گروه مشاوره های دندان پزشکی در کلاب لبخند

روی تصویر زیر کلیک کنید

مشاوره با دندان پزشک
جستجو  کاربران  قوانین 
ببند
نام کاربری:
رمز عبور:
رمز عبور را فراموش کرده ای؟
ثبت نام
ورود

صفحه: 1
RSS
تورم زیر کشکک زانو بدون درد!

با سلام خدمت استاد
من بازیکن تیم فوتبال هستم که بصورت حرفه ای در سطح امید باشگاه های کشور بازی می کنم.21 سال سن دارم و با قد 181 و وزن 74 کیلو گرم.
به علت پستی که در زمین دارم بالجبار با هر دو پا اقدام به شوت زنی می کنم. مدتی قبل از ایجاد عارضه در زیر کشکک زانوی پای چپ(پای غیر تخصصی) حالتی مانند خالی کردن ایجاد می شد.البته این حالات زیاد جدی نبود. تا اینکه دو هفته قبل در تمرینات بعد از زدن چند شوت با پای چپ احساس درد کوچکی در پای چپم کردم که زیاد جدی به نظر نمی رسید و در فوتبال یک درد معمولی حساب می شد.بعد از رفتن به خانه متوجه تورمی زیر کشکک زانویم شدم که کاملا بدون درد بود.زانویم بدون درد و بدون محدودیت باز و بسته می شود.فقط گاهی حس درد خفیفی در عمق و زیر کشکک زانویم حس می کنم.نکته عجیب این است که تورم طی این دوهفته که من هیچ فعالیتی ندارمو استراحت مطلق می کنم هیچگونه تغییری نکرده است.استاد گرامی از شما خواهش می کنم با راهنمایی های کامل خودتون مشکل من رو در ابتدا تعریف کنید و بعد از اون مراحل درمانی این مشکل رو شرح بدید.
ممنون از لطف شما
عکس اول از زانوی خودم:
http://tinypic.info/files/6o5ua3q23y97yt9olmqf.jpg
عکس دوم:
http://tinypic.info/files/ekusvbur00fiu6buynup.jpg

آقای رضا جباری (فوتبالیست)
به نکات زیر توجه کنید:
1. ورم عکس اول با دومی متفاوت است، علت چیست؟
2. آیا روش گرفتن یا زاویه دوریین متفاوت بوده؟
3. آیا بر روی زانو فشاری وارد گردیده؟
4. در این عکس¬ها می¬توان به موارد زیر اشاره نمود:
a. در هر دو عکس (محل ورم) نقطه¬ای است که تاندون کشکک به استخوان تیبیا متصل است.
b. در سمت خارجی پا عکس اول رباط دیگری استخوان تیبیا را به استخوان فیبولا وصل نموده.
5. در ارتباط با خالی کردن زیر زانوی چپ باید به موارد زیر اشاره نمود:
a. احتمالاً آسیب وارده به رباط متقاطع قدامی باشد.
b. احتمالاً آسیب وارده به رباط خلفی میانی زانو باشد.
c. احتمالاً آسیب وارده به رباط خارجی طرفی زانو باشد.
d. وجود بورس (کیسه¬هایی پر از مایع) در ناحیه زیر زانو باشد.
6. احتمالاً قبلاً در رفتگی یا پیچ خوردگی در استخوان کشکک رخ داده و در حالت نهفته بوده که با فشارهای وارده این عارضه توسعه یافته و درحال حاظر به مرحله حاد رسیده است.
7. و ممکن است عوامل دیگری هم دخالت داشته:
a. عدم آمادگی جسمانی در زمان شروع مسابقات لیک.
b. برخورد به علل مختلف و عدم توجه به آن.
c. بدون گرم کردن شروع به شوت زدن¬های غیر اصولی.
8. نکته¬ای که برای من جای تعجب داشت این است¬که، شما به درد زانو در فوبالیست¬ها اشاره نموداید که حالت عادی دارد، کلیه اندام¬های یک ورزشکار سرمایه او می¬باشند برنامه ریزی برای کسب سود بیشتر از اصول اساسی یک تاجر می¬باشد. پس ما باید از دیدگاه اقتصادی به تمام اندام¬های خصوصاً اندام¬های تحتانی نگاه کنیم.
پیشنهاد:
1. جای هیچگونه نگرانی نیست، بسیار از فوتبالیست¬های معرف لیگامنت¬های متقاطع را عمل نموده و بهتر از زمان گذشته در صحنه مسابقات حضور قدرتمندی را از خود نه نمایش گذاشته¬اند.
2. برای تشخیص دقیق عارضه نیاز به آزمایش عکس، و یا آرتروسکوپی می¬باشد.
3. در آرتروسکوپی احتمالاً ممکن است فرد را بیهوش ¬کنند اگر امکان داشته باشد رادیوگرافی یاعکسMIR گرفته شود.
4. با مشخص شدن وضعیت راه درمان منتقطی تر می¬باشد.
5. اما اجرای برنامه¬های محافظتی و درمانی زیر برای همیشه لازم است:
 ماساژ درمانی
 آب درمانی
 حرکات اصلاحی و درمانی
 برنامه آمادگی جسمانی
1. ماساژ درمانی :
a. روزی دو مرتبه بعد از بیدار شدن از خواب و 30 دقیقه قبل از خوابیدن.
b. ماساژ به صورت آرام (حالت نوازش بچه) بدون فشار می باشد.
c. قبل از ماساژ باید دست ها را با آب و صابون شسته و در هوای آزاد خشک شود.
d. محلول ماساژ شامل: روغن زیتون، یا بابونه، یا بادام تلخ، یا گردو، (زیتون تصفیه نشده از همه بهتر است)، در شیشه 1 لیتری یک ریخته، برای هر بار ماساژ یک قاشق غذا خوری روغن کافی می باشد.
e. مجدداً تأکید می¬گردد، ماساژ باید با حالت آرامش و بدون فشار باشد، از نقطه¬ای که درد وجود دارد به فاصله 20 سانتی متر از هر طرف روغن مالیده و در حدود 20- 18 دقیقه ماساژ را انجام می¬دهید.
f. توجــه! در شب می¬توانید بعد از ماساژ از گرما درمانی هم استفاده کنید (نمک داغ، آتروپات، و غیره).
g. اجرای حرکات کششی بحالت آرام و بدون جهش یا پرش و ضربه باید در برنامه کار روزانه گنجانیده شود، بهترین زمان آن اگر برای شما مقدور باشد صبح است.
h. بعد از اجرای حرکات کششی نباید در یک نقطه ثابت بایستید، حداقل 15- 10 دقیقه زمان لازم است تا حرارت بدن شما در حالت آرامش قرار گیرد.
i. زمان ورزش کردن باید از زانوبند محافظتی (ساپورت کننده زانو) استفاده نمائید، البته برای اجرای حرکات ورزش از نوع بدون میله استفاده شود.
j. بعد از اتمام برنامه ورزشی در معرض کوران هوای سرد (باد، کولر، پنجره باز)، استفاده از آب سرد هم نوشیدن و یا شستشوی صورت یا دیگر اعضای بدن خود داری کنید.
k. در زمان اجرای حرکات ورزشی باید از جوراب حوله¬ای ضخیم وکفش مناسب که دارای حداقل 3- 5/2 سانتی متر زیره باشد استفاده کنید که فشارهای وارده بر زانو را خنثی نماید، بهترین نوع کفش (کفش¬های خارجی است که بستگی به توان شما دارد).
2. آب درمانی:
 در طول هفته مابین 3- 2 جلسه، هر جلسه مابین 60- 50 برنامه های زیر در داخل استخر آب گرم در عمقی که ارتفاع آب تا وسط سینه شما قرار بگیرد اجرا گردد:
 اول ماساژ برای زانو، کمر و عضلات لگن.
 اجرای چند حرکت کششی نرم قبل از وارد شدن در داخل آب استخر.
 راه رفتن در استخر (این حرکات در عرض استخر اجرا می¬گردد).
 مدت زمان آن بستگی به توان و حوصله شما دارد، می¬توانید بصورت زمان های 10- 7 دقیقه راه بروید، مقداری استراحت نموده دوباره حرکات راه رفتن را تکرار کنید، سرعت حرکت خیلی آرام و کنترل شده می¬باشد.
 در صورتی که با فنون شنا آشنایی دارید می¬توانید شنا کرال سینه و پشت را بصورت آرام اجرا نمائید.
 بعد از بیرون آمدن از آب استخر تا مدت زمان 45 دقیقه نباید در معرض هوای آزاد قرار بگیرید.
3. بعداز مشخص شدن نوع و مقدار عارضه اجرای برنامه دو روش تمرینی زیر هماهنگ می¬گردد.
منتظر ارائه گزراشات شما هستم.
4. حرکات اصلاحی و درمانی:
5. برنامه آمادگی جسمانی:

با سلام و خسته نباشید خدمت استاد وجدان زاده.
در ابتدا بابت کمک رسانی بی دریغ شما نسبت به من وسایر دوستان کمال تشکر رو دارم.
استاد خدمت شما عرض کنم بعد از گرفتن MRI گزارش پزشک بدین شرح هستش:
در بررسی مقاطع تهیه شده از T1W , T2W,Farsat,ساژیتال -کورونال T2W Fatsat , آگزیال T2W از مفصل زانوی چپ:
1- در نواحی هیپو intence در T1W و هیپر Intence در T2W در بخش پروگزیمال تی بیا و Fibula و همچنین کندیل مدیال و لترال فمور مطرح کننده Bone bruise می باشد.
2 - مینیسک ها نمای طبیعی و سیگنال LOW و هموژن دارند. در آنها سیگنال Bright غیر طبیعی و یا پارگی دیده نمی شود.
3 - افیوژن مفصلی غیر طبیعی مشهود نیست،کپسول مفصلی در حد طبیعی است.
4 - مفاصل پاتلا فمورال و تی بیا فیبولار عارضه ای ندارند.
5 - نسوج و عروق مجاور طبیعی هستند.

استاد این شرح کامل آزمایشات من بود.
با توجه که مشکلی خطرناکی مشخص نشده اما هنوز ورم زانو برطرف نشده!
و در سرما و یا فشار تا حدود خفیفی درد حس می کنم.
با توجه به این نتایج نظر و توصیه شما چطور است؟
ممنونم

آقای رضا جباری
به نکات زیر توجه کنید.
1. از این که دیر جواب ارسال شده پوزش می¬خواهم چون جهت تمرینات تیم ملی در مریوان بودم.
2. بطور کلی منیسک¬ها و سیگنال¬های در هر دو حالت طبیعی، بافت¬ها، رگ¬ها، مفاصل کشکک ران، نازکی نی، درشت نی،عارضه¬ای وجود ندارد، تنها موری که می توان بدان اشاره نموده ضرب¬دیدگی سر کندیل (محل اتصال استخوان ران با استخوان درشت نی و نازک نی) است. و این حالت احتمالاً در اثر وارد آمدن ضربات کوچک (پیچ خوردگی، ضربدیدگی، برخوردهای غیر عمد، ... آخر) که در ورزش فوتبال وجود دارد.
پیشنهاد:
1. برای بهبودی التهاب استخوان زمان بیشتر نیاز می¬باشد.
2. چون زانو از حساسیت خاصی برخوردار می¬باشند آماده نمودن امکان محافظتی از واجبات می¬باشد.
3. همانطوری که قبلاً توضیح داده شده برنامه¬های درمانی باید اجرا گردد. با توجه به این نکته که گرما درمانی توأم با ماساژ در شب اجرا گردد.
4. استفاده از 3 عدد آمپول ویتامین D3 به فاصله هر 10-7 روز به بهبودی کمک می¬کند.
5. استفاده از زانوبند محافظتی در تمرینات و زمان اجرای حرکات تقویت کننده لازم است.
6. سرما آب سرد، وسایل پلاستیکی، راه رفتن روی کاشی، موزائیک، کفپوش، نزدیک دیوار بتونی میز فلزی، پنجره آلومنیومی نشستن برای زانو مضرمی¬باشد.
7. اگر برای شما امکان داشته باشد بغیر از آب درمانی دویدن برای تقویت عضلات اطراف زانو در داخل آب بسیار نافع می¬باشد.
8. و آخرین نکته این¬که برای کاهش این گونه دردها می¬بایست عضلات را فبل از خواب و قبل از تمرینات ماساژ داد. چون تمرینات خودم در حال حاضر روزانه حداقل بین 16- 14 کیلومتر دویدن در مسیرهای مختلف و کوهنوردی است و تاکنون با این عارضه مواجه نشده¬ام، لازم به ذکر است که بدنسازی در هر دوره بصورت کامل اجرا می¬گردد. (در زمان رقابت در سطح قهرمانی روزانه حدود 25 کیلومتر تمرینات سنگین اجرا می¬شد).
از درگاه پروردگار عالم آرزوی سلامتی و حضور در صحنه¬های ورزشی با قدرت و آمادگی کاملی را خواستارم.

:evil: :{} با تشکر -استاد گرامی در -ام ای ار -پارگی منیسک نشان داده شده بود ولی بعد عمل ارتروسکوپی چسبندگی منیسک تشخیص داده شد قبل عمل درد شبانه داشتم وگرفتگی کم زاتو بعد عمل گرفتگی زانویم خوب شده ولی درد شبانه را دارم-15روز است که عمل کرده ام. هر روز 45دقیقه در اب راه میروم :{} و10جلسه فیزیو تراپی دارم -وزن 83 قد 180 شغل معلم .علت چسبندگی واقدامات بعد عمل دوستتان دارم عابدی

آقای عابدی (MRI -پارگی منیسک)
به نکات زیر توجه کنید:
1. با توجه به اطلاعات شما وزن حدود 8 کیلوگرم اضافه می¬باشد که با توجه به تنظیم برنامه غذایی مناسب، فعالیت و خواب مناسب، حداقل 3 ماه زمان لازم است به حالت نرمال برسد.
2. علت درد مربوطه به بر قرار ارتباط بین اندام¬هایی است¬که آسیب دیده و مورد عمل آرتروسکوپی قرار¬گرفته¬اند.
3. درد شبانه مربوطه به کم تحرکی به دلیل استراحت و عدم فعالیت در اندام¬های آسیب دیده می¬باشد، چون در مواقع کم تحرکی و یا عدم فعالیت مواد سمی اضافه از اندام¬های آسیب دیده خیلی کم دفع ¬گردیده و این عمل موجب مسمومیت در اندام¬ها و بروز درد می¬گردد.
4. علت چسبندگی: احتمالاً مربوطه به فشارهای نامناسب فیزیکی، فشارهای روحی روانی،کمبود مواد مغذی، وارد آمدن ضربات ناگهانی و عدم توجه به آن، کم تحرکی در اندام¬ها، از همه مهمترخونریزی درون کیست مفصلی که باعث تحریک شیمیایی می¬شود، و¬اگر شدید باشد لخته خون تشکیل شده و باعث چسبیدن و اتصال غیر طبیعی بافت پیوندی و به وجود آمدن اجسام آزاد شده (کلسیفیکاسیون) چناچه فرد یکبار دچار چنین حالتی شود، احتمالاً التهاب مزمن به دنبال آن وجود دارد.
پیشنهاد:
1. روش کار : ماساژ با مخلوط از روغن¬هایی¬که در برنامه¬ها ذکر شده یا آنچرا که باعث ترمیم بافته گردد، اجرای حرکات کششی، نرمش سبک (بدون جهش و پرش ویا ضربه زدن).
2. کاهش فشارهای سنگین از روی اندام¬های تحتانی
3. استفاده از زانوبند محافظتی (زمان اجرای حرکات ورزشی «در داخل آب استفاده نشود»، در حالت عادی، شب¬ها آن¬را از روی زانو باز کنید.
4. استفاده از کفش و جوراب مناسب.
5. پیاده روی در مسیرهای صاف و هموار.
6. در مسیرهای شیبدار و پله دقت شود فشار وارد نگردد، یا با عجله حرکت نکنید.
7. استفاده از تغذیه مناسب مخصوصاً شبزیجات، لبنیات، میوه¬ها، و مواد معدنی کلسیم دار و تقویت کننده مفاصل زانو با نظر پزشک معالج.
8. دور جستن از سرما، آب سرد، دیوار بتونی، درب و پنجره فلزی (حداقل فاصله 5/1 متر باشد).
9. برنامه داخل آب باید بصورت ست¬های تنظیم شده 10- 8 دقیقه حالت راه رفتن زانو بلند آرام و کنترل شده باشد.
10. بعداز گذشت 3- 5/2 ماه برنامه¬های ورزشی تقویت کننده عضلات (آمادگی جسمانی به مدت 5/2- 2 ماه نیاز است که با توجه به وضعیت جسمانی شما، وضعیت زانو (مقدار خم و راست شده، نقطه درد، التهاب) تنظیم می¬گردد.
از درگاه حضرت¬حق آرزوی سلامتی و بهبودی شما را خواستارم، منتظر گزارش بهبودی و تنظیم برنامه¬های بعدی هستم

سلام
من مدت چندسالی است که درد زانو دارم بطوری که دربالا وپایین رفتن درشیبها وپله ها احساس درددر کشکک زانو دارم.وقتی جایی بدون حرکت باشم احساس دردشدیدی در زانوها میکنم واغلب بادردشدید زانویم باز میشود.امروز وقتی ازخواب بیدارشدم احساس دردشدیدی در هردوزانویم کردم وبالای مفصل زانویم متورم گشته بصوری که لمس ناحیه متورم نیز باعث درد شدید میشود ونمیتوانم زانوهایم رابازوبسته کنم لطفا مرا راهنمایی کنید.علت چیست؟بیماری چیست؟(37ساله-وزن67-قدتقریبا 175-کارمند شرکت نفت-خوزستان) :(

کورس شهبازی
نکات زیر توجه کنید:
1. با توجه به قد از نظر علمی شما دارای جثه متوسط می¬باشید، وزن باید از 67- 73 کیلوگرم باشد.
2. علت دردی که اشاره نموده¬اید مربوط به وجود آرتروز است که با گذشت سن برای همه بروز مینماید.
علل و عوامل بروز آرتروز:
1. سن«براساس نظر متخصصان از سن 30 سالگی در اثر کارکردن زیاد و افزایش سن شروع می¬شود» اما در ایران برای خانم¬ها از سن 18تا20 و مردان ازسن22تا25 سالگی در حدود 10سال زودتر می¬باشد.
2. ایجاد سائیدگی¬که امری عادی است چه جوانان و افراد میانسال.
3. چاقی یا افزایش وزن.
4. تعدادی از مشاغل«خیاطی، ماشین نویسی، رانندگی، کامپیوتر،....»
5. زندگی ماشینی.
6. تغذیه نا مناسب و ناکافی «در تمام دوران کودکی، نوجوانی، و میانسالی» در زنان بیشتر می¬باشد.
7. وجود تغییرشکل¬های ساختمانی در بدن«مثل پای پرانتزی، پای ضربدری».
آرتروز:
از نظر پزشکی: آرتروز یک بیماری مفصلی است¬که در نتیجه واکنش¬های پیچیده عوامل سلولی، بیوشیمایی و بیومکانیکی مؤثر بر روی غضروف، سنیویوم و نیز استخوان زیر غضروفی ایجاد شده و به مرور منجر به از دست دادن کارکرد مفصلی و بروز علائم می¬شود.
تعریف عمومی: تشکیل استئوفیت «جدا شدن تکه¬های کوچک استخوان از مفاصل». براساس تحقیقات بعمل آمده توسط انجمن ملی پوکی استخوان در بریتانیا در سال 2006- وآمار منتشره از هر 3 نفر خانم و12 نفر آقا «هر گروه 1 نفر» به آرتروز مبتلا می¬شوند. که آغاز مراحل اولیه آن از میانسالی می¬باشد. بامتراکم شدن بافت¬ها و ایجادترک در قسمت¬های نرم آن عارضه توسعه می¬یابد و بیشتر در مچ پا، لگن خاصره، ستون فقرات،گردن، زانو می¬باشد.
علت این¬که در میانسالی آغاز مرحله توسعه و پیشروی آن¬را ذکرنموده¬اند به دلیل ضعف استخوان«فشردگی تراکم مغزاستخوان کمتر می¬شود» می¬باشد،که در بعضی بشدت و سرعت¬ اتفاق می¬افتد.
پیشنهاد راه درمان:
12. ورزش¬های مناسب«پیاده روی سریع و با شتاب وبدون پرش و جهش تاٌثیر دارد، شنا کردن، نرمش، دوری جستن از آب سرد و سرما، واستفاده نکردن از غذاهایی¬که طبع سرد دارند.
13. کاهش فشارهای غیر معقول.
14. استفاده از داروهای مسکن و ضد التهاب.
15. فیزیوتراپی یاآب درمانی«هیدروتراپی».
16. حرکت و درمان¬که نقش اساسی در این ارتباط دارد.
17. تقویت عضلات اطراف مفاصل و برداشتن فشار و استرس از روی آنها.
18. برای هر مفصل یاهر ناحیه¬ای از بدن تکنیک¬های حرکت درمانی ویژه¬ای وجود دارد «که باید روی آنها دقت لازم بعمل آید».
19. مصرف کلسیم کافی در طول زندگی.
20. بر قراری تعادل بین ورزش، تغذیه، «اگرهماهنگ نگردد مشکل آفرین است»
21. فعالیت¬های جسمی دردهای آرتروز راکاهش می¬دهند. اگر درد وجود داشت آرام¬ترحرکات را انجام می دهیم.
22. از نشستن دو یا چهار زانو خود داری نموده، از پله¬ها آرام و با کمک بسمت پائین حرکت کنید، پشت میز اداره یا وسایط نقلیه زاویه زانو از 90 درجه کمتر نباشد.

باعرض سبام و خسته نباشید مدت دو هفته است که سوالی مطرح کردم و منتظر جواب هستم :cry: خواهش میکنم هر چه زودتر جواب بدهید ممنونم

سلام من در تاریخ 15/12/89عمل جراحی پارگی مینیسک زانوی راست کردم که دکترم بعد از عمل گفت مفصل زانویم بسیار آسیب دیده تا عید من 10 جلسه فیزیوتراپی رفتم بعد از عید فهمیدم باردارم درد پای من شدید شده به طوری که صبح ها زانویم صاف نمیشود و بسیار آزار دهنده است اخیرا 10جلسه دیگر فیزیوتراپی رفتم که دردی از من دوا نکرد دکتر میگوید چسبندگی بعد از عمل ایجاد شده فقط با زانوبند میتوانم درست راه بروم که وقتی میبندم مچ پایم ورم میکند باتوجه به این که در ماه 4 بارداری هستم وزنم84وقدم 165 است چه کنم تا بهتر شوم من دختر 3 ساله دارم و به زودی سنگین تر میشوم شما راقسم میدهم مرا راهنمایی کنید

باعرض سلام و تشکر از اهمیتتان به نوشته های دیگران
من خانم خانه داری هستم که مدت 5 ماه پیش زانوی راستم را آرتروسکوپی کردم وبدون اینکه بدانم باردار بودم الان با گذشت این زمان و با وجود فیزیوتراپی 20 جلسه،گرما درمانی،آب درمانی،ورزش ،ماساژباروغن زیتون دردم بهتر که نشده بدتر هم شده طوری که شبها از درد بیدار میشوم و درد شدیدی در استخوان زلنویم احساس میکنم من قبلا هم برای شما سوال نوشته بودم و شما پاسخ داده بودید اما هیچ کدام از توصیه هایتان نتوانست دردم را کم کند.با توجه به این که در ماه ششم بارداری هستم و هیچ دارویی نمیتوانم مصرف کنم و درد زیاد همه توانم را برده کمکم کنید
علت جراحی:پارگی مینیسک

سلام خانم محبوبه وحیدپور
بنده جسارتا و با اجازه ی آقای وجدان زاده عزیز تا اونجایی که اطلاع دارم راهنمایی تون می کنم:
جرم شما بسیار زیاده (حداقل 20 کیلوگرم)، اول به فکر کاهش وزن باشید، با توجه به اینکه باردار هم هستید پیشنهاد می کنم با مشورت پزشک این کار رو انجام بدید تا نه به خودتون و نه به جنین آسیبی نرسه :) کاهش کالری-انرژی دریافتی و افزایش کالری-انرژی خروجی شما به کمک تمرینات هوازی چاره ی کاره.
حرکات جهشی و سریع برای شما مناسب نیست، شما میتونید عضلاتی رو که با زانو در ارتباط هستند رو تقویت کنید، این مورد کمک می کنه تا به مفصل فشار کمتری بیاد. برای مثال در حالت دراز کش(شکم رو به بالا) در حالی که دستهاتون زیر کمرتون هست پای مصدوم خودتون رو به حالت باز بالا بیارید و نگه دارید. این کار رو در طول روز حدود 36 بار به مدت 12 ثانیه انجام بدید. یا اینکه در حالتی که زانوتون باز هست پشتش رو به سمت زمین فشار بدید. با این کار عضلات پشت زانوتون تقویت میشه. البته بعد از اینکه این مراحل رو گذروندید میتونید فشار رو بیشتر کنید. چون در شرایط فعلی ظاهرا زانوتون نیاز به مراقبت بیشتری داره. در ضمن پزشک مشخص نکرده که آسیب زانوتون دقیقا در چه حدی هست؟(مثلا بون بروز یا آرتروز)
پیشنهاد می کنم که با پزشک دیگری غیر از پزشک فعلی تون هم مشورت بکنید تا ببینید نظرشون چی هست؟
آقای وجدان زاده هم مطالب کاملی رو درباره آسیب دیدگی زانو نوشتند که مطالعش مفیده...
شاد باشید و سلامت :)
ویرایش شده: coach coacher - 24/06/2011 16:06:47

محبوبه وحیدپور (درمورخ 22/03/90 پاسخ داده شده)
تورم زیر کشکک زانو بدون درد!

احتمالاً چسبندگی به علت عدم حرکات صحیح و به موقع بوجود آمده، در ارتباط با وزن چون در حال حاضر باردار می باشید باید مقداری غذا روزانه با نظر پزشک تغذیه خصوصاً از نظر ویتامین ها کنترل نمود!
حرکاتی مثل زانو زدن، بالا و پائین رفتن از پله، چمباتمه زدن، دویدن در سرازیری و سربالائی و دوچرخه سواری با ارتفاع کم زین دوچرخه همگی این حالت را بدتر می کنند. کفش باید مناسب باشد و در موارد خاص کفی تجویز می شود.
در موارد شدیدتر علاوه بر ورزش، استفاده از چسب های مخصوص روی زانو، زانوبند و گاهی فیزیوتراپی کمک کننده است.
ورزش ها باید به تدریج پیشرفته تر شود.
توصیه‌ها
1- وزن باید کم شود. از خوردن غذاهای سرخ کردنی، چربی، و مواد قندی خودداری کنید.
2- زانو بند یا چبسب نباید محکم بسته شود، یک حالت حمایت کننده دارند.
3- قبل از گرما درمانی، ماساژ با روغن زیتون به مدت 10- 7 دقیقه برای هر دو زانو اجرا گردد.
4- استفاده از گرما باعث کاهش درد می‌شود برای این کار می‌توان از کیسه آب گرم استفاده کرد. اگر استفاده از گرما ممنوعیت خاصی نداشته باشد، می توان از روش های زیر استفاده کرد.
الف) قرار دادن مفصل مبتلا در آب گرم 40 – 38 درجه سانتیگراد و ماساژ آرام آن .
ب) استفاده از دوش آب گرم.
ج) قرار دادن کیسه آب گرم درون یک حوله واستفاده از آن بر روی اندام مبتلا.
باید توجه کرد که در برخی از بیماریها استفاده از کیسة آب گرم بسیار مضر است و قبل از استفاده از کیسة آب گرم حتما باید اقدامات احتیاطی را در نظر گرفت. از گذاشتن آن در زیر اندام و یا خوابیدن بر روی آن نیز خودداری شود.
5- از کفش مناسب استفاده شود. (توضیحات کاملتر در قسمت مربوط به مراقبت از پا نوشته شده است).
6- از دو زانو و چهار زانو زدن و ایستادن طولانی مدت خودداری گردد.
7- از بالا و پائین رفتن از پله‌ها تا حد ممکن اجتناب شود.
8- به جای نشستن روی زمین، از صندلی استفاده شود.
9- ورزش: انجام برنامه ورزشی و تقویت عضلات می‌تواند به اندازه داروهای ضد درد در درمان سائیدگی مفصلی مؤثر باشند. بی‌حرکتی می‌تواند باعث بدتر شدن سائیدگی مفصلی گردد. لذا نباید نگران سائیدگی مفصل در اثر انجام فعالیت های توصیه بود. انجام اشتباه حرکات ورزشی باعث بدتر شدن علائم و درد می‌گردد. اگر انجام ورزش باعث تشدید درد شد، به این معنی است که باید مقدار فعالیت کمتر گردد و بطور تدریجی میزان فعالیت افزایش داده شود.

ورزش هایی که برای شما مفید هستند:
شنا کردن اولین گزینه پزشکان است.شنا به جز شنای کرال پشت،برای زانوها بسیار مفید است. علاوه بر شنا می‌‌توان در قسمت کم عمق استخر قرار گرفته و به مدت 15 دقیقه در مسیر عرض استخر راه رفت. این کار موجب می‌‌شود بدون وارد آمدن فشار بر مفصل زانوی مبتلا به آرتروز، عضلات اطراف زانو تقویت شود تا وزن اندام‌های فوقانی به زانو وارد نیاید. البته امکان این ورزش همیشه مهیا نیست.
دومین گزینه پیاده‌روی است.پیاده‌روی فشار زیادی بر زانوها وارد نمی‌کند. پیاده‌روی سریع،اگر قبلا آسیبی در زانوهایتان نداشته‌اید،مشکلی ندارد.اما به زانوهای معیوب آسیب می‌رساند.
دوچرخه‌سواری نیز بر روی زانوها فشار زیادی وارد نمی‌کند.به‌طور کلی هرگونه فعالیتی که فشار کمی بر زانوها وارد کند و یا فعالیت‌هایی که در آنها شما مجبور نیستید به‌سرعت تغییر جهت بدهید،برای زانوها مشکل‌ساز نیستند.

* احتمال اینکه حین ورزش کردن دچار زانو درد شوید وجود دارد. در این صورت باید استراحت کنید و فعالیت را کاهش دهید تا درد کاهش پیدا کند- اگر فعالیتی موجب احساس ناراحتی ، درد طولانی یا تورمی شود که بیشتر از دو روز طول بکشد و یا در طول شب فرد را از خواب بیدار کند باید دو روز استراحت کنید. هنگامی که درد کاهش پیدا کرد ورزش را به صورت کاملا ملایم ادامه دهید.به تدریج ورزش را به سطح قبلی خود برسانید.به خاطر داشته باشید که از انجام حرکات خاصی که موجب درد می شوند خودداری کرده و آنها را با احتیاط بیشتری وارد برنامه ورزشی خود کنید.
* توجه داشته باشید که ورزش باید ملایم باشد و برای رسیدن به نتایج مطلوب نیازی به عرق ریختن فراوان ،در آمدن اشک شما و جراحت و خونریزی نیست!!!
ویرایش شده: محمد وجدان زاده - 08/07/2011 20:47:25
صفحه: 1
کاربرانی که این سخن را مرور می کنند

مشاوره با دندانپزشک