکیل می‌دهند. 3/2 باقیمانده ، از مواد معدنی از قبیل کلسیم و فسفر تشکیل یافته و سختی استخوان را باعث می‌شوند. استخوانها در بدن وظایف متعددی را بر عهده دارند.
خطر آمبولی در پشت میزنشین ها
بر اساس این تحقیقات ، لخته شدن خون در کارمندان پشت میز نشین اغلب در ورید ساق پا ایجاد می شود .
زانو درد زانو درد

جام جم آنلاین : زانو درد یکی از شایع‌ترین مشکلات عضلانی اسکلتی است که علل متعددی در ایجاد آن دخالت دارند و این روزها باعث مراجعه تعداد زیادی از افراد به پزشک می‌شود.
حرکات کششی تقويتی برای گردن،شانه و دست دندان پزشکان


مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...