مهندس صابره السادات (نگار) | Sabereh نبوی | Nabavi -> همه
کاربرد پردازش تصویر در دندان پزشکی: فناوری CBCT
CBCT تکنیک تازه‌ای از تصویر برداری در علم دندان‌پزشکی است که به معنی تکنیک سی تی اسکن با اشعه مخروطی است.
تصاویر تولید شده توسط CT با اشعه مخروطی بسیار مشابه تصاویر تولید شده توسط CT مورد استفاده در پزشکی می باشد و از انجایی که بسیاری از مردم با CT اشنایی دارند ، لذا برای درک بهتر ابتدا به شرح مختصری از کاربرد CT در پزشکی می پردازیم.
CT در پزشکی برای بررسی ساختارهای داخلی بدن بدون روی هم افتادکی ساختمانهای مجاور استفاده می شود.
در CT امکان بررسی بافت نرم و سخت بطور همزمان وجود دارد ولی یکی از مشکلات عمده CT دوز بالای اشعه آن می باشد.
CT با اشعه مخروطی با دوز اشعه بسیار بسیار کمتر ساختارهای استخوانی درون ناحیه سر و گردن را به نمایش می گذارد.
این دستگاه حجم کمی را اشغال می کند و نیاز به تجهیزات وسیع CT را ندارد.CT با اشعه مخروطی در جایگذاری ایمپلنت های دندانی ،بررسی دندانهای نهفته ، شکستگی های استخوانی و بررسی تومورهای استخوانی استفاده می شود.
در جایگذاری ایمپلنت های دندانی دانستن ابعاد استخوان برای تعیین طول ایمپلنت ضروری است. ایمپلنت دندانی جایگزین ریشه و تاج دندان از دست رفته می باشد و این امر در تکنیک CT با اشعه مخروطی به سادگی حاصل می شود. در حالیکه در رادیوگرافی های عادی ناحیه فک و صورت به علت دو بعدی بودن رادیوگرافی ما توانایی تعیین عرض استخوان لثه را نداریم .
در شکستگی های ناحیه صورت فیلم های ساده راهنمای خوبی برای شکستگی ها بویژه در فک پایین می باشند (نظیر رادیوگرافی پانورامیک) ولی بررسی شکستگی های ناحیه میانی صورت به علت دو بعدی بودن تصاویر رادیوگرافی عادی و روی هم افتادگی تصاویربه خوبی قابل رویت نمی باشد. در این موارد CT با اشعه مخروطی توانایی جداسازی ساختمان های مورد نظر را در هر پلن دلخواه بدون روی هم افتادگی را فراهم می کند .
در بررسی تومورهای دندانی CT با اشعه مخروطی نقش خوبی در داشتن ابعاد و تاثیر تومور به ساختمان مجاور ایفاء می کند.


http://www.cbct.hu/images/cbct_28.jpg

http://www.cbct.hu/

http://www.dental-implants-guide.com/...243459.jpg